Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Subiect vechi, suferinta veche, mesaj nou


Recommended Posts

Ge-la,id="blue"> draga mea, stiu ca niciodata nu trebuie sa zici 'niciodata', imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin ceea ce treci... stiu ce insemna abuzul fizic... e cea mai umilitoare situatie de pe fata pamantului...e dureros sa-mi aduc aminte de asta, dar acum multi ani a trebuit sa plec de acasa (ma rog, daca asa se poate numi acel 'acasa') din cauza asta.

Imi pare insa rau de un singur lucru, ca tu ii cauti scuze pt asta, cand e foarte clar cum vor evolua lucrurile. Poate faptul ca esti departe de locul unde te-ai nascut sa te faca nesigura...

O sa-ti spun o poveste adevarata: o matusa a mea, la inceputul casatoriei, cand aparuse si un copilas in viata lor, sotul ei a lovit-o... a doua zi si-a luat copilul si a plecat. 2 ani de zile nu a vrut sa auda de el. Dupa 2 ani, la rugamintile lui s-a intors, afla ca acum sunt pensionari si el NICIODATA nu a mai ridicat mana asupra ei. Copilul lor este casatorit si are la randul lui o familie, dar istoria nu s-a mai repetat. Nu i-a fost usor sa-si ia copilul de cateva luni si sa plece la mama... dar asta a fost singura solutie. Poate daca ar fi acceptat, si in ziua de azi ar fi plans si ar fi ascuns durerea... NU MERITA!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Creat
  • Ultimul răspuns

G--ela, cineva , parca Loma ti-a zis sa scrii intr-un carnetel...eu recomand sa scrii in carnetel in fiecare zi in care ai fost lovita, jignita, agresata sub orice forma si dupa o perioada sa recitesti ce-ai scris acolo...te vei cutremura...

 

Mama mea asa a facut : azi( data) m-a lovit...azi(data) m-a jignit...azi( data) a lipsit de acasa si dupa 3 zile a revenit ...azi (data) a baut si a dormit la birou...

 

Dupa ani, i-am gasit aceasta agenda si i-am furat-o sa ea sa n-o mai gaseasca si sa-si aminteasca cosmarul .

 

Asta i-a dat putere sa-si faca curaj si sa ceara divortul, si sa stii ca mereu i-am multumit ca mi-a dat inapoi viata linistita .

Copiii resimt tulburarile din cuplu si se simt si ei afectati .

Eu nu te sfatuiesc, sa-l parasesti, daca zici ca are si parti bune poate i-ar trebui doar o sperietura buna din care sa inteleaga ca acest compormanet al lui este total inadecvat .

Poate cel mai bine ar fi sa-i dai lui sa citeasca insemnarile din carnetel.

Eu iti doresc liniste sufleteasca si sa stii ca aici vei gasi mereu un suport psihic, pe DC .

 

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !

Laura si shoricutzu' Otilia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

G-ela, iti scriu din pozitia de copil care a trait intr-o familie cu scandaluri. Locuiam cu bunicii si bunica avea obiceiul sa-si mai bage nasul in treburile parintilor si de-asta se iscau tot felul de certuri intre ai mei. N-as putea spune care era explicatia, cred ca nici ei nu stiau prea clar la un moment dat. Iti spun sincer ca cea mai mare dorinta a mea era sa divorteze si sa plec, eu si fratii mei, cu mama. Paradoxul e ca eu l-am iubit mereu mai mult pe tata, adica aveam acel ceva in plus fata de el. Intr-un tarziu, ne-am mutat si totul a fost altfel. Dar, dupa 5 ani, tata a murit. A cazut din picioare si a murit. Acei 20 de ani de scandal (era vb de scandal pe bune) l-au distrus, pe el l-au omorat, pe mama au imbatranit-o si au lasat-o fara sot, pe noi ne-au terorizat si ne-au lasat fara tata.

Nu stiu daca ai inteles ceva, nu sunt prea coerenta cand imi amintesc, dar iti spun cu toata sinceritatea, mai bine divortau cand eram mici si acum poate acum ii aveam pe amandoi. Oricum, ar fi scutit multa suferinta din partea tutror. Numai un copil care a trait intr-un asemenea mediu poate intelege ca sacrificiul mamei e inutil, ba chiar daunator.

 

Inteleg perfect cand iti descrii sotul ca pe un paradox de calitati si defecte. Dar, crede-ma, mai bine pui punct acestei dependente malefice. Esti o femeie puternica, vei reusi singura! Primul pas l-ai facut povestind, chiar si sub protectia anonimatului, cosmarul pe care-l traiesti.

 

Sper sa intelegi ce-am vrut sa spun, am scris sub impresia primului impuls, fara sa rumeg sau sa cosmetizez ideile.

 

Mult curaj!

 

Bertha si Darius - frumusete rara (DN 08-06-2004)

 

poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, nu pricep cum vine asta: cum adica esti dependenta emotional? Il iubesti cind te face taranca si te bate? Sau mai degraba e la mijloc frica de necunoscut, frica de singuratate din moement ce spui ca ai citva prieteni? Personal te sfatuiesc sa te duci la un psiholog sa incerci sa iti clarifici gindurile.

 

Apoi copilul nu-ti face statuie, motivul asta, ca te sacrifici pt. el e cea mai mare timpenie. Dupa ce va pleca la college si veti ramine doar voi doi in casa si te va bate ce vei mai zice? dar peste 20 ani cind te vei uita in oglinda si vei regreta ca nu ai divortat mai demult cind inca mai aveai sanse sa iti refaci viata?

