Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort... unusual


Recommended Posts

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by miau-miau

dar tu de ce simti nevoia sa vorbesti atit de urit despre femeia aceea? Nici nu o cunosti. De ce sa o faci "bitch", proasta, incapabila, etc. E o femeie paralizata, pentru numele lui Dumnezeu. SI asta doar fiindca vrea ceea ce i se cuvine:1/2 din bani.


id="quote">id="quote">Adrienne, aici chiar ca Miau-Miau are dreptate. Ea a fost sotia lui de drept. A fost OK cit a fost in putere, cit a fost capabila de ceva dar acum a devenit "expendable". Mi se pare mai mult decit macabru sa astepte sa moara. Iar despre soacra, foarte bine ca e mina de fier. Este fata ei si o va iubi pina la moarte. Si tu ai copil si stii ce inseamna dragostea de mama.In primul rind cel mai mare semnal de alarma mi se pare treaba cu coonturile inghetate. In special faptul ca ti nu ti s-a destainut de ce? Conturile nu se ingheata asa usor fara dovezi puternice si ordine judecatoresti in care se detaliaza clar de ce. Nu vad legatura cu 9/11 decit daca ar fi avut treaba cu terorismul.Daca ar fii fost vorba de inghetat conturi cu privire la divort, atunci se fac provizii pentru copii.Gindeste-te cit de cumplit este pentru ea sa se gindeasca ca o asteapta sa moare.Cu privire la folositul cuvintului "bitch" cred ca aici ai sarit calul mult de tot. Nu ai dreptul sa o judeci in nici un fel cind nu esti capabila sa te pui nici macar o secunda in locul ei. Ce poate fi in sufletul ei?Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)People who say they sleep like a baby usually don't have one.Pozele Noastre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miau_miau si ocebine imi modific cuvintul. retineti, cuvintul, unul singur. Cititi bine postarile mele si nu cred ca gasiti ca am facut-o in nici un fel. restul sint inventiile lui miau-miau puse in gura mea, ok? Am spus ca e bitch in contextul in care voiam sa spun ca e ciinoasa la suflet, nu pt. ca cere ce i se cuvine (pt. ca din partea mea asta si vreau sa i se dea odata si sa se termne odata povestea asta) ci pt. ca pina acum a dat dovada ca nu ii pasa de copii ci de propria ei persoana. Bine eu nu vreau sa o judec pt. ca nu ma pot pune in pielea ei, dar totusi, o parere am si eu. Ca mama te gindesti la binele copiilor, indiferent ca esti sanatoasa sau bolnava. Ori baiatul a trebuit sa faca imprumut din cauza ei, deci ce fel de mama e ea la faza asta? Apoi, inaintea fiecarei vacante sau inceput de an scolar vine scrisoarea de la avocata ei prin care se cere ca jumatate de vacanta fata sa mearga la ea. Ar trebui sa vedeti fetiza, ce mutra face cind aude ca trebuie sa mearga acolo si pe buna dreptate, e un loc plictisitor pt. ea. Acum prietenul meu ca sa faca? Fata nu vrea sa mearga deloc dar legea spune ca pina la 14 ani (parca) un copil nu poate refuza asta. Acum logic ca prietenul meu se lupta ca ea sa se duca cit mai putin acolo si in orice caz nu peste nopate si nici nu vrea ca ea sa manince acolo (nu se stiu prea multe despre boala asta). Si de fiecare data dupa mii de nervi si $$$ chelutiti ele accepta sa o vada acolo dupa scoala, imediat, cit timp isi face lectiile, sau se uita la tv. Vorba prietenului meu, acolo nu face nimic educativ, nu o ajuta nimeni la lectii pt. ca nu are cine. Practic acolo se duce pt. a satisface dorinta mamei de a-si vedea fata (dorinta valida, nu pot contesta). Va dati seama ca in 3 ani cind fata va avea 14 nu se va mai duce deloc, de altfel ca si baiatul. Cum sa spun? Chiar si in carucior fiind, cred ca tot exista o cale de a-ti arata afectiunea fata de copii sa-i faci sa inteleaga ca ii iubesti, nu stiu etc. Am fost de multe ori singura eu cu fata. Eu nu o intreb nimic si evit sa vorbesc despre asta, pt. ca e un copil chinuit, dar ea mi-a spus. Fie exclamatii "of, miine iar trebuie sa ma duc acolo...", fie a luat celularul meu sa sune la maica-sa sa spuna ca nu are chef sa vina in vizita a doua zi, invocind un birthday party, un sleepover la o prietena etc...

