Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort... unusual


Recommended Posts

Andrada ce ai spus e corect cu 1 exceptie. A fost o femeie frumoasa care NU a tinut o casa fericita. Nu uita ca asta a fost o casatorie ARANJATA. Prietenul meu nu a fost fericit pt. ca mama ei a venit inca de la bun inceput sa stea cu ei si a continuat fiecare an, 6 luni in Turcia 6 luni aici, desi el nu era de acord. La 2 luni de la nunta mama si fiica si-au facut bagajele si au plecat in Turcia. Dupa citeva luni de vorbit la tel. in care ea l-a amenintat ca nu se mai intoarce, ca nu-i place in SUA el s-a suit in avion si s-a dus sa o aduca acasa. La aeroprot tatal lui l-a asteptat si l-a intrebat daca vrea sa-l divirteze (era inca judecator pe vremea aia). prietenul meu a spus ca daca reuseste sa o convinga sa se intoarca nu divorteaza. Si in ziua de azi regreta decizia. A convins-o, s-au intors impreuna si dupa citeva luni, ghiciti cine ii suna la usa! Mama soacra! La intrebarea lui ce cauta acolo i s-a raspiuns ca a venit sa-si vada fiica, nu pe el! Iar ea, cit timp au fost casatoriti l-a batut la cap in mod constant sa se intoarca in Turcia, unde are prieteni si familia ei are o sit. material f. buna (din cite a inteles tatal ei a fost diplomat, ministru sau asa ceva si au 4 case + casa de vacanta la mare).

 

De ce nu s-a intors in Turcia dupa ce a fost diagnosticata? Din cauza fetei. A vrut sa isi vada fiica. Iar fiica nu vrea sa o vada.

 

Atitudinea copiilor fata de ea are explicatia in atitudinea si greselile mamei. daca ea nu ar fi chemat un grup de prietene (una nu ajungea sau maica-sa nu ajungea sa noteze pe ceva numerele de conturi, chiar trebuia sa faca din asta problema comunitatii?) si nu chema politia si ar fi dovedit mai multa modestie si dragoste fata de copii iti garantez ca nu s-ar fi ajuns aici.

 

Exista generozitate si dragoste si in boala si atunci cind esti condamnat la moarte. Exista puterea de a renunta in folosul celor pe care ii iubesti mai mult.

 

Copilul meu e mare (la anul merge la college) deci nu mai e cazul sa dau exemplul meu, dar daca as fi fost in locul ei si as fi stiut ca mor in curind as fi rugat sotul sa se recasatoreasca sa isi refaca viata si sa isi faca o familie fericita. O mama vitrega este mai buna decit a creste fara mama. Si cine ne spune ca sintem unici in univers ca partenerul nostru nu isi va gasi pe cineva la fel de bun si care sa ne iubeasca copiii la fel de mult ca noi? Avem chiar asa pretentia ca sintem de neinlocuit? La urma urmei mi se putea intimpla mie sau oricarei din noi. Ea a avut ghinion. Zice prietenul meu (care e ateu) ca "God punished her for what she did to her family". nu e vina mea nici a sotului. Si cu toate astea lumea e induiosata de ce i s-a intimplat si il condamna pe el, uitind ca ea de fapt e constienta si iertind cumva toate greselile ei. S-a pus cineva in papucii lui sa vada cit de greu i-a fost sa lucrezi full time 7 ani si acasa sa fii si mama si tata si sora medicala, viata intima nula si sa ai si o soacra cicalitoare si sa nu dormi noaptea pt ca sa te scoli ca plinge fetita si sa o pui in masina si sa faci un inconjur al cartierului la 2am ca sa o faci sa taca si a doua zi sa te scoli la 6 sa te duci la job unde esti luat de proaspat? Citi dintre barbatii pe care ii stiti voi ar face asta? Sincer...

 

Am facut o greseala fata de prietenul meu si am adus acasa "The Sea Inside" fara sa stiu des[re ce e vorba numai pt.ca intotdeauna ne uitam la filmele care au luat Oscaruri. A stat ca pe ghimpi pina la sfirsit si tot ce a putut sa zica este ca acest film ar trebui sa il vada nevasta-sa. Eu n-as merge chiar asa departe dar repet, pe el femeiea asta chiar il chinuie. Sincera sa fiu cred ca e groaznic sa fii in situatia ei. Dar la ce se astepta? Si ce vrea de la noi in continuare? Banuiesc eu ca de fapt vrea afectiunea copiilor si timp petrecut cu ei, dar asta nu se cistiga cu bani sau cu procese, ci cu multa afectiune. Intre timp fetita ma intreaba pe mine cind sintem noi 2 in masina daca eu si cu taica-su ne vom casatori si daca pot eu sa vin sa o iau de la prietena X ca s-a saturat ca tatal ei sa vina peste tot si vrea si ea sa fie ca celelete fetite sa vina cu mama. Mai imi arata desene cu ea, cu mine, taica-su si... un bebe (la faza asta chiar ca am picat pe spate)...

