Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort... unusual


Recommended Posts

OK, nu-mi iau alt nick name sa va cer parerea intr-o problema personala. Situatia a asa: boyfriendul meu e turc stabilit de 25 ani in USA. Povestea lui: vine dintr-o familie arhicunoscuta in Turcia (tatal a fost ani de zile judecator in Ankara, relatii in guvern etc). Prietenul meu a facut liceu privat in Anglia (e plecat din Turcia de la 16 ani) si s-a casatorit (casatorie aranjata dupa obiceiurile locului) cu o turcoaica frumoasa pe care a dus-o in usa si cu care are 2 copii. Copiii au acum 18 si 11. Acum nevasta-sa a lucrat f. putin si part-time pt. ca a stat acasa cu copiii si cu bone aduse din Turcia. Prietenul meu a tinut-o in puf. El e inginer constructor ca profesie. Prietenul meu si cu nevasta-sa nu s-au inteles niciodata (zice el). In 1994 (cind eu aterizam in sua) i se naste fiica si nevasta inca din timpul sarcinii e diagnosticata cu ALS ( scelroza laterala in placi sau Lou Gerig disease, o boala care omoara in cam 2-3 ani). De atunci tipul angajeaza pe cineva in casa pt. ajutor. Tipa sta in carut, boala avenseaza rapid. Intr-un an tipa e absolut paralizata si terifiata la ideea mortii. Soacra, care a fost un motiv permanent de discutii intre ei si care statea 6 luni/an cu ei acum se muta definitiv acolo. In 2001, chiar pe 11 septembrie el vine acasa si si gaseste casa inconjurata de politie. Nu e lasat sa intre in casa pe motiv ca nevasta absolut imobilizata dar cu o multime de "binevoitori" in jur, a facut o plingere cum ca el e violent si o bate. (eu il stiu de 3 ani. Nu e violent. Nu ar ridica mina nici macar asupra copiilor, dar tipa la ei e adevarat dar si eu tip la fiu-meu). Bun, revenim 11 septembrie 2001. Atac asupra americii. vine acasa, casa pazita de politie. Nu poate intra in legatura cu copiii care sint in casa. Tipul se socheaza, merge la hotel, fumeaza ca disperatul, nu intelege ce se intipla in lume. Dupa citeva zile nevasta + soacra se muta din casa. El depune actiune de divort pe care la sfatul avocatului lui o retrage asteptind ca nevasta sa ii moara. Dupa 2 ani il cunosc eu si nevasta e leguma dar in stare stationara. Tipul e f. corect si cel mai bun tata pe care l-am vazut vre0data. Am fost prieteni buni, alaturi la bine si rau 3 ani de zile. Ocazional el m-a intrebat daca vreau ca el sa divorteze si sa ne casatorim insa eu am refuzat de fiecare data pt. ca ... n-am chef sa ma complic. Tin insa la el f. mult. E un om integru, deosebit si f. sincer. Nu e in stare sa spuna minciuni si sa umble cu ocolisuri. Bun daca adugam faptul ca profesional a suferit de asemeni pt. ca firma lui a fost cumparata de o firma germana si el din functia de conducere a fost pus pe liber, a stat un an in somaj pina si-a facut businessul propriu aveti tot tabloul. Acum ne apropiem de partea unde va cer sfatul. Ieri imi spune ca nevasta-sa (care sta intr-un apartametn cu toate cheltuielei su[ortate de el) i-a trimis actiune de divort in care ii cere 1/2 din tot ce are. Ca sa fiu sincera tipul astepta ca ea sa moara. Acum e f. deprimat din cauza acestui proces in special pt. ca avocata ei (care tot din banii lui e platita) e cumplita, cred ca e una care uraste barbatii! Ea la sfatul unor prieteni cere nici mai mult nici mai putin decit 1/2 din tot ce are el. El e disperat pt. ca asta inseama sute de mii de $$$ si pt. ca asta ii preiveaza pe copiii de bani de college. Nu stie ce sa faca. Tipul e deprimat putin ii mai pasa de viata, bea in fiecare seara, fumeaza cum nu l-am vazut vreodata si imi zice ca e "screwed". Eu sint la mijloc. Mi-e mila de tipa ca i s-a ntimplat asa ceva, insa ea de 11 ani e ... leguma. Altcineva din umbra cred ca trage sforile si mi-e mila de copii care sint atit de buni si de prietenul meu. Nu stiu ce sa-l sfatuiesc. Cred ca e primul caz in care un om sanatos e dat in judecata de unul suferind de ALS. Prietenul meu are deja custodia copiilor si exista o hotarire judacatoreasca [pt. suport financiar pt. nevasta (chirie + o suma in fiecare luna). Acum, dupa 11 ani, cind ea e pe moarte (absolut paralizata de ani de zile) vrea 1/2 din tot. Prietenul meu a facut o criza (nu stiu cum sa-l adun) si imi spune ca ea e pe moarte si ca altcinva vrea banii lui. Iar mie imi vine sa ii spun sa se mute unde o vedea cu ochii si sa uite de tot. Dragelor, eu nu vreu sa ma marit cu el (cel putin nu in urmatorii 10 ani), dar ca prietena, vreau sa il ajut. Copiii lui sint deosebit de bine educati si cu f. mult bun simt. Cu pot sa il ajut? Personal imi pare bine ca isi lamureste situatia si scapa de familia si prietenii ei care sint singurii avantajati la faza asta, dar nu pot sa-i spun lui asta. El e f. deprimat. Cum pot sa il scot din depresie si sa il fac sa uite? I-am zis sa ii dea cit cere si sa scape naibii odata de ea dar il vad ca sufera ca sint bani munciti de el etc. Nu am dreptul sa ii spun eu ce sa faca cu banii lui. Cu sa il ajut sa nu-si piarda increderea in viata? Cum sa il conving ca viata nu se termina aici? Sfaturi va rog. Multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Adrienne,

