Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pentru ce motive ati divorta?


Recommended Posts

Lana eu din propria experienta ti-am sugerat acea solutie. Eu am stat acasa cu puiul doi ani si stiu ce simti. Acum insa lucrez de jumatate de an si puiul sta cu mama. Si inteleg ce simte si sotul tau. De aceea cred ca ar trebui sa incercati asa cum a spus Marius sa va apreciati valoare reciproc. Si asta se poate prin multa comunicare. Dupa ce simte si el macar o zi ce faci tu si dupa ce iei si tu o pauza pentru ca si epuizarea are rolul ei in stres.

Ce pot sa iti spun este ca aceasta perioada trece atat de repede si va va fi dor de primele "trairi" langa puiul vostru. Ar fi pacat sa va amintiti doar certurile din perioada asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Alina..ai perfecta dreptate.Realitatea e ca atunci cand stateam cu cel mik acasa...ma simteam ca o adevarata"casnica"...ca o femeie"utilizata"doar in scopul asta!....Vroiam sa ies si eu din casa..sa ma plimbe seara cand ajungea el...Acum..dupa ce am inceput serviciul..nu mai gandesc asa.Abea astept sa ajung acasa sa ma linistesc si eu!

 

Insa ce trebuie stiut:NIMENI NU E PERFECT!!!!!id="red">

Nici chiar tu..nici eu..nimeni...asa ca fiecare trebuie luat asa cum e.Cu bune si rele.Cu intelepciune si intelegere se trece peste orice..Asta nu e un motov de separare intre 2 oameni.

Eu nu as divorta de sotul meu nici in ruptul capului.

Unele dintre motivele care m-ar determina sa divortez insa..ar fi : sa bea,sa dea in mine,sa aiba vreo aventura extraconjugalaid="blue">.

Cam atata!!id="Century Gothic">id="black">

 

Cid="red">oid="green">rid="orange">iid="blue">nid="orange">nid="green">aid="red">id="Comic Sans MS">id="size4">

 

poze cu familionu'

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea ,

 

Motive de divort sunt multe .... lipsa dragostei , lipsa respectului , violenta ,umilinta unei vieti dusa doar pentru a-ti tine aproape copii... si ar mai fi multe ... dar din punctul meu de vedere nu prea ai motive sa te gandesti la un divort , decat poate daca tu crezi ca nu mai ai nimic pentru el si chiar si atunci ar trebui sa te gandesti bine daca se merita sa faci pasul acesta .

 

 

 

 

 

Paradoxul vremurilor noastre in istorie este ca avem cladiri mai mari, dar suflete mai mici; autostrazi mai largi, dar minti mai inguste.

..................

Fa-ti timp sa iubesti, fa-ti timp sa vorbesti, fa-ti timp sa impartasesti gandurile pretioase pe care le ai.

 

Tuturor prietenilor mei, va multumesc ca existati

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lana eu cred ca ai raspuns la multe intrebari enumerandu-i callitatzile. Omul este extrem de ocupat, numai parte din chestiile pe care le face si iti ocupa tot timpul (de ex servciu + casa, sau servciul si a dua facultate). Mi se pare un tip extraordinar. Cred ca ceea ce vrei tu este sa-i explici care ai vrea tu sa fie prioritatzile.

 

si iti mai spun eu depresia sau starea proasta poate sa mai dureze un timp, sotul tau este doar paratraznetul frustarilor tale. analizeaza exact daca ai motive reale sau o stare proasta. explica-i ce ar putea sa faca el casa te faca sa te simti mai bine, dar gandind la rece, sa nu-i ceri mai mult decat poate duce avand in vedere cat de ocupat este. si sa nu te astepti sa fie neaparat usor.

 

Si stai linistita e greu ca femeie casnica care are grija de copil, dar este si ami greu si cu copil mic si cu servciu si cu toate treburile casnice. Asa ca bucurate de timpul pe care il poti petrece acum cu copilu ca nu se mai intoarce. Ia-ti pe cineva care sa stea cateva ore pe zi cu copilul ca sa-ti poti face si tu timp pt tine.

Si mai ales dicuta cu alte tipe cu copii mici ca sa vezi ca nu esti singura care are nervisori pe creieras [:D]

 

 

 

pupici [pup]

Malina si[copil]Danutz id="blue"> (5 aprilie 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lana citind mai multe detalii, cred ca Malina are dreptate si tu alte nemultumiri. Poate ti-ar fi utila o analiza introspectiva sincera. Nu trebuie sa spui nimanui daca nu vrei, doar sa recunosti fata de tine insati ce te nemultumeste de fapt.

