Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa opresc o infidelitate????


Recommended Posts

Eu daca as fi in locul tau, as discuta cu mama...nu as putea trai cu aceasta intrebare, la care nu am nici un raspuns! M-as simti tradata, asa cum este si tatal.

Tatalui nu i-as spune nimic, dar as vrea sa stiu ce motive a avut mama sa faca acest pas...ceva a determinat-o.

Daca imi explica plauzibil, atunci i-as respecta alegerea si as intreba-o ce are de gind sa faca in continuare.

Lasa situatia sa merga mai departe asa cum este...sau eventual sa divorteze daca vrea...eu sint matura si pot accepta asa ceva...si divortati, sint tot parintii mei, egal cu cine isi continua viata din acel moment. Daca sint convinsa ca are dreptate, atunci eu nu-i stau in cale...toti oamenii au dreptul la un pic de fericire.

Dar eu gasesc foarte important ca mama sa le explic copiilor mei ( mai ales daca sint adolescenti, sau chiar casatoriti ) ce motive m-au determinat sa fac acesti pasi.

Cu asta contrazic parerea multora care au raspuns pe tema asta, dar eu consider ca este de datoria mea sa le dau explicatii copiilor mei intr-o situatie de genul asta. De ce sa-i tratez ca pe niste fiinte subordonate mie?... numai datorita faptului ca le-am dat viata si i-am facut mari, trebuie sa-mi ramina indatorati toata viata?...nu...asta a fost hotarirea mea personala sa-i fac, ei nu au nimic de-a face cu asta. Vreau sa-i tratez cu respect si sa le arat ca parerea lor ma intereseaza si tin cont de ea...intr-o anumita masura...sint cazuri cind trebuie sa faci mici derogari si sa le explici de ce vezi tu altfel decit ei...aici e vorba de experienta vietii, subiect la care ei nu or sa ajunga la nivelul tau.

Eu ti-am spus cum as face eu in locul tau...nu am trecut prin asa ceva...doar ca acum am aflat ca tata are o "prietena", dar dupa 10 ani de la moartea mamei. El s-a ferit sa-mi spuna mie...nu stiu de ce...dar i-a spus sotului meu, care mi-a povestit. Trebuie sa recunosc ca faptul ca tata este acum cu o alta femeie decit mama, mi-a dat un fior rece prin spate, dar...e viata lui si poate face ce vrea! La un moment dat vorbesc cu el la telefon si se scapa despre prietena...eu intreb, ca si cum nu as fi stiut, care prietena?...la care el raspunde foarte normal: "dar ce tata, crezi ca am murit?"....bineinteles ca nu am crezut asta!!...dar cind voi veni in Ro, as vrea sa o cunosc si eu pe prietena lui, ca sa-i arat ca-l sustin si ca ma bucur cu el...viata merge mai departe.

 

[pup] de la Cami.id="green">

 


Frumoasa, optimista si glumeata! :-))

 

www.fotos.web.de/ca-da-mi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Draga dyany,

 

Eu cred ca ar trebui sa incerci sa vorbesti cu ea. Intai despre viata, despre probleme, asa in general..sa incerci sa o faci sa isi deschida sufletul...daca nu, inseamna ca nu vrea sa vorbesca despre acest lucru si atunci viziteaz-o mai des sau deschide diverse subiecte adiacente mai des.. daca crezi ca este cazul, spune-i ca tu stii si ca ai dori sa discutati despre alegerea ei. Are dreptul la alegeri personale ca si tine de altfel. Oricum, cred ca ar trebui sa fii alaturi de ea, pentru ca este clar: exista niste probleme sau pur si simplu a ales o schimbare iar aceasta alegere cu siguranta nu a fost una usoara.

 

Eu iti urez succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este acelasi lucru. Mama il inseala pe tata sau tata pe mama, daca lucrurile stau prost intre ei.

Eu am fost pusa in stiuatia sa aflu ca sotul unei prietene o insela.

Nu m-am bagat si bine am facut. Asa este firea lui si nu obtineam nimic spunandu-i sotiei, decat poate sa o fac sa sufere.

I-au spus in schimb altii si s-a suparat, s-a chinuit, dar situatia nu s-a schimbat in nici un fel: sunt casatoriti, el o inseala in continuare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E pacat cand se pierde increderea intre soti, e pacat cand unul o ia pe "aratura", doar ca sa mai schimbe "decorul", indiferent daca e barbat sau femeie.

Pot sa spun ca daca se ajung la discutii de acest gen intr-o familie, implicit ii afecteaza pe toti membri acelei familii, dar in special pe copii, pentru ca ei sunt mai sensibili. Copilul, in general tine si la mama si la tata, parintele e tot parinte pentru el.

