Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Angajarea si sarcina


Recommended Posts

In plin proces de depus CV-uri si mers pe la interviuri am aflat ca sunt insarcinata[bis]. Eu simt ca vreau sa merg la job pana in ultima zi, mai ales ca tin la silueta si statul acasa ma deprima. Tot asa as face miscare si acasa, de ce sa nu ma duc la job ca doar nu muncesc cu umarul.. si dupa 3 luni vreau sa ma intorc iar la job ca ma ajuta mama cu bb-lul. Dar[V]..oare ma va crede v-un angajator? Imi e teama ca se vor speria din start daca afla asa ceva... Si inca o intrebare. Acum te pune sa semnezi( la angajare) ca nu esti insarcinata? Ca asa am auzit...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca esti gata-gata sa fii angajata... eu zic sa nu spui nimic deocamdata. Abia ai aflat tu. Si daca aflai peste 2 saptamani, cum era? Nu e fairplay, dar daca le spui nu te vor angaja. Fa si tu pe inocenta si descopera "miracolul" peste o luna. Nu cred ca te pune sa semnezi ca nu esti insarcinata, sau cel putin nu la o firma care sa merite. Daca iti cer asa ceva, cauta alta firma, pt ca s-ar putea sa ai probleme si cu concediul de ingrijire copil sau sa nu-ti mai gasesti postul cand te intorci. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate Anya, daca le spui ca esti gravi s-ar putea sa nu te angajeze. Pe de alta parte, daca iti fac intai contract pe trei luni (de proba- cum se procedeaza de obicei) s-ar putea ca peste trei luni sa nu ti-l mai prelungeasca. Sau nu au voie sa faca lucrul asta din moment ce esti gravidutza? Uite la asta nu m-am gandit, oare sunt obligati sa-ti prelungeasca contractul dupa perioada de proba daca esti gravida, sau te trateaza ca pe orice angajat? Hai ca te-am lamurit de numa..... Raluca, mami de [url="http://www.youngnutrition.net/member/tickers/87222/ticker2.png" border="0" ></a>"]Catalina[/url]-3.oct'05
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ramas gravida intre doua joburi. M-am dus la interviu gravida fiind, abia aflasem. Cred ca iti imaginezi ca nu am spus asta. Am fost angajata. Dupa o luna l-am luat pe sef deoparte in birou si i-am zis sa stea jos ca am o veste sa-i dau. S-a asezat cuminte [:D] (n-o sa uit niciodata figura lui surprinsa) si i-am spus ca sunt gravida. Si spre surprinderea mea, m-a felicitat, m-a pupat etc si a fost totul bine si frumos pana au aflat duamnele de la contabilitate care mormaiau pe la spate ca am venit gravida in firma. Prea putin mi-a pasat si mi-am vazut in continuare de ale mele. Sefii mei (barbati) nu au avut prea multe de spus, in schimb contabilitatea vuia. So what? Asa ca sfatul meu mai neortodox, ingroasa un pic obrazul si roaga-te sa te angajeze. Bafta! Elle_seb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
quote:
Originally posted by RalucaN
Are dreptate Anya, daca le spui ca esti gravi s-ar putea sa nu te angajeze. Pe de alta parte, daca iti fac intai contract pe trei luni (de proba- cum se procedeaza de obicei) s-ar putea ca peste trei luni sa nu ti-l mai prelungeasca. Sau nu au voie sa faca lucrul asta din moment ce esti gravidutza? Uite la asta nu m-am gandit, oare sunt obligati sa-ti prelungeasca contractul dupa perioada de proba daca esti gravida, sau te trateaza ca pe orice angajat? Hai ca te-am lamurit de numa..... Raluca, mami de [url="http://www.youngnutrition.net/member/tickers/87222/ticker2.png" border="0" ></a>"]Catalina[/url]-3.oct'05
Singurele angajate care nu pot fi concediate pe timpul sarcinii sunt cele cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Mai bine un dusman intelept dacat un prieten neghiob! (proverb indian)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt de parere ca nu trebuie sa le spui nu cred ca nimeni nu e interesat sa angajeze pe cineva pt cateva luni, in care deabia invata si se acomodeaza cu noul loc de munca, noul job, pentru ca peste cateva luni sa o ia de la capat sunt colegi care poate depind de aceasta noua angajare ca sa isi ia concediu- si daca se stie sit vor opta impotriva
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicitari pentru sarcina! iti doresc un bebe sanatos si voios! eu as spune ca sunt insarcinata; e o chestie pe care o dezvalui in curand si toata lumea va fi sigura ca stiai de la bun inceput si ca ai mintit (chiar daca n-ar fi fost asa). pe ce post vrei sa te angajezi? sunt locuri de munca ce nu necesita o perioada de acomodare foarte mare si de asemenea sunt si firme interesate sa angajeze urgent, macar temporar. succes! --------------------------------------- common sense is not really so common
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...