Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Este sau nu corect?


Recommended Posts

quote:Originally posted by Ramba

Ce vina are "sora" ca are parintii asa cum ii are. Parerea mea este ca daca aveti posibilitati ati putea sa o ajutati la inceput, pentru ca este greu sa fii in anul I de facultate si sa iti iei si un job pentru a te intretine.Daca este fata serioasa, vrea sa invete, sa isi faca un viitor, cred ca merita ajutata.La faza cu parintii, trebuie discutat cu ei: se mandresc acum ca fiul lor are facultate? Daca da, sa isi ajute fiica ca sa aiba si un al doilea motiv de mandrie. Daca nu, nu prea ai ce le face.


id="quote">id="quote">E foarte greu, dar nu e imposibil: am o prietena care a venit la facultate in Bucuresti, e in primul an (limbi straine), invata de rupe si are si doua job-uri fiindca mama ei e singura, in provincie si castiga f putin. Eu o apreciez f mult pentru ca se descurca singura si nu sta pe spinarea nimanui, deci se poate, chiar daca nu reuseste sa isi schimbe garderoba prea des sau sa isi permita nu stiu ce delicatese.If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="blue">[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ramba, bineinteles ca le place ca fiul lor are facultate [:D]

Adevarul e ca ea nu are nici o vina, ea e undeva la mijloc, dar parintii au gresit, nu sunt eu in masura sa-i judec, dar asa vad eu lucrurile, mai ales atunci cand intre frati se face diferentiere, unuia i se da aproape totul si altuia mai nimic

Cami, ai dreptate, familia ar trebui sa fie unita [grup] si sa se ajute la nevoie, dar eu tot cred ca ei n-ar trebui sa se eschiveze si sa-si ajute toti copii in egala masura, doar asta e datoria lor [?]

Off, nu mai inteleg nimic, e ceva ce ma depaseste

va pup pe toti [dual]

 

Daca poti sa-ti imaginezi victoria, poti si sa invingi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

depinde de ce posibilitati aveti, adica sa nu va chinuiti voi cu cite 2 joburi si sa nu aveti timp sa fiti impreuna ca sa ajutati cumnata si depinde foarte mult de cumnata, cum e, ce atitudine are. daca e cuminte si merita si mai ales, puteti, ajut-o, indiferent de cum se poarta socrelii. daca e obraznica sau nu te respecta, nu strica orzul pe giste si bunatatea ta pe cine nu o apreciaza.

 

M

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parintii au avut o atitudine total nepotrivita si se pare ca biata fata e nitel la mijloc.

Cred ca asta ar trebui sa se decida intre tine si sotul tau mai intai, apoi intre voi doi si cumnata. Poate merita sa incercati sa o ajutati, pana la urma ce ne ramane dupa ce se duc parintii sunt fratii/surorile. Depinde cat de legat e sotul tau de sora lui.

Nu vreau sa va intristez si vorbesc in cunostinta de cauza, cand sora sotului a luat la facultate si nu avea camin am luat-o sa stea la noi. Si pe vremea aia stateam cu chirie in garsoniera. Intretinerea ei o asigurau parintii insa. Nu mi=a parut rau nici o clipa, ne intelegem minunat si cred ca tocmai perioada aia ne-a legat f mult. Ca dovada ca acum tot la noi sta. [cheers]Si sper sa mai stea pentru ca bebe e f legat de matusica lui.

 

Mina si

Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati

din:09.09.2004

http://community.webshots.com/user/vizigotu

 

cronicile vizigotuluiid="green">"]cronica vizigotului[/url]id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Martha, problema poate fi oarecum diferita de a mea prin prisma relatiilor pe care le aveti voi cu "sora".

 

Daca fratele lui era ok, putea sa vina si sa doarma si in capul nostru. Eu am o casa deschisa, aproape tot timpul plina de prieteni.

Nu stiu daca si voi sinteti la fel, nici nu stiu cit spatiu aveti. dar daca nu e problema nici de spatiu, nici de sociabilitatea ei sau a voastra, e cam dur sa refuzi din start posibilitatea de a o ajuta.

 

In ce priveste "paritatea"... faptul ca pe el nu l-au ajutat si pe ea incearca sa o ajute nu e chiar strigator la cer.

Poate atunci cind era el student n-aveau rude in orasul respectiv.

Si n-ar fi avut clar la cine sa stea.

 

Sau poate acum au mai putini bani si incearca o solutie mai ieftina.

