Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort... unusual


Recommended Posts

Pentru ca sunt la servici si am un moment de ragaz am sa va copy / paste cateva din acele "QUOTE OF THE DAY" ale lui Jeff, ca sa realizati cat de constient este.

 

Astea sunt cateva din cele care m-au impresionat pe mine:

 

Silence propagates itself, and the long the talk has been suspended, the more difficult it is to find any thing to say.

 

No one means all he says, and yet very few say all they mean, for words are slippery and thought is viscous. [:)]

 

asta-i ultima, de saptamana trecuta, ca acum e plecat intr-o croaziera:

 

Progress might have been all right, but it has gone on too long.

 

 

si cea dinaintea ei:

 

If I knew I was going to live this long, I'd have taken better care of myself.

 

si inca una care mi-a placut [:)] era in pana de idei:

 

Lack of money is no obstacle. Lack of an idea is an obstacle.

 

 

 

 

Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi

Cu fruntea-n pulberea amara,

Si de re-nvii in cantecul de azi,

E c-ai murit in plansetul de-aseara.

(Radu Gyr)id="blue">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Caroline, fireste ca suferinzii de ALS sint lucizi. Stephan Hawkins e suferind de boala asta de 20 ani si intre timp s-a insurat, avut copii, predat si scris carti.

Si bolnavii de AIDS, cancer si mai stiu eu cite sint lucizi, ceea ce e cumplit. Sa stii ca de multe ori ma pun in pielea ei si ma intreb oare de ce prietenul meu a fost nefericit alaturi de ea mult inainte de a se declansa boala, practic la f. putin timp dupa casatorie? Repet inca o data, aceasta casatorie a fost aranjata, dupa obiceiul locului. Prietenul meu fusese parasit de iubirea vietii lui, o frantuzoaica, si cum avea 28 ani, un proaspat job in sua si i se procesa green cardul, a pus mina pe tel. si i-a spus maica-sii sa-i caute pe cineva ca vrea sa se insoare. 2 luni ai tirziu isi petrecea concediul in Ankara alaturi de cea care e azi in carutul cu rotile. El a placut-o pt. ca era f. frumoasa si a trecut cu vederea ca era timida, nu avea pareri personale, si hotara maica-sa totul. Cietva luni mai tirziu s-a insurat (deci un nou trip in Anakara) dupa care a venit ea in sua... cu maica-sa. Si de aici au inceput neintelegerile. mama draga daca tipul era atit de bun de ce nu si-a dat seama tipa ce are la usa si nu l-a facut fericit? Pai scuza-ma, acum zic si eu ca Simina, am cunoscut 2 barbati in viata mea si ambii intelctuali, decenti, care nu ar ridica mina asupra unei femei DAR... e o diferenta uriasa intre ei. Ex-ul meu e destept, citit, educat, are o parere despre orice de la politica externa sua si global warming pina la vietile personale ale prietenilor si e atit de cicalitor si plin de el ca mi-am luat cimpii si nu intra in bucatarie, avea impresia ca gatitul sau spalatul vaselor sint munci degradante, ca de altfel si munca mea, de simplu programator era prostitutie intelctuala.. si multe altele. in fine f.destept dar ciudat... si atunci ma intreb eu, cum de nu si-a dat seama ce are la usa si nu l-a facut fericit? nu pot sa inteleg. Din cauza asta am intelegere fata de ea ca bolnav si mi-e mila dar ca om, ca femeie nu o inteleg.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, eu cunosc o persoana care sufera de boala asta, un barbat, fost coleg de-al mamei. Are aproape 60 ani si e bolnav de cel putin 20, daca nu mai mult.

Dincolo de aspectele fizice neplacute ale bolii, are niste rautati de neimaginat. Fiind insa barbat si extrem de dur de felul lui, are taria sa recunoasca : ii e ciuda pe oamenii normali si nu intelege de ce i s-a intamplat lui chestia asta. Aluneca de la misticism la rautate in fractiuni de secunda. Asta e o boala a sistemului nervos, cu manifestarile aferente. Chiar daca tipa e lucida, nu inseamna ca e foarte sanatoasa la cap. E bolnava si probabil ca era bolnava mult inainte sa fie diagnosticata. Asa ca e normal sa n-o intelegi, pentru ca esti un om sanatos la cap care se straduieste sa-l inteleaga pe unul ne-sanatos ...... nu merge.

Probabil ca totusi cea mai simpla iesire pentru toata lumea ar fi sa-i dea jumate si sa se rupa de ea, daca zici ca un proces s-ar sfarsi in defavoarea lui. Pentru ca genul asta de oameni - in starea ei - te trag dupa ei cu buna stiinta. E greu pentru el sa accepte, dar cred ca asta ar trebui sa fie sfatul tau. Livrat cu diplomatie, mereu, ca picatura chinezeasca. Ii spui si apoi schimbi vorba, si tot asa.

Din tot ceea ce ai scris nu vad alta iesire ..... ca sa ramana sanatos la cap.

Iti doresc succes !

