Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pentru ce motive ati divorta?


Recommended Posts

Mirunaid="red"> m-am mai gandit uneori ca as putea divorta,in special in urma unor certuri cand se spun cuvinte grele,dar imi trece si o luam iarasi de la capat.

Am deschis acest subiect in urma unei discutii mai aprinse cu el:ne-am certat ca nu era mancare gatita in casa(nu mai am timp si ptr.asa ceva) si nici paine si era 9 si ceva seara;sotul meu s-a enervat a zis ca el munceste degeaba si a luat toti banii din casa(azi am aflat ca ii ascunsese intr-o carte [:D]).Supararea nu a durat decat o zi,azi mi-a dat banii inapoi,dar...pe mine m-a cam pus pe ganduri atitudinea lui.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Priveste lucrurile altfel:

Deci divortata

 

Ce faci in acest caz?

1. Lucrezi pt ca trebuie sa traiesti

2. Copilul trebuie sa il lasi undeva pe perioada aceasta (mama, cresa, bona etc.)

3. Banii din salariul tau merg pe ceea ce merg banii in familia ta formata din tine si copil

4. Ex sotul iti trimite (plateste) o parte din salariul lui sub forma de pensie alimentara.

Dar:

1. Nu trebuie sa ii cumperi paine (poate nici tie)

2. Nu trebuie sa mai gatesti (poate nici tie)

....

si tot ceea ce stii ca ai fi facut si nu mai trebuie facut si in fond esti o persoana foarte ocupata pentru simplul motiv ca esti doar tu si copilul si trebuie sa mergi la serviciu si etc etc etc.

 

Succes!

 

* Pentru pozitia directa da-mi voie sa imi cer scuzele de rigoare dar asa sunt eu uneori mai direct.

 

Marius Pernes

home page - www.marius.rdsor.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stii ce ma pune pe mine pe ganduri, in ceea ce va priveste? faptul ca se supara ca nu e mancare gatitat si paine in casa.... accept sa se supere daca se intampla mereu lucrul asta, dar din cand in cand, nu-i bai...

 

multa lume zice: "zi mersi ca munceste si aduce bani acasa si tu poti sta cu copilu acasa!". vin si eu sa completez "pai sa zica si el mersi ca eu stau cu copilu acasa si el poate munci linistit la serviciu". pentru ca e mare lucru sa ai aceasta liniste.

 

am avut si eu unori gandurile tale si din cand in cand le mai am. dar eu pun toate astea pe o fire putin "depresiva" (a mea) si pe faptul ca nu-i avem pe ai nostrii langa noi sa ne ajute cu cupilu sa mai putem respira putin.

 

am momente in care mi se pare ca ar putea sa-si faca mai repede treaba si sa traga sa vina acasa. nu stiu ce sa zic...ei nu sunt ca noi si n-o sa fie niciodata.

 

teoretic, ar trebui sa te simti implinita langa omul tau. dar, practic, eu zic ca dupa ce apare un copil (mai ales daca nu-i ai pe ai tai sa te ajute) lucrurile se reaseaza. noi inca mai suntem in aceasta perioada.

 

oana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

malina_mircu ai dreptate,pana acum am enumerat doar defectele sotului meu.Iata calitatile lui:

1.este f.inteligent-pe unde a fost angajat a fost f. apreciat.mi-am deschis si eu o firma -fara ajutorul lui nu as fi reusit.

2.a pus gresie si faianta in apartament,praguri la usi,a schimbat singur WC-ul,a instalat masina de spalat,a facut singur mobila de dormitor etc.El este economist,expert contabil si mai nou student la agronomie.

Are un serviciu solicitant,se ocupa de un magazin,construieste casa in care ne vom muta in curand.

3.este ambitios si are multe initiative.

4.este petrecaret si distractiv(cand are el chef)

5.isi iubeste copilul si imi face observatii daca as avea de gand sa fac economii pentru copil.

are calitati, sunt constienta,dar are si pretentii mari de la mine si ii place sa-mi traseze sarcini.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pina la urma unde e problema?

Cu atitea calitati ce mai vrei?Poate intradevar nu are timp de voi.Crede-l ca vine obosit de la munca.Crede-l ca vrea sa stea linistit si nu sa schimbe scutece.

Dar uneori ar trebui sa se poarte si el ca un tata si sot .Cred ca asta iti doresti tu.NU?El stie?

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aalinaid="red"> si eu m-am gandit la solutia pe care mi-ai dat-o tu;as fi fost multumita sa fi stat cu copilul 4-5 ore dar nu se poate.Iar daca ar fi obligat de o situatie anume tot nu ar sta el cu fetita ci ar duce-o la maica-sa.

Bine..daca i-as propune lucrul asta ar zice ca lui ii place sa stea acasa cu puiul lui decat sa alerge toata ziua;dar pana la fapte...

Si apoi el nu are zile libere...astept concediul cu nerabdare.

Lana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...