Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sunteti atente cum aratati...


Recommended Posts

quote:Originally posted by sofia_misicu

Scuze ca ma bag si eu insa nu pot sa ma abtin. Treaba cu cochetareala si obsesia aspectului este mai romaneasca decat bibeloul de pe televizor. Palaria jos fetelor care au timp dimineata cu ochii carpiti sa se gandeasca primul lucru la cum arata, cand se intorc de la munca sa o ia de la capat, vezi doamne, ca altfel nu se mai uita sotul la ele.Mi se pare in primul rand o lipsa de incredere si respect in propria persoana, daca confundam cochetaria cu succesul si siguranta de sine.Ma scuzati de accesul de feminism insa daca casnicia mea ar depinde de felul in care arat cand se intoarce sotul de la munca as ramane neatinsa si neprihanita toata viata. Si da, sunt cu haine vechi, patate (altfel nu pot), nemachiata (98% din timp), cu cearcane (sunt in luna a 9 de sarcina), cu moloz pe haine (am un santier de urmarit), unghiile nefacute, parul prins intr-o coada amarata si zau daca mi-e stirbita feminitatea. ca sa nu mai spun ca mai si ragai...Nu intorc priviri pe strada si nu sufar. Iar barbatul meu ma alinta cu diminutive animale iar pentru mine asta e de ajuns. Poze


id="quote">id="quote">Mai, da' stiu ca ne-ai urechiat!!!![:D]Mi s-a parut haioasa descrierea pe care ai facut-o. Mi-a amintit de Mr&Mrs.Shrek:))Totusi, de ce atita vehementa la adresa fetelor carora nu le plac hainele patate, unghiile neingrijite sau parul in neorinduiala?Nu trebuie sa ne simtim toate bine in tiparul impus de tine. Eu, de exemplu, as fi deprimata daca m-ar obliga cineva sa stau asa cum zici tu ca te simti bine.Sa nu crezi ca as tremura de groaza ca as fi parasita. Nuuuuu!Pur si simplu, m-as simti teribil de inconfortabil.Cit despre sotul tau, felicitari![flo]. Ai gasit unul din putinii barbati care nu tin cont si de aspectul fizic. Ne place sau nu s-o recunoastem, majoritatea o fac." Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Rufus

Da...si eu ma intreb ce le face pe unele dintre voi sa se revolte la ideea ca barbatii le pot aprecia (sau nu) in functie de felul in care se ingrijesc...http://community.webshots.com/user/tora97"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


id="quote">id="quote">Ce? Hai ca-ti spun eu. Inca nu ai inteles ca nu suportam sa fim considerate obiecte de decor? Vrem sa fim apreciate in primul rand pentru cum simtim, gandim, iubim, ne purtam, zambim, ne sacrificam. Nu pentru stratul ala de spoiala, chilotii tanga si fusta mini! Este asa de greu de inteles? Ce te face sa crezi ca daca vrem asta suntem neingrijite, urate etc ? A ma aranja pentru un barbat mi se pare o aberatie. Eu ma aranjez in primul rand pentru mine, pentru ca asa ma simt eu bine, pentru ca asa vreau eu. Pentru nimeni altcineva! Si da, mi se pare o mare tampie cand frec wc-urile si fac ccc curatenie in casa sa fiu machiata! De ce? Simplu, sunt o fire practica, care nici nu dispune de mult timp liber, iar dupa smotruiala respectiva intru sa fac un dus. Deci spoiala se duce pe apa sambetei! Timp inutil pierdut. Plus ca mirosul de parfum cu cel de domestos sau de mancare cred ca e al naibii de placut! Iar tenului ii face bine sa mai respire si el liber, deci chestie de sanatate, lamurit? Daca sotul meu m-ar fi apreciat doar pentru modul cum arat si mi-ar fi cerut sa fiu tot timpul aranjata ( a se intelege machiata, parfumata cu fusta scurta si tocuri), l-as fi considerat superficial si n-as fi dat nici o ceapa degerata pe el!!! Nu mi se pare nimic anormal sa ai ca tinuta de casa un trening confortabil. Si inca o chestie: ingrijit inseamna curat, spalat, aranjat, nu neaparat boit!!! Cred ca majoritatea dintre noi sunt ingrijite, nu murdare si neglijente. Iar daca sotul meu ar posta pe forumuri intrebari de genul asteia si ar face aluzii la amante, mi-ar da muuuuuuuuuuuult de gandit si m-as intreba daca am facut alegerea corecta.Lamurit?Dar vorba conchitei, cred ca ardem gazul de pomana.Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asha, Claudiaid="red">! Sunt complet de acord!