Raman fidela ideii ca nefericirea nu poate fi un mod de viata, chiar daca 100 de oameni iti spun ca sotzul tau e grozav, trebuie sa ti se para tie grozav.

Ai spus ca-l iubesti, ceea ce e nemaipomenit, in plus dupa cum il descrii reiese ca il admiri foarte mult. Nu cumva (nu te supara pe mine) te macina un complex de inferioritate ? Sau un sentiment de frustrare legat de lipsa de activitate profesionala ? In parte, poate generat si de atitudinea lui, care bagatelizeaza munca ta de a creste copilul (barbatii tind sa faca asa frecvent). Asta genereaza de regula multa nefericire si nici macar nu ne dam seama.

Ai spus ca ti-ai facut o firma, implica-te mai mult, ofera-ti satisfactii pe alt plan si nu astepta numai de la el asta. Daca e bolnav de munca, nu-l schimbi.

Iubeste-l cum e si insista sa-i explici de ce esti nefericita, sau lasa-l si ofera-ti liniste si tie si lui.

 

Succes si inspiratie !

 

 

Andreea, mama lu' Tiberiu

Micul Print

Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;

spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

voiam sa-ti mai spun ca si noi ne-am muatat de la 2 la 4 camere acum in primavara si atunci am ajuns AMANDOI la cel mai ridicat gard de stres si epuizare nervoasa. d-apoi daca faci o casa.

sfatul meu fiti intelegatori unul cu altul, nu va faceti singuri viatza mai grea decat este.

 

pupici [pup]

Malina si[copil]Danutz id="blue"> (5 aprilie 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lana,

 

M-a amuzat faza cu painea!!!

Ce de certuri aveam noi de la asta, tot asa sta si sotul meu mult la servici si eu cumpar painea de la coltul blocului. Da asta nu-i pleace, vrea nu-s ce specialitati din centru. Adica sa merg eu in pauza sa iau paine, sa o car la servici si seara sa o duc acasa.

Am facut asta O DATA.

A doua oara n-am avut timp sa ies in pauza.

Pe urma ploua si acum cumpara el painea.... de la colt!!!!

Ca e mai aproape, nu?

 

Cred ca tu te plictisesti singura cu fetita, n-ai vrea sa faci ceva pt tine, sa nu astepti ca sotul tau sa te "distreze"? Nu stiu cat timp ai, dar ar fi super sa-ti aloci timp zilnic pt un hobby al tau.

 

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

malina si eu il vad un tip deosebit si un bun exemplu pentru fetita noastra.probabil(din unele puncte de vedere)nu as gasi pe toate drumurile un tip ca el.

Axia nu ma macina un complex de inferioritate.Sunt bucuroasa ca am langa mine un barbat istet,ptr. ca orice mi s-ar intampla eu stiu ca el are solutii salvatoare.In schimb,poate ca sunt frustata ca nu am aceeasi activitate ca el,ca munca mea de acasa nu este apreciata-'ce... copilul creste singur' .

Firma mea are activitate sezoniera -primavara si vara-m-am implicat f. mult si am castigat bani frumosi sezonul asta.Acum nu prea mai are activitate(de asta am si timp de stau atat de mult pe internet [:D].Dar oricum,daca nu alaptam si ma ocupam mai putin de copil as fi dezvoltat mai mult societatea.Asta e ...nu ma pot obisnui cu ideea ca noi suntem de sacrificiu.

Astept sa imi mai scrieti!

Lana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, deci e pe fondul altor nemultumiri.

Eu una m-am intors la serviciu cand avea Tibi 3 luni, iar acum desi sotul meu vine mult dupa mine acasa, nu am timp sa observ pentru ca imi petrec timpul cu puiul de care mi-e dor toata ziua.

Te mai intreb ceva (asta evidenta daca nu te superi) : planurile pentru a construi o noua casa le-ati facut impreuna, sau a hotarat singur ? Cat esti de implicata in constructia noului vostru "cuib" ?

El de fapt ce spune cand incerci sa-i explici ca ai vrea sa stea mai mult cu tine/voi ?

 

Andreea, mama lu' Tiberiu

Micul Print

Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;

spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristiama [flo] acum am inceput sa fiu mai organizata un pic - il sun cand stiu ca trebuie sa ajunga acasa si-i zic sa cumpere paine si pe langa asta ce mai trebuie prin casa.Azi dimineata i-am facut o lista super lunga ;a cam marait un pic dar pana la urma a luat-o.

Si el voia intr-un timp paine cumparata de la brutarie dar i-a trecut,si uneori se multumeste si cu un colt de paine de alaltaieri.[:D].

Lana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...