 

nu exista nici un avocat bun sa-l poata ajuta?

 

Si-apoi poate face donatii pe numele copiilor daca se teme ca va ramine fara bani pentru studiile lor - stiu ca asta se scade si din taxe

 

Altfel, in privinta caderii psihice a prietenului, nu cred ca poti face altceva decit sa-i fii un bun ascultator - daca ai disponibilitatea sa-l suporti atita vreme...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa revin cu o precizare. Prietenul meu a zis ca ar fi absolut de aocrd sa imparta totul pe jumatate daca nevasta lui ar fi in putere si ar vea viata ei, ca orice om normal. Dar in conditiile acestea in care ea e ... leguma el e absolut convins ca altcineva din cercul ei de "prieteni" se foloseste de conditia ei ca sa il stoarca pe el de bani. Si ca nu s-ar mira ca acel 'altcneva' sa fie trecut in testamentul ei. Si ca nu i se pare corect fata de copii. Ce poate face el in conditiile acestea?

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciudata situatie !

Pai am si eu niste intrebari :

1. Ce zic copii ? Cel de 18 trebuie sa aiba o parere. Mie mi se pare important ce parere au ei.

2. De ce e sigur ca ea va castiga un eventual proces, tocmai pentru ca nu poate beneficia de bani si este usor de deomonstrat ca a avut grija de ea (se poate angaja sa o faca pana la moarte) si ca este inconjurata de "paraziti".

3. Nu ti se pare straniu ca se lasa doborat asa usor, fara lupta. Sigur nu stie ea ceva ce tu nu stii ? Intreb, nu da cu rosii.

 

Eu l-as sfatui sa mearga la proces si sa lupte pana la sfarsit, incercand sa nu-i dea decat pensie.

 

Andreea, mama lu' Tiberiu

Micul Print

Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;

spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrienne,

Copiii nu au nici o influenta asupra mamei lor? Nu ar putea-o ei convinge sa renunte la divort?

Prietenul tau ar trebui sa faca donatii pe numele copiilor pentru a nu ramane acestia fara bani de studii.

Ideea cu acceptul de a-i da banii doar cu testament pe numele copiilor, nu e prea OK pentru ca pana decedeaza sub influenta prietenilor, rudelor poate dona acestora mare parte din bani.

 

 

Tana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ai lua-o e macabru de aceea eu nu vorbesc niciodata despre asta. Conturile au fost inghetate inca din 2001 cind s-a intimplat toata povestea. Cu alte cuvintr prietenul eu nu se poate atinge de de acei bani nici sa-i dea copiilor. In acea zi de sep. 11 la ei in casa erau mai multe persoane care au scotocit peste tot cu ea si mama ei de fata si au aflat unde sint docuimentele, care sint numerele de cont citi bani existau in fiecare. Ideea lui era sa faca ceva ca su NU ajunga in fata judecatorului. Oricum aici avocatii costa $250/ora incit alte sute de mii $$ se vor duce usor pe lupta a doi avocati, al lui si a ei. In tara asta lumea se zbate sa nu ajunga la tribunal tocmai din ac. cauza. De-asta se e atit de suparat, pt. ca oricum ar da-o tot pierde, fie ii da avocatilor fie ei, sau amindorura. Fata cea mica nu are nici o putere de infleneta (ea nici nu stie de povestea asta de ultima oara). Baiatul cel mare e in college vine acasa din an in Paste. Stie de asta dar nu cred ca poate avea vreo influenta asupra bunica-si si maica-si care, am inteles ca intotdeauna a fost o fire usor influemtabila si docila. De ex. la 28 ani si dupa aceea cind casatoriti fiind locuiau cu mama soacra, ea mama soacra ii spunea cu ca se se imbrace dimineata iar ea nu a avut nici o parere despre nimic niciodata. Mama soacra muta mobile prin casa dupa capul ei.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...