Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Voi cum ati fi procedat in locul meu?


Recommended Posts

Ieri m-am certat rau cu sotul meu. Suntem impreuna de 5 ani,avem o fetita de 4 iar eu sunt insarcinata in ultima luna cu al doilea copil.ma misc foarte greu in perioada asta,o zi din 2 ma simt rau si nu prea pot face mare lucru prin casa,dar atat cat pot ma straduiesc ca atunci cand vine de la serviciu sa gaseasca casa curata si mancare gatita.Si totusi,atunci cand nu reusesc,(doar in ultimul timp) si ii cer sa ma ajute,imi raspunde ca el e obosit,ba cand nu-i obosit,ca n-are chef-ceea ce m-a si facut sa explodex de nervi,parerea mea e ca intr-o casnicie nu trebuie sa existe expresia asta,pt ca nici eu de multe ori n-am chef,dar il fac sa-mi vina......... Asta n-ar fi marea problema,ceea ce a facut sa ne certam urat de tot a fost faptul ca azi noapte m-a trezit din somn telefonul lui-adica la 3 noaptea cineva l-a sunat de vreo 3 ori.El nu auzise telefonul,eu m-am sculat si am controlat cine a fost-era un nume de barbat.Dupa nici un minut,iar suna.N-am raspuns ,i-am dus telefonul l-a pat,a controlat cine e si l-a pus sub perna.Atatea baliverne mi-a insirat-ba ca e un coleg de serviciu-atunci i-am zis sa-l sune inapoi si sa-l intrebe ce vrea,poate i s-a intamplat ceva si are nevoie de el,la care el nu a reactionat in nici un fel.Intre timp eu imi notasem nr de telefon(pt ca nu e prima data cand se intampla) si i-am zis ca daca nu suna atunci inapoi inseamna ca imi ascunde ceva si ca o sa sun eu dimineata,iar daca imi va raspunde o femeie,o sa fac un scandal cat casa.......... pana la urma mi-a zis ca e o fosta si ca si ea e casatorita si ca nu e nimic intre ei,doar se suna,la care i-am zis ca nu-mi convine si ca nici lui nu cred ca i-ar conveni daca si pe mine m-ar suna vreun ex.Am ajuns la discutii dureroase,chiar daca pe un ton normal,ca sa explodez intr-o criza incoltrolabila dimineata si sa o sun pe tipa sa vorbesc cu ea,in urlete si lacrimi,iar apoi i-am tras vreo 3 palmi. Dupa aceea mi-a parut rau de felul cum reactionasem si m.am gandit ca daca se comporta asa inseamna ca nu ma mai iubeste si ca e inutil sa fac ravagii. Il iubesc si il urasc......imi venea sa-l omor,dar si sa ma arunc in bratele lui si sa-i cersesc iubirea. Nu pot sa-l las....n-as mai fi fericita fara el si in plus o sa nasc in curand ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Doamne..ce situatie...cred ca reactionam cam la fel ca tine..

Daca ti-a spus ca e fosta..inseamna ca s-a ascuns de tine,bagand in memorie un nr de barbat..deci e ceva la care se astepta sa vezi.Si totusi,daca e o fosta si e si casatorita..de ce drac suna la 3 dimineatza? Spui ca esti casatorita cu el de 5 ani si aveti si o fetita de 4..nu mi se pare normal sa mai tina legatura cu fosta ...

Nu stiu ce sfat sa iti dau,pur si simplu am ramas stupefiata de ce ai povestit.Cum a reactionat el cand i-ai tras alea 3 palme?

Ce ai mai vorbit cu el intre timp?

Tu ce simti acum?

 

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

El se agata acum de faptul ca am ridicat mana asupra lui-vezi doamne,cum de am avut curajul sa o fac in fata copilului.A recunoscut ca a gresit cand a sunat-o pe tipa,dar zice ca nu poate trece de faza cu palmele.Cand i le-am dat,sincer eram atat de diperata,ca as fi vrut sa ma bat si el sa se intample nenorocirea si sa terminam odat cu tot.Ce simt eu acuma-ma doare sufletul,plang in continuu si ma simt pierduta.mai grav e ca in ultimul timp am intentii sinucigase,desi stiu ca as lasa in urma o fetita care ma iubeste cu toata fiinta ei...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haide mai fata....ce-i cu ideile astea????? Esti femeie in toata firea si ai si raspunderea cresterii a DOI COPII!!! Trezeste-te!!! Cum poti spune ca ai idei sinucigase???

