Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Subiect vechi, suferinta veche, mesaj nou


Recommended Posts

quote:Originally posted by ciocolata cu piper

Iren draga, tin neaparat sa-ti raspund. In nici un caz nu sunt adepta abuzurilor.Cred foarte tare ca femeia sa fie respectata.Dar cred totodata ca suntem si mame si orice mama isi doreste ce este mai bine pentru copilul lor.Eu tin foarte mult la tot ce insenma familie, cu bune, cu rele.


id="quote">id="quote">Avem nevoie de pareri pro si contra, dar in acelasi timp avem dreptul sa reactionam cand o idee este aberanta. Cum ar fi ideile tale, ia-ti cafteala si injuraturi, dar tu fii o sfanta mucenica si incearca sa iti salvezi casnicia. Daca ai pune mana pe vreo carte de psihologie, ai vedea ca nu este bine pentru copii sa creasca intr-o familie in care tatal abuzeaza mama ci este bine pentru copil sa stea doar cu mama, dar sa fie ferit de scene de violenta, sa aiba liniste si armonie. Nu este bine nici pentru mama, nici pentru copil, nici pentru familie, pentru nimeni. Este o nenorocire si singura solutie este ca victima sa iasa de acolo. Mai documenteaza-te si tu inainte de a aduce idei care fac rau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Inainte de orice as vrea sa va multumesc pentru toate mesajele voastre, unele incurajatoare, altele, sfatuitoare, unele nedumerite, altele intelegatoare, calde, prietenoase, increzatoare sau neincrezatoare, etc.

 

Intr-un fel imi pare rau ca am deschis acest subiect si de fapt nici nu stiu ce as mai spune in continuare. Uneori ma simt mai bine cand tac decat atunci cand vorbesc. Si nici nu vreau ca voi sa va ‘certati’ din cauza diferentelor de opinie. Oricare dintre noi suporta suferinta diferit si asta nu inseamna ca unii fac mai bine sau mai rau, ca altii sunt mai buni sau mai rai decat ceilalti. Fiecare poate doar atat cat poate si solutia pentru orice problema vine atunci cand este timpul ei. Probabil ca am inceput sa ies din amorteala si intr-un fel sau altul va trebui sa stau de vorba cu viata mea si sa hotaram pe mai departe ce e bine pentru mine, sau mai degraba ce mi se potriveste.

 

Am sa urmez indemnurile voastre, intodeauna am urmat exemplele altora atunci cand au putut fi aplicate si mi s-au potrivit. O sa citesc cartile recomandate pentru simplul motiv ca eu cred in forta cuvintelor de a schimba lucruri si stari; si deatfel consider cuvantul preludiu la faptei.

 

Nu stiu ce sa mai spun, vreau sa fie bine pentru toata lumea si mereu am zis ca fericirea unuia nu inseamna nefericirea altuia, exista loc pentru fiecare fericire in parte.

 

VA multumesc din suflet pentru gandurile voastre, pentru timpul pe care mi l-ati oferit, pentru tot.

 

Draga Alice, am citi aproape fara sa indraznesc sa respir toate postarile tale si ma simt mereu coplesita cand aflu despre femei puternice, pentru ca eu nu sunt, sau poate nu m-am descoperit, sau poate nu m-am invatat, sau poate nu e timpul meu, sau poate sunt in felul meu, sau poate toate acestea la un loc.

Imi recomanzi sa ies, sa uit, sa ma focusez pe alte lucruri direct legate de mine si copil. Sa stii ca merg la teatru, la film, la gym, la o « sueta » cu prietenele mele dragi ori cu ele la cumparaturi, nu am avut si nu am restrictii la micile mele placeri; mi se respecta teriroiul privat si nevoia de a fi eu in cele mai multe momente. Sotul meu intervine violent cand se umple un ceva pe care eu nu am reusit sa-l inteleg. Si poate nici nu mai trebuie sa inteleg.

 

VA multumesc pentru toata grija voastra in ceea ce priveste copilul, am fost mereu atenti sa fie protejat in masura in care s-a putut; inteleg ce vreti sa spuneti, aici ma simt extrem de vinovata.

