Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Subiect vechi, suferinta veche, mesaj nou


Recommended Posts

e a treia ora cand incerc sa-ti scriu si se sterge mesajul, dar nu renunt, de ce? ca si eu provin dintr-o familie cu trecut abuziva si nu vreau ca si copilul tau sa treaca prin ce am trecut eu...

In primul rand nu pot sa cred ca sant femei care iti dau sfaturi de resemnare si de a ramane in aceasta relatie abuziva...??!! E STRIGATOR LA CER....

Imi este greu sa scriu si emotii puternice imi revin acum proaspat in memorie, imi tremura maninile si sant revoltata, imi aduc aminte de bataile pe care le incasa mama mea si de cum plangeam eu si nu mai puteam suporta sa vad ....ce se intampla cum luam amandoua bataie cand ma duceam sa o apar si o inconjuram cu manutele si incercam sa o acopar cu trupul meu plapand de copil ca sa o protejez de lovituri ..crezi ca bruta inceta! nu lovea in amandoua si in mine si in mama.

 

Mai tarziu am judecat-o caci si acum mai port traumele in suflet, imi este tot timpul teama, plang imi este teama de viitor, nu am incredere in mine si cred ca eu sant cea vinovata...sa mai scriu..??!!

Raspunsul mamaei..ca a vrut un tata pt copii ei, si inca il iubea..

 

G-ela, scuza ma ca o sa fiu directa, dar cred ca esti o persoana EGOISTA, CARE TE GANDESTI LA TINE IN PRIMUL RAND SI NU LA COPILUL TAU, CACI DACA TE-AI GANDI LA COPILIL TAU NU AI STA LANGA O ASEMENEA BRUTA, stai langa bruta pt ca o iubesti dar nu pt copil sa aive tata, stai pt tine,voi oare va ganditi serios...sti ca in urma unor asemenea acte de violenta se poate ajunge la crima......un singur pumn mai puternic (caci barbati sant mult mai puternici fizic)o cazatura unde nu trebuie si poti lasa un copil orfan fara mama si tata in puscarie....??!!!aceste acte de violenta pot lua amploare de la un pumn sau o plama la adevarate furii si acte necontrolabile.....

 

G-ela tu asta vrei...??? asta vrei sa vada copilul tau......??!!!vrei sa-ti lasi copilul cu traume tp toata viata...??? sti cat de importanta e mama in viata unui copil..?? pt ca mama e cea care ii ofera protectie si stabilitate, iubire, daca el vede ca mama e abuzata ce crezi ca simte acel copil....??!!! va ramane cu o teama si frica in suflet toata viata, asta vrei.......pt copilul tau...

 

Daca sotul tau nu constientizeaza gravitatea actelor de violenta si nu se duce sa faca terapie nu se merita sa mai stai cu el nici o secunda fugi si fugi cat mai repede si mai departe de el iti spune si te sfatuieste un suflet traumatizat care si dupa 15 ani isi linge ranile trecutului....

 

mamica lui Ana Maria

 

 

Nihil Sine Deo!

Nimic fara Dumnezeu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Creat
  • Ultimul răspuns

G-ela... Nu sint o femeie puternica deloc. Toata lumea ma vede asa dar iti spun sincer ca nu sint.

 

Un abuzator nu are nevoie de motive sa te bata.

Mergi in virfuri pe linga el ca sa nu il superi si el tot abuzeaza. Imi aduc aminte intr-o seara, tocmai ne luasem computerul si imi luam mesajele de e-mail. Un mesaj venise de la "real player" care ma anunta ca o versiune noua s-a creeat si sa ii fac download ca este mai buna. Toata lumea stie ca Real Player este programul ala care te lasa sa vezi filme, sa asculti muzica. Lui i se pusese pata ca Real player este amantul meu care imi trimitea un mesaj codificat ca versiunea pe care o am (adica el, sotul) nu mai este buna si ca sa aleg versiunea noua (adica amantul) ca este mai rapid... Nu a fost chef sa ii arat ca Real Player este un program!!! Nu a fost chip si pace!... S-a infierbintat in asemenea hal de m-a luat de urechi si m-a dat cu capul de perete repetind la nesfirsit ca ar trebui sa ii spun cine este amantul meu. I-am vazut ochii atunci. Rai, ca de fiara...

