Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Inca un suflet distrus...


Recommended Posts

Acum stau si analizez in minte toate amanuntele celor 2 "intalniri" cu "distinsa" si mi-a venit in minte faza de dupa ce a coborat ea din masina, cand eu ii zic sotului meu, "E draguta tipa, chiar imi place de ea, n-are pe nimeni ?" si el imi raspunde "Pai se pare ca Alin ii cam da tarcoale, dar mi-a zis Mihai ca cica se telefoneaza cu Alex. Nu cred ca e asa." La care eu ii zic "Nu cred ca se uita ea la Alin, ar vrea el. Iar Alex e muult prea urat." Replica lui a fost "Da, nu e ea de nasul lor." Precizez ca cei doi sunt tot colegi din firma, Alin e un tip care e uratel dar e foarte haios si da bine, iar Alex e urat cu spume dar destept.

Oricum, ea reprezinta cam ce si-ar dori multi din barbatii casatoriti si cu probleme acasa. Nu e foarte frumoasa dar e haioasa si prietenoasa, nu are obligatii si pe deasupra ne-a "informat" in discutia din masina ca are casa si "isi doreste si ea sa aiba ceea ce avem noi (adica un copil) dar blond si cu ochi albastri" Si ne-a spus ca e in cautarea lui Mister X...

Doamne, cu cat imi aduc mai mult aminte, cu atat mai mult simt ca mi se face rau. Cum pot eu concura cu una ca ea, eu grasa, cu obligatii, fara timp liber, plus cu o boala cronica dificila...

Spuneti voi ?!?...

 

Ana

 

________________________

Annablue si Adita(1.11.2002)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

m-am lungit ca o placinta si intre timp tu ai scris dand cateva elemente noi...

 

tocmai ce spui tu ii face pe barbatii nostrii sa se uite dupa altele, cred ca iti dai seama!

 

aia are 90/60/90, tu ai un copil si te lupti cu kg in plus...

aia e gulmeata si relaxata, tu plina de griji si cicalitoare...

cu aia se plima si rande, cu tine are de dus gunoiul, de sters praful, de aranjat lucrurile in dulap sau de schimbat copilul!

aia e plina de zambete, tu esti mai mereu cu capsa pusa (nu ca n-ai avea motive , da asta e realitatea [:D])

 

sigur vei zice si ar putea sa apara vreun tip asemenea aleia si pt tine, da eu zic ca problema e ca tu treci pe lange fara sa observi! ar fi de mare folos vreun coleg de-al tau, cu care sa mergi impreuna si sa glumesti, eventual o iesire la vreo terasa!

 

Viata este ceea ce se intampla in timp ce esti prea ocupat sa-ti faci planuri de viitor! (John Lenon).

 

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze:

http://community.webshots.com/user/miremirion

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si inca ceva, tu nu concurezi cu ea! tu esti sotia lui, iar ea... nici nu stiu bine ce e?!

 

doar ca eu cred ca perspectiva asta ar trebui sa te puna pe ganduri, sa incerci sa reactionezi destul de repede. acuma daca el are ochi si pt altele, nu se stie cat timp mai ai tu la dispozitie sa salvezi ceva. mai ales daca te cam lupti cu morile de vant, si el e constant in rolul de "gica contra' [:D]

 

 

 

Viata este ceea ce se intampla in timp ce esti prea ocupat sa-ti faci planuri de viitor! (John Lenon).

 

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze:

http://community.webshots.com/user/miremirion

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata ,

Am citit si eu tot ce s-a scris si imi vine f.f. greu sa trag concluzii .

Mai intai as vrea sa spun ca toti barbatii au sariri si scapari , ceea ce e la tine devine obisnuinta ceea ce nu e deloc bine . Si sotul meu a aruncat cu ceva lucruri in casa , si dupa i-a parut rau , asta s-a intamplat cam de 3, 4 ori in 3ani si jumatate de cand suntem impreuna . Eu i-am spus ca nu pot trai cu cineva care face asa si ca el trebuie sa decida ce si cum face . Eu sunt mai tanara si inca draguta si as putea oricand sa ma descurc in viata pe cand el nu prea are incredere in sine si asta il dezavantajeaza .

