Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dragostea se testeaza?


Recommended Posts

Cam asa este, viata oricum ne supune la teste, nu trebuie sa facem decat sa observam. Dar nu vad nimic "criminal" sa inventez anumite scenarii pentru a vedea daca cea care-mi va fi alaturi este pe aceeasi lungime de unda cu mine. Ca doar nu o trimit in Siberia, sa vad daca supravietuieste...

Imi face impresia ca este o practica uzitata de ambele sexe. Se testeaza si dragostea, dar si apucaturile pe care nu le vezi sau nu-ti sunt aratate. Sunt sigur ca putini din noi putem spune ca am vazut totul de la inceput la partenerul nostru, asa ca unii, mai precauti, sunt mai vigilenti.

Eu nu am facut asa, in nici o etapa a vietii mele. Dar nu cred ca m-ar fi deranjat daca sotia mea incerca (o fi si incercat!) dinainte sa vada daca sunt (sau nu) betiv, violent, curvar, asta ca sa spun numai despre trei din "calitatile" atribuite barbatilor.

 

http://community.webshots.com/user/tora97

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Rufus

.....daca sotia mea incerca (o fi si incercat!) dinainte sa vada daca sunt (sau nu) betiv, violent, curvarid="red">, asta ca sa spun numai despre trei din "calitatile" atribuite barbatilor.http://community.webshots.com/user/tora97"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


id="quote">id="quote">trebuie sa recunosc ca exact astea 3 le-am testat si eu pe jumatatea mea. Nu dati cu pietre[neand]Fiecare isi stabileste prioritatile si ce poate sau nu accepta.Intr-adevar, primul "test" a fost al bauturii. Acuma sa nu radeti, dar i-am dat bere, vin si apoi l-am dat gata cu sampanie. Saracu de el, in viata lui nu mai bause atatea. Si rezultatul??? "Nu inchide becul ca se invarte cameraid="blue">" Sa nu va zic ca am stat cu lighianul langa e toata noapte, nimic. Nu era saracul obisnuit cu[alcool]. Atunci a fost prima si ultima daca cand l-am vazut pilit si i-a fost rau. Si de atunci... 15 ani trecut-au. De celelalte 2 , altadata...[;)][majoreta]dadaid="red"> [*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa incep prin a cita un psiholog:

 

"Dragostea este premiza unei relatii, da de aici la o relatie buna e cale lunga"

 

Sigur ca nu mi-am testat dragostea, asta ori e ori nu. Dar nu e suficient pt o casnicie, tb sa-l cunosti bine si de ce nu sa-l "testezi".

 

La mine testul principal era cu cartile: se ia o carte si se citeste.

Cum au reactional fostii prieteni:

- de ce pierzi timpul cu asta?

- hai sa ne uitam la TV,etc.

 

Cum a reactionat sotul: eram amandoi la munte si eu parsiva am scos CARTEA, o carte neutra sa nu exagerez, si ce-a facut el, si-a scos si el o carte, le carasem in ruxac pana sus pe munte!!!!

Daaaa, a trecut testul!

 

Testul cu alcoolul a fost cel mai simplu ca e antialcoolic, eu beau bere si el apa sau suc!!

 

Si cel cu femeile, normal: auzi draga cum ti s-ar parea tie sa ai DOUA prietene? rasupuns:

- Deodata? E asa de greu cu tine, ce sa fac cu doua?

Asa ca inca combate cu mine, nu pare sa-i fie mai usor!

 

Si nu stiu daca eu am fost pusa la teste, da intreb diseara!!!!!

 

A, m-a verificat odata, tb sa se intoarca duminica dimineata si sambata la 11 noaptea ma suna ca e in Bucuresti, stateam in chirie, si eu pe unde sunt?

Acu si mie mi se pare ciudat da eu la ora aia fierbeam la sora-mea sarmale!!! Am pus sarmalele asa fierbinti si nefierte in porbagaj si m-am dus acasa, atunci cred ca a fost singura data putin suspicios!

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea ai omis un fapt esential: sa ne spui ce virsta are persoana respectiva si daca a mai fost casatorit sau nu. Asta e f. important pt. ca intr-un fel privesti casatoria la 20 si altfel la 35-40, in special daca mai ai si un divort la activ. Daca in priul caz dragostea singura ajunge in al doilea ai nevoie de certitudini (hai sa le denumim vulgar teste). Eu inclin sa cred ca persoana cu pricina s-a exprimat "brutal" (poate a vrut sa se dea mare fata de sotul tau ca el e cocos in relatia aia ca o supune pe tipa la teste cind de fapt nu are de unde sa stie daca si ea il supune pe el unor teste). De fapt nici nu cred ca e nevoie de ceva facut premeditare doar asteptat un tip suficient de lung si observat. Viata ne supune ea unor teste nebanuite si in final putem spune da sau ba. Fireste un an jumate e destul de lung sa cunosti pe cineva mai ales daca ai locuit cu acel cineva. Altii poate au nevoie de mai mult. Asa incit eu va zic sa nu dati cu pietre si sa nu va grabiti cu concluziile ca... fata la maritat :-)

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, scuze [alcool]; am omis tocmai pentru ca am considerat ca nu era cazul, adica nu a mai fost casatorit si are 27 de ani iar pe tipa o cunoaste destul de bine zic eu ca vorba aia, lucreaza impreuna (nu locuiesc impreuna), asa s-au cunoscut.