 

Nu sint puternica. Si la fel ca si tine l-am iubit pe sotul meu din tot sufletul. Ma durea sa ma despart de el dar stiam ca trebuie sa o fac. Am agonizat asupra deciziei luni de zile, ca o somnambula. Si apoi l-am lasat. Ca o amputare a fost despartirea aia, dar am taiat in mine pe viu. Cred ca l-am iubit cel mai mult atunci, mai mult ca niciodata. Dar a trebuit sa o fac. Pentru fetele mele.

I-am vazut ochii mirati ai lui Sarah intr-o seara cind a vazut ca el m-a scuipat pe fata si mi-a spus din nou ca sint curva nenorocita... Eu sint mama lor, sursa lor de siguranta, de bunatate, de curatenie si putere. Nu voi accepta niciodata ca acea sursa de putere si liniste in viata sa le fie in pericol. Nu voi accepta niciodata sa vad ca fetele mele sint abuzate la rindul lor de barbatii lor pentru ca asa au invatat ele in copilarie ca este o viata normala...

 

Copiii au o data sansa de a fi copiii de a avea o copilarie linistita. Si este datoria noastra de parinti sa ii protejam, sa le oferim linistea in care sa se dezvolte normal!

 

Ciocolata draga... ma uimesti!!!... Stii cum este cind barbatul pe care il iubesti, care trebuie sa te protejeze si sa aiba grija de tine, da in tine?... Stii cum te doare sufletul atunci, stii cum te simti de mica sufleteste?... Stii cum vinata fiind trebuie sa te intaresti si sa iti revii, sa faci dragostea de impacare? Stii cit de nedumerita esti cind vezi ca iti mingiie ranile alea provocate de el?... Stii cita contradictie exista in creierul unei femei abuzate??? Stii ca de multe ori iti ia ani de zile sa iti revii la normal? Stii ca multe femei au fost omorite de barbatii lor??? Si cele care au murit crezi ca au meritat-o??? Si crezi ca acum copii lor sint mai puternici??? Sint orfani de mama, cu tatal in puscarie!!!

 

Abuzul nu se opreste in timp!!! Nu este un proces reversibil... Odata ce el a trecut pragul, va ridica bara abuzului... Nu este de gluma cu abuzul... El are nevoie de ajutor profesional ca sa se controleze!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot ce s-a scris aici de cand ai deschis subiectul, si m-am gandit ca nu are rost sa iti mai zic si eu ce ti-au spus majoritatea fetelor foarte bine. Dar dupa mesajul Alyssei, m-am cutremurat, si mi-am zis ca poate, daca suntem mai multe care iti suntem alaturi vei avea curaj sa iesi din situatia asta. De fapt toata perioada petrecuta de ea alaturi de sot m-a cutremurat cand ne-a povestit-o, dar si acum, cand recitesc. Trebuie sa te gandesti, cum ti-a spus ea, ca copilul tau o singura copilarie are, si nu merita sa o traiasca asa. E cea mai frumoasa perioada din viata unui om, sa nu uiti asta! Iar tu, la fel, ai o singura viata si nu merita sa o traiesti asa! Gandeste-te ca la sfarsitul vietii o sa iti para rau ca nu ai facut altfel daca continui asa. Sunt convinsa de asta. Nici nu vreau sa imi imaginez cum e de greu sa te desparti de omul pe care il iubesti! Dar daca acel om nu iti ofera iubire la randul lui, din contra, pleaca! Ti-e frica de ce va veni dupa, te cred din tot sufletul, ti-e frica ca o sa plangi de dorul lui, dar cu timpul il vei uita. Sunt convinsa. Am citit despre multe cazuri de abuz si asa este. Te pup si gandeste-te bine la fericirea ta si a copilului!

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

POZE NOI

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una stau si ma minunez cum poti trai o asemenea viata? Si nu ti-e teama ca asa cum te incinge pe tine o sa bage in curand si copilul in programul de entertainment???

Eu nu iti pot da sfaturi, pot fi doar alaturi de tine cu un gand bun si iti pot spune ce as face eu: as pleca naibii de langa el, ca asa cum bine spunea o fata mai sus, nu vreau sa ajung la 40 de ani schilodita fizic si psihic. Si cel mai important nu mi-as creste copilul in asemenea mediu nociv. Sa stai sa rabzi si sa astepti minunea schimbarii, cred ca este cel mai prost lucru pe care il poti face.

 

Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SPUNETI CA NU EXISTA VIOLENTA!!!SPUNETI CA PUTETI SA-I PROTEJATI PE COPII TINANDU-I DEPARTE...