Am observat ce cel mai importat este sa ai incredere in tine , nu te uita la bani , dute o zi la coafor , la un masaj , cumpara ceva haine noi si comportate cum o facei inainte de a veni aceasta perioada cu certuri , fii optimista , libera , jucausa , copilaroasa , fara sa faci ceva la adresa lui ci asa pt. tine si Adi .

El v-a oserva aceasta transformare placuta insa va si observa ca nu e pt. el ci pt. tine ca si cum ai spune : ei si ce dupa cum vezi sunt f. bine fara tine .

Daca el e acasa incearca sa iti faci manichiura , uitate la tv. , fai ceva integrame , etc . Pune radioul in surdina si creaza o atmosfere calda insa fara al invita si pe el in aceasta atmosfera , nu il baga in seama , dacate intreaba ceva raspunde-i usor , calm si scurt fara sa te uiti la el .

Daca nimic din ceea ce vei face nu ii va atrage atentia , nu te supara ceea ce ai facut e mai mult pt. tine , fati deja planuri de viitor , gandestete ca daca el nu va mai fii este f. posibil ca tu sa fii cu mult mai bine . Zile si seri placute in liniste fara de stres si scandal, tu nu vei fii singura Adi va fii cu tine .

Multa putere iti doresc si sper totusi sa de-a roade o transformare care nu uita e mai mult pt. tine .

 

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/alina121alina/my_photos

 

Alina ,Wichard si Mandy Stephanie 8 luni si jumatate[copil]

 

http://home.wanadoo.nl/w.deroo/

[fetita][floare3][flo][floare3]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu Alina. Fie ca e ceva adevarat cu tipa aia, fie ca nu, cred ca trebuie sa lupti in a-ti recapata increderea in tine! Face minuni si se rasfrange asupra imaginii pe care ceilalti o au despre tine. Stiu ca e ultimul lucru de care iti arde, ca ai intrat intr-o rutina, dar incearca sa faci un efort sa ai grija un pic de tine. Am observat in jur ca multe dintre noi tind sa se neglijeze atunci cand au copii mici, multe nici nu realizeaza, cred ca fiecare are nevoie de un sut in fund sa iasa din faza asta. Fa ceva pentru tine cat de greu ti-ar fi! Personal, nu cred ca e ceva cu tipa aia, sper, dar tot ce se intampla e mai mult decat un sistem de alarma!

Iti tin pumnii!

 

Antonia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Situatia mea tocmai a devenit neagra, pana mai devreme speram sa iasa ceva din toata nebunia asta in care ma simt debusolata. Dar,...

Dupa o discutie pe msg, ca la telefon n-a vrut sa vorbim, a ajuns la concluzia ca eu sunt cea "isterica, care trebuie sa se trateze" el n-are nimic de facut, si pe deasupra nici macar copilul ala dragalas nu-l mai impresioneaza destul cat sa vrea sa mai lupte pt casnicia noastra. El a "decis" ca daca eu ma voi schimba, "mai vedem atunci" iar din punctul lui de vedere s-a saturat si nu are de gand sa miste niciun deget...

I-am propus la inceputul discutiei sa mergem in we la munte doar noi doi. Initial a zis da, dupa un timp a zis "mai bine nu mergem, ca consumam bani ca e scump, hai la gratar cu parintii tai si cu Adi"

Iar in final a ajuns la concluzia ca numai eu am de schimbat ceva, ba chiar ma acuza ca si altii ii dau dreptate ca eu sunt vinovata (asta e maica-mea care i-a bagat in cap sa aiba el rabdare pana ma schimb eu, caea habar n-are de "poama" de ginere, eu n-am vrut ca ei sa stie detaliile mizere)... Si mai nou, eu sunt vinovata ca cel mic il loveste si nu vrea sa stea cu el, cand de fapt e doar vina lui ca fi-su il vede cum se ppoarta cu mine si sare sa ma "apere" la cei aproape 3 anisori...

Si culmea-culmilor, sustine ca "ma iubeste si eu sunt o idioata daca nu vad asta".... Quod erat demonstrandum...