 

Andreea, mama lu' Tiberiu

Micul Print

Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;

spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adrienne eu ti-am povestit despre Jeff ca sa-ti dai seama ca este resposabila.

 

Povestea lor este povestea lor... Lampa mea de alerta se aprinde la ideea ca acest tip "minunat" se codeste sa-i recunoasca drepturile si capacitatea sotiei de a judeca.

 

Se vede clar ca esti indragostita pana peste cap de el, demonstreaza asta bucuria cu care imbratisezi si comentezi mesajele de adeziune, dar in locul tau as incerca sa vad dincolo de dragostea asta fara margini, omul langa care as dori sa imbatranesc. Mi-e greu sa cred ca se va schimba...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Caroline, fireste ca suferinzii de ALS sint lucizi. Stephan Hawkins e suferind de boala asta de 20 ani si intre timp s-a insurat, avut copii, predat si scris carti.
id="quote">id="quote">

 

Stephan Hawkins nu numai ca a facut cele de mai sus, dar pe cind era complet paralizat in caruciorul special a divortat si s-a casatorit cu asistenta medicala care il ingrijea; credeti ca s-a potolit? Nu: i se scurg ochii dupa gagici, in continuare.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caroline, pai fireste ca sint indragostita ca doar e prietenul meu si mi-e greu sa judec fara sa fiu biased, de-asta am pus subiectul asta aici. Eu nu afirm ca tipa nu e in stare sa judece din cauza bolii. Eu cred ca nu e in stare sa judece dinainte (e.g fire slaba, incapabila de hotariri). Gindeste-te pt. o clipa ca ar fi vorba de divort normal intre 2 oameni sanatosi. Cum crezi mama draga ca o tipa care nu se pricepe la bani, care nu a stiut niciodata citi are, care nu a facut o plata in viata ei si nu stie cum se investesc banii sau care nu are curaj sa mearga singura la volan dintr-un oras in altul (hai sa spunem dist de 5 ore nu mai mult)sau care nu se pricepe sa spuna ce vrea intr-o camera si sa mearga sa cumpere mobila dupa gustul ei, brusc dupa divort are aceste facultati, se pricepe la toate si ii revine curajul. Nu e asa. Tipa era dependenta de altii si inainte (ca doar de-aia a insistat sa locuiasca maica-sa cu ei) acum e dependenta total, dar fiind bolnava lumea trece cu vederea totul din cauza conditiei ei de victime. Si eu nu contest ca nu are drepturi dar mi se pare exagerat sa i se dea 1/2 banii de pensie pe care sint sanse extrem de mici sa o apuce. Si apoi nu cred ca acesti bani se vor duce la mama soacra (care si ea e in virsta > 70) ci la diverse persoane care se ocupa acum de afacerile ei lumesti profitind de conditia ei. Mi-e greu insa sa judec si o fac aici cu voi ca sa-mi lamuresc eu mie niste lucururi pt. ca de fapt asta nu e problema mea si nu am dreptul sa ma bag. Si eu sint convinsa ca trebuie sa-i dea ce vrea si sa scape de ea si o sa aplic sfatul axiei, multumesc. Nu pot insa sa afirm, numai pe baza faptului ca prietenul meu refuza (sau se codeste) sa ii dea 1/2 din tot ca e un om rau pt. ca nu cunosc nici un barbat care sa fi acceptat asta cu seninatate si calm la divortul lor intre 2 oameni sanatosi (ma gindesc la toate procesele de partaj ale prietenilor mei). In plus axia are dreptate, oamenii bolnavi sint invidiosi pe cei sanatosi, devin dificili. Stii, cind 2 ajung la divort (tu probabil n-ai trecut prin asta sau cineva apropiat tie) exista perceptia ca celalat e de vina si atunci nu merita nimic din ce ai facut tu... cam asta e. Parerea mea e ca tu te lasi orbita de conditia de victima si brusc cei bolnavi sint cei mai buni oameni de pe pamint care au avut un imens ghinion. Nu e chiar asa. Un om meschin devine un batrin meschin si de ce presupunem noi ca toti batrinii sint intelepti si buni? Asa e si cu bolnavii. Boala nu ii face mai buni si nici nu le da calitati neavute inainte. Iar daca Jeff e un om bun si lucid, bravo lui, inseamna ca era un om bun si inainte. Dar asta e, pus cap la cap toate aspectele, nu mi-ar fi frica sa imbatrinesc linga acest om

[:D] atita timp cit exista pre-nup. Apoi am senzatia ca m-as intelege cu el mai bine decit s-a inteles nevasta-sa cu el. Si sa stii ca le-am facut cunostinta si alor mei cu el si le-am spus toata povestea. Am zis sa aud si parerea lor. Tipul s-a purtat ireprosabil cu ei, ne-a invitat la rest si a platit el, desi am vrut sa platesc eu pt. ca erau ai mei si ii stiam sit. financiara; am mers in 2 days trips impreuna, ne-a invitat la el acasa la barbeque si a gatit el. Mi-e greu sa cred ca s-a comportat alfel cu socrela lui pina ce asta n-a sarit calul.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acuma, de dragul argumentatiei as mai aduga ceva. Cand doi oameni se despart, aproape inevitabil exista bagatori de seama si datatori de pareri pe margine. Este absolut adevarat faptul ca odata ajunsi la divort, galanteriile sunt o raritate intre cei doi, dar nu e mai putin adevarat ca oamenii cauta vinovati pentru ceea ce li se intampla.