 

Un multumesc special Ciocolatei cu piper. Nu am facut decat sa incerc sa fiu obiectiva, nu vorbesc despre sotul meu nici mai urat, nici mai frumos decat il percep eu; nu-i caut calitati, le recunosc doar pe cele care exista, nu ii inventez defecte, sunt suficiente cele pe care le are. Stiu ce zici despre divort si nu e ceea ce imi doresc, poate nu acum, poate nu sunt preagtita, nu stiu inca.

 

Si nimeni nu stie cum va fi; poate am sa reusesc si voi invinge demonii si atunci voi putea sa imi iau la revedere de la aceasta lume spunandu-mi ca am salvat un suflet, doi oameni, o casnicie, un copil. Sau poate cu pasi mici, timizi si pasnici am sa o iau pe alta poteca, doar eu cu mine si cu Dumnezeu, atunci cand va fi sa fie; ruga mea de suflet fiind aceasta : „Doamne, da-mi puterea sa ma impac cu ceea ce nu pot schimba, da-mi curajul sa ma lupt cu ceea ce pot schimba si da-mi intelepciunea sa le pot deosebi una de cealalta!”

 

Si inca ceva, am inceput sa deschis acest forum foarte des, este primul lucru pe care il fac dimineata, inainte de a incepe lucrul. Sa fie un semn ca incepe sa-mi fie drag? Dependenta?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by G-ela

ruga mea de suflet fiind aceasta : „Doamne, da-mi puterea sa ma impac cu ceea ce nu pot schimba, da-mi curajul sa ma lupt cu ceea ce pot schimba si da-mi intelepciunea sa le pot deosebi una de cealalta!”


id="quote">id="quote">Si tu ne ceri noua sfaturi?[:D] Un lucru e cert din toate mesajele tale, ca tu ai invatat ceva din ce ti se intimpla si lucrul asta nu-i putin. Eu inca am printerul la servici de care ma lovesc de 6 ani exact in acelasi loc si asta e doar un exemplu fizic la indemina pustilor in premergator.N-am sfaturi pentru tine in afara de cel obvios, dar pot sa iti spun ca mie cind mi-a fost greu sa urmez o decizie, am inceput sa mi-o imaginez mental ca am luat-o, pasii imediat urmatori, lucrurile simple pe care urmeaza sa le fac in urma deciziei, toata vizualizarea asta mi-aduce momentul mai aproape si-l mi-l face mai suportabil,Mult succes,cu drag,AL’amore che move il sole e l’altre stelle. Camera lui Marcu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sfaturi? cu totii avem nevoie la un moment dat dar nu le urmam intotdeauna, si nu pe toatesi imi plac oamenii cu opiniile lor, imi place sa aflu cum gandesc altiisi morala printerului obstacol ar fi??? ne putem lovi la infinit de printer atata vreme cat nu-l indepartam sau nu ne indepartamsi eu cu drag si recunostinta,gabriela

quote:Originally posted by Andrada
quote:Originally posted by G-ela

ruga mea de suflet fiind aceasta : „Doamne, da-mi puterea sa ma impac cu ceea ce nu pot schimba, da-mi curajul sa ma lupt cu ceea ce pot schimba si da-mi intelepciunea sa le pot deosebi una de cealalta!”


id="quote">id="quote">Si tu ne ceri noua sfaturi?[:D] Un lucru e cert din toate mesajele tale, ca tu ai invatat ceva din ce ti se intimpla si lucrul asta nu-i putin. Eu inca am printerul la servici de care ma lovesc de 6 ani exact in acelasi loc si asta e doar un exemplu fizic la indemina pustilor in premergator.N-am sfaturi pentru tine in afara de cel obvios, dar pot sa iti spun ca mie cind mi-a fost greu sa urmez o decizie, am inceput sa mi-o imaginez mental ca am luat-o, pasii imediat urmatori, lucrurile simple pe care urmeaza sa le fac in urma deciziei, toata vizualizarea asta mi-aduce momentul mai aproape si-l mi-l face mai suportabil,Mult succes,cu drag,AL’amore che move il sole e l’altre stelle. Camera lui Marcu
id="quote">id="quote">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gabriela,

