Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Inca un suflet distrus...


Recommended Posts

Ana am citit postarile de aici si m-am amestecat pt ca as dori sa-ti dau un sfat- care nu e usor de urmat-dar cred ca te-ar ajuta enorm.

Incearca sa-ti castigi independenta,adica...sa inveti ca tu esti capabila sa te descurci in orice situatie,ca poti fi iubita pt ceea ce esti ca persoana, ca poti oferii mult celor din jur(ma refer la dragoste si caldura sufleteasca)...cu alte cuvinte o schimbare de gandire si atitudine.Poate este greu sa accepti asta...ti se pare aiurea dar eu am obs ca barbatii sunt atrasi nu de femei frumoase ci de femei sigure pe ele, cu personalitate.

Creaza acest lucru,te va ajuta intai pe tine si apoi ajuta si relatia.

Nu vreau sa ma intelegi gresit...dar observatiile si reprosurile chiar daca sunt intemeiate manaca dun relatie pana o distrug de tot.

Trebuie sa ai tact,sa actionezi intai asupra ta ca persoana...cauta in sufletul tau si o sa vezi ca calitati ai...pune-le in valoare.

E rau ca s-a ajuns aici in relatia voastra...dar daca vrei intr-adevar sa faci ceva ...incearca sa devii independenta, te va ajuta in orice situatie..si daca veti continua casnicia si daca nu.

As vrea sa iti spun inca 2 lucruri:

- tatal meu este colonel..si datorita serviciului si temperamnetului lui este un om care nu accepta un raspuns negativ...in consecinta am vazut ce face violenta in familie in sufletul unui copil.Am auzit usi trantite,cuvinte urate,etc...am fost complexata pana la facultate ca eu sunt mai altfel decat ceilalti copii, desi nu aveam motive.Am devenit tacuta, retinuta, timida,insingurata(si asa ma simteam bine),si cel mai mult imi doream sa plec din casa aceea cat mai departe.Prima reactie am avut-o la 17 ani cand(vazand modelul ) am trantit geamul de nervi asa de tare ca s-a spart..spre uimirea parintilor mei ...trecusem dintr-o extrema in alta...am inceput sa strig la ei...etc,spre uimirea mea a avut efect.Asa ca ai grija ce efecte au discutiile voastre asupra copilului...sunt ireversibile- crede-ma pe cuvant.

- pe mine f mult m-a ajutat faptul ca sunt o fire independenta,ca am incredere in mine,...toti ex-prietenii mei, chiar si sotul meu mi-au spus ca le-a placut stilul meu...asa ca de aceea ti-am spus sa faci tot ce poti sa devii tu insati !!!

In plus ...nu mai creea in mintea ta scenarii mai ales daca sunt banuieli aiurea...vorbele de multe ori inseala....vvrei sa vezi daca te inseala ? angajeaza un detectiv sau urmareste-l tu..dar nu contrui idei preconcepute in mintea ta...si sincer nu cred ca e cazul la voi. Cred ca vrea o gura de aer....nu e corect cum procedeaza dar poate nu stie sa spuna ce simte.

Daca una arata bine...el sigur se uita la ea???!!!??...nu e bine!!!!

Si inca ceva ...nu te compara cu nimeni...nu ai nevoie de asta... tu esti tu ...si gata.

ofera-i spatiu si timp ...si asteapta (dar in acest timp...fa ce ti-am spus).

 

mult succes

diana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu vreau sa te supar in nici un fel, dar vreau sa-mi spun si eu parerea. Nu am citit chiar tot ce au spus celelalte fete deci s-ar putea sa ma repet.

Pentru unele cupluri aparitia unui copil tensioneaza un pic viata de familie, nopti nedormite, micile boli ale copilariei, altele si altele.Sotul vine obosit de la serviciu, trebuie intre in rolul de tata, mama care a stat acasa cu copilul, poate ar vrea si ea sa mai faca altceva. Nu zic ca sunt scuzabile aceste lucruri, dar sunt de inteles, pt ca suntem oameni si pt ca intreaga noastra viata de dinaintea copilului s-a schimbat.Plus poate grijile in legatura cu banii.

Tu poate ca te-ai schimbat ca si fizic, te-ai ingrasat, poate aspectul tau fizic nu te-a preocupat la fel de mult.Poate ca fiind mai activa te-ai simtit un pic frustrata stand acasa cu copilul, de aici o serie de nemultumiri.

El s-ar putea sa nu tina pasul cu toate ce se petrece in viata voastra, sa se simta sufocat.

Uite, si eu sunt genul de femeie hai sa zic mai rece, nu-mi place ca el sa ma iscodeasca ce-am facut in ziua respectiva, sa ma intrebe vrute si nevrute, nici mie nu-mi place (desi uneori nu reusesc) sa-l bat la cap ca aia nu e buna asa, ca pantalonii nu sunt asezati cum trebuie, ca n-a sters bine praful...bine ca-l sterge.nu astea sunt importante.

Incearca sa nu-l cicalesti, lasa curatenia si altele, incearca sa schimbi tactica,sa fii tu un pic mai rece, incearca sa te aranjezi, sa schimbi ceva (culoarea parului, hainele), adauga un pic de mister..o intalnire cu o prietena.

Sincer eu cred ca se simte sufocat, nu face fata la viata de familie.

iesirile lui pot constitui felul lui de a trage semnalul...schimba ceva, lasa-l mai moale.

Si relatia mea cu sotul s-a mai schimbat de cand a aparut copilul..rutina de zi cu zi, oboseala. Dar am depasit cu bine totul, pentru ca am stiut reciproc (mai mult el) sa sesizam indispozitia fiecaruia si sa nu plusam. Am lasat ca fiecare sa se comporte asa cum simte, vizavi de copil, de noi, fara insistente.

ne modelam unul dupa altul insa nu poti schimba chiar totul. Fiecare le are pe ale lui, important este sa stim sa respectam..chiar si tacerea uneori.

Sper ca te-am ajutat intr-un fel.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca n-am mai zis nimic de ceva timp. Explicatia ar fi ca am avut o gramada de treaba la serviciu si n-am mai apucat sa scriu, plus ca acasa nu pot intra...

Lucrurile au inceput sa mearga, (cu dificultate, dar merg) si incep sa vad oarece progrese in a ne canaliza fortele.

In continuare observ ca trebuie "manevrata" cu multa grija problema si abordat cu mare calm subiectul "Noi doi"...

Insa indraznesc sa cred ca suntem pe drumul cel bun !

Oricum, acum trebuie sa gasesc o modalitate sa ma distantez oarecum de el, sa-mi gasesc alte preocpupari si sa sper ca va fi tot mai bine.

Mi-au facut tare bine sfaturile voastre, ale tuturor celor care mi-au scris si m-au incurajat, chiar imi doresc sa imi mai dati niste idei de genul unde gasesc o coafeza buna dar nu foarte scumpa, unde as putea merge cu sotul meu pentru o recreere intr-un weekend (dar tot un loc nu foarte scump).

Am sa mai revin cu vesti imediat ce mai apar noutati, sper sa fie numai vesti bune...

Va imbratisez si va multumesc din nou ca ati fost alaturi de mine in cele mai grele si groaznice momente ale mele.

 

Ana

 

________________________

Annablue si Adita(1.11.2002)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...