Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Problema


Recommended Posts

Fetelor am si eu o mica problema.Sunt casatorita de putin timp si de fiecare data cand ne certam sotul meu se enerveaza, tipa, se descarca si apoi ii trece.Eu nu pot face asa ceva pentru ca nu vreau sa spun lucruri urate la nervi, de aceea mie imi trece supararea destul de greu. Ce sa fac sa-l educ sa nu mai tipe sau sa spuna lucruri care pe mine ma ranesc?[V]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Felul in care un cuplu isi rezolva conflictele face diferenta intre:

- cuplurile care ajung la 40 de ani sa nu-si mai vorbeasca sa se uite urat unul la altul si de fapt sa aiba o casatorie mizerabila si

- cupluri care parca sunt facuti unul pt altul, care comunica verbal si nonverbal si care chiar intr-un grup de prieteni gasesc multe de spus unul altuia.

 

Cum ne "certam" invatam in familie si in mod sigur voi repetati modul de cearta al parintilor vostrii si se pare ca aveti stiluri diferite!!!

 

La noi era invers, eu tipam si ziceam tot ce-mi trecea prin cap si bietul meu sot tacea si inghitea si nu-i mai trecea supararea cu zilele.

 

Am invatat in timp "cum" sa ne certam, ca noi ramanem prieteni chiar daca avem ceva de impartit, ca nu este el "dusmanul" si ca daca spun in loc de "esti insensibil, iar n-ai spalat vasele, nciodata nu ma ajuti" la "atunci cand fac singura treaba in casa nu simt ca suntem o echipa"

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta ramarca aceasta cu "echipa". Ce te faci insa daca ramai doar cu aceasta remarca de fiecare data?

Pe de alta parte ca sa revin la subiectul initial as mentiona ca:

1. Daca ati fi fost la fel (sau ma rog asemanatori) probabil nu ati fi sot impreuna

2. Teoretic stiai si stia cum sunteti fiecare din voi in diverse momente deci nu stiu de ce ai incerca sa il schimbi sau sa te schimbi daca asa sunteti voi in mediul vostru particular?

 

Marius Pernes

home page - www.marius.rdsor.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Partea proasta este ca sunteti de-abia la inceput...

Eu nu cred ca este o solutie sa tipi si tu... Spune-i totusi ca te ranesc cuvintele lui... sau eu ii intorc "fazele" cand este el pus in aceeasi situatie... Adica ii spun ... "daca eu as fi facut asta tu urlai la mine..."

Al meu se tot lua de parintii mei... intr-o zi i-am spus ca nu mai vreau sa-l aud vorbindu-i de rau... buni rai prosti cum sunt sunt ai mei si gata... Sa stii ca a mers...

In ceea ce priveste a-l cunoaste pe cel de langa tine... eu cred ca ajungi la sfarsit si nu il cunosti... Eu sunt cu sotul meu de 11 ani... si sunt situatii in care nu am stiut cum reactioneaza de-abia atunci cand au avut loc... Asa am aflat ca reactioneaza foarte prost la stres... ca trece foarte greu peste dureri... sau cum reactioneaza cand a venit copilul...

Din pacate tu esti singura care sa analizeze ce sa faca...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de Adrianai

Fetelor am si eu o mica problema.Sunt casatorita de putin timp si de fiecare data cand ne certam sotul meu se enerveaza, tipa, se descarca si apoi ii trece.Eu nu pot face asa ceva pentru ca nu vreau sa spun lucruri urate la nervi, de aceea mie imi trece supararea destul de greu. Ce sa fac sa-l educ sa nu mai tipe sau sa spuna lucruri care pe mine ma ranesc?[V]


id="quote">id="quote">Buna,1) Spui ca esti casatorita de putin timp; imi poti spune de cat timp?2) De obicei, dupa parerea mea, intr-un cuplu, cand cineva ridica tonul, celalalt este bine sa se straduiasca sa ramana calm; nu vad cum s-ar imbunatati situatia daca tu ai raaspunde la violenta lui verbala printr-o alta violenta verbala.3) Eu vad solutia in felul urmator:a) asteapta-l sa se calmeze;b) spune-i ca ai ceva de discutat cu el - ceva important pentru tine;c) comunica-i cat de ranita si ingrozita te simti atunci cand el ridica tonul; si ca aceasta stare te impiedica sa-i dai cele mai bune raspunsuri;d) insista asupra faptului ca acest mod de comportament nu este deloc eficient pentru rezolvarea diferendelor dintre voi; e) asculta-i pana la capat punctul lui de vedere.Incearca si tu solutia de mai sus, poate ca va ameliora situatia.Iti doresc sanatate si pace sufleteasca!Giulianoid="green">id="size3">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, daca poti, ca si eu ma stradui si cateodata nici eu nu pot sa nu ma enervez, atunci cand se enerveaza nu mai zi nimic, si da-o pe umor, la mine functioneaza, si al meu cand se enerveaza face ca trenul, dar stiu ca e tare stresat acum [xx(]... si daca ma vede pe mine calma si zambitoare, si mai fac si poante ii trec nervii imediat si atunci nimic nu mai ia amploare, si isi da seama ca nu trebuie sa se enerveze orice ar fi nu merita nervi, tipete, jigniri

 

e f. important ca tu sa ramai calma, atunci cand va certati

 

gaseste un alt moment, cand sunteti relaxati, linistiti, sa-i spui ce te doare dar stii nu sub forma de reprosuri asa mai subtil...

 

Loma

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nimeni nu vorbeste despre diferentele temperamentale...

Pai, daca unul dintre ei e coleric si celalalt e melancolic sau flegmatic, normal ca se manifesta diferit.

Sotul meu imi rabda multe (foarte rar "reusesc" sa-l scot din pepeni [:D] ), ca deh, eu mi-s cam colerica... Noroc ca nu ma tine mult. Si eu spun lucruri urate la suparare, pe care apoi le regret. Dar muncesc mult la mine insami [:D], ca sa devin mai calma si sa nu mai reactionez asa de... agresiv. (Acum sa nu va imaginati ca sparg farfurii, sau capul sotului [:D], "doar" ridic tonul si folosesc un limbaj cam... dur.)

 

Incearca sa-l faci sa constientizeze ca felul lui de a se comporta nu e chiar in regula. Spune-i ca un barbat (cap de "famelie", bla bla bla) trebuie sa se controleze, mai ales cand e in fata unei femei (fiinta fragila, etc. etc.). Si ca te dor cuvintele pe care ti le spune...

 

Nu stiu daca te va ajuta cu ceva mesajul meu, dar am zis, totusi, sa-ti scriu. In orice caz, eu iti urez succes!

 

Corina

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...