 

Pe cuvint ca eu nu te inteleg. Eu as fi plecat de la prima palma. De fapt am o prietena care asa a facut. Sotul ei e oltean si cica oltenii asa fac, isi bat nevestele. Prietena mea a facut o criza atunci dupa prima bataie. Ea care nu fusese batuta de parintii ei si care crescuse intr-o casa plina de dragoste si armonie s-a trezit ca omul cu care se casatorise o batea ca sa-si arate dragostea! Si sotul ei un tip foarte inteligent, sef de promotie la matematica. Asa ca ea a plecat de acasa, pus si simplu si a intentat divort. El a venit dupa ea si i-a promis ca nu mai ridica mina asupra ei. S-a tinut de cuvint. Sint impreuna de peste 20 ani. Insa daca tu i-ai tolerat sotului tau acest tratament, scuza-ma dar vina e a ta.

 

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici pe departe nu vreau sa/i iau apararea sotului tau,dar am o nelamurire,cum de incepe,scandalul si bataia.....asa din senin?....

dupa cum spui

" sotul meu ca nu bea si nu a baut vreodata, munceste pana le epuizare ca sa ne fie bine, se dedica familiei si ma ajuta de cate ori poate si cum poate, isi face intotdeauna timp pentru copil, este foarte sociabil si afectuos, iubeste copiii, animalele si florile, asculta muzica cu placere si citeste foarte mult....imaginea aceasta poate parea halucinanta, nu se potriveste nicidecum cu omul violent presentat. este greu de inteles, eu ma invart ca intr-un carusel; am discutat cu oameni avizati in domeniu, spun si ei acelasi lucruri pe care le stiu si eu, ma rog intr-o alta forma, mai profesionala"

....deci mi/a dat de gandit.....sa fie bolnav...cu nervii?ceva il supara....?

Ti/as propune 2 solutii

nu stiu ce sentimente mai ai fata de el..... dar daca totusi vrei sa/ti salvezi casnicia si mai crezi ca mai ai sce sa salvezi eu zic sa ai puterea sa/l aduci aici printre noi sa/si spuna si el parerea sa/l tragem la raspundere virtual,sa isi justifice faptele....iar daca ai doar ura si nu te mai leaga nimic ...atunci zic ca pierzi vremea langa el.....si exista doar o singura shansa....cat mai ai putere.....[fuga]

 

 

pa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angelp, nici sa nu sugerezi asa de departe, ca ar avea ea vreo vina, ca de unde apare bataia din senin? Ideea asta ii face foarte rau, asa gandesc persoanele abuzate, ca ar fi vina lor, numai daca nu as fi spus asta, numai daca nu as fi facut aialalta. Indiferent ce ar face sau ar spune nu justifica bataia. Sa se bata cu cineva la fel de mare ca el daca e asa de zmeu. Ea trebuie sa plece, este singura solutie. Si daca vine sa ceara iertare, sa nu se intoarca, ciclul s-ar repeta la nesfarsit. Of:((
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NU conteaza cat munceste. Nu munceste doar pentru voi, probabil are si satisfactii profesionale majore.

NU conteaza cum se poarta cu copilul, atata timp cat pe tine te bate.

Se va purta frumos cu copilul si dupa ce divortati.

Dar n-o sa te mai bata si jigneasca pe tine.

Lasa-l, ca o viata ai, si nu-i mai gasi atatea calitati, ca el nu-ti gaseste tie...

 

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E corect,nu justifica nimic in lume bataia....dar m/am gandit ca poate fi bolnav si/l poate ajuta sa se vindece...nu stiu, zic si eu.....si mai intreb, cat poate duce o femeie sa o tot [mariaj]incaseze....daca mai e ceva de salvat si crezi ca se merita incearca daca nu....am zis ...[bicla]

 

pa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti spun din propria experienta ca acel copil nu merita sa isi vada mama batuta si tatal injurand.Mai bine sa creasca cu parintii despartiti decat in scandal.

Imi pare rau pt tot ce ti se intampla [q] dar trebuie sa faci un pas foarte important si pt prima oara sa pui piciorul in prag cat de greu ar fi si sa iei o decizie,nu pt tine,nu pt sot si numai pt copil.Pt ca acel copil o sa aiba sechele toata viata.....[V]

 

 

iubirea mea [asia]

bubulinele [vampa] [hippi]

'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'

Sabina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista vina pentru care sa "meriti" bataie...pur si simplu nu exista!!!!

Singurul vinovat este agresorul ...

Si nu poti astepta sa se schimbe, pentru ca din proprie initiativa nu se va schimba niciodata...nu fara sa constientizeze ca face ceva gresit (iar daca tu tot accepti acest tratament, lui ii se pare normal) si nu fara ajutor de specialitate....daca doreste sa fie ajutat!!!

 

Eu nu as putea sa il mai privesc in ochii pe barbatul care ridica mana asupra mea si in prezenta copilului meu!!!

 

Nu stiu ce varsta are copilul tau, dar daca e la scoala, presupun ca deja intelege si sufera cand iti vede lacrimile uscate...incearca sa vorbesti si cu el, sa vezi ce intelege el din relatia ta cu tatal lui...(copiii sunt asa de sensibili si receptivi, uneori sunt mai maturi decat noi, adultii)

 

Iau in fiecare zi viata de la capatid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi [avion]si David[marinar]id="Georgia">

David (best of...), tati si mami id="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

A venit toamna!!!id="size3">id="red">id="Book Antiqua">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...