Poate ca sotii nu-si imagineaza ce traieste copilul care aude ca mama si tata nu se mai iubesc, se cearta des sau chiar vorbesc de un posibil divort.

Unde e fericirea primelor clipe de iubire? S-a risipit de tot?

 

Simina

album foto1 si album foto2

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac parte din cei (mai putini) care i-as spune. Nu sa o trag la raspundere sau sa-i bat obrazul, dar i-as spune cinstit ca nu-mi convine. Intr-o familie, faptele fiecarui membru conteaza in echilibrul general. Faptul ca cineva se comporta impotriva acestei reguli, mai ales unul din adulti, nu da dreptul celorlalti la un comportament asemanator. Pentru ca ii coboara la acelasi nivel. Vad ca unele sunteti de parere ca si o femeie nefericita in casnicie din cauza sotului are dreptul sa traiasca dupa pofta inimii. Are, dupa ce divorteaza. Daca nu o face, nu-i cu nimic mai buna.

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus id="red"> sunt de acord cu tine, daca as fi in situatia asta nici mie nu mi-ar conveni, insa i-as spune mamei ca stiu, asa prieteneste, si as intreba-o de ce o face, poate as ajuta-o cumva sa ia o hotarare ori cu tata ori fara.... si invers daca tata ar insela-o pe mama, m-ar deranja, si mai tare m-ar deranja ca ei doi sa traiasca intr-o minciuna si fiecare sa-si faca mendrele care cum reuseste, pe cand se straduies sa para parintii fericiti pentru copii lor [}:)].....

 

Loma

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Dyany,

inteleg ca esti socata, suparata, ranita...

 

Poti sa discuti subiectul cu mama ta, sa-i spui ca stii...poate isi va deschide inima in fata ta.Parerea mea e sa nu-i spui nimic insa tatalui tau.

 

Daca tatal tau bea (ceea ce inseamna un fizic nu tocmai sanatos + sex jalnic) si nu se poarta frumos cu mama ta (deci n-o sustine nici macar emotional)atunci...asta explica tot ce se intimpla acum cu mama ta.

 

N-o poti judeca pt. simplu motiv ca esti ignoranta (adica nestiutoare) in materie ( nu traiesti cu un sot care trage la masea si care face sex cu tine o data pe luna si atunci 5 minute nenorocite si nici cu un barbat caruia nu-i pasa de tine-si de aceea nu se poarta deloc frumos).

 

Categoric , mama ta are circumstante atenuante !

 

Ideal ar fi ca tatal tau sa se schimbe...abia atunci poate veni o schimbare si in comportamentul mamei tale fata de el.

 

Concentreaza-te pe familia ta si lasa-ti parintii sa-si traiasca viata si sa-si rezolve singuri problemeleid="blue">.

 

Un gind de incurajare ai de la Aprilie [hippi] [flo]

 

Viata e scurta.Daca n-o putem face lunga,atunci macar s-o facem lata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Originally posted by Aprilie

Dyany, inteleg ca esti socata, suparata, ranita... Poti sa discuti subiectul cu mama ta, sa-i spui ca stii...poate isi va deschide inima in fata ta.Parerea mea e sa nu-i spui nimic insa tatalui tau. Daca tatal tau bea (ceea ce inseamna un fizic nu tocmai sanatos + sex jalnic) si nu se poarta frumos cu mama ta (deci n-o sustine nici macar emotional)atunci...asta explica tot ce se intimpla acum cu mama ta. N-o poti judeca pt. simplu motiv ca esti ignoranta (adica nestiutoare) in materie ( nu traiesti cu un sot care trage la masea si care face sex cu tine o data pe luna si atunci 5 minute nenorocite si nici cu un barbat caruia nu-i pasa de tine-si de aceea nu se poarta deloc frumos). Categoric , mama ta are circumstante atenuante ! Ideal ar fi ca tatal tau sa se schimbe...abia atunci poate veni o schimbare si in comportamentul mamei tale fata de el. Concentreaza-te pe familia ta si lasa-ti parintii sa-si traiasca viata si sa-si rezolve singuri problemeleid="blue">. Categoric ,Aprilie are foarte mare dreptate.Nu o judeca si nu ii spune in nici un caz tatalui tau.Si tatal meu bea si daca mama si ar fi gasit un amant as fi inchis ochii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in asentimentul majoritatii, nu trebuie sa ne amestecam intr-o asemenea masura in vietile parintilor... Daca mama ta va dori sa-si deschida sufletul, fii pe faza si alaturi de ea, daca nu... poate stie ea mai bine. Iti dau un sfat: uita-te in ochii ei si vezi daca e fericita. Ceea ce vei vedea va fi raspunsul...

 

"...mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

 

Pozici cu noi

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...