Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa opresc o infidelitate????


Recommended Posts

parerea mea este sa vb cu mama ta despre ceea ce sti.poate ea in momentul asta are prb mari de care tu habar nu ai.si eu am un tata care bea si nu se poarta f frumos cu mama.acum la btranete tata a devenit mai cuminte.Stiu sigur ca cu toate prb pe care parintii mei le-au avut si le-au rezolvat si nu cred trebuie sa se ajunga sa se insele unul pe altul.Eu cred ca mama ta are prb cu tatal tau,dar ar fi cel mai bine sa vb cu ea.Nu trebuie sa te faci ca nu sti nimic.Eu sincera sa fiu,nu as putea sa accept ca unul din parinti sa aud ca tradeaza.Vb cu ea si incearca sa afli de ce face asta.Nu sta indiferenta.TE pupic!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Si eu ma numar printre aceia care sunt de acord cu interventia ta in problema de cuplu pe care o au parintii tai. Daca situatia prin care trec ei mi s-ar intampla mie, parintilor mei le-ar pasa. Asa cum si mie imi pasa daca sunt fericiti sau nu pentru ca-i iubesc, cu bune cu rele, sunt parintii mei. Cauzele care au produs aceasta schimbare in casnicia parintilor tai le poti afla chiar de ei (de la fiecare in parte). Nu ar trebui sa-i judecam pe nici unul, doar sa-i ascultam. Fiecare va avea partea lui de adevar si va face asa cum crede de cuviinta sa le rezolve sau nu. In ceea ce o priveste pe mama ta, s-ar putea ca acesta sa-i fie un refugiu temporar care o satisface doar pe ea fara sa se gandeasca la implicatiile ce le poate avea mai tarziu.

In ce priveste infidelitatea din punctul meu de vedere, mi-as dori ca prietena mea sa vina sa-mi spuna, pentru ca minciuna sau ascunderea adevarului nu tin vesnic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multa lume m-a inteles gresit.......eu nu am de gand nici sa-i spun tatalui pentru ca nu as rezolva nimik,nici sa "ma bag"intre ei ci pur si simplu vroiam sa discut cu ea si nu stiu cum sa fac ,cum sa fac sa-i arat ca eu stiu ,dar voi nu a-ti facut decat sa ma criticati ...nu asta vroiam,ca nu sunt atat de tampita incat sa nu inteleg neste treburi........oricum unora diontre voi va multumesc pentru ajutor!

 

Dyany

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

acum ceva timp am aflat ca mama mea il inseala pe tata si nu stiu cum sa fac sa discut cu ea >>

 

Sa discuti ce?

Cum spuse o coforumista, are ea motive intemeiate...

 

In context, desi tinerii sint mai inflacarati, mai idealisti in a judeca asemenea situatii ("Sa-i impacam bla-bla..."), asta nu ii face si mai apropiati de pricepere ceva mai exacta a situatiei.

 

mircea42

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by dyany

multa lume m-a inteles gresit.......eu nu am de gand nici sa-i spun tatalui pentru ca nu as rezolva nimik,nici sa "ma bag"intre ei ci pur si simplu vroiam sa discut cu ea si nu stiu cum sa fac ,cum sa fac sa-i arat ca eu stiu ,dar voi nu a-ti facut decat sa ma criticati ...nu asta vroiam,ca nu sunt atat de tampita incat sa nu inteleg neste treburi........oricum unora diontre voi va multumesc pentru ajutor!Dyany


id="quote">id="quote">Poate ca ea nu simte nevoia sa discute cu tine...la asta te-ai gandit?Poate ca ti s-ar fi destainuit ea pana acum,daca ar fi simtit nevoia sa o faca.In locul tau as lasa lucrurile asa,deocamdata.Poate ca nu s-ar simti bine sa discute lucrurile acestea cu tine.Depinde mult si de relatia care este intre voi.Pana la urma tot instinctul tau te va sfatui cel mai bine.[flo]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dyany,

 

eu am 45 de ani si un fiu peste 20 dar DACA as fi in situatia mamei tale nu mi-ar conveni deloc ca el sa deschida acest subiect si eu sa fiu nevoita sa-l discut ,sa ma confesez, sa incerc sa ma explic fata de el ...

Sint preoti pt. acest lucru .

 

Oricum,el nu ar putea intelege "fenomenul" in toata complexitatea lui pt. ca este atit de tinar si nici macar casatorit...ar putea sa incerce sa-l "inteleaga" doar daca ar fi de aceeasi virsta cu mine si ar fi trecut prin experiente asemanatoare in viata...

 

Si inca ceva, toate raspunsurile primite sint de bun simt...doar asta ai cerut, nu ,"Dati-mi niste sfaturi" ?

 

Daca nu sint chiar cele pe care le-ai asteptat nu inseamna ca sint ofensatoare sau ca te considera cineva nu-stiu-cum...

 

Imi imaginez ca e greu sa pretinzi ca nu stii ce se intimpla ...

 

Fii inteleapta si citeste mesajele primite cu atentie.Ele contin multe sfaturi bune de luat in seama.

 

 

Aprilie [hippi]

 

 

 

 

Viata e scurta.Daca n-o putem face lunga,atunci macar s-o facem lata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si totusi... eu as aborda-o pe mama ta si as intreba-o daca totul e ok. daca ar intreba de ce pui o asemenea intrebare, i-as spune ce stiu. nu poti sti prin ce trece sau a trecut mama ta, nu poti sti cit mai e sentiment si cit e obisnuinta in relatia dintre parintii tai.

nu as incerca sa schimb nimic, dar poate - cine stie? - mama ta a avut nevoie de sprijin sau inca are, si de jena nu a spus nimanui. iar daca dragostea dintre parintii tai s-a stins, tu oricum nu esti Cupidon pentru a trimite sageti fermecate inspre ei. dar macar vei intelege mai bine situatia.

 

cu tatal tau degeaba vei discuta. il vei face sa-si puna semne de intrebare (daca nu a inceput deja sa si le puna). atita vreme cit de la el nu a venit pina acum nici un semnal, e inutil sa-l abordezi in problema asta. pina la urma, unui parinte ii este foarte greu sa-si discute problemele de cuplu cu copiii, pe de o parte pt ca este un subiect tabu, pe de alta parte pt ca - inevitabil - intotdeauna unul va avea dreptate, iar celalalt nu va avea. iar pt un copil - desi, la rindul lui, parte dintr-un cuplu - e cumplit de greu sa faca tabara comuna cu numai unul dintre parinti, pentru ca pe ambii ii iubeste in aceeasi masura.

 

repet: ce as incerca eu, ar fi o abordare in scopul lamuririi propriilor intrebari, nicidecum pt a judeca pe mama sau pe tata. va fi greu sa ramii neutra, dar macar vei avea raspuns la intrebarea "de ce?".

 

bafta [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dyany, parerea mea e sa nu te amesteci.

quote:Bine ca nici tata nu e usa de biserica ,mai bea si nu se comporta frumos cu mama dar parca nu as vrea sa se intample asa ceva!
id="quote">id="quote">

Scuza-ma , dar daca tatal tau e un om asa ''dragut'', atunci e de inteles.

Nu cred ca e bine sa ne amestecam in viata privata a parintilor nostri, asa ca gandeste-te bine si lasa lucrurile asa cum sint. Mama ta stie cel mai bine ce sa faca.

 

MG

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...