Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sunteti atente cum aratati...


Recommended Posts

quote:Originally posted by Rufus

Conchita, nu am dorit sa dau vreun sens cuvantului "aranjata", ci doar v-am pus o intrebare. Diverse sensuri ati dat voi acestui cuvant, spre marea mea multumire.


id="quote">id="quote">

 

vezi cate femei si-au dat silinta sa te multumeasca? sa mai zici tu ca nu ne pasa :-))

te intrebasem pentru ca aveam asa o vaga banuiala ca nu ai pus intrebarea care de fapt te-ar macina pe tine, si anume privind entuziasmul care se pierde pe drum de ambele parti in aranjarea exteriorului. este, intr-adevar, o etapa placuta si emotionanta, cand ea incearca 'jde mii de bluze si rujuri si pantofi la primele intalniri si el 'jde alte mii de alte obiecte vestimentare, asa ca un semn ca vor sa arate in cea mai buna ipostaza posibila, ca omagiu adus partenerului. si probabil ca tu te intrebi: daca dispare entuziasmul legat de garderoba, o fi disparut si indragosteala? eu cred ca nu ai motive serioase de ingrijorare. ca entuziasmul se transfera si el la alte aspecte, mai importante, mai de continut. garderoba e un fas. da, un fas important, dar tot un fas ramane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Draga Rufus ca sa iti si raspund de fapt la intrebarea intitiala, eu una ma "aranjez" si daca ies numai pin' ala coltul blocului, asa ma simt eu bine. nu pot sta nespalata sau dezlinata, probabil de-aia sotul meu imi zice ca sunt "femeie pina-n varful unghiilor" [:D]

 

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

 

Dana [hia] mama lu'[copil]Radu Stefanid="size3"> (Fecioras de 2003)id="Trebuchet MS">id="green">

 

[foto]Radu mamii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Mik

Fetelor, citesc pagini si pagini si ma intreb daca eu sunt bine.Explic : nevasta cocheta, ingrijita, sexy, dezirabila, subtirica, parfumata, sexy rau de tot la ocazii si asa mai departe vrea toata lumea, cica. Dar al meu nu e asa : ma place dupa ce ajung transpirata si rosie de atita treaba : curat, treaba prin gradina si activitati mai fizice. Eu numai ingrijita nu ma simt, da' el imi spune ca sunt frumoasa asa rosie si prafuita. E grav ? E vicios ?Mik.


id="quote">id="quote">mik, mik, mikid="red">...d'aia ai ajuns tu mama eroina [;)]You're unique. Just like anyone else.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita, ai pus punctu' pe i....[flo] - Nu prea imi sta in obicei sa impart floricele dar chiar merita.

 

Subiectul este foarte interesant si sustine multe "teorii" ale mele. Una dintre ele este ca dusmanul #1 al femeii este alta.....femeie.

 

S-a delimitat foarte clar (doua tabere distincte) faptul ca cele care refuzam sa fim doar obiecte decorative fara nici un fel de alta valoare, sintem automat nespalate, dezlinate si shleampete. Oare de ce? Oare noi sintem cu complexele? Noi sintem cele "atinse"?

 

Scuze, dar eu pentru omul cu care am ales sa-mi petrec tot restul vietii mele, tatal copiilor mei, cel de care m-am indragistit nebuneste vreau sa fiu mult decit o papusa intretinuta. Pe primul loc nu sta invelisul ci continutul. Nu s-a casatorit cu tona de farduri din baie, nu s-a casatorit cu desuurile de leopard, ci cu MINE. Persoana mea este mai mult decit o fatada si in plus consider ca eu contribui mai mult in viata decit "sa arat bine" si "sa fiu sexy".

 

Probabil ca gresesc, dar as prefera sa am un partener care sa nu fie incintat (la gradul de sucit creierul sa uite de casa si familie) doar de urmatoarea pustanca de 18 ani care stie sa-si fitzie fundul in minijupa. Si daca isi pierde capul....drum bun si sa nu te loveasca usa in popou la iesire[recevere]

 

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

 

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

 

Pozele Noastre

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lena,id="red">da, subscriu la ce ai spus.