 

In fine, eu nu il judecam pe el neaparat ca poate a vrut sa braveze dar m-am gandit nu imi suna bine deloc faza cu "testele".

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, 27 e copilandru, atunci s-a grozavit. cred ca e vorba de felul de a vorbi al barbatilor.

Acum sfat de mama soacra catre Ramonika si celelate fete necasatorite: cum puteti sa testati o relatie repede si cu rezultate f. "accurate". mergeti intr-o vacanta. Asa aveti ocazia sa vedeti obiceiurile omului, daca isi arunca hainele unde ii vine, daca se spala pe dinti, daca lasa curat in baie in urma, daca sforaie, daca e curtenitor, cine cind plateste etc, etc... Daca supravietuiti atunci relatia probabil ca va supravietui. Daca vacanta e chiar enoyable atunci aveti o relatie . buna. Daca in timpul vacantei va vine sa-l stringeti de git si sa-l luati la palme, atunci relatia e... over. Asta e un test bun de facut devreme ca sa nu va pierdeti timpul cu cine nu trebuie. Va spun din proprie experienta... a functionat intotdeauna. Din pacate mi-a fost spus de un tip care m-a supus el pe mine acestui test (adica m-a invitat sa mergem in vacanta). Si tot din pacate pt. el pe linga faptul ca a fost suficient de nesimtit sa-i s[una ca asta nu e vacanta ci test, mi-a venit sa-l dau jos din masina de citeva ori pt. mirlaniile pe care le scotea din el (critica cum conduc, ce comanda el la restaurant nu avea acelasi gust ca cele gatite de mama lui si o spunea chelnerilor, ca deh, baiatul statea cu mama! si multe altele). Fireste cind am ajuns acasa i-am dat papucii. Pina la urma s-a dus in Calabria si si-a adus o mmireasa italianca (el era italian in sua) de nu stiu zau cum il suporta. Probabil ca ii gateste ca ma-sa!

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da...absolut...dragostea are nevoie de teste...chiar daca se cheama "saptamana oarba" mai tarziu, incepi sa vezi...daca omul respectiv se "potriveste" mai bine sau mai putin bine, ti ca "tipar".

 

Sa zic asa mai poetic "fiecare matrita are cheia ei"...acuma nici dupa 20-50 de ani impreuna nu cunosti omul total, dar eu cred cu tarie in: "puterea faptelor asupra cuvintelor"...adica, nu sa-mi spuna ca sunt frumoasa, desteapta, sau mai stiu eu ce...si la greu sa dea bir cu fugitii, sau mai rau cand am nevoie de el, sa nu-mi fie aproape...evident, ca vreau sa stiu si eu cum este omul respectiv...asa cum zicea April [flo], numa ca eu am altele 3: alcoolic, zgarcit si curvar.

 

Pe un alcoolic sau dependent (mai nou, cu drogurile sau mai stiu eu ce adictii [xx(]) nu-l schimba nici Maica Tereza...zgarcitul, am eu o vorba...cine e zgarcit la bani, e si la sentimente...iar curvar, ce sunt eu:"mama ranitilor" sa stau cu inima in chingi tot timpul.

 

Teste poate e dur spus, dar dupa ce trece..."nebunia" aia de la inceput, e normal sa vreau sa vad de cine imi leg viata...doar "iubirea ideala" este aia dintre Romeo si Julieta, iar personajele saracele aveau 14 si 16 ani daca nu ma insel...si la sfarsit mor...deci, go figure yourself [:D]!

 

Daca un tip m-a tratat urat sau jignit inainte de casatorie, sau facut vreo scena, pai zau ce rost are sa imi inchipui altceva despre el...ca e cine stie ce fat-frumos sub pielea de balaur [hot]...asta e, si nu m-am nascut pe lumea asta sa "cresc" eu un barbat ci un copil, al meu...restul sa creasca singuri pana devin adulti!

 

Lena si Freyozaura [bibe]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar ziceam ca de astea iti dai seama in timpul prieteniei in care ai destule ocazii sa te duci in concediu cu respectivul, la o nunta, la o inmormantare poate, o situatie in care ai nevoie de ajutor imediat...adica pur si simplu ti le da viata, nu trebuie sa premeditezi chestiile astea ca sa afli ce fel de om e. Cu atat mai mult cu cat s-au indragostit intre timp, nu gen te-am vazut mi-ai placut si tre sa te iau.

 

adrienne eu de la un barbat de 27 ani am pretentii mai mari, dar poate e din cauza sotului meu [il][:D] care e putin mai mare si mult mai matur si de aia mi s-a parut cam nefiresc ce a zis tipul ala.

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...