Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pentru ce motive ati divorta?


Recommended Posts

Sunt multe lucruri care ma deranjeaza la sotul meu:munceste foarte mult si nu are timp pentru familie,se implica destul de putin in cresterea si educatia fetitei noastre(in schimb mai vrea unul daca nu chiar doi copii),este prea putin comunicativ,de multe ori rece si distant,poate chiar impulsiv si lista defectelor poate continua.Nu are o alta relatie,aduce bani acasa,nu m-a lovit niciodata -dar ne certam foarte urat. De multe ori am considerat ca sunt suficiente motive pentru a ma separa de el dar consultandu-ma cu alte prietene mi-au spus ca nu e chiar asa cum cred eu.Ca ar tb sa pun in balanta si calitatile lui. Voi pentru ce motive ati divorta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Dac-ar fi violent fizic. Asta e bottom line. Toti suntem departe de perfectiune, dar daca ar ridica si mana la mine in secunda urmatoare as pleca asa de iute ca nici timp sa se dezmeticeasca n-ar avea.

 

pisici, flori si jucarele

 

______________________________

When the heart is full of love, the world is full of beauty

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lana, draga...si sotul meu munceste foarte mult(si eu) si nu se omoara cu implicarea in cresterea celor doi copii( asta nu inseamna ca nu-i iubeste), si el, uneori este distant si rece( cand este asa....exact ca el procedez si eu), si el este impulsiv(cu varsta i-a mai trecut nitelus), nici el nu m-a lovit niciodata( si sper sa n-aiba proasta inspiratie s-o faca vreodata), nu cred ca are pe altcineva(pt asta insa nu bag mana in foc)....suntem casatoriti de 14 ani si, sincer, nu mi-a trecut vreodata prin cap sa divortez de el!

 

Daca astea sunt singurele motive pt care tie ti-a trecut prin cap sa faci asta....inseamna ca... nici nu stiu cum sa te calific.

 

Eu cred totusi ca ai avea mai multe de spus.Daca da, spune-le.Daca nu...eu zic sa-i multumesti (vezi tu cui)....ca n-ai un sot betiv, ca n-ai un sot care umbla toata ziua dupa fuste, ca n-ai un sot care te loveste sau care iti vorbeste urat.

 

Nu cred ca exista vreo casnicie in care sotii sa nu se certe urat(asa cum ai zis tu).Sunt suisuri si coborasuri....

 

Toate cele bune!

 

M.P

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. violenta (imediat)

2. alcool/droguri (as incerca intai cu recuperare)

3. adulter

4. daca la un moment dat nu s-ar mai spala [:-)))] (ca am citit despre un asemenea caz)

5. si, normal, daca el ar vrea sa divorteze de mine din anumite motive

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="blue">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Mirunaa

[

Daca astea sunt singurele motive pt care tie ti-a trecut prin cap sa faci asta....inseamna ca... nici nu stiu cum sa te calific.

 

Eu cred totusi ca ai avea mai multe de spus.Daca da, spune-le.Daca nu...eu zic sa-i multumesti (vezi tu cui)....ca n-ai un sot betiv, ca n-ai un sot care umbla toata ziua dupa fuste, ca n-ai un sot care te loveste sau care iti vorbeste urat.

 

Nu cred ca exista vreo casnicie in care sotii sa nu se certe urat(asa cum ai zis tu).Sunt suisuri si coborasuri....

 

Toate cele bune!

 

M.P


id="quote">id="quote">

 

 

Aoleoooo !!!!!!!! Parca ai fi bunica-mea. Ma dor ochii de ce citesc !

Nu te supara pe mine, dar mi se pare aberant cand omul de langa tine te face nefericita, sa inghiti si sa zici merci ca nu bea si nu te bate. Fiecare cu scara lui de valori si cu sensibilitatile lui.

Ma pregateam sa te aprob si sa fiu 100% de acord cu tine, pana am ajuns la fraza asta cu "zi merci" unde mi s-au aprins ledurile de avarie.

 

Eu una as divorta in momentul in care as simti ca nu mai pot trai cu elid="red"> si ca mi-ar fi mai bine fara el, indiferent de ce.

Lana este important cum te face pe tine sa te simti. Daca te simti singura in doi, atunci mai bine singura ......si libera. Important e ce se gaseste in sufletul tau si bineinteles este important sa-i dai o sansa si sa incerci sa-i spui ca felul lui de a fi te face sa te gandesti la despartire.

Dar daca vrei sa fii corecta pana la capat gandeste-te daca asa a fost mereu - si atunci intreaba-te de ce l-ai luat, iar daca l-ai iubit asa atunci de ce ti-a trecut. Daca s-a schimbat intre timp, intreaba-te de ce s-a schimbat si poate il ajuti sa-si revina.

In orice varianta taci si inghite este cea mai gresita atitudine.

 

 

 

 

Andreea, mama lu' Tiberiu

Micul Print

Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;

spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by axia

Nu te supara pe mine, dar mi se pare aberant cand omul de langa tine te face nefericita, sa inghiti si sa zici merci ca nu bea si nu te bate. Fiecare cu scara lui de valori si cu sensibilitatile lui.

 

Daca s-a schimbat intre timp, intreaba-te de ce s-a schimbat si poate il ajuti sa-si revina.

In orice varianta taci si inghite este cea mai gresita atitudine.

 

Andreea, mama lu' Tiberiu

Micul Print

Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;

spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.

id="red">

 


id="quote">id="quote">

 

Sunt de acord, imi place acest punct de vedere. Un barbat bun nu e ala care nu bea si nu bate, ci acela cu care esti fericita si pe care il poti face fericit fara sa ai impresia ca faci nu stiu ce sacrificii, omul cu care impartasesti cele mai intime ganduri, trairi, sperante.

 

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="blue">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca n-ar mai exista respect, iubire, comunicare

daca ar fi violent, fustangiu, cartofor si necinstit.

Nu cred ca tre sa multumim ca nu ne insala, ca nu bea sau ca ne da bani, si el maninca aceiasi mincare, se bucura de confortul unui camin pe care in mare masura , noi il asiguram.Cind dispare comunicare, cind raceala si distanta apar in familie, nu numai in cuplu, e un motiv de meditatie, de strategie si de concluzii.

Lana, tu sti in ce masura sa clasifici relatia voastra si tu stii daca exista speranta pentru casnicia voastra.

Oricum , decizia ta trebuie sa fie extrem de argumentata si sa nu ai pe urma regrete.

Bulta bafta!

 

 

Lavi

poze Eva

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma bate, nu imi vorbeste urat, nu traumatizeaza copiii cu urlete si aduce bani acasa, nu as divorta chiar daca ar fi mai mult absent de acasa. Asta daca as avea copii. Cred ca as incerca sa ma pun in pielea lui si sa il inteleg, sunt convinsa ca as putea face sa mearga bine in conditiile in care el este un om OK.

 

Daca nu as avea copii, as putea divorta mult mai usor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...