Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dragostea se testeaza?


Recommended Posts

Aseara sotul meu vorbea la telefon cu un cunoscut, prieten nu pot zice ca nu suntem apropriati. Si sotul meu il intreaba cum merge treaba (fusese plecat sa viziteze alte meleaguri impreuna cu iubita lui, o nemtoaica) si el spune ca bine (sunt de ceva timp impreuna) si sotul meu continua si o nunta ceva la care ala spune: trebuie s-o mai supun la niste teste si vad pe urma [bang] Auzi, s-o supuna la niste teste, parca s-ar duce pentru job la nu stiu ce firma. Nu stiu cum vedeti voi treaba asta, dar mie mi se pare o mare aiureala. Atunci cand iubesc, cand petrec mult timp cu cineva am ocazia sa vad acea persoana in tot felul de ipostaze si sa imi dau seama daca e "da" sau "ba". Mi se pare urat sa faci ceva premeditat, sa pui omul in situatii nasoale numai ca sa vezi tu cum reactioneaza. Bine, poate nu sunt toate "testele" sunt asa, dar din moment ce gandesti sa "testezi" inseamna ca nu esti prea sigur nici pe tine, nici pe partener si hai sa mai facem o incercare ca cine stie ce iese la iveala. E un comportament normal sau nu? V-ati testat prietenii/ele? Drept sa zic mie nu mi-a trecut prin cap o asemenea idee daramite sa o pun in aplicare. Dar vad ca pentru unii e ceva firesc, mie parandu-mi-se total exagerat. If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

in mod normal dragostea nu se testeaza... adica atunci cand ai timp sa vezi ce caracter are persoana cu care vrei sa fii.

testele astea mai mult ar fi necesare cand vrei sa faci o casatorie rapida dintr-un motiv sau altul si nu ai timp sa stai cu persoana respectiva, sa o cunosti atat de bine.

intr-un fel e dreptul omului sa stie pe ce pune mana, atata timp cat "testele" nu sutn exagerate, ciudate sau mai stiu eu cum...

deci adevarul e cumva la mijloc.

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz [pis] Bubulina [pis] Maritza [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jocelyn, cred ca ce a spus tipul ala, a sunat mai rau decit e de fapt in realitate sau mai rau decit gindeste de fapt.

Nu stiu de cit timp e el cu tipa respectiva, da' probabil ca nu e intre ei o dragoste din aia cu vilvatai si, placind-o doar asa, rational, nu are inca suficienta incredere in ea.

Recunosc, cind m-am maritat eu, eram atit de indragostita ca n-aveam nevoie de nici un test[amoras]...Bineinteles ca avusesem suficiente dovezi de dragoste, care insa nu au fost rezultatele unei testari.

 

Probabil, ca pur si simplu, tipa nu i-a dat dovezile de care avea el nevoie. El e un tip mai neincrezator, nu?

 

ca un fel de concluzie, cred ca nu e bine sa se casatoreasca astia doi.[alcool]

 

Si daca ar trebui sa aleg acum din nou, as face ceva teste cu respectivu'[jamaica] - e vorba de experienta data de virsta, nu de experienta personala!!

 

 

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact de cat timp sunt impreuna dar au mai mult de 1 an jumate. Inteleg ca nu e nici o graba (eu si sotul am fost aproape 6 ani impreuna inainte de casatorie) dar nu inteleg de ce e nevoie de teste. Daca are dubii, de ce nu renunta? Adica ce tie nu-ti place... cine e dispus sa fie cobai?

 

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda...delikata chestie!

 

Fiecare din noi are o structura interioara mult diferita de a celorlalti...

In felul in care ne-ai prezentat situatia, as inclina sa cred ca persoana respectiva, chiar daca o iubeste pe "aleasa" lui, e mult prea cerebral, mult prea calculat...Exista si astfel de persoane...

CE e mai dureros, e forma vadita si declarata prietenului (si banuiesc si altora)...prin care "achizitioneaza" acest "produs", abia dupa ce sunt trecute "testele"...si probabil ca acel act pe care-l semneaza la starea civila va fi un "proces verbal de acceptanta cantitativa si calitativa"... Cu asta am spus tot...

 

Pe de alta parte, de ce sa fim ipocriti si sa nu recunoastem ca, toti avem niste criterii de selectie, constiente sau nu, niste asteptari...si chiar daca nu marcam anumite momente drept teste, in momentul in care persoana "aleasa" de noi nu corespunde, cu toata dragostea pe care i-o nutrim, s-ar putea ca balantza sa se dezechilibreze...

Repet, nu le numim teste...si in discutiile cu prietenii nu ne "laudam" cu asta, insa o persoana matura iubeste cu inima si cu capul! Asha cred eu!

Chiar daca dragostea presupune si acceptarea defectelor celuilalt! Si binentzeles, e reciproca treaba...

Atat timp cat aceste defecte depasesc pragul acceptarii noastre, cat asteptarile noastre nu sunt satisfacute, cu cinism putem spune ca "persoana respectiva nu a trecut testul"...un test imaginar, ceva din subconstient...

Si atat timp cat chestia asta nu e declarata, cat nu e stiuta, e OK...pana la urma important este ca relatia sa functioneze constient, bazat pe valori solide: iubire, intzelegere, prietenie, incredere, respect, etc...

 

Va pup...si sa inchei: daca as fi femeia al carei barbat se lauda la prieteni ca "mai am de trecut niste teste"...si as sti acest lucru, m-as mai gandi daca raman sau nu cu acel barbat!

E dureros sa te simti o "marfa"...m-as intreba: "oare chiar ma iubeste???"

 

Si ca sa mai despic firul in 16: Poate acel barbat braveaza nitzel in fatza prietenilo (cati nu o fac???), se simte bine in postura de barbat care nu se lasa cu una cu doua in fata femeilor, care poate nu are curajul de a recunoaste ca iubeste (se considera slab) si atunci imraca toate actiunile lui in alta haina...

O alta viziune...

 

Hai ca v-am lamurit...[:D][:D][:D]

 

 

 

[majoreta] Ramona id="red">si [copil]Maysa (27 ian. 2004)id="orange">

 

Poze cu Maysa-"Duracell"id="size2">


[:D][:D][:D] Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.(Jack Penn) [:D][:D][:D]id="limegreen">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca nici nu o iubeste suficient, nici nu are chef sa-si caute alta.

Eu cred ca daca ar aparea una de care sa se indragosteasca de-adevaratelea, ar renunta la tipa de acum si sa vezi ce repede s-ar casatori(n-ar mai avea nevoie de teste)

 

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o mare prostie asta cu testarea, mai ales asa cu premeditare. Si totusi, in perioada dinainte de casatorie, cand eu si sotul meu eram "prieteni" (ce aiurea imi suna, parca acum n-am mai fi si prieteni), s-a intamplat sa trec prin mai multe clipe grele (ba mama a fost grav bolnava, apoi tata...) si de fiecare data mi-am dat seama ca ma puteam baza pe el. Ma sprijinea moral si ma ajuta mult cu tot ce-l rugam eu sa faca (sa mearga la mine acasa sa gateasca mancare de regim, sa dea plicuri pe la doctori, tot felul) si toate astea m-au determinat sa am mai multa incredere in fortele lui, sa mi-l doresc langa mine ca sot ...Nu l-am pus eu la incercare, l-a supus viata la niste teste si atitudinea lui din acea perioada mi-a spus mie ceva...

 

Claudia,soacra frumoasei Oti

 

Povestea nasterii

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38156

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...