Si eu m-as infiora daca as sti ca sotul meu se gandeste la asa ceva! Si nu m-as ingrijora ca nu ma aranjez eu suficient, ci m-as gandi ca-mi cauta nod in papura...

Repet: sotul meu (si alti prieteni barbati) sunt sensibili la starea mea psihica, reactioneaza urat la nervi, gelozie, neincredere, nu la cat de stramte sunt hainele mele de casa!

 

J 24 fix

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sesizez aici o mare contradictie.

Pe de o parte ne ridicam sotii in slavi ca ne apreciza exclusiv pentru personalitatea, inteligenta si sufletul minunat pe care il avem, pe de alta parte ne revoltam ca ne fac ccc copiii nervii prastie, ca trebuie sa gatim, sa facem curat si sa frecam wc-ul(asta mi se pare putin exagerat, ca doar nu are nimeni in casa veceu care sa trebuiasca frecat).

Pai unde ne sunt ingerii astia de soti atunci cind, cu sau fara unghii lacuite, prajim ceapa sau dam cu aspiratorul?

 

Eu cred ca solutia acestei controverse e pe undeva la mijloc: nici obsedate de impopotoneala, da' nici oricum.

 

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by denizel

Sesizez aici o mare contradictie.Pe de o parte ne ridicam sotii in slavi ca ne apreciza exclusiv pentru personalitatea, inteligenta si sufletul minunat pe care il avem, pe de alta parte ne revoltam ca ne fac ccc copiii nervii prastie, ca trebuie sa gatim, sa facem curat si sa frecam wc-ul(asta mi se pare putin exagerat, ca doar nu are nimeni in casa veceu care sa trebuiasca frecat). Pai unde ne sunt ingerii astia de soti atunci cind, cu sau fara unghii lacuite, prajim ceapa sau dam cu aspiratorul? Eu cred ca solutia acestei controverse e pe undeva la mijloc: nici obsedate de impopotoneala, da' nici oricum." Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.


id="quote">id="quote">Unde vezi tu contradictia? Iti spun eu ce face sotul meu cand eu gatesc si frec wc-ul: da cu aspiratorul si sterge praful! Suntem o echipa. Ce-ar fi sa pretind si eu sotului sa fie imbracat la patru ace cand sterge praful si seara, in loc sa ne relaxam, sa fie la costum, pentru ca asa-mi place mie, altfel ma uit dupa altii???? Sau pentru ca a luat niste kilograme in plus, pe care nu le-a mai dat jos sa-i cer divortul???? Asta mi se pare superficialitate. Mi se pare mult mai important continutul de sub ambalaj.Mi se pare complet normal sa stau in casa in ceva in care ma simt bine. Asa cum anormal mi se pare sa merg la piata pe tocuri si sa trag de pungi sau cand merg in parc si ma alearga prichindelul, sa ma cocot pe tocuri de 10 cm! As fi penibila si normal ca adopt o tinuta sport. Asa cum atunci cand merg la nunta imi pun rochie lunga si pantofi cu tocuri. In functie de imprejurari te imbraci si te aranjezi. Dar sa pretinda dumnealui ca nu te imbraci pe gustul lui si in casa nu esti nu stiu cum, iar noaptea, ce sa fac, sa nu mai dorm sa nu mi se clinteasca firele de par din cap...wow! Atunci i-as spune: [recevere]Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by denizel