 

Poate ca in situatia mamei as scrie o carte pt. fata cind va creste mare. Cred ca asta as face, m-as duce la minastire si as scrie o carte pt. fata. Apoi m-as sinucide, nu stiu. Oricum as dispare din viata celor iubiti. Eu sint genul care nu as chinui pe cei din jur si as prefera ca lumea sa isi aminteasca de mine in putere, nu decrepita. Dar asta sint eu, fiecare persoana e diferita, dupa cum se arata in fimlul The Sea Inside.

 

E o situatie f. dificila si nu pot sa vorbesc decit in numele meu, sa simpatizez cu suferinta ei, dar sa nu-i aprob deloc actiunile. Asta e, viata merge inainte iar ea ar trebui sa isi dea seama de asta.

 

Multumesc tuturor pt. raspunsuri. Acum imi dau seama de fapt de ce parerile cunoscutilor si prietenilor de aici difera atit de mult.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Adrienne, DRAGOSTEA ESTE OARBA!!!!!!! Sa dea Domnul sa-l vezi la fel si peste niste ani. Eu una, sincer, ma indoiesc. Si apoi, cum il chinuie femeia aia paralizata, ca eu chiar nu inteleg? Sa-i dea jumatatea ei ! Apoi totul se va termina, nu? Tot spui de ea ca asa, ca pe dincolo. Totul numai din relatarile lui! Cu ea nu ai vorbit, nu cunosti versiunea ei. Adevarul probabil ca nu-l vei stii niciodata. Nu este corect sa o condamni numai pe ea. Cat despre copii, copiii sunt egoisti cat sunt mici, suferinta nu le provoaca placere, din contra. De aceea au reactia aceea. E mai placuta o iesire cu prietenii, decat o vizita facuta unei suferinde, chiar daca aceea este chiar mama lor. Nu sunt de condamnat nici ei, nici mama lor.

Si mie nu mi se pare naivitate cum a reactinat ea chemandu-si prietenele. Daca as fi fost in situatia ei, as fi facut exact la fel! Cu banii respectivi as fi cautat sa asigur viitorul copiilor mei. M-as gandi(fara suparare, nu ma gandesc la tine), ca daca tipul isi gaseste una care-i toaca toti banii si raman copiii fara? S-au mai vazut cazuri. Deci numai naiva nu este si nici nu bag mana in foc ca nici personalitate nu are. Poate sotul ei este prea posesiv, a sufocat-o si nu avea curajul unei opinii. Cat despre faza cu sofatul, nu mi se pare nimic anormal, cunosc persoane super inteligente care au oroare de sofat si nici nu sunt in stare sa o faca, deci...

Sincer, mie tipul mi se pare ca se cramponeaza prea mult de niste bani!

Si inca ceva, nu ai de unde sa stii ca nu a tinut casa fericita. Poate copiii au fost fericiti, pana s-a imbolnavit ea. Poate si ei au fost, nu ai de unde sa stii. Cunosti numai versiunea lui si cum esti indragostita de el...

Toate cele bune vi le doresc.

 

Claudia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca eu judec mai simplist insa chiar nu mi-am pus problema ca el sa aiba lucruri de ascuns, sa-i vrea raul sau lucruri de genul asta. Stiu ca atunci cand o persoana in deplinatatea facultatilor mintale devine incapabila din punct de vedere fizic alege una din cele doua variante: ori devine ingrozitor de egoista si geloasa pe cei din jur care sunt normali, ori pur si simplu constientizeaza ca cei din jur nu sunt vinovati pentru boala respetiva si incearca sa adopte un comportament optimist pentru binele propriu si al celorlalti. Stiu un caz al unei femei care a trecut din fericire de la prima varianta (ca astea sunt, am citit, primele simtaminte datorate neputintei) la a cea de-a doua si nu numai ca s-a "vindecat" sufleteste pe ea dar a reusit prin influenta ei sa faca bine la foarte multi oameni -e paralizata de la gat in jos si e americanca.

Si cunosc personal un caz al unui baiat tanar care a paralizat si nu se plange niciodata ba dimpotriva.