si eu am crescut intr-un mediu plin de abuzuri fizice si verbale. nu stiu cum reusiti voi sa va protejati copilul in momentele grele, pentru ca noi eram de fiecare data martori la scene infioratoare. suferinta copilului este cumplita. cand eram mici doar asistam de pe margine si plangeam pana adormeam. cand am mai crescut un pic, interveneam, ne puneam paravan intre mama si tata, si atunci, negru de furie, nu mai vedea unde da si nici nu mai conta. am intrebat-o de ce nu l-a parasit si mi-a zis ca pentru noi. e adevarat, pe noi nu ne batea, dar tensiunea din casa cand era cu "capsa pusa" era cumplita. au trecut anii si sunt tot impreuna dar el nu s-a schimbat. nu mai este atat de rau ca inainte pt ca ii e rusine de noi si poate pentru ca a mai imbatranit si nu mai are putere ca inainte. pot sa-ti spun ca nu existe scuze pentru genul asta de comportament. pt ca situatia se poate schimba radical in 5 minute (acum radeau, glumeau si pareau a fi fericiti si dintr-o data incepea scandalul) si stiu sigur ca mama facea tot posibilul sa nu-l intarate. daca inainte scuza era: am copii si nu vreau sa ramana pe drumuri....acum noi suntem mari si nu mai depindem financiar de ei....si totusi ramane cu el, chiar daca are suportul si incurajarile noastre de a-l parasi. acum spune ca e prea tarziu. niciodata nu e prea tarziu...dar cred ca s-a resemnat. si noi suferim in continuare alaturi de ea.

te rog, nu imbatrani langa un asemenea om....daca nu-l poti schimba, atunci...

copilul pleaca de langa voi...iar tu nu vei cunoaste ce inseamna sa ai liniste in casa si in suflet si e pacat pentru ca poate fi atat de bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga G-ela, din ce am inteles eu din mesajele postate ar fi ca tu deja sti ce ar fi bine si corect sa faci, dar nu ai taria sa o iei de la capat...sau iti este teama de necunoscut???

Nu-mi place ca spui "nimeni nu stie cum va fi, poate am sa reusesc", lupta pentru fericirea ta si ai sa vezi ca merita!

 

Daca poti sa-ti imaginezi victoria, poti si sa invingi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga G-ela,

Sa sti ca imi esti tare draga.Imi pare tare rau caci suferi.De fapt cred ca toti suferim intr-un fel sau altul.Foarte putin au curajul sa recunoasca asa cum ai facut tu. Te respect pentru asta.Esti o fiinta plina de calitati.Desi nu te cunosc, parca atunci cand iti citesc mesajele, trairile ma regasesc pe mine cu toate neimplinirile mele.Cred ca fiecare femeie face sacrificii pentru familia ei.

Eu am renuntat la cariera mea,ceea ce este foarte frustrant pentru mine.

Sa stii dgaga G-ela caci in fiecare dimineata,pranz si seara deschid forumul in speranta ca vei scrie.Este un fel de impuls pentru mine.As vrea sa scrii intr-o zi ca esti fericita, ca ti-ai regasit sotul, ca v-ati regasit fericirea.Este foarte trist sa recunoastem dar traim intr-o societate agresiva.

Sunt tot mai multe abuzurile,oamenii parca nu mai pot convietui unii cu alti. Sotii isi bat sotiile, parintii isi bat copiii, fratii se bat intre ei, vecinii se cearta, parca toata lumea freamata.

Trebuie sa fii puternic sa razbati,sa rezisti sa faci fata tuturor incercarilor.De aceea eu cred ca pentru copii nostri noi trebuie sa fim exemple sa le aratam ca suntem niste luptatori, ca merita sa lupti pentru familie.Ei trebuie sa creasca pregatiti sa infrunte aceasta lume.Din pacate ei se lovesc de violenta oriunde,si la scoala,si pe strada,si la televizor.Peste tot este multa violenta.

Violenta face parte din viata noastra de zi cu zi.Nu este bine pentru linistea copilului sa traiasca intr-o familie in care parintii practica abuzul,dar totodata acesta experienta il va intari.Il va face puternic il va pregati pentru viata.

El va invata din greselile parintilor pentru ca toti gresim, dar trebuie sa invatam din greseli.

Este greu sa stii ce este bine,ce este rau,tu doar sti ce te doare,doar ceea ce simti.Cred ca cel mai greu se vindeca ranile sufletului.