EU AM FOST CRESCUTA INTR-O ASTFEL DE FAMILIE IN CARE LINISTEA SI PACEA DOMNEA TOT TIMPUL IN CASA.IN FIECARE DUMUNICA MERGEAM LA BISERICA VACANTELE LE PETRECEAM LA BUNICI, ALERGAM PE COLINELE INVERZITE,MANCAM FRUCTE PROASPETE TOTUL ERA CA UN VIS.IN COPILARIE

N-AM STIUT CE INSEAMNA VIOLENTA.

PANA INTR-O ZI CAND TOTUL S-A DESTRAMAT,ACEL GLOB DE CRISTAL PE CARE PARINTII MEI PARCA MI-L CONSTRUISERA S-A SPART.

AVEAM 15 ANI ERAM UN COPIL MODEL, AVEAM NUMAI NOTE DE 10,NU INTARZIAM NICIODATA DE ACASA,DOAR INVATAM, MA BUCURAM DE VIATA.

INTR-O ZI NEFERICITA DE 15 FEBROARIE CAND IESEAM DE LA SCOALA AM FOST RAPITA DE 4 INDIVIVI URAT MIROSITORI SI ACUM LE MAI SIMT MIROSUL DEZGUSTATOR.AM FOST URCATA INTR-O MASINA SI DUSA LA MARGINEA ORASULUI UNDE AM FOST BATUTA CRUNT.POATE CINEVA IMI POATE SPUNE UNDE POATE GRESI UN COPIL PENTRU A TRECE PRIN ASA CEVA.

NICI IN ZIUA DE AZI NU REALIZEZ,NU-MI DAU SEAMA DE CE MI S-A INTAMPLAT ASTA.

TOATA SIGURATA,TOATA LINISTEA MEA S-A SPULBERAT.

NICI IN ZIUA DE AZI NU AM MAI FOST IN ACEL ORAS. IN ZIUA ACEEA PARINTII M-AU MUTAT LA ALTA SCOALA IN ALT ORAS.

DACA ERAM MAI PUTERNICA,DACA ERAM AVERTIZATA A TOT CEEA CE INSEAMNA SUPRAVIETUIREA, DACA NU TRAIAM ILUZIA CA TOTUL IN VIATA ESTE ROZ AS FI TRECUT CU SIGURANTA MAI USOR PRIN ACEST CALVAR.

RANILE TRUPULUI S-AU VINDECAT,DAR SUFLETESTE SUNT SI ASTAZI FOARTE MARCATA.SIMT FRICA LA TOT PASUL.

ESTE PRIMA DATA CAND VORBESC DESPRE ACEASTA INPAMPLARE.PARINTII MEI AU INCHIS DE MULT SUBIECTUL TOTI SE FERESC SA VORBEASCA DESPRE ACEST ACT DE VIOLENTA DE TEAMA SA NU ZDRUNCINE FERICIREA DIN FAMILIE.

IN SIGURANTA NU MA SIMT DECAT ACASA.POATE DE ACEEA ESTE FOARTE IMPORTANTA PENTRU MINE FAMILIA.

AM FOST INVATATA CA AICI ESTE SIGURANTA,LINISTEA.

PROBABIL NU TREBUIA SA RASPUND LA ACEST SUBIECT PE CARE L-A DESCHIS G-ELA.PROBABIL NU POT RASPUNDE OBIECTIV .PROBABIL VOI CARE ATI TRAIT EXPERIENTE ASEMANATOARE EI O PUTETI AJUTA MAI MULT.

EU AM FOST INVATATA CA FAMILIA ESTE TOTUL IN VIATA.

DE MULTE ORI CRED CA DACA PARINTII MEI M-AR FI LASAT SA DESCOPAR LUMEA CU BUNE SI RELE ERAM MAI STAPANA PE MINE,INFRUNTAM PROBLEMELE ALTFEL NU SIMTEAM GUSTUL AMAR AL DEZILUZIILOR LA O VARSTA LA CARE TREBUIA SA INCEP SA VISEZI.

DE ACEEA CRED CA FIECARE A RASPUNS LA ACEST SUBIECT PRIN CEEA CE A TRAIT SI DE ACEEA CRED CA AR TREBUI SA RESPECTATI ORICE PARERE ASA CUM FACE G-ELA.FIECARE PERSOANA POATE SPUNE PRIMA DATA CEEA CE NU A AVUT CURAJUL SA SPUNA IN 15 ANI.NU DATI PALME ASA USOR!!!!

