Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort... unusual


Recommended Posts

Adrienne

 

ce situatie naspa...[xx(]

 

chestia cea mai buna ar fi daca si legislatia permite si cu ajutorul unui avocat bun sa dovedeasca ca ea nu e in deplinatatea facultatilor mintale, si atunci nu ar avea capacitatea de a sta in justitie, i s-ar respinge actiunea, dar asta tot la avocati ajungeti. Si probabil nu are in contro daca ea l-a dat in judecata tot ajunge la un lawyer, trebuie sa se adune si sa se apere, sa isi ia un avocat bun Adrienne.

 

Dar la cum descrii tu sunt convinsa ca ea nu e capabila mintal sa intenteze un proces, eu aici vad cheia succesului - ea nu are capacitate, pe asta trebuie marsat.

 

Nu prea stiu cum e in legislatia USA, cum sa ceara jumatate daca ea nu prea a lucrat ci mai mult sotul, imparteala trebuie sa se faca in functie de contributia fiecaruia.

 

Ma mai gandesc si intreb si eu pe aici ca doar lucrez intr-un law office.

 

Loma

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu vreau sa te superi pe mine dar ma gandesc ca s-ar putea face un film. A asa complicat ca parca ar fi subiectul unui film.

 

Eu din cate am vazut pe tema asta, persoanele raman constiente si cu psihicul intact doar ca sunt paralizate(poate ma exprim prost dpdv medical). Si ca traiesc cu speranta ca o sa se gaseasca un tratament.

 

Legat de cat a contribuit fiecare si ca sotia a stat acasa nu mi se pare corect. Cate femei casnice exista nu cred ca merita niciuna sa fie lasata fara nici un ban daca nu a muncit.

 

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa ajunga la o intelegere daca este posibil. Adica ei nu mai locuiesc de mult impreuna, poate totusi realizeaza ca 50% e cam mult. Nu poate comunica cu ea? Ea cum comunica?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca sa-l scoti din nervi cred ca e buna solutia cu boxatul, adica trebe sa se descarce cumva, clar. ori sa mearga in deserturi sa zbiere... oricum, o activitate mai putin daunatoare decat fumat/baut ...ceva gen fitness. chiar acu mi-am adus aminte de un episod din seinfeld, cand taica-sau lui george folosea sintagma: "serenity now" cand il enerva ceva... sau de ce nu, yoga sau alte chestii de inspiratie asiatica, qi gong, zen stuff - ca pe acolo am auzit ca e la moda... si daca mergeti impreuna, e si mai frumos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea ,

cumplita situatie!Referitor la depresia lui stiu prin ce trece,am fost si eu acolo.Fiind femeie ,noi reactionam altfel decit barbatii.Ce pot eu sa-ti spun?In cazul meu iubirea neconditionata pe care am primit-o,apoi am fost luata cu forta si dusa in parc la plimbare si...cireasa de pe tort care la mine a fost mana cereasca :mi-a adus o pisica mica pe care a gasit-o in strada, de zece ori mai amarita ca mine.Am inviat!Asta tine daca iti plac animalele,daca nu, te enerveaza si n-are rost.In rest du-l la aer, mult aer curat si multa miscare(vezi pt asta ar fi bun un ciine) si fii acolo.Tot timpul,chiar daca te alunga.Te da pe usa afara,intra pe geam!

Si-acum o intrebare care ar putea suna urit:nu va puteti folosi de boala sotiei ca de o arma?Sau ca sa loviti acolo?E urit ce spun,stiu,dar nici ea nu l-a menajat.Iar pretentiile acelor femei mi se par absurde.O prietena de-a mea avea o vorba:decit sa plinga mama mea,mai bine sa plinga mama lui/ei.Nu cunosc legislatia de acolo,dar o solutie trebuie sa existe,iar daca pt asta trebuie sa loveasca acolo unde doare f. tare s-o faca!Poate soacrei i se va inmuia inima cind isi va vedea fiica supusa la diverse neplaceri si va dori sa negocieze un acord.Si alta intrebare :daca ei sint despartiti de atita timp are ea dreptul la banii facuti in perioada cit erau separati?