 

Este posibil ca femeia respectiva sa nu vrea sa depaseasca conditia de victima si sa doreasca sa acapareze tot si este posibil ca sentimentele materne sa fie confuze tot din aceasta cauza.

 

Privind lucrurile de departe si nefiind implicata emotional, eu nu ii pot reprosa lui decat un singur lucru: ca a acceptat o casatorie aranjata (lucru pe care i l-as reprosa indiferent de situatia sotiei) dar asta nu face subiectul discutiei si nici nu te mai poti intoarce in timp.

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

claudia multumesc pt. raspuns. Am spus, sint multe persoane care gindesc ca tine si prin simplu fapt ca ti-ai exprimat parerea ma juti de fapt sa inteleg diversitatea de reactii a celor de aici. Totusi trebuie sa te contrazic. Chestia cu sofatul... nici mie nu-mi place sa sofez dar nu am incotro. Aici sint distantele atit de mari si nu exista autobuze (mie dca mi se strica asina nu am cu ce sa ajung la servici de pilda) iar intre orase distantele sint f. mari incit sofatul e o a doua natura, copiii invata asta in liceu. Plus lumea e mult mai ordonata si se conduce politicos, deci faptul ca cineva nu are curaj sa conduca pina un oras la distanta de 5 ore, dupa un numar de ani petrecuti in sua denota ca nu stie sa citeasca o harta, semne de circukatie, iesiri si ca ii e teama de necunoscut. Crede-ma ca si fiu-meu stie si are 18 ani.

Joycelyn si eu cred ca si tine. Din toate manifestarile ei denota ca face parte din prima categorie. Daca mie mi s-ar intimpla asta as face parte din a doua (as face precu americanca ta, poate as scrie o carte despre cum sa traiesti cu boala asta si as merge sa-i fac publicitate dupa care m-as retrage la minastire etc).

Claudia, poate ca el se cramponeaza prea mult de bani. Nu pot sa-l condamn pt. ca orice barbat se va crampona, cind trece printr-un divort chiar daca nevasta e sanatoasa si banii sint cistigati impreuna - vorbesc din proprie experienta si din experienta prietenilor despre ale caror divorturi mi s-a povestit de catre ambele parti. Tipei i se vor da banii mai devreme sau mai tiirziu. Personal cred ca avocata e cea care vrea banii ca sa-si ia si ea partea, dar asta e pur parerea mea, nu am dovezi. Scrisorile de la avocat tot vor continua sa soseacsa 3 ani de acum inainte pt. vizitation rights pt. fetita. In fiecare vacanta, sarbatoare etc ea solicita jumtate din timp sa stea acolo. Chiar daca sint sa zicem numai 3 zile de Thanksgiving, ea vrea o zi jumate sa stea la ea. Daca vrem sa plecam undeva trebuie sa negociem cu avocata ei din timp. E un chin. Si repet, se duce la ea ca sa faca ce? In tipul scolii e ok, isi face lectiile. Vara sta la piscina cu alti copii indieni (tipa s-a mutat intr-un complex de blocuri unde 90% din locatari sint indieni) dar cinde vreme urita?

 

Ai dreptate cind spui ca dragostea e oarba dar eu m-am mai fript odata asa ca nu iti inchipui ca o sa ma casatoresc prea curind si daca o sa o fac o sa o fac numai cu pre-nup. Sint mai debgraba tentata de ideea cumpararii unei case impreuna (stii more like business join venture).

Jocelyn, e intr-adevar f. prost ca a acceptat o casatorie aranjata, dar era tinar (27 ani) si il parsasise frantuzoaica, iubirea vietii lui, care dupa 3 ani de planuri si de vacante petrecute fie in Paris, fie in SUA, a decis ca ea nu poate trai in SUA. El ar fi vrut sa se mute in Paris cu ea dar nu si-a gasit job, apoi la jobul pe care si-l gasise in sua incepusera sa-i proceseze green cardul, deci nu avea cum sa plece o bucata de vreme. In plus americancele nu i-au placut (in general europenii cauta europence, e diferenta de cultura). Si atunci in disperare de cauza a zis ca tot mai bun e obiceiul locului cu casatoria aranjata si a sunat la maica-sa.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ea inseamna mult si sa-si vada copiii, chiar daca nu poate sa aiba o relatie normala cu ei (si sunt sigura ca sufera enorm pentru asta).

Sper sa nu te fi suparat pe mine, am incercat sa ma pun putin si in pielea ei (stiu ca nu am reusit nici pe departe, dar am incercat).

