Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort... unusual


Recommended Posts

Nu poate refuza divortul pt. ca exista o lege conform careia o persoana poate obtine divortul automat daca acea persoana si sotul/sotia au trait separat timp de ai mult de 2 ani.

 

Nu poate face un trust pt. copii pt. simplul motiv ca toate conturile lui de savings/investing, pensii etc sint inghetate. nu se poate atinge de acei bani.

 

Baiatul e primul an in college si taica-su nu s-a putut atinge de bani ca sa-i plateasca, desi ii are. Baiatul a trebuit sa faca imprumut la banca ca sa-si plateasca scoala.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Pai sa depuna baiatul marturie ca din cauza mamei lui el nu a beneficiat de banii ce i se cuveneau! Pai se poate, ca mama, sa lasi copilul sa faca ditamai imprumutul?!? Sau ca bunica, sau cine o manipula-o pe biata femeie?

Doamne, ce oameni!

 

 

 

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

 

Virsta bebe2

Virsta Deiu

 

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce baza i-au fost inghetzate conturile? A existat o hotarare judecatoreasca? Daca da, cum s-a incheiat?

Inteleg ca inghetzarea conturilor a avut loc in 2001. Ce s-a intamplat din punct de vedere juridic in acest timp? Procese, recursuri sau nici o miscare?

De cand nu mai stau impreuna? Din 2001 sau dinainte?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De cand am ajuns in US m-am ingrozit la cate povesti de genul asta sau pe aproape am auzit. Asta e chiar ingrozitoare... si mi se pare, ca prietenul tau chiar e "screwed"... pentru ca nici nu are posibilitatea sa isi plateasca un avocat le nivelul la care ar avea nevoie. Este cu adevarat de plans... sper din suflet ca macar prietenul tau sa nu isi piarda mintile si sa fie okay.

Mult noroc !

 

... words are tools...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Adrienne,

 

La prima vedere nu pot sa spun decat ca este o speta f. complicata si greu sa vezi o solutie. De partea cui? Asta este intrebarea.

Si asa cum spunea o fata mai sus: copiii nu o pot influenta pe mama lor in nici un fel?

Parerea mea: numai un avocat cu adevarat experimentat va poate spune la ce sa se astepte prietenul tau. In rest noi discutam aici discutii.

Si ce seamana din afara nu-i la fel in interior, asta vis-a-vis de cazuri asemanatoare. Este f. greu de tras o concluzie.

Sustine-i moralul si contactati cat mai repede un avocat bun care sa va sfatuiasca ce ar trebui sa faca.

Iti doresc succes si sa treceti cu bine peste aceasta incercare.

 

Carolyne

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caroline, conturile i-au fost inghetate pe baza unei hotariri jud. din 2001. Am spus ca persoanele care au influentat-o au scotocit peste tot si au numere de cont si balante. Ele (mama si fiica) s-au mutat din casa pe 12 sau 13 sept. 2001 (atunci cind nu mai puteau tine politia la intrarea ca sa previna accesul lui). Aici orice femeie poate face plingere de "restraining order" pe motiv ca sotul e violent. Politia il impiedica neconditionat accesul in casa 24 ore dar daca intre timp femeia aceea nu poate dovedi ca barbatul e violent (cu alte cuvinte restrain order e intemeiat) atunci politia pleaca si il lasa sa intre in casa. Asta a fost cazul lui. Cele 2 sint reprezentate de o avocata care e "bitch", dupa spusele avocatului lui.

 

El deja a schimbat 2 avocati care au ridicat din umeri zicindu-i ca e mai bine sa astepte deznodamintul prin deces.

 

Imediat dupa mutarea lor s-a judecat suportul material pt. ea care s-a soldat cu o suma de bani pt. instalare, mobila etc plus alimony lunar.

In afara de asta se judeca in fiecare an programul de vizitare ale fetitei + vacantele.

 

Carolyne, asta e o idee ca baiatul sa depuna marturie ca nu a putut sa-si plateasca college.

 

In rest va dati seama ca tatal lui, care a fost judecatorul curtii supreme in Turcia (ma roig, cea mai inalta functie juridica in Turcia), face spume ca nu-l poate ajuta aici. Asta inseamna emigrarea cu partile ei bune si rele.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai si daca a avut o functie asa meseriasa nu-i poate une o pila? [cheers] . just kidding ...

 

imi pare rau de chestia asta, dar e o situatie asa nasoala, incat nu prea avem ce sfaturi sa-ti dam. cazul cel mai usor e sa moara respectiva doamna [:(][ups]. dar altfel... numai sa gasesti cine e in spatele sforilor si sa "ataci" direct persoana respectiva... sau sa faci un settlement. Faptul ca el e impreuna cu tine, nu ii poate aduce prejudicii intr-un eventual proces? [zid] (nu te superi ca intreb, nu?)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adrienne, e greu de raspuns fara sa cunosti legislatia in USA, dar m-as risca sa spun ca acest caz trebuie sa ajunga in fata unui judecator (de fapt chiar ajunge, ca e divortul) si situatia se poate schimba in favoarea prietenului tau atunci cand toate datele, petrecute de-a lungul timpului, vor fi puse impreuna, deodata.