 

Am uitat sa mai spun un lucru: copiii erau in casa cind a venit politia si nu l-a lasat pe tata sa intre. Tatal era cel care le controla temele zilnic, le facea pachetel dimineata si ii punea la autobuz. Credeti ca acei copii nu au suferit vazind ca mama lor, incapacitata cum e a lasat pers. straine sa cheme politia si sa nu il lase pe tatal lor sa intre? Cum credeti ca s-au simtit ei la faza asta? De ce nu va puneti si in pielea lor? Inca o data ce mama responsabila ar fi facut asta? Cind am divortat eu avocata mea mi-a propus asa ceva (restraining order) pt. ca in fine, avocatii iti propun cite in luna si in stele si interesul lor este sa stoarca bani. Am refuzat indignata. Cum o sa fac asa ceva copilului meu?

 

Cit priveste inghetarea conturilor e f. posibil in aceasta tara. Poate ca trebuia sa ii spun blocare. Nu stiu daca tu ai trecut printr-un divort sau nu in ac. tara dar se poate solicita aceasta blocare a conturilor pe motiv de divort. Altfel, oricare din ei doi putea sa scoata toti banii a doua zi si sa-i depuna in banca in Elvetia, nu?

 

Nu exista nici o legatura cu 9/11 decit ca restraining order s-a petrecut in acea zi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca principala problema a prietenului tau e ca jumatatea de avere invocata de fosta sotie nu va intra practic in mainile ei si ca vor fi privati copii in acest fel..sotia, desi in deplinatatea facultatilor mintale, e o fire slaba si influentabila si e posibil sa ignore (desi a te gandi la proprii copii tine mai degraba de instinct matern decat de inteligenta) sau pur si simplu sa nu realizeze ca viitorul lor material si implicit educational e in pericol...totusi, imi vine greu sa cred ca soacra, femeie energica si cu un pic mai mult discernamant decat fiica, poate fi atat de lipsita de inima incat sa ia "painea" de la gura propriilor nepoti si sa o dea unor straini...sau daca intr-adevar binevoitori din umbra pun la cale o inselatorie la scara mare, iar prietenul tau e prea mandru de a discuta cu ele pe tema asta si a le deschide ochii sau a ajunge la o intelegere in privinta destinatiei pe care o vor avea banii, o poate face totusi in mod "oficial", in cadrul procesului, inevitabil de altfel dupa cum am inteles, astfel nu va fi nevoit sa-si calce mandria si va avea sentimentul ca a incercat tot ce era omeneste posibil.. oricum, avand in vedere ca o intelegere intre parti e exclusa, iar procesul nu poate fi evitat sau amanat, deznodamantul e unul singur, asta daca avocatii lui nu fac miracole..el trebuie sa inteleaga ca atunci cand nu ai destula putere sa lupti, trebuie sa gasesti macar destula intelepciune sa accepti realitatea atunci cand nu o poti schimba..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cat despre tine, nu cred ca ai nevoie de sfaturi, dragostea ta pentru el e evidenta si nu cred ca se poate mai mult decat sa i-o arati cu fiecare ocazie, ascultandu-l si rabdandu-l...conteaza mai mult decat toate sfaturile..si sunt sigura ca el o simte..asta ar trebui sa-i dea putere..nefericirea in casnicia precedenta ar trebui sa-i stea drep o lectie..sa se concentreze pe a aprecia mai mult ce are cu tine, ca asta e cel mai de pret bun al lui in momentul asta,(bine pe langa copii, dar probabil ca cu cealata jumatate de bani le poate asigura educatia..) asta ar trebui sa i-o spun lui, stiu, dar cum nu pot..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by adrienne12

...Caroline inca un lucru, sa presupunem ca tipa este si a fost in deplinatatea facultatilor mintale, atite cite sint, ok? Atunci cum de si-a permis mama draga sa aduca prietene in casa si sa le spuna unde sa scotoceasca, sa le arate conturile bancare si sa le serveasca alora informatiile pe tava. Cine, in deplinatatea facultatilor mintale ar face asa ceva? Si atunci de ce sa zicem doar biata de ea? Daca era sanatoasa si facea asta si tot se aungea la divort ati fi zis fara doar si poate ca e vinovata. Fiind bolnava si facind asta e vinovata mai putin?...


id="quote">id="quote">Eu zic ca este logic si normal daca ea este paralizata sa-si aduca prietenele si s-o ajute sa deschida actiunea. Cum altfel putea proceda?Daca si-ar fi anuntzat sotul ce se putea intampla? Ti-ai dat raspunsul singura - te citez - "putea sa scoata toti banii a doua zi si sa-i depuna in banca in Elvetia"Cat despre faptul ca baiatul a facut imprumut pentru studii... eu vad aici mai degraba vina tatalui - conturile sunt inghetate pentru ca tatal nu doreste sa plateasca partea mamei, si-i asteapta moartea. Crezi ca ar trebui sa fie suparat ca ea nu moare mai repede? [bang]Apropo de asta, ma gandeam ieri in drum spre casa (pe autostrada - acolo este locul unde imi mai coace mintea [:)]) daca ea moare crezi ca se rezolva, sau meciul continua cu cei desmnati de ea?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caroline eu sper sa nu moara asa curind sa apuce sa-si vada baiatul insurt, fata in facultate etc. Dar sa ne lase in pace!