Daca arati bine, si te si intereseaza cum arati, inseamna ca stai mai prost cu personalitatea, inteligenta sau orice spuneti voi ca ar "compensa" aspectul?

 

Adica ar trebui sa fii frumoasa si cocheta doar ca sa compensezi altceva? Daca ai personalitate nu mai e cazul sa arati bine, pentru ca la personalitatea ta covarsitoare barbatul tau nu mai are nevoie sa fii si femeie?

 

Mi se pare super aiurea.

Eu il iubesc si vreau sa arat bine pentru el. Evident, si pentru mine, dar in primul rind pentru el. Daca va imaginati ca barbatii nu observa, sau nu sint mindri cind au o femeie frumoasa linga ei, va inselati. Eu personal prefer sa imi iubeasca si sufletul, si trupul.

 

Teodora, sint casatorita de curind, dar locuim de 5 ani sub acelasi acoperis. Nu vad diferenta.

 

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu inseamna ca daca iti place sa te "aranjezi" pentru el sau pentru tine, ai neajunsuri la nivel intelectual sau ai un interior urat.Asta suna a prejudecata!!

Eu zic ca, ca (scuze pt. cacofonie)sa tii un barbat langa tine, sa-l faci sa nu viseze la altele, nu inseamna doar sa fii "aranjata" dar trebuie sa ai mai ai si un comportament placut adica sa fi optimista, vesela,intelegatoare, independenta - adica sa nu-l faci sa creada ca fara el esti pierduta, sa fii comunicativa, sa nu vorbesti aiurea, sa nu te certi din orice nimic, sa nu-l faci sa se simta ca un caine legat de tine, sa fi gospodina dar sa nu exagerezi, adica sa-l menajezi pe el si tu sa faci totul, ca se invata prost dupa aia

[alcool].Mai sunt si alte chestii dar astea-s cele mai importante dupa mine, va spun din experienta mea si va spun sincer ca n-am fost niciodata parasita de vreun barbat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lena, ,Elise....eu am vrut sa spun altceva.

In primul rind treaba cu complexele/"atinsul" a sosit din alta parte. Piatra a fost aruncata deja.

 

Tot respectul pentru cele care se aranjeaza in primul rind pentru ele insele. Si mie imi plac lucrurile bune, pantofi, genti, lenjerii fine si alte alea...DAR nu este prioritatea mea.

 

Nu ma imbrac sa fiu sexy, nu ma imbrac pentru barbatul meu, nu ma imbrac sa fluiere orice necioplit dupa mine.

 

Pina la urma cred ca este o chestie de nuanta si de aceea nu ne facem intelese.

 

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

 

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

 

Pozele Noastre

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi am adus aminte de un banc super tare. CIk Dumnezeu , dupa ce a creat barbatul si femeia s a oprit sa isi analizeze operele. Uitandu se la barbat a spus:

Uau, ce minune! Ce opera de arta desavarshita...cata maiestrie...

Dupa care s a intors spre femeie:

Ei...tu...o sa trebuiasca sa te machiezi putin.

 

Poate asa gandesc majoritatea barbatilor - caz in care eu una am pus o...pentru ca veci n o sa gatesc/frec parchetu altfel decat in trening (bluji eventual) si nici n o sa ma machiez in fiecare zi. Adik, merde, inteleg ca is femei carora le place asha -mie una imi place mirosul de piele curata (sapun), de par curat si de demachiant. Si mai imi plac tricourile de bumbac si blugii taiati. Si fustele cretze si largi, cu care ma pot asheza pe marginea trotuarului cu picioarele sub mine daca am chef. Si puloverele largi, care pot fi trase peste genunchi cand stai in pozitie fetala :D. Poate sunt naiva crezand ca odata o sa intalnesc barbatul care ma va iubi si imbracata in blugi si cu var in kap (eventual) si in rochie de seara...as putea da un exemplu: relatia cu fostul meu partener de viatza si catzarat. Pentru cei care nu stiu, catzaratu e o chestie care se termina de cele mai multe ori cu nisip in dintzi si ..in alte partzi, cu sapte randuri de transpiratie, magneziu si sange amestecat pe degete etc. Numa "sexi" in sensul clasic al cuvantului nu aratzi cand ajungi in varful traseului. Ei bine, niciodata nu mi am spus "vai, ce urat e pretenu meu cand nu e la super tzol festiv si aaaaaa parca arata najpa cand e ciufulit si cu pantalonii murdari si eventual sfashiatzi". Mi s a rupt in paishpe si lui la fel. Ne iubeam la fel de mult si cand ne imbracam sa mergem la o petrecere si cand gateam impreuna si cand ne agatzam de pietroaie.

