Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Urgent!!!!!!!


Recommended Posts

quote:Initial creeata de SadEdelweiss

Cine vrea sa-mi spuna cea mai frumoasa poveste a unei mamici singure si curajoase? Am nevoie de o mamica tanara spiritual, care si-a pus copiii in prim-planul existentei, indiferent de obstacole. Si am vazut ca sunteti destule pe aici....


id="quote">id="quote">In primul rind zic si eu: Pt ce-ti trebuie povestea????In al doilea rind, tu chiar nu ai auzit (sau trait poate pe propria piéle) ca o femeie in momentul in care devine mama, isi pune MINUNEA pe primul plan??? Copilul devine centrul existentei ei, si pt el e in stare sa treaca peste toate obstacolele vietii!!! (asta ca sa folosesc "cuvintele cheie" propuse de tine)[:D]Ce intelegi prin femeie curajoasa??? (Ca marea majoritatea a femeilor sunt Muuuult mai curajoase decat barbatii)Curajoasa de ce??? - pt. ca a adus pe lume un copil?- pt ca nu a facut un avort, desi stia de la inceput ca, daca nu-l face, va creste singura pruncul?- pt. ca a pus punct unei relatii, care din diverse motive nu mergea si si-a asumat singura cresterea si educarea puiului?- pt. ca a dat viata unui copil, despre care a stiut de la inceput ca va avea un handicap?- pt. ca a renuntat la job, ca sa stea acasa cu copilul?- pt. ca nu mai stie cind e zi si cind e noapte si vegheaza la mica comoara?Si ar mai fi o gramada de "pt. ca...."Chiar nu ai gasit alt subiect "mai vandabil" ?Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

eu cand am scris ca sadedelweiss e ziarist si face anchete pe toate forumurile mi-a fost stearsa postarea fara a mi se da vreo explicatie.

edelweiss, cred ca ai fost f. trista citind cum si-au pierdut altii copiii, nu? vei folosi informatiile ca sa scrii un articol despre inconstienta parintilor? nu-mi raspunde,era o intrebare retorica.[hippi]id="Comic Sans MS">id="teal">

 


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.id="Comic Sans MS">id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai nevoie de subiecte de senzatie te-as indruma catre subiectele in care se discuta despre medici si cum isi fac acestia meseria,cum ne baga copii in pamant fara sa aiba pic de remuscare.Poate ai reusi sa faci si un bine.

Daca nu-ti place DC-ul si administratorii esti libera sa navighezi prin alte parti.Nu te obliga nimeni sa intri aici si nu ai dreptul sa te exprimi la modul asta.Sper sa nu ai niciodata nevoie de un umar pe care sa plangi pt. ca aici sigur nu ti-l va mai oferi nimeni.

Nu stiu cine sunt cei care s-au lamurit in privinta noastra dar stiu ca sunt copii care traiesc numai pt ca exista DC-ul si mai stiu ca sunt persoane care au reusit sa-si salveze familia s-au sanatatea datorita acestui forum.Eu sunt una dintre ele.

 

alina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nevoie sa fii ziarist ca sa observi greseli gramaticale.Multe dintre noi le-au remarcat,dar au considerat ca oamenii sufera la fel indiferent de cit de multa limba romana au invatat prin scoli.In timp ce ti se innoada lacrimile in barba scriindu-ti durerea pentru care cauti un antidot, cu siguranta nu te mai poti gindi la pozitia vreunei cratime sau la persoana verbului folosit.Si eu lucrez in presa (audio) si m-am abtinut de la a face comentarii, desi -defect profesional- vad toate greselile.De fapt nici nu mi-a trecut asta prin cap.

SadEdelweiss, mi se pare de-a dreptul inuman sa te folosesti de tristetile vreuneia dintre noi pentru a-ti rotunji veniturile.Nu ai spus raspicat ca lucrezi in presa si ca vrei articole siropoase,dar asta dai de inteles.Macar de ne-ai lamuri!Iar exprimarea am nevoie de o mamica tanara suna degradant pentru oricare dintre noi.Daca ai nevoie de ceva mergi la piata.Eu am nevoie de exemplu de mobila pt bucatarie.Noi nu sintem aici pentru a satisface nevoile altora.Nu ne intereseaza nevoile tale.Din care,culmea,ar putea sa iasa si oarece bani.Pentru tine.