Ei da, i-ai dat doua palme, si??? DA, nu a fost un lucru intelept de facut, si? Crezi ca este sfarsitul lumii? Nici gand! Nici macar sfarsitl relatiei tale cu sotul tau nu este.... Trebuie sa te calmezi si sa incerci sa fii mai rationala.

Imi amintesc foarte bine cat de exploziva eram in ultimul trimestru de sarcina... Mamaaaa, daca se apropia cineva de mine si indraznea sa-mi mai si vorbeasca fara sa-mi ceara voie....vai de urechile lui, ce-i puteau auzi in urmatoarea juma' de ora....

Foarte important cred ca este ca sotul sa fie intelegator iar tu sa incerci sa te controlezi. La faza cu telefonul cred ca as fi asteptat pana dimineata si as fi purtat o discutie cu domnu'. Iar daca el ar fi considerat ca nu este nimic anormal ca sa-l sune fostele in miez de noapte...l-as fi poftit frumusel afara din casa pana-si reconsidera atitudinea. Zau asa...omul ala de-i sotul tau ar trebui sa stie ca la 4-5 ani de casatorie cu o femeie nici macar nu ar trebuie sa mai aibe numarul de telefon al fostei ... d'apai sa mai si vorbeasca cu ea la telefon in mod constant.... Zic si eu...

 

Alina si Luca nazdravanul

 

Salvati viata unei bebeluse de numai 6 luni!!!

http://sabinac.netfirms.com/ro.htm

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Grav nu e ce ai facut tu! Asta vrea el sa crezi. Grav e ce face el.

Asta trebuie sa-i spui, si apoi tu nu-l plezneai daca isi tinea acasa capul. Tu insarcinata si el nesimtitul cu capul la alta, altele. Ar trebui macar o data in viata sa duca o sarcina si barbatii, fara nastere (ca oricum n-ar rezista) sa vada si ei ce inseamna. Rusine sa-i fie. Nu te invinovatii tu. Si nici la prostii sa nu te mai gandesti. Ai de crescut 2 copii + 1 "imatur".

 

poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Originally posted by alina023

 

Iar daca el ar fi considerat ca nu este nimic anormal ca sa-l sune fostele in miez de noapte...l-as fi poftit frumusel afara din casa pana-si reconsidera atitudinea. Zau asa...omul ala de-i sotul tau ar trebui sa stie ca la 4-5 ani de casatorie cu o femeie nici macar nu ar trebuie sa mai aibe numarul de telefon al fostei ... d'apai sa mai si vorbeasca cu ea la telefon in mod constant....

 

 

Ce parere ai daca-ti spun ca imi raspunde ca el e cu constiinta in regula,nu i se pare ca a facut cine stie ce.Binenteles ca deja l-am poftit afara,dar el mi-a zis ca cea care trebuie sa plec sunt eu,ca-ci apartamentul e al lui.Iar eu i-am zis ca asta o sa decida avocatul nu el.

Si tampita asta care l-a sunat nu e singura,il mai suna si alta,din Italia(el e italian),nu stiu de cate ori ne-am certat si din cauza lui aia.

Ce sa fac eu acuma???????

Ma doare comportamentul lui si nu stiu cum m-as putea razbuna,nu pt placerea razbunarii,ci pt a-l face sa se trezeasca la realitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu o seara inainte,cand inca nu stiam de existenta tampitei aleia,iesise cu prietenii lui,au zis ca merge sa ia cina cu ei.Eu i-am zis ca poate sa se duca dar sa nu aud ca dupa cina merge prin discoteci cu ei sau prin night-uri.Crezi ca i-a pasat?Dupa ce ca i-a trebuit o ora sa se decida cu ce sa se imbrace,imi zice la intoarcere(la 2 noaptea) ca au fost si la discoteca.Atunci si eu i-am zis,nu-i nimic,ca mult nu mai am pana nasc si cum ma pun pe picioare il las si eu cu amandoi copiii,si plec si eu de seara de pe la 8 si o sa ma intorc la ora 2 acasa,sa vedem daca-i place.