 

 

________________________

Annablue si Adita(1.11.2002)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga annablue imi pare rau de tot ce ti se intampla. Stii ca vorbeam sa ne intalnim? Iti dau pe pm adresa mea si ne scriem. Pana una alta am si eu cateva sfaturi.

Unu: nu te mai desconsidera. "Tu esti grasa si ea e slaba". Daca ti se pare ca intr-adevar asa este, atunci slabeste, cumpara-ti cateva lucruri noi (nu trebuie sa fie neaparat scumpe)mergi la coafor si cosmetica regulat, inceaca sa fii cat mai ingrijita si mai cocheta. Asta ca sa mai slabesti concurenta.

Doi: nu-i mai acorda atentie.Nu-l provoca cu nimic, nu discuta cu el, poarta-te politicos, distant, citeste ceva seara cand sunteti impreuna ca sa-i dovedesti ca ai si alte preocupari, poti sa-ti umpli si altfel timpul, nu numai cu el. Ignora-l asa vreo cateva saptamani si asteapta-i reactia.

Trei: du copilul mai des la mama ta ca sa ai si tu ceva timp pentru tine.

Mie iesirile astea mi se par un germene al violentei..nu stiu, m-ar pune pe ganduri. Dar oricum tu il cunosti mai bine.

 

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea,

Nu-mi place sa repet ce au spus altii dar trebuie in primul rand sa decizi ce vrei sa faci: sa lupti pentru el sau sa cedezi...

barbatii, in esenta sunt ca niste copii mari, ei nu inteleg subtilitatile vad numai lucrurile evidente. Buuuuuuuuun! daca te decizi sa lupti(lucru pe care eu l-as face in mod clar fiindca zici ca-l iubesti, aveti un plod impreuna si, in fine, sunteti o familie, lucru la care nu se renunta usor)atunci e clar ca trebuie sa schimbi foaia...domnul sot trebuie batut cu propriile arme.

Cum?

Simplu! Da-i dreptate, nu-l infrunta si fa schimbari MAJORE in comportamentul tau...stiu ca e nedrept dar " cu miere prinzi mai multe muste decat cu otet" ...iti spune ca esti isterica ( cuvant pe care il detest btw) fii calma si draguta, INGRIJESTE-TE...revino la femeia care erai inainte de bebe...nu-i usor dar face toti banii, iti spune ca esti grasa...impune-ti sa slabesti doar sarcina te-a facut asa...fii exact opusul la ceea ce-ti reproseaza

Incearca sa readuci calmul in tine, in familie fiindca desi cica barbatii sunt capul familiei, stapul este femeia...

Simti ca nu mai poti de oboseala, ia vitamine si impuneti sa rezisti

La urma urmei tu esti SOTIA...iar ailalta e ...ceva, naiba stie ce...

Lupta cu ghearele si dintii pentru familia ta fiindca e usor sa cedezi, mai greu e sa lupti!Dar ai in vedere si obiectivul final: fericirea ta si baietelului tau..

Bafta! fiindca o sa ai nevoie...

 

 

Andreea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa se ingrijeasca si sa slabeasca in primul rand pentru ea, pentru stima de sine si nu pentru ca barbatul o insulta. El a ramas la fel de sexi cum il vedeai inainte de casatorie?

 

De ce sa ii spunem annei fa-te frumoasa ca uite, el de asta se uita dupa altele... hai sa fim seriosi. Chiar daca nu o mai iubeste si e OM, tot trebuie sa o respecte si sa nu vina cu replici "fa-te branza". Eu nu stiu cum e sa accepti un asemenea comportament si nu as putea rezista asa.

 

Si da Anna, trebuie sa faci niste schimbari, pentru tine si pentru copilul tau in primul rand iar daca el continua astfel, refuzand sa discute, si daca te inseala... stii si tu ce ai de facut.

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, calmeaza-te, nu asa iti salvezi casatoria. Acum incepi sa cladesti ginduri care poate nici nu sint adevarate. Cauta sa afli adevarul, in primul rind. Evita sa fii isterica, in al doilea. In cel mai rau caz, lasa copilul cu cineva doua zile si du-te singura undeva, sa-ti limpezesti gindurile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...