Adrienne, eu va doresc sa fiti fericiti. Iar tu sa fii inteleapta!

[flo],

 

Claudia

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adrienne, m-am hotarat sa raspund la acest topic pentru ca un cuplu, acum divortat, din famila mea olandeza de aici s-a aflat in aceeasi situatie.El s-a casatorit cu ea , care imediat dupa nasterea copilului(si dupa 7ani de casatorie) a fost diagnosticata cu o boala grava.Au divortat, si desi dupa lege ei i se cuveneau 1/2 din bani, ea nu a capatat nimic(nu a fost capabila datorita bolii sa-si apere interesele si nici mama nu avea sa o faca pentru ea).Deci, ea bolnava traieste acum din ajutorul social pe care il da statul.

In ceea ce priveste contractul prenuptial aici ai dreptate, te scuteste pe viitor de situatii ca aceasta in care se afla acum prietenul tau.Cum prietenul tau nu a facut probabil un astfel de contract, trebuie deci sa respecte ce spune legea in acest caz si sa-i dea sotiei 1/2 din bani.Asta este parerea mea, in ceea ce preveste motivul pentru care s-a casatorit sau cat de fericit sau nefericit cu ea a fost, asta nu are nici o importanta.

In rest eu va doresc sa treceti cu intelepciune prin aceasta situatie.[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia cum sa ma supar pt. ce ai spus? Ti-am spus imi clarifica mie ideile. Insa mai am ceva de precizat. spui ca in situatia ei ai invita un grup de prietene sa scotoceasca prin casa. Eu cred ca asta e prin prisma mentalitatii romanesti unde vecinii de bloc stiu in general ce gateste cutare, cit cistiga si ce se intimpla in viata lui. Daca in Ro asta e acceptat asa ceva aici e inadmisibil. Aici notiunea de privacy e f. importanta, ce sa mai zic ca chiar copiii sint invatati de mici sa nu stie la scoala ce note au luat colegii iar mai tirziu la job ce salarii au colegii. Ce a facut ea e o jignire suprema adusa sotului plus o dovada clara de inconstienta. O persoana era destul sa noteze nr. de conturi. Acea persoana putea fi mama. A invita straini in casa si a le pune totul la dispozitie inseamna ca acea informatie va deveni bun al intregii comunitati, subiect de birfa si can-canuri plus ca oricine rau intentionat stiind numarul de cont putea teoretic sa faca cumparaturi de mii de $$ si sa plateasca din conturile lor. Pt. ca stii cum e. lumea birfeste si e invidioasa. Poate ca in Ro astfel de piraterie nu e inca de actualitate insa aici este si de aceea astfel de informatii sint strict private.Ca sa nu spun ca mai sigur era sa scrie la administratorul de fonduri (brokerul lor) si sa ii spuna sa blocheze fondurile pe motiv de divort sau chiar sa stabileasca o intilnire cu brokerul, cu mama si o prietena de translator si bloca conturile. Scutea familia de multe din neplacerile care au urmat. De asta zic eu ca poate cineva din afara a impins-o sa faca acest gest stiind ca ea e fire slaba si nu se gindeste la consecinte.

Cora, aici ajutorul de boala pe care il primeste ea e de $600/luna. Atit costa doar chiria, deci este out of question ca ea sa poata trai din asta mai putin daca se intoarce in Turcia. Eu cred ca doreste sa isi vada copiii dar contrar dorintei lor? E clar ce de la o virsta incolo nu are cum sa ii oblige dar mi se pare grotesc sa oblige pe cea mica tocmai pt. ca e fara aparare si trebuie sa faca cum spune legea! Asa cum am spus, dragostea nu se cumpara prin avocati si cu sentinte judecatoresti.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrienne, hai sa te mai intreb ceva, dupa aceea ma retrag. Daca tu ai fii in locul ei, practic nu ai avea nici o bucurie, decat sa-ti vezi copiii din cand in cand, ei nu ar dori asta, ce ai face? Ti-am mai spus, copiii sunt egoisti, vor sa se distreze, nu sa-si vada parintele in suferinta. La urma urmei e pe moarte, biata femeie...si mi se pare atat de putin ce-si doreste...

 

Claudia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vaz ca parerile sunt diverse pe marginea subiectului.

Cred ca fiecare judeca prin prisma propriului caracter, lucru normal, chiar daca nu tocmai obiectiv.