Imediat a inceput sa se agite si sa-mi zica:dar tre sa vii acasa o data la 2 ore sa -i dai de mancare copilului!

Nu zau?!Tu asa faci cand iesi?

Plus ca i-am zis ca de acum inainte si eu o sa ma apuc sa-mi sun fostii si sa le spun sa ma sune cand au ei chef.

Dar nu ma vad eu in posturile astea chiar daca le-am zis,dar stiu ca trebuie sa-l fac sa plateasca intr-un fel sau altul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine stii ce a functionat foarte bine in diferendele de opinie de genul asta? (a facut un gest care m-a scos din minti la un moment dat...). L-am rugat sa vorbeasca cu o alta femeie (casatorita si ea; orice femeie) in a carei parere ar avea el incredere (o prietena de familie, o colega cu care se intelege bine) si sa-i povesteasca de la ce a plecat cearta voastra si care a fost reactia ta... Si sa-si dea si ea cu parerea... Sunt convinsa ca orice femeie ti-ar da dreptate. La mine a functionat iar sotul meu a recunoscut ca a gresit.

Daca al tau sot este mai orgolios eu zic ca nu ar trebuie sa astepti neaparat sa-si recunoasca greseala dar macar sa vezi o schimbare in comportament...

Si cred ca ar trebui sa-l ignori cateva zile. Sa incerci sa te calmezi si sa nu te mai intereseze ce zice/face/crede el. Concentreaza-te pe fetita ta, pe bebeul din burtica (oricum ei sunt cei mai importanti) si pe tine. Incearca sa te relaxezi cat mai mult si sa nu te mai gandesti la ce s-a intamplat. Stiu ca est greu dar vei vedea ca te ajuta mult de tot. Vei vedea totul dintr-o cu totul alta perspectiva daca vei fi calma si impacata cu tine. Lasa-l in plata Domnului macar un timp... Iti vei face tie un bine.

 

 

 

Alina si Luca nazdravanul

 

Salvati viata unei bebeluse de numai 6 luni!!!

http://sabinac.netfirms.com/ro.htm

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, in primul rand trebuie sa te calmezi. Gandeste-te la sarcina ta, la copii tai si nu in ultimul rand la tine. Starea de nervozitate iti poate dauna tie si bebeului tau. Stiu ca e usor de spus, si greu de facut, dar analizeaza situatia si vezi ce e mai important. Eu cred ca sotul tau trece printr-o criza (ei trec tot timpul prin crize, numai noi nu avem voie!), si ca aceasta va trece dupa ce se va naste copilul. E posibil sa fi gasit pe cineva, perioada ta de sarcina probabil ca a lasat de dorit din punct de vedere sexual, dar cum spuneam, dupa ce nasti, totul, cred eu, va reveni la normal. Multi barbati au aventuri cand sotia le este insarcinata; nu e o scuza, si nu sunt de acord, sa nu ma intelegi gresit, dar acesta este adevarul. Inainte cum era?

Daca si inainte avea scapari din acestea, atunci situatia se schimba, daca nu , ia-o asa ca o criza prin care trece(motivele pot fi multe, diferite si subiective), si asteapta sa vezi ce va fi in continuare. Si asculta-mi sfatul: nu te mai enerva si nu mai face crize. Doar nu vrei sa nasti prematur! Eventual incearca o discutie calma cu el, spune-i sa se gandeasca macar la bebe daca la tine nu, si sa nu te mai supere.

Te pup, iti doresc multa sanatate, nastere usoara, si sa treaca totul cat mai repede!

 

Laura, mama lui Andrei

 

http://community.webshots.com/user/tcatlaura

 

http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca as fi facut la fel ca tine, poate doar ca nu i-as fi tras doar 3 palme, cred ca i-as fi aruncat cu ceva in cap.Si l-as fi poftit pe usa afara. Tu nu ai gresit cu nimic, e dreptul nostru sa trecem prin crize si ar trebui sa se gandeasca si barbatii ca nu suntem carpe de sters pe jos si ca ar trebui sa ne respecte. Linisteste-te si gandestete la tine si la copii. Suntem prea obisnuite sa ne gandim la toata lumea mai putin la noi!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...