Eu am trait divortul alor mei, iar tatal meu crede pana in ziua de azi ca eu am influentat-o pe maica-mea, desi jur ca am ascultat si am tacut.

Deci, nu e total exclus sa fie mai putin influentata decat crezi, dar asta nu schimba situatia cu nimic.

Pana la urma, daca tie ti se potriveste tipul asta, si-ti vezi viitorul langa el, interesul este sa n-o ia razna, nu ? Bani mai face(faceti)! Ca doar traiti in tara tuturor posibilitatilor.

Eu din experienta personala stiu ca unui barbat trebuie sa-i "arunci" sfaturile in treacat fara sa insisti.

Daca avocatii nu pot face nimic, daca copii nu pot sa se amestece ca sa nu se ajunga la asta, sa taie omul nodul gordian si sa-si vada de viata lui. Ca in timp ce se lamenteaza, firma lui face bani, care inmultesc masa de impartit [;)], deci timpul nu lucreaza neaparat in favoarea lui.

In loc de "I am screwed" recomanda-i "Screw the bitch and let's go on with our life"

 

Bafta si putere de convingere [floare3]

 

 

Andreea, mama lu' Tiberiu

Micul Print

Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;

spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In general, cind cineva care ne-a fost odata apropiat moare, ne pare rau si ne gindim ca puteam sa facem mai multe pentru el (ea), sa-i vorbim mai frumos, sa-l ajutam mai mult. Daca nu am facut-o avem mustrari de constiinta. Eu cred ca daca prietenul tau ii va da banii sotiei, va avea constiinta mult mai "descarcata" pentru ca a facut tot ce a tinut de el sa-i faca viata mai buna, chiar daca asta se reduce in momentul actual la bani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Axia pina la urma cred ca sfatul tau e f. bun. Si eu sint de acord ca unui barbat nu trebuie sa-i spui ce sa faca, mai ales astuia care e asa de mindru si mai ales in sit. mea, unde chiar ca nu-mi fierbe oala, dar problema mea e ca imi vad viitorul cu el si ma deranjeaza ca-si strica sanatatea din cauza acestei "bitch" (ca asta e dupa parerea mea). cum ii spun sa aplice odata band-aid si sa termine cu ea cind el a jurat ca nu mai vorbeste cu ele? Chestia cu picatura chinezeasca suna bine. Mersi de sfat.

Caroline inca un lucru, sa presupunem ca tipa este si a fost in deplinatatea facultatilor mintale, atite cite sint, ok? Atunci cum de si-a permis mama draga sa aduca prietene in casa si sa le spuna unde sa scotoceasca, sa le arate conturile bancare si sa le serveasca alora informatiile pe tava. Cine, in deplinatatea facultatilor mintale ar face asa ceva? Si atunci de ce sa zicem doar biata de ea? Daca era sanatoasa si facea asta si tot se aungea la divort ati fi zis fara doar si poate ca e vinovata. Fiind bolnava si facind asta e vinovata mai putin?

Eu l-am intrebat de la bun inceput pe prietenul meu daca ar fi divortat daca ea era sanatoasa. Mi-a zis ca nu, desi era nefericit, dar nu ar fi facut-o decit dupa ce copiii ajungeau la college (asa a facut si tatl lui dar asta e alta poveste). Cum el nu a dat nici un semn ca ar dori divortul si acarat-o pe nevasta-sa in brate 7 ani, de ce s-a lasat ea influentata de altii cum ca el nu o sa iaba grija de ea si ca ea trebuie sa se desparta??? Voua vi se pare judecata de om sanatos la cap? Mie mi se apre ca tipa era cam "naiva" ca sa ma exprim delicat.

Axia din fericire legea aici spune ca 2 soti au dreptul la 1/2 din banii facuti impreuna pe durata convietuirii impreuna. Din momentul separarii nevasta prietenului meu nu mai are dreptul la nici un ban cistigat de el, ci numai la alimony (pt. intretinerea ei ca nu mai stiu cum ii zice pe romaneste) care a fost deja stabilita prin proces si care i s-a livrat in foiecare luna.

Multumesc tuturor pt. pareri indiferent care ar fi ele. Ma ajutati f. mult.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adrienne stii ce ar fi si mai bine? Daca ar avea un prieten care sa gandeasca cam in aceeasi termeni (adica sa termine cu divortul, chiar daca e nevoie sa-i dea atatia bani) si care sa-i spuna mai pe de-a dreptul ca se chinuie degeaba daca anumite persoane sunt lacome si vor sa scoata cat mai mult de la el si daca si avocatii i-au spus ca nu prea sunt solutii. Pe scurt, sa-l sfatuiasca sa termine cu "circul" si isi vada de viitor, consumul asta nervos dauneaza foarte mult.

 

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...