Nah, ce sa zic, am toata admiratia pentru femeile care se super aranjeaza. Cred totusi ca mai mult conteaza starea in care iti intampini sotul..decat hainele de pe tine. Atat timp cat sunt curate si intregi si te simti bine in ele (hainele)..nu vad unde ii problema.

Adik imi si imaginez scena: ea super machiata, aranjata si cand ajunge domnu acasa ii tranteste o scena monstru despre un kkt oarecare. Ah, is sigura ca domnu nu mai da trei centime pe tocurile si parfumul doamnei...

Si o intrebare (io is cineva care nu a trait efectiv cu altcineva): toata lumea zice de cliseul "femeia cu masca pe fatza si cu bigudiurile in cap". Da ti si mie o solutzie: CUM ar trebui sa faci sa nu te vada barbatu? Presupunem relatia dintre doi oameni care muncesc un numar egal de ore pe zi dar care nu au posibilitatile materiale de a angaja o menajera sau de a merge la coafor/cosmetica 1 data pe saptamana. Stai in baie 1 ora jumate? Te duci la mama? Ai un apartament alternativ? iti trimit barbatu la bere si stai sa te ghileshti? Te razi in cap si te rogi sa nu ai probleme cu tenul? Io una nu am gasit nici o solutie viabila. Si apoi, "ascunsu" asta e ridicol. Imi aduc aminte de Garcia Marquez, in Dragoste in vremea holerei, cand povestea cat de oripilata era Fermina cand l a auzit prima data pe sotul ei pishandu se. Cam asha si noi...

Daca sotul meu m ar insela nu as accepta drept motiv " te am inselat pentru ca nu ai grija de tine". Sigur, e shi altceva la mijloc.

 


Cine pleaca ultimu' sa stinga luminaid="red">id="size1">

[alcool]Scandinavii stiu de ceid="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Si o intrebare (io is cineva care nu a trait efectiv cu altcineva): toata lumea zice de cliseul "femeia cu masca pe fatza si cu bigudiurile in cap". Da ti si mie o solutzie: CUM ar trebui sa faci sa nu te vada barbatu? Presupunem relatia dintre doi oameni care muncesc un numar egal de ore pe zi dar care nu au posibilitatile materiale de a angaja o menajera sau de a merge la coafor/cosmetica 1 data pe saptamana. Stai in baie 1 ora jumate? Te duci la mama? Ai un apartament alternativ? iti trimit barbatu la bere si stai sa te ghileshti? Te razi in cap si te rogi sa nu ai probleme cu tenul? Io una nu am gasit nici o solutie viabila. Si apoi, "ascunsu" asta e ridicol.id="Tahoma">id="size1">"

 

Sincer, eu una nu imi pun parul "pe moatze" pentru ca nu prea am nevoie sa o fac, e ondulat natural. Dar mastile de fatza chiar nu mi se par oripilante, si oricum le tin 10 minute, doar n-o sa dorm cu ele.... E firesc sa ma vada cind ma epilez, si cind imi fac dush ca doar n-o sa incui baia cite o ora sa joace al meu step pe la usha.... Sint lucruri normale - anormal mi se pare sa te vada grasa, shleampata si dezinteresata de cum arati... Nu sa te vada cu masca pe fatza.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...