Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum preparati GHEBELE?


melinav

Recommended Posts

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

CIUPERCI MURATEid="red">(RAR)

5 kg de ciuperci proaspete (sunt bune si cele de padure: ghebe, rascovi, zbarciogi, etc)

se rupe piciorul ciupercii, se spala palariile

se pun la fiert un sfert de ora la foc mic, in apa cu sare

se fierbe 1/2 litru otet cu 2 l apa, 2 linguri de sare si 1 lingura de boabe de mustar (daca se fac numai cu sare, fara otet, se pun 2 linguri de sare la litrul de zeama)

ciupercile se pun in borcan si se toarna lichidul de mai sus peste ele.

se pune un pic de ulei in gura borcanului, se leaga borcanul

 

www.reclamaaaaid="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac dupa cum spunea si KISS..fierte, tocate, calite cu un pic de ceapa(daca e praz e si mai bun)si apoi facute cu omleta[pofta]

Sau eu am mai facut zacusca de ghebe.[pofta] [pofta] [pofta] [pofta] [pofta]

 

Mihaela[mamica] si bb[copil] Amalia

[foto] POZICI CU NOI [foto]

"Singur, omul este ceva imperfect, ii trebuie un al doilea ca sa fie fericit." PASCAL [pup] [cina2]

"Lumea este plina de minuni, dar nimic nu este mai minunat ca omul." SOFOCLE [si-eu]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Gogosari cu ghebe (ciuperci)

 

Ingrediente:

3 kg. ghebe (ciuperci), 5-6 kg. gogosari, 1/2 litru ulei, 1 cana otet, 1 capatana de de usturoi, foi de dafin, piper boabe

 

Mod de preparare

Se fierb ghebele dupa ce au fost taiate, dupa dorinta, se taie gogosarii felii si se lasa sa scada in ulei, se amesteca si apoi se fierb impreuna 1/4 ora. Se adauga foi de dafin, piperul, otetul si usturoiul si se mai fierb impreuna inca 1/4 ora. Se pun in borcan si se fierb la "bain marie".

 

 

 

 

 

 

 

Beatrice, mami de [copil] Alex pifos

 

[foto]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

care sunt exact ghebele???????????

si care sunt manatarcile?id="green">id="size6">

mie cel mai mult imi plac cele care in italia se numesc " funghi porcini", iar in Germania: "steinpilzen". da nu stiu la noi cum le zice!

 

oricum, astea de le stiu eu sunt delicioase. eu le curat, le tai felii de vreo 4mm, calesc putina ceapa tocata in unt, nu in ulei,( ca da un gust mult mai bun,) pun ciupercile si adaug doar sare si patrunjel verde tocat, eventual piper. se mananca (la mine)pe post de garnitura la carne , impreuna cu cartofi natur. dar, ca sa fiu sincera, eu nici nu mai am nevoie de carne...

 

poate ma lumineaza si pe mine cineva cum le zice pe romaneste!

(in strainatate, in general, astea si galbiorii sau urechiusele sunt cele mai scumpe si mai apreciate ciuperci. printre altele si pt. ca nu pot fi cultivate).

 

mersi!

 

 

greetings!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

In week-end am fost in padure si am gasit o plasa de ghebe. Azi le-am gatit. Am ras deja o portie de ciulama de ghebe de i-a placut si lui bebelica[:D]. Dar am si eu o intrebare: se pune usturoi in ciulama?? Parca simt ca-i lipseste ceva si i-am pus toate ingredientele, mai putin usturoi, ca nu scria in reteta...

 

Ioanaid="red">

[gravi]id="limegreen">id="size2">id="size2">id="Comic Sans MS">21+[baietel]David

 


Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...