Intre timp, normal ca ii vei sta alaturi si, parerea mea, ii vei strecura, picatura cu picatura (asa cum numai voi stiti[:D]), ideea ca nici un ban din lume nu poate compensa bucuria de a trai, de a te bucura de copii, de prieteni...si ca daca a facut atatia bani, precis va mai face si altii, in timp ce fosta nevasta nu va mai face nimic. Nu cred sa nu reusesti, probabil ca acum socul este mare, dar in timp va intelege, ca doar nu o sa se omoare pentru ca a avut nesansa sa se intalneasca si sa faca copii cu o asa ia o pauzare...

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aiurea situatie..serios..

Si pt ea si pt prietenul tau. Cred ca numai un avocat bun poate sa rezolve problema cit de cit.

Eu am o nelamurire, un bonlav ASL e considerat apt pt astfel de actiuni? Nu vreau sa jignesc sau mai stiu eu, doar ca am aici un amic care o are in ingrijire pe mama lui, bonlava tot asa de o boala incurabila, dar care a afectat si creierul, nu-i stiu denumirea pe romaneste. Iar sora lui pe ascuns sub pretextul ca mergea in plimbare la aer cu mama, a dus-o si la avocatul ei ca femeia sa-i faca un testament numai pe numele ei. Numai ca lucrul asta a fost refuzat de avocat din start pe motiv ca respectiva mama nu este intr-o conditie psihica pt a i se putea lua in considerare "dorintele". Practic daca nu a apucat sa faca un testament cind inca era sanatoasa, acum nu mai are dreptul. Asa a avut noroc amicul meu.

Tare urite situatiile astea cind se incearca sa se profite dupa un om bonlav si la un pas.. doi de moarte.

Macar daca in urma acestui divort banii lui ar ajunge la copii, dar sansele sunt mari sa ajunga pe la familia soacrei.

Acum depinde foarte mult de legile de succesiune din USA. Aici in caz de moarte banii ajung la copii in cazul unui partener single. Chiar si prin intocmirea unui testement, copii nu pot fi scosi complet.

 

 

ELENALOVE prietena noastra are nevoie de noi

 

Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, exact asta e si parerea mea, ca nu are rost sa-si distruga sanatatea si nervii pt. o disputa financiara, chiar daca la mijloc sint copiii. La urma urmei daca-si distruge sanatatea cui ii serveste? Iar banii tot noi ii facem daca sintem sanatosi. Partea nasoala e ca deocadata se invirte ca un leu in cusca, fumeaza (chain) si bea tarii seara inainte de culcare (spre disperarea mea). Cred ca o sa-l iau la gym fortat si o sa-i iau un sac de box; cind e nervos sa-l ia la bataie. Mai cred ca trebuie sa-l scot in lume, teatru, film... daca e acasa intre 4 pereti o ia razna. Daca mai aveti si alte idei please spuneti).

 

Cit despre legislatie, habar nu am, v-am zis e >= $250/ora consultatia la avocat.

 

L-am intrebat si eu inca din start daca nu ii dauneaza sa se afiseze cu mine (la urma urmei am casa mea care imi place mai mult decit a lui :-); mi-a zis ca nu. Ba chiar eram o data la teatru cind a vazut o tipa care fusese pe 9/11 in casa lui. Mi-a zis ca e cea care a sunat la politie. Cred ca din momentul ala nu i-a mai priit piesa si s-a foit in scaun ca un copil, in ciuda protestelor mele ca sintem adulti si sa o ignore.

 

ALS este o boala in care pacientul isi pastreaza facultatile intelectuale pina moare (vezi Steven Hawkin, ala cu universul...). Conform spuselor lui tipa nu stia si nu s-a interesat niciodata citi bani au (ei ca familie) pe ce se duc etc si ca in general nu avea nici o parere despre nimic. A luat-o pt. ca era frumoasa, nu pt. IQ si pt. ca era in rebound: il parasise iubirea vietii lui, o frantuzoaica! Ale tineretii valuri:-). El e convins ca ea acum nu stie probabil citi bani are in cont, citi bani ii da el lunar etc si ca trebuie sa fie altcineva care se ocupa de ac. probleme (plateste bilurile, merge la banca, e interfata cu lumea ca sa zic asa) pt. ca gran' maman nu stie o boaba engleza. Oricum are 8h/zi asistent social in casa, trimis de Asociatia ALS.

 

Va rog daca mai aveti idei ce sa-i fac sa-l scot din starea asta, mai ales cind NU sint eu acolo (nu locuim impreuna decit in weekend).

 

Taica-su nu stie pe absolut nimeni in sua. Are prieteni judecatori in europa, insa nu aici.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...