NU VA PRIPITI CU INSULTE......

ORICUM DIN FIECARE EXPERIENTA ESTE CEVA DE INVATAT.

ORICUM ESTE ULTIMA DATA CAND INTERVIN CU REGRET CA N-AM FOST INTELEASA CI DOAR APOSTROFATA.....

VA PUP PE TOATE CU BUNE SI RELE ..... NU VA PORT PICA...

CU DRAG CIOCOLATA CU PIPER

PENTRU G-ELA MULTA BAFTA ... SFATURI MA ABTIN.....

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

G-ela, nu mai sta, PLEACA!!!!!!!!!

ia baietelul si pleaca , daca sotul tau va iubeste va intelege decizia ta, daca nu, inseamna ca e un egoist care in nici un caz nu merita dragostea ta.Daca are ceva sentimente se va simti el vinovat si se va purta frumos cu voi cind va veni sa-si vada baietelul.

Eu nu am trait ce traiesti tu, dar am auzit multe cazuri asemanatoare.E foarte greu sa iei decizia de a pleca si vei avea nevoie de mult timp pt a te reface insa numai asa poti iesi din acest cerc vicios, daca ramii o sa fie mai bine un timp, iar apoi o sa inceapa din nou reprosurile, bataile, mai devreme sau mai tirziu adevarata lui natura va reiesi la iveala.

Separati-va si baietelul isi va avea tatal cu el numai pt momente bune, raminind impreuna el va sfirsi fie prin a-si considera tatal un monstru, fie prin a deveni ca el si a crede ca e normal ca un sot sa-si bata compania.

Astazi cupluri divortate sint cu nemiluita iar copii nu mai sint foarte afectati , totul e sa reusiti sa va intelegeti pt binele copilului.

Faptul ca ai scris ca sa-ti deschizi sufletul e deja un mare pas care te va ajuta sa iei decizia cea buna.

Pt binele tau si al copilului, PLEACA, daca cineva e vinovat de ce se intimpla in cuplul vostru, in nici un caz nu esti tu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Martha, eu cred profund ca problema G-elei e una foarte grea si ca solutia va dura luni poate ani. In plus, se afla intr-o situtia foarte grea fizic si sufleteste. Noi ii spunem ceea ce noua ni se pare normal si adevarat : situatia ei e una de abuz domestic si alta solutie nu este decit sa-l lase. O asemea decizie e foarte greu de luat si, in plus, ea are un copil care nu e la curent cu ceea ce se petrece.

 

G-ela, ceea ce ar trebui sa faci este :

1. Sa-ti dai seama ca ce ti se intimpla NU E NORMAL

2. sa lasi pe cei din anturajul tau (nu toti, numai cei in care ai incredere) sa afle de situatia ta, caci ascunzind sistematic ceea ce ti se intimpla te pui direct in pozitia celei care merita tratamentul !

Apoi vei putea rezona pe alte baze.

 

Curaj !

 

Citeste, daca ai timp si nu esti cu sotul tau in casa, paginile scrise de Alyssa la abuzul domestic.

 

Mik.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, asta am vrut sa ii spun si eu sa citeasca la subiectul despre abuz al Allysei, dar ea a scris in prima postare ca a citit. Daca nu ai citit tot, G-ela, citeste, ca poate te ajuta ce scrie acolo.

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

POZE NOI

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga ciocolata cu piper,

 

regret intamplarea prin care ai trecut tu, sincer nimeni nu ar trebui sa treaca prin asa ceva, dar tu care crezi ca familia e bolul de cristal protector te inseli, nu in toate familiile exista acea liniste si fericire, gandeste-te ca eu provin dintr-o familie cu probleme si stiu ce spun, un copil sa fie expus in fiecare sapatamana de la o varsta frageda la acte de violenta sau sa ia bataie tot timpul nu mi se pare normal, copil de numai 4-5 ani...tie ti se pare normal sau sa creasca intr-o atmosfera tensionata...???!!!, e un mediu toxic si nesanatos pt un copil si nu numai si pt mama acestuia.

FAptul ca ai avut curajul sa scri despre ce ti-sa-ntamplat e bine pt sufletul tau si o avertizare pt parinti cu copii.. poate asa se pot preveni alte ex. tragice,e normal sa ne invatam copii sa se apere in asemenea situatii.

[flo] de la mine[pup]

 

mamica lui Ana Maria

 

 

Nihil Sine Deo!

Nimic fara Dumnezeu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...