Si inca una:nu exista nimic cu ce sa fie santajata soacra?Desi eu una cred ca i-as baga mintile-n cap cu parul.sorry,n-am vrut sa fiu atit de rea.

iti doresc multa putere si multa rabdare!Vei avea mare nevoie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea ,

cumplita situatie!Referitor la depresia lui stiu prin ce trece,am fost si eu acolo.Fiind femeie ,noi reactionam altfel decit barbatii.Ce pot eu sa-ti spun?In cazul meu iubirea neconditionata pe care am primit-o,apoi am fost luata cu forta si dusa in parc la plimbare si...cireasa de pe tort care la mine a fost mana cereasca :mi-a adus o pisica mica pe care a gasit-o in strada, de zece ori mai amarita ca mine.Am inviat!Asta tine daca iti plac animalele,daca nu, te enerveaza si n-are rost.In rest du-l la aer, mult aer curat si multa miscare(vezi pt asta ar fi bun un ciine) si fii acolo.Tot timpul,chiar daca te alunga.Te da pe usa afara,intra pe geam!

Si-acum o intrebare care ar putea suna urit:nu va puteti folosi de boala sotiei ca de o arma?Sau ca sa loviti acolo?E urit ce spun,stiu,dar nici ea nu l-a menajat.Iar pretentiile acelor femei mi se par absurde.O prietena de-a mea avea o vorba:decit sa plinga mama mea,mai bine sa plinga mama lui/ei.Nu cunosc legislatia de acolo,dar o solutie trebuie sa existe,iar daca pt asta trebuie sa loveasca acolo unde doare f. tare s-o faca!Poate soacrei i se va inmuia inima cind isi va vedea fiica supusa la diverse neplaceri si va dori sa negocieze un acord.Si alta intrebare :daca ei sint despartiti de atita timp are ea dreptul la banii facuti in perioada cit erau separati?

Si inca una:nu exista nimic cu ce sa fie santajata soacra?Desi eu una cred ca i-as baga mintile-n cap cu parul.sorry,n-am vrut sa fiu atit de rea.

iti doresc multa putere si multa rabdare!Vei avea mare nevoie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu asa, cel putin aici in Canada. Daca femeia sta acasa si se ocupa de familie, jumatate din venitul familiei, deci adus de sot ii revine ei. Se considera ca si actiunile casnice contribuie la obtinerea venitului, la crearea climatului familial propice obtinerii veniturilor.

Din aceasta cauza impartirea conturilor mi se pare corecta, din punct de vedere legal. Problema se pune din momentul in care ea nu a mai fost fizic capabila de aceasta contributie. Dupa aceasta data, calculele ar trebui sa cuprinda pe de-o parte veniturile ca fiind ale lui exclusiv si cheltuiala cu intretinerea sotiei ca fiind obligatorie. Din acest moment datele la calculul finaciar sunt furnizate de repetatele hotarari judecatoresti care ii stabilesc lui contributia la intretinerea sotiei.

Eu stiu acum ca venind din cultura turca, el ca barbat se va impaca foarte greu cu gandul asta, de a imparti veniturile cu sotia lui, dar nu are ce face. Asa este legal si corect.

Iarasi nu mi se pare deplasat daca banii care i se cuvin, jumatatea ei, sotia va alege sa-i daruiasca parintiilor. Poate fi dorinta ei, si trebuie respectata. La urma urmei sunt parintii ei.

Despre copii, aici nu am prea multe amanunte. Baiatul cel mare inteleg ca locuieste in campus, dar in vacante revine la tata sau la mama? Fetita unde locuieste, este crescuta de tata sau de mama, respectiv bunica?

 

Parerea mea. Cu delicatete si dragoste incerca sa-i explici ca asa este normal, este sotia lui si economiile facute in perioada in care ea era parte activa a familiei este normal sa fie impartite la 2. Acceptand ideea ca pe o justitie si nu o injustitie, va trece cu sufletul impacat peste hopul asta si-si va gasi resurse pentru energiile viitoare. Sa se gandeasca ca Dumnezeu i-a oferit viata un dar mult mai de pret decat orice altceva...

 

[flo]

Caro

 

 

Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi

Cu fruntea-n pulberea amara,

Si de re-nvii in cantecul de azi,

E c-ai murit in plansetul de-aseara.

(Radu Gyr)id="blue">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adrienne...eu nu inteleg ceva.Spui ca soacra-sa a scotocit in casa,a gasit conturile si apoi au fost inghetate.(banuiesc ca erau saving accounts)

Apoi firma a fost vanduta si el a fost somer un an-in timpul asta din ce-a trait?Nu a avut acces la economiile lui?NIMIC?

Apoi si-a facut alta firma,care merge bine si din banii astia o intretine pe nevasta si pe avocatul ei,corect?

si nu mai are destul sa tina baiatul la colegiu,fapt pt care a trebuit sa fac imprumut la banca (baiatul).

 

Ma,da femeia aia nu-i intreaga ..sau cei care o manipuleaza nu se gandesc decat la jumatate din banii aia din conturile inghetate.

totusi,spui ca boala asta nu afecteaza judecata..cum poate ea sa se lase intretinuta cu tot cu ma-sa si copilul ei sa n-aiba un ban-la care are dreptul?