Sesizez aici o mare contradictie.Pe de o parte ne ridicam sotii in slavi ca ne apreciza exclusiv pentru personalitatea, inteligenta si sufletul minunat pe care il avem, pe de alta parte ne revoltam ca ne fac ccc copiii nervii prastie, ca trebuie sa gatim, sa facem curat si sa frecam wc-ul(asta mi se pare putin exagerat, ca doar nu are nimeni in casa veceu care sa trebuiasca frecat). Pai unde ne sunt ingerii astia de soti atunci cind, cu sau fara unghii lacuite, prajim ceapa sau dam cu aspiratorul? Eu cred ca solutia acestei controverse e pe undeva la mijloc: nici obsedate de impopotoneala, da' nici oricum." Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.


id="quote">id="quote">Io cred ca nu esti atenta la cine se plinge....in observatiile mele tocmai cele "aranjate" sint mai vocale....pe noi aste nespalatele ne ajuta barbatii la treburi (si nu stau intr-o stupoare pe canapea cu berea-n mina uitindu-se la ultimul episod din Wild and Sexy)...[:D]Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)People who say they sleep like a baby usually don't have one.Pozele Noastre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor si scumpilor, eu il inteleg pe Rufus si ca barbat si pt. ca sintem de virste apropiate. Rufus lucreaza intr-un domeniu unde are de a face zilnic cu femei care se fac frumoase. Curiozitatea lui e pe jumatate profesionala. Cealalta tne de natura barbateasca cred. Hai sa fac o analogie culinara. Cu totii avem feluri de mincare preferate dar ne plac si mai mult cind sint prezentate frumos, pe fata de masa si cu servetel, decit pe o musama cojita in bucatarie, in alte zeci de mirosuri de mincare. Mincam intii cu ochii. Fireste ca nu asta e cel mai important lucru, ci gustul, dar aspectul exterior conteaza. Chiar f. mult as putea spune. La un interviu pt. un job de pilda, intre 2 candidati la fel de bine pregatiti si cu aceeasi experienta va fi ales cel care a facut (fizic) o impresie mai buna etc... Acasa in familie curatenia locuintei si aspectul ingrijit al partenerilor nu pot decit sa contribuie la o atmosfera de familie sanatoasa. Fireste ca nimeni nu poate fi machiat 24/7 dar in general e vorba (din cite am inteles eu) de o tinuta decenta, curata si ingrijita.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:doar nu are nimeni in casa veceu care sa trebuiasca frecat.
id="quote">id="quote">

Acuma, io nush' ce fel de wc-uri or fi aparut in colectia de toamna-iarna, da' la noi la oaza se folosesc doo bucati care necesita periodic o toaletare indirecta cu o chestie careia din strabuni am invatat sa-i spun perie si un detergent (de cele mai multe ori puternic mirositor a flori sau pin).

E drept ca actiunea in sine seamana cu o mangaiere, dar cred ca putem sa-i spunem si gadilare, dezmierdare, alintare, ca pana la urma tot la frecare ajungem. A freca, frecare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by adrienne12

Fireste ca nimeni nu poate fi machiat 24/7 dar in general e vorba (din cite am inteles eu) de o tinuta decenta, curata si ingrijita.


id="quote">id="quote">

 

adrienne, cica nu, n-ai citit ca Rufus stie ca ne spalam, ingrijim si suntem decente? l-am intrebat si eu, atunci ce intelege el prin aranjare daca exclude sapunul si ingrijeala normala? si nu mi-a raspuns. noi tot speculam aici la ce se refera, dar dijeaba. iar fetele pro-aranjare se fac ca nu aud ca si restul fetelor se aranjeaza, dar nu sunt obsedate de asta si ca valorizeaza aranjatul diferit. asta, ca rezumat, ca daca tot n-am ce face in dimi asta neasteptat de libera, macar sa ma motzez si sa stau pe net la rezumate. si pe bune ca acum port niste pantalonasi scurti rosii sa-i mananci, nu alta, asa-s de cute! si mi-am dat cu ruj la 7 AM cand am plimbat catelul. unde e sotul meu sa ma admire? de ce m-am aranjat si cand nu era el acasa? rusinica! [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...