Respecta-ne jalea si visele.

 

leea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una gasesc de-a dreptul jenanta postarea ta, SadEdelweiss!

Mai rau este ca ai reusit sa strangi raspunsuri la un alt subiect"l-ati pierdut vreodata pe micut?"

As vrea doar sa te intreb daca esti cumva mama....?

 

___________________________________________________________________

SA O AJUTAM PE SABINA

 

POZE EDUARD & MAMI & TATI

Pagina de web a lui Eduard

cornelia_laura mamica lui bb Eduard (21 06 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Postarea lui Sad Edelweiss este atit de penibila incit in prima faza am considerat ca nici nu merita atentie. Dupa care, incercind sa am o atitudine pozitiva, m-am gindit "o fi tinara fata (daca-i fata, ca n-am fost atenta), neexperimentata, si poate nici macar nu-si da seama ce-a facut". Asa ca sa explic mai detaliat. Postarea ta e penibila si de prost gust din doua puncte de vedere:

 

1. Uman. Ca sa zic asa, din punctul de vedere al celor "sapte ani de acasa". Intri in casa cuiva, nu dai nici buna ziua, nu spui cine esti, scopul si durata vizitei dar spui, pe un ton de genul "repede, ca ma grabesc": "care esti pe-aici, am nevoie - urgenta!!! - de o poveste cam asa si asa". Aroganta, lipsa de bun simt, cam atit retin la prima vedere din postarea asta. Despre implicatiile subtile, avind in vedere natura cererii, locul unde o postezi etc. nu are rost sa mai vorbim.

 

2. Profesional. Am dedus (poate gresit, mea culpa in cazul asta) ca esti cumva jurnalista. Spun "cumva", pentru ca un jurnalist cu experienta nu ar face niciodata ce ai facut tu, in felul in care ai facut tu. Iti spun asta din postura unui om cu experienta in domeniu, inclusiv experienta conducerii unei redactii. Comunicind in felul in care ai facut-o nu ti-ai atins scopul profesional. Punct. Daca obiectivul tau profesional era sa obtii o poveste de calitate, de la o persoana de calitate (pentru ca, la urma urmei, asta doreai), l-ai ratat din start. Nu cred ca exagerez cind spun ca nici o persoana de genul celei pe care ti-ai fi dorit-o personaj al povestii tale nu ar raspunde la o astfel de chemare "ciobaneasca". Nu asa se comunica si ai multe de invatat la capitolul asta. E adevarat ca DC poate fi o mina de aur pentru un jurnalist in cautare de subiecte. Insa numai ca simplu punct de plecare: stai in umbra, citesti, vezi ceva interesant si...de aici incolo intervine talentul tau de a stabili si construi relatii. Contactezi persoana in privat, te prezinti, ii spui frumos ce vrei, stabilesti intilniri etc. etc. Cu alte cuvinte, muncesti (cum bine spunea altcineva mai inainte). Dar, ca sa vorbim despre stabilit si construit relatii, trebuie sa parcurgem obligatoriu o etapa: sa invatam acele banale reguli de comportament cunoscute sub denumirea generica de "politete". Si uite asa, ajungem iar la punctul 1.

La revedere si toate cele bune.

 

"Copiii tai nu sunt de fapt copiii tai. Ei sunt fiii si fiicele vietii insasi. Ei vin prin tine, dar nu de la tine. Si, desi sunt cu tine, nu-ti apartin. Le poti oferi dragostea ta, dar nu si gandurile tale, caci le au pe ale lor. Le poti gazdui trupurile, dar nu si sufletele. Caci sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care tu nu o poti vizita, nici macar in vis."

Kahlil Gibran

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai SadEdeweiss..."urgent !!!!" cum zici tu ai nevoie de o doza de bun simt.

Pai asa ai ajuns ziarista...ai copiat referate de pe net?

Ti-ai platit licenta ?

Cum ar fi sa ne facem toti meseriile asa: urgent tratament viroza, urgent solutionare partaj, urgent plan mansarda, urgent calcule impozite......n-ar fi bine ?

Hm, pune osul la munca sau lasa-i pe altii in locul tau.

 

 

Alexandra si Isabelita

 

Isabel

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...