Va rog sa nu credeti ca eu m-am indragostit din prima zi si am luat de buna tot ce=mi spune el. Chiar contrariul. Am f. f. susceptibila cind el mi-a pus pe tapet toata ac. situatie asa cu v-o pun eu voua din prima zi. Am avut indoieli, am zis, ia uite cum se poarta cu femeia aia. Incet incet, am ajuns sa ii dau dreptate. Am uitat sa va spun o faza. In ziua in care a fost diagnosticata cu ALS, la masa de seara ea l-a rugat pe el sa-i promita ca nu se mai insoara niciodata. Lui i-a stat mincarea in git si nu i-a promis. Dupa mine, asta e dovada de egoism din partea ei. Daca eram in locul ei as fi facut exact contrariul, l-as fi rugat sa-mi promita ca dupa moarte isi reface viata, dar asta sint eu. Din ac. cauza mie mi s-a parut logic ca in acesti 3 ani de cind l-am cunsocut ea nu a zis nimic pt. ca nu vrea ca el sa isi refaca viata. Mie chiar nu imi pasa de casatorie (mi se pare o institutie perimata, dar in fine, nu discutam aici viata mea) si chiar nu o doresc prea curind. La o adica, discutasem cu el sa-si inchirieze actuala casa (ca e si pe numele ei) iar noi puteam sa punem bani amindoi si sa ne cumparam altceva daca voiam sa locuim impreuna. Actiunea ei de divort m-a luat prin surprindere si pe linga ca nu o inteleg as dori sa se termine cumva sa avem liniste. Si unii si altii.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrienne poate l-a rugat sa-i promita ca nu se recasatoreste pentru copii. Nici unei mame, mai ales uneia care nici macar nu mai poate spune copiilor in viu grai ca ii iubeste, nu i-ar place perspectiva unei mame vitrege pentru copiii ei.

Ma gindeam ce viata poate avea. E incapabila sa-si imbratiseze copii, sa le faca de mincare, sa le vorbeasca, incapabila sa plinga, copiii sint dezgustati cind se uita la ea si tot timpul ea e constienta, vede, simte, dar nu-si poate misca un deget.

E dependenta de mama (care poate muri inaintea ei) de prieteni (care o pot abandona oricind), are un fost sot care o uraste, iar proprii copii nu o ating macar.

Familia ei (mai putin prietenii si mama) au abandonat-o.

Cindva a fost o femeie frumoasa care tinea o casa fericita.

Asta e tipul de caz pentru care oameni necunoscuti ar stringe bani ca sa o ajute.

Prietenul tau mai poate face banii aia, e sanatos, copiii isi vor plati facultatea si vor merge la casele lor. Ea are nevoie de bani si daca sint si dreptul ei...

Parerea mea,

A

 

 

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

 

Camera lui Marcu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Andrada

Nici unei mame, mai ales uneia care nici macar nu mai poate spune copiilor in viu grai ca ii iubeste, nu i-ar place perspectiva unei mame vitrege pentru copiii ei. Ma gindeam ce viata poate avea. E incapabila sa-si imbratiseze copii, sa le faca de mincare, sa le vorbeasca, incapabila sa plinga, copiii sint dezgustati cind se uita la ea si tot timpul ea e constienta, vede, simte, dar nu-si poate misca un deget.E dependenta de mama (care poate muri inaintea ei) de prieteni (care o pot abandona oricind), are un fost sot care o uraste, iar proprii copii nu o ating macar. Familia ei (mai putin prietenii si mama) au abandonat-o.Cindva a fost o femeie frumoasa care tinea o casa fericita.Asta e tipul de caz pentru care oameni necunoscuti ar stringe bani ca sa o ajute. Prietenul tau mai poate face banii aia, e sanatos, copiii isi vor plati facultatea si vor merge la casele lor. Ea are nevoie de bani si daca sint si dreptul ei...Parerea mea,A


id="quote">id="quote">Am citit cu mare atentie toata povestea. Sunt de acord cu ce spune Andrada, dar si axia. Ar fi foarte bine daca prietenul tau s-ar putea detasa un pic si sa inteleaga asa problema. I-ar fi mai usor sa o poata lua de la capat...e tanar si bani mai poate face, cu atat mai mult cu cat deduc ca-i place sa munceasca si e si motivat, caci are cei 2 copii care-l iubesc...plus pe tine care-l sustii si ai incredere in el. Chiar merita sa rezolvati problema asta impreuna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...