Omeneste vorbind-eu nu cred ca o sa castige procesul in veci.

 

sau-din aia 50% scade costurile intretinerii ei, din 2001 si pana acum si-i da restul-sau ii plateste in continuare in ce conditii vrea.

Ca doar nu vrea 50% SI intretinuta dupa divort?

 

poze de la mare-super!:)

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=1b51&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/my_photos

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor copiii stau la el. Fata doar viziteaza pe mama si bunica dupa scoala dupa un orar stabilit prin hotarire judecatoreasca. Baiatul e mare si face ce vrea (viziteaza pe ala care ii da bani). Si mie mi se pare corect la modul general ca intr-un cuplu chiar daca femeia sta acasa sa primeasca 1/2 din tot, insa lui nu i se pare corect ca in conditia ei sa primeacsa 1/2 din tot pt. ca nu ii trebuie. Lui i se pare nedrept ca legea divortului face partajul intre 2 oameni cind de fapt ar trebui sa fie 4 (si copiii). Pt. ca, zice el, ei nu ii trebuie mult sa traiasca in conditia ei, pe cind copiilor le trebuie si dindu-i ei banii ii priveaza pe copii de bani pt. viitor (ca de pilda pe fi-su de bani de college). Mai zice el ca avocata lui ii aplica acelasi tratament in acest proces ca si cum ar fi vorba de o femeie sanatoasa, ceea ce e absurd. De ex. zice el de ce sa primeasca 1/2 banii acumulati de el pt. pensie (bani care pot fi folositi numai dupa virsta de 65 ani) daca ea e pe moarte?! Cine ii garanteaza lui ca ea va trai sa apuce pensia? El chiar crede ca probabil boala s-a inrautatit incit persoanele din jur se grabesc cu partajul. Nu are de unde sa stie sau sa afle. Informatia doctor-pacient e strict privata chiar daca ea e pe asigurarea medicala a lui (platita de el).

 

Ea e paralizata total in carut de ani de zile, nu se poate misca. E imbracata si spalata de altii, i se da cu lingura. Nu poate vorbi. Din cite am inteles scaunul cu rotile in care e e conectat la computer si poate tasta actionind un buton cu dintii. Nu stiu nici cum poate semna ea toate actele. In mod sigur exista o persoana care o reprezinta, poate maica-sa, poate avocata.

 

Mie mi-e jena sa intru in detalii macabre cu prietenul meu, insa il vad ca isi ruineaza sanatatea si aici as vrea sa-l ajut sa-l tin pe linia de plutire. Cred ca o noua pisica (mai au una dar e cam batrina) ar fi o idee excelenta, mai ales ca si fetitza vrea.

 

Da e de film, asta mi-a spus si prietenul meu de multe ori, intrebindu-se cum de i s-a putut intimpla tocmai lui asa ceva. Si as mai zice eu, cum de i s-a intimplat ei asa ceva, ca doar era nutritionista, minca calculat si cu portia, nu tu alcool, nu tutun, nu grasimi, nu dulciuri. De unde rezulta ca nici prea sanatos nu e bine (fac si eu haz de necaz).

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamica dulce, corect, toate savings account au fost inghetate. Un an a trait din banii de somaj, caci a avut salariu mare cind lucra, si ajutorul de somaj i-a permis sa traiasca modest (e.g fara restaurant, concedii etc), adica sa plateasca bilurile si sa aiba de mincare. Cind a fost aproape de data cind stia cu nu mai primeste ajutor de somaj si-a facut o firmulita care merge binisor, adica tot asa ii permite sa-si plateasca bilurile, sa manince si sa-i plateasca ei alimony dar nu-i ramine absolut nimic in plus. Ba anul trecut a vrut sa deschida un restaurant impreuna cu un prieten dar nu a fost chip sa o convinga sa-l lase sa investeasca din banii comuni sau sa vinda casa si cum nu a vrut sa faca un imprumut mult prea mare la banca a renuntat.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrienne imi pare tare rau de situatia prietenului tau. Tot ce poti face tu este sa ii fii alaturi in aceste momente dificile.

 

In ceea ce o priveste pe sotia lui poate obtine divortul destul de repede (am inteles ca si acolo ca si aici, daca dovedesti ca nu mai stai si nu mai ai nici o treaba cu respectivul de mai mult de 2 ani s-a terminat) asa ca el are interes sa se miste repede si sa aiba avocat bun.

 

Curaj si ai grija de el.

 

 

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...