Sau poate se gindesc ca e fata, si pericolele sint mai mari.

 

Vezi si tu despre ce e vorba si apoi ia o decizie.

Succes.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by crisbar

salutare,eu am cateva nelamuriri. de ce trebuie fata sa stea cu chirie? doar e studenta!!! de-asta sunt camine studentesti. iar problema banilor de buzunar....sa traga tare si sa ia bursa de studii. din cate stiu eu, e destul de substantiala bursa. e adevarat ca bursa nu primesti din prima luna ci dupa sesiunea de examene....o ajutati voi pana atunci (desi nu mi se pare normal)...dar dupa sesiune...poate trai linistita din bursa. daca vrea sa faca o facultate ...mai poate sa si munceasca part time. sunt destule solutii. pe sotul tau cine l-a tinut in facultate?


id="quote">id="quote">Dar cat au mai ajuns bursele studentesti la ora asta, de se poate trai din ele?_______________________________________________________"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Martha, tu uita-te la ea ca om, ce fel de om este ? Daca este draguta, saritoare si tine la fratele ei, de ce sa n-o ajuti ? Si apoi, cu atit mai mult te va iubi sotul tau, chiar daca nu va marturisi, daca are suflet nu se poate sa nu te admire in sinea lui pentru asa o generozitate. Gindeste-te, cu ce masura dam, cu aceea ni se va da. Daca nu va rupeti de la gura si o faci cu toata dragostea, nu se poate sa nu iasa ceva bun din ajutorul acesta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa traiesti din bursa?Bursa de merit e 225 de Ron.Cea obisnuita cam 200, sau 180.

 

de ce nu vorbiti cu parintii, puneti la vedere veniturile voastre, cheltuielile, si vedeti cat poate sa ajute fiecare.Niste oameni civilizati asa ar face.

 


Sabina si [hippi] Sofia Galagiaid="teal">id="Times New Roman">id="teal">id="Times New Roman">

 

id="right">

 

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.id="Verdana">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puteti sa ii dati un ajutor si anume sa stea la voi o luna , doua pana isi gaseste si ea de munca si apoi poate sa-si caute cu chirie, dar o sa-i fie greu deoarece chiriile sunt foarte scumpe.Sau daca a dat la o facultate de stat sa-si depuna cererea la facultate pentru loc in camin.Daca nu are ajutorul nimanui o sa-i fie foarte greu,am trecut si eu prin asta, dar sa va si deranjeze pe voi( 5 ani de zile),nu este chiar o idee buna.Ajutati-o cum puteti dar sa nu va privati si voi de libertatea voastra.

 

Nunta noastra-16 iulie 2005

mihaela&adrian16iulie2005

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu poate sta cu voi (poate aveti si voi un apartament mic, sau nu e o persoana cu care sa te intelegi) poate ii gasiti o gazda pentru inceput.Inteleg ca nu a mai "apucat" camera la camin. Chiriile sunt enorme fie chiar si la o garsoniera si nu cred ca puteti voi sa-i platiti toate cheltuielile. Sunt multi batrani sau femei singure care stau la case sau in apartamente mai mari care mai inchiriaza camere la preturi rezonabile.Asta pentru un timp pana isi gaseste o slujba care o poate ajuta sa-si plateasca o chirie. Sau pana la anul , ca in anii mai mari e mai usor sa capeti camin.Eventual ii "cumparati " un loc intr-un camin . Probabil ca sunt anunturi prin regie, de la oameni care au camera dar nu stau in ea si atunci o "vand". Costa cam 150-200 de dolari si o sticla ceva pentru administrator, si in rest se plateste lunar taxa de camin pe luna. E mai usor sa dai o suma la inceput de an si apoi stati si voi linistiti si ea isi vede de viata ei de studenta. Alta solutie ar fi sa-si mai gaseasca o colega sau 2 sau 3 care la fel , nu au camin si sa inchirieze impreuna un apartament. Costa mai putin daca stau mai multe. Si poate sta la voi doar pana isi aranjeaza ceva.

Eu zic ca solutii sunt, dar trebuie sa discutati , sa va sfatuiti , atat tu si sotul tau , cat si cu socrii tai si nu in ultimul rand cu ea. Oricum, un ajutor tot trebuie sa primeasca de la voi, dar sa fie clar pentru socrii tai ca o faceti ca o iubiti si ca vreti voi, nu ca vor ei sa comande pe banii si pe viata voastra.

 

 

Delia

 

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...