Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

gresesc?


Recommended Posts

Va cer sfatul, pentru ca s-ar putea sa greseasca unul din noi: sint prea implicata, nu-mi dau seama care. De la inceput, familia lui a fost o piedica pentru relatia dintre mine si sotul meu. Din tot clanul, singurul cu care am continuat totusi relatiile frate-sau. Fratele mai mic. Un timp, a fost ok. Apoi au urmat faze consecutive: ca sa povestesc doar una, l-am lasat cu zugravii in casa si dupa 3 zile ne-a venit cu nota de plata, conform careia el (singur) mincase de citeva zeci de milioane. Asta e una, dar au fost multe. L-am angajat de n ori in diverse locuri, de n ori a plecat... pentru ca n-a fost suficient de domn sa-si termine liceul, dar ar trebui sa aiba cel putin post de manager ca sa lucreze undeva. Vine si ne maninca toata mincarea din frigider, foloseste lucrurile noastre ca si cum ar fi ale lui, povesteste tot ce e in casa noastra tuturor care sint dispusi sa asculte... isi da cu parerea de nu mai pot sa port o discutie normala cu barbatu-meu, doar eu si el.... In timp, am inceput sa am oroare de specimenul asta. Si, desigur, el de mine. Pentru ca nu i-am ascuns "respectul" meu. Iar al meu sustine sus si tare ca n-am dreptul sa ma amestec, e frate-sau. Am sau nu dreptul sa ma amestec? Voi ce credeti? Si cum sa o fac, daca ma lovesc de un refuz categoric "e fratele meu, si asta e!" Am ajuns la faza la care sa-i spun sa-l ia pe frate-sau de nevasta, daca tot il iubeste asa mult.... Elise
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Elise, nu gresesti atunci cand il tragi de maneca pe sotul tau pentru tot ce va face fratele lui.

 

Nu-i normal deloc, cum adica vine si va mananca mancarea din frigider, va foloseste lucrurile.... ca si cum ar fi la el acasa.

 

Spune-i scumpului tau, daca in locul fratelui, ar veni sa zicem sora ta, si ar face la fel, cum s-ar manifesta sotul tau, nu l-ar deranja...[xx(]

Eu asa vad normal casa voastra a voastra, si ceilalti membrii din familie, nu trebuie sa faca nimic sau sa ia nimic fara acordul vostru.

Loma

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand vine si-ti manaca mancarea din frigider te priveste si pe tine ca doar e mancarea ta!!! daca povesteste depre tine, iar te priveste indiferent cine ar fii persoana rspectiva!

Banuiesc ca acum nu mai incredere in el si nu-l mai lasi singur in casa ta. Si bine faci!

In rest, daca nu vrea sa lucreze lasa-l in plata Domnului sa faca ce-o vrea si nu-l critica sotului indiferent cate defecte are. E fratele lui si il doare cu siguranta sufletul si pe el , darmite cand ii mai pui si tu sare pe rana. Limiteaza-te la fapte ca astea nu sunt discutabile : a mancat de milioane singur, ok, a mers o data, a doua oara eviti spunand ca nu-ti poti permite sa platesti mese de milioane la fiecare saptamna. Stii ca nu vor sa recunoasca, nu ai dovezi clare ca mint (desi bunul simt asa ar sugera...) fii si tu la fel spune: n-am ca ti-as da!

 

 

didita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Elise

din punctul meu de vedere, nu ca ne maninca mincarea e problema , ci atitudinea. Pur si simplu nu-l mai suport, iar el sta cite 2-3 zile la noi in casa si imi ride in nas, beneficiind de suportul domnului sotz.Elise


id="quote">id="quote">Atunci zi-i lu domnu sotz sa-shi ia fratzioru de mina shi sa iasa afara amindoi, pina'i vine mintea la cap!Iren dubla mamicaid="red">[zana] Bogdanelu nazdravanuid="blue"> [aerob] si Julia turboid="purple">[majoreta]pozne degetzeii In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, nu vreau sa-ti pice prost, dar nu prea da multi bani sotul asta pe tine...

Este adevarat, cica adevarul este pe undeva pe la jumatate, dar daca si jumatate din ce spui ar fi obiectiv si tot ai avea tot dreptul sa-ti pastrezi intimitatea in familia ta, cu sotul tau. Pentru ca acum familia lui esti tu, ceilalti fac parte din "varianta largita", care trebuie sa fie pe locul doi.

Nu stiu prin ce metoda, dar trebuie sa-l faci sa priceapa ca in casa voastra, in familia voastra, fiecare aveti drept de vetto.

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe undeva lipseste si respectul sotului fata de tine, ce sa mai zic de fratele sotului...[xx(]

Incearca sa-i impui sotului niste limite si spune-i ca in viata voastra, in intimitatea voastra, nu are ce cauta o terta persoana, indiferent cat de apropiata i-ar fi

 

Daca poti sa-ti imaginezi victoria, poti si sa invingi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e normal ce se intampla, trebuie sa ai o discutie foarte serioasa cu sotul tau. Nu ai nimic de impartit cu fratele lui ATAT TIMP cat nu va afecteaza viata de familie si pe tine personal. In momentul in care fratele lui se baga intre voi si se poarta atat de urat si sotulului i se pare "normal" atunci trebuie sa-ti pui niste mari semne de intrebare.

 

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="blue">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai incerca sa fii "ocupata" atunci cand apare fratiorul sotului ? De exemplu afli ca vine cumnatul , iti anunti sotul : scumpule eu astazi ies cu fetele la o cafea si revin aproape de ora de culcare - daca oricum nu putem fi singuri macar ma mai distrez si eu singura ; sau : ma duc la shopping si apoi la aerobic , pregatesti tu ceva de mancare pt voi doi si ai grija sa fie frigiderul aproape gol. Incearca sa-l lasi pe sotul singur cu podoaba de frate si s-ar putea sa se plictiseasca si el de aberatiile fratiorului. Crezi ca o sa-i faca placere sa stea la infinit cu un rasfatat pentru care sa puna si sa ridice masa ,sa stranga dupa el , sa-i suporte prezenta la nesfarsit ? Daca are ceva de comentat sotul tau spune-i simplu : e fratele tau , asta e , bucura-te de el.Daca in schimb incepe sa se simta din ce in ce mai bine in compania fratelui eu cred ca trebuie sa-ti analizezi serios relatia cu sotul tau.Stiu ca nu e cea mai buna solutie sa pleci tu la plimbare si sa ramana cumnatul acasa dar poti incerca .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...