Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

divort... unusual


Recommended Posts

Axia, nu toti copiii sunt egoisti. Nu la egoismul ala, ca nu vrea sa dea nimic la nimeni m-am referit, altceva am vrut sa spun. Ca marea majoritate prefera sa se joace, decat sa stea cu un om muribund, chiar daca acela este parintele lui. La urma urmei este copil si este normal sa reactioneze asa. Si chiar daca acum nu vor sa-si vada mama, mai incolo vor fi fericiti ca au mai vazut-o in viata, chiar si bolnava. Mie mi se pare o cruzime de nedescris sa ceri unui parinte sa renunte sa-si vada copiii, mai ales cand mai este si bolnav.

Adrienne, sa fiti intelepti!

 

Claudia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by cl

Axia, nu toti copiii sunt egoisti. Nu la egoismul ala, ca nu vrea sa dea nimic la nimeni m-am referit, altceva am vrut sa spun. Ca marea majoritate prefera sa se joace, decat sa stea cu un om muribund, chiar daca acela este parintele lui. La urma urmei este copil si este normal sa reactioneze asa. Si chiar daca acum nu vor sa-si vada mama, mai incolo vor fi fericiti ca au mai vazut-o in viata, chiar si bolnava. Mie mi se pare o cruzime de nedescris sa ceri unui parinte sa renunte sa-si vada copiii, mai ales cand mai este si bolnav.Adrienne, sa fiti intelepti!Claudia


id="quote">id="quote">Am inteles la ce egoism te referi si insist ca nu sunt toti copii la fel. Am si spus ca poate fetita va regreta mai tarziu momentele astea cand ar fi putut sa-si "cunoasca" mama si a ales joaca, dar asta e altceva. Poate fi o cruzime, dar asa se poate lamuri - judecand reactia ei - ce vrea de fapt. Am o intrebare, daca situatia era invers si cel infirm era tatal, ai fi avut aceeasi opinie ? Si stii de ce ? Deoarece copii te judeca mai dur decat orice tribunal si cred ca fetita nu vrea sa o vada, pentru ca a luat deciziile astea, care i-au spulberat universul si familia, nu pentru ca e bolnava. Sa nu uitam cine pe cine a dat afara.Dar, fireste, asta e parerea mea. Eu nu vreau sa-mi vad tatal nici daca stiu ca moare maine, pentru ca nu-l iert niciodata. Poate ca de-aia sunt mai dura in judecati. Am trait divortul alor mei si vorbesc din experienta. Daca ai citit tot ce am scris, opinia mea era ca in cazuti din astea, ar trebui sa-i dea ce cere (si ce zice legea) si sa-si vada fiecare de viata lui.E un pret pentru toate in viata asta, iar cei care au gresit il vor plati. Andreea, mama lu' TiberiuMicul PrintSpiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte; spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Axia, daca in locul mamei ar fi fost tatal raspunsul meu este DA, la fel as fi spus. Tot ceea ce am afirmat in cazul ei, ar fi ramas valabil pentru el. Este un om bolnav, caruia nu-i poti da cu sutul si sa-l lasi sa traiasca din ajutorul social. Legal, jumatate din bani sunt ai unuia, jumatate ai celuilalt, indiferent daca sunt facuti de unul sau celalalt. Cred ca si ea a venit cu banii ei, avand in vedere ca a fost aranjata casatoria. Si inca o data spun: nimeni nu a stat de vorba si cu ea si nu stim daca el spune tot adevarul, tot ce s-a intamplat in casa aceea (pe Adrienne o iubeste si nu vrea sa o piarda, poate ii ascunde anumite amanunte, iar copii ii poti manipula f usor atunci cand ii cresti, sunt f usor de momit si intors impotriva celuilalt parinte chiar si cand sunt mai marisori). Este treaba lor. Si inca ceva: si eu am trait divortul parintilor mei si nici eu nu mi-am iertat tatal (violent, betiv...) decat cand a murit. Dar asta este cu totul alta situatie.

 

Claudia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...