Cred draga G-ela ca atunci cand simti ca nu mai poti sa mergi la o biserica sa stai acolo si sa cugetezi.Acolo vei gasi linistea sufleteasca de care ai nevoie.Poate reusesti sa-ti duci si sotul cu tine.Familia mea este o familie de credinciosi,credinta ortodoxa,si am incercat usor sa-l determin incet,incet si pe sotul meu spre biserica.Acum mai mergesi el din cand in cand si are frica de Dumnezeu.Conteaza foarte mult pentru linistea in casa.

Cand vii de la biserica parca esti mai multumit, mai implinit mai bun.Incearca sa mergeti toti trei Duminica la slujba.Poate va va ajuta.Uneori Dumnezeu poate face ceea ce noi nu putem.Poate sotul tau acolo isi va gasi linistea si poate se va cai.

Te pup dulce, Ciocolata cu piper.......

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cum poti sa spui ca un copil expus la violenta in familie e un copil mai puternic, mai bien pregatit pt viata? [help]

va deveni un adult care va creste plin de temeri, de complexe, de sentimente contradictorii fata de parinti, fata de relatiile cu sexul opus, fata de viata in general...

 

 

nu stiu ce curs de psihologie ai citit/facut tu, dar tare ma tem ca nu ai inteles nimic din ele dc poti da asemenea sfaturi... cum poti sa spui ca un divort e mai traumatizant pt un copil decat sa isi vada mama transformata in sac de box sau sa o vada cum plange sau are ochii vineti si nu se duce la seriviciu, da il ia pe el in brate si zice..vai, pt tine stau... [xx(]

 

 

si sa iti mai spun ceva, majoritatea copiilor proveniti din familii in care tatal o batea pe mama, o condamna pe mama pt ca a ramas... sau dc nu o condamna ii spun oricum ca ei nu aveau nevoie de o astfel de copilarie...

 

G-ele, sper sa nu fiu prea dura, dar eu cred ca stii deja ca nu e buna viata pe care o traiesti, stii ca nu esti fericita si stii si ce ai vrea sa se schimbe... dar mai cred ca nu esti dispusa sa faci pre mare lucru in privinta asta...desi stii ca o palma in 99% din cazuri e urmata de alta si o bataie nu ramane ne insotita de alta... si te inseli amarnic dc tu ai impresia ca faci tot ce poti sa iti protejezi copilul de asa ceva, de astfel de scene...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

G-ela, si eu simt resemnare in cuvintele tale. Sper insa ca ma insel si ca esti destul de puternica sa poti infrunta realitatea. Sotul tau te bate, da in tine, iti provoaca vantai, rani fizice si sufletesti. Ranile sufletesti le va simti si copilul tau. El va suferi mult mai mult decat suferi tu cand da in tine, va avea probleme de adaptare la o lume armonioasa si, mai tragic, poate deveni la randul lui un barbat violent, dupa modelul tatalui. Gandeste-te bine... Daca de tine nu-ti pasa, daca tu vrei sa induri bataile lui, gandeste-te la cat de chinuit va fi copilul tau din cauza mediului in care traieste.

 

Ciocolata cu piper, nu pot sa cred ce scrii. :O:O Fiecare are dreptul la prererile sale, dar situatia G-elei e foarte clara, nu e ceva de genul "sunteti de acord ca pustii nostri sa se joace la calculator trei ore pe zi..." Nu inteleg... [bang][bang][bang]Sa se lase batuta ca sa devina ea sau copilul ei mai puternic ?! Poate sa te lasi batuta ca sa te lasi calcata in picioare, sa suferi traume fizice si psihice si sa cresti un copil intr-un mediu total nociv. Asa cum ii spuneam si G-elei, acel copil poate la randul lui sa devina violent, iar bataile pe care le sufera mama lui nu il vor intari, il vor face un om complexat, cu frustrari, cu multe probleme afective, emotionale. Spui ca e multa violenta in jurul nostru. Poate... Dar uite ca eu nu o observ. Imi fac mediul meu asa cum vreau eu, evit si nu am legatura cu oameni violenti, evit scenele violente, urasc violenta, imi plac linistea si pacea. Cel mai important pentru un copil e sa traiasca intr-un mediu calm, linistit, armonios, sa nu auda urlete, tipete, injuraturi, sa nu ajunga sa vada cum un barbat(???) da intr-o femeie, cum un om loveste un alt om.

 

Ioana & Maria Catalina

 

http://photos.yahoo.com/ioana_sora

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...