Claudia, desigur ca ea cere putin si desigur ca fetita este (poate) egoista. Dar te contrazic - nu toti copii sunt asa. Si acuma depinde si ce face, sau ce fac impreuna cand merge acolo. Doar asa, sa-ti doresti sa-ti vezi copilul (adica textual, sa te uiti la el) nu e incitant pentru nici un pustan, sa fim seriosi. Probabil micuta va regreta candva, dar asta este alta chestie.

Cat despre scotocit prin casa "in gasca" poate ca exact asta a si vrut, sa-l irite pe tip, basca raul pe care l-a facut blocandu-i conturile. Si apoi nu o poti banui de mentalitate americana, daca Adriana zice ca are nevoie de translator.

Probabil ca o macina o ciuda gen "Cine am fost si ce am ajuns". Ai spus ca tatal ei a fost mare smecher in Turcia, iar ea a fost fata de smecher. Ajunsa acolo, e una din multime si bolnava si paralizata. E greu se te obisnuiesti cu situatia asta.

Cred ca tot tu, Adriana, ai postat aici cam ce se intampla cu barbatii care divorteaza, cum infloresc ei dintr-odata. Sa fim cinstite si pe noi astea sanatoasele ne-ar sufoca turbarea. El are alta viata cu alta femeie, copii s-au obisnuit cu ea, toata lumea ii numara zilele pana moare, probabil ca are accese de rautate. E comportament de printesa in dizgratie.

Raman la parearea ca singura solutie este sa-i dea banii. Poate conditiona rezolvarea amiabila de renegocierea drepturilor de vizitare ale fetitei, ca sa vada atunci ce vrea ea de fapt. Ii da 1/2 din bani, daca renunta la drepturile de vizitare. Nu stiu daca e posibil legal, dar macar sa-i vada reactia si sa se lamureasca ce vrea si cine e "in umbra"

 

Zic si eu. Plus ca negociind trage de timp. Faze de genul : eu cu ele nu vorbesc, nu-l ajuta cu nimic.

 

Succes si putere de convingere Adriana

 

 

Andreea, mama lu' Tiberiu

Micul Print

Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;

spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia am mai spus ce as face. Nu as dori sa-i vad pe copii impotriva dorintei lor. Poate ca m-as duce sa o vad pe fata cind iese de la scoala. De departe.

 

De altfel cind am divortat exact asta am facut, fiu-meu a zis ca ramine la taica-su desi eu imi facusem planuri ca vine cu mine. Nici sa locuiasca o saptamina la un parinte si o saptamina la altul nu a vrut, asa cum imi sugerase avocata. Am suferit, dar am stiut ca ii trece. Pt. mine a fost mult mai important ca sa am o relatie buna cu fiu-meu si sa nu mai adaug inca un factor de stress pt. el cind dovortul in sine a fost stresant, decit confortul meu si dragostea mea materna ranita. Am avut dreptate. Dupa un an a venit la mine.

 

De asemeni daca tot s-au cheltuit atitia $$$ doar pt. vizitation rights macar as face ceva educativ, in masura posibilitatilor, dar ele nu fac nimic, cum spune Axia mama doar se uita la ea. Practic daca copiii sint atit de buni si binecrescuti e meritul tatalui, nu al ei pt ca ea nu a contribuit cu absolut nimic la cresterea lor. Pe fata nici macar n-a tinut-o vreodata in brate. De aceea zic eu ca cerinta ei de a-i avea 1/2 din timp e absolut aiurea. Asta ar fi fost normal daca era o fiinta sanatoasa si ar fi putut sa se ocupe de ei, ori ea nu poate nici macar sa se ocupe de ea insasi.

 

Axia cred ca dreptate. Tipa a venit din Turcia cu ideea americii din filme si de fapt cind a vazut ca standardul de viata oferit de sot era mai jos decit cel de acasa nu i-a convenit (deh, casatoie aranjata!). Din cauza asta ei nu i-a placut niciodata aici si tot timpul a vrut sa se intoarca, incit pe buna dreptate prietenul meu se intreaba de ce nu intoarce acum pt. ca acolo are familie, prieteni si ar fi ingfrijita f. bine. Raspunsul e din cauza fetei. Poate in 3 ani cind fata nu va mai voi sa o vada sa se intoarca.

 

Intr-adevar parerile sint diverse, dar asa sint si printre cunoscuti si prieteni, lucru neinteles de mine. Din aceasta cauza am vrut sa vad cum ginditi voi. Am aflat. Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns si rog moderatorul sa inchida subiectul deoarece cred am aflat ce doream sa aflu. Multumesc inca o data si sanatate multa tuturor.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...