Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Maternitatea Elias dupa renovare


cristinamh

Recommended Posts

tot supraveghez rubrica dupa lamuriri privitoare la maternitate, dar nu prea gasesc. asadar, am o lista de intrebari. sper sa fie printre noi mamici care au nascut acolo de curand, dupa renovare, sau macar sa stie de la prietene care e situatia! eu intentionez sa nasc normal, dar banuiesc ca ar fi utile si informatii despre cezariana, daca cineva le are. multumesc anticipat pentru raspunsuri!! 1. la internare, esti obligat sa iei camasa de la ei sau e optional? 2. ce acte solicita cei de-acolo? 3. sala de travaliu este una si aceeasi cu sala de nasteri? de o singura persoana? am inteles ca ar fi doua astfel de sali... dar daca sunt mai multe gravide, unde stau pana la momentul final? 4. bagajul de spital ma insoteste peste tot?? 5. pun ceva la dispozitie in timpul travaliului (vata de ex), sau trb sa am de-acasa? 6. poti avea insotitor?? daca au fost, in ce conditii i-au lasat sa intre. 7. unde este dusa mama dupa nastere? poate sta cineva cu ea? 8. cum arata saloanele? 9. care e regimul de vizite? se intra numai dupa program sau spaguta deschide orice usa? 10. cine preia copilul dupa nastere? la cat timp ti-l aduce sau trebuie sa-l ceri la salon? 11. peste noapte copilul ramane cu mama obligatoriu? sau numai daca ea isi exprima dorinta, altfel se considera ca nu doreste acest lucru? 12. cine le face baita si care e regimul de supraveghere al bebeilor?? ziua esti pe cont propriu? 13. ce trebuie sa ai de-acasa pentru copil? 14. care este de regula nr de zile pe care trb sa le stai in spital? 15. care este programul pt inregistrat copilul <declarat nasterea la spital si scos certificat la primarie>. 16. ce spagi ati dat (cui si cat). 17. ce v-a nemultumit in maternitate. deja e interviu in toata regula, si daca am uitat ceva, orice informatie in plus e binevenita!! [pup] Cristina [gravi]33+ si [copil]Andrei-Razvan(2.08.2003) [url="http://www.andreirazvan.home.ro"]Poze cu Andrei[/url] [url="http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro"]Gasca noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Wow !!!!!!

Esti o tipa super-organizata. Mi-ar fi placut sa ma gandesc si eu asa la toate dinainte, dar ......

Eu am nascut inainte de renovare (iun. 2004), dar unele din intrebarile tale n-au legatura, mi se pare ca tin de organizarea Maternitatii care nu cred ca s-a schimbat (ca nu s-a schimbat seful [;)])

Asa ca o sa incerc sa-ti raspund la cateva din intrebari, poate iti raman mai putine.

1. folosesti camasa ta, daca vrei

2. din cate imi aduc aminte mi-a cerut doar buletinul

3. sala de travaliu era cu trei paturi si chiar am fost trei gravide - eu am nascut prima - iar salile de nastere (2) erau separat. Dupa nastere m-au dus intr-o alta sala (a treia) tot cu trei paturi, unde au putut intra sotul si mama, dar eu am avut pile. Nu stiu daca lasa pe toata lumea.

4. bagajul ramane in salon, iti iei numai ce-ti trebuie

5. nu-ti dau nimic. Ia-ti o tona de vata. Mie un pachet nu mi-a ajuns. M-a ajutat alta graviduta.

6. Pe sotul meu nu l-au lasat la travaliu si nici la nastere

7. ti-am raspuns

8. ei, aici nu mai stiu, cred ca acum arata si mai bine, erau ok si inainte

9. vizitele sunt la orice ora, in principiu, dar tre' sa iasa in timpul vizitei medicale

10. Copilul ti-l ia neonatoloaga (apropos, bila neagra madam Constantinescu, era s-o strang de gat) si ti-l aduce dupa ce-l spala si il frezeaza

11. Noaptea copii stau la Neonato

12. Nu esti nici o clipa pe cont propriu, te duci peste ele !!!

13. Trebuie sa ai de toate : scutece, crema anti-iritatie (iti recomand Bepanthene), pudra si orice mai vrei tu.

14. La nastere normala, cam 3 zile daca nu sunt complicatii-dar nu e regula, vorbeste cu doctorul

15. Programul e in functie de primarie. Il declari la Sectorul 1, caci acolo e Elias

16. Am dat la anestezist, la moasa, la asistente, la neonatologie si evident "onorariul" doctorului

17. Mi s-au parut baile cam cah, dar poate dupa renovare arata mai bine.

 

Sfaturi suplimentare (eu nu am facut asa si mi-a parut rau)

1. Pune toate aceste intrebari si doctorului cu care nasti. Chiar scrie-le sa nu uiti nimic.

2. Du-te si vezi cu ochii tai cum arata ! Nu te poate refuza nimeni.

 

Nu-mi vine sa cred cata rabdare am avut sa scriu [:)], sper sa-ti fi fost de ajutor. Daca mai vrei sa ma intrebi ceva, da-mi un PM.

 

Nastere usoara

 

 

 

 

Andreea, mama lu' Tiberiu

Micul Print

Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;

spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

axia, multumesc mult. am notat.

o sa pregatesc un print si pt dr... da' el n-o sa -mi poata spune impresii despre cum se comporta personalul medical... si va sti si el in teorie.

 

[?] ce-i cu constantinescu? am auzis ca nu e nici prea prea nici foarte foarte, dar de ce ai vrut s-o strangi de gat?![:D]

 

Cristina [gravi]33+id="red"> si [copil]Andrei-Razvanid="blue">(2.08.2003)id="Comic Sans MS">

Poze cu Andrei

Gasca noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, eu am nascut cu putin inainte de renovare dar o sa incerc sa-ti rapsund la intrebarile care nu se refera neaparat la renovare. Adica regulile generale cred ca au ramas aceleasi.

1. Nu esti obligata, dar eu una te sfatuiesc sa accepti camasa si halatul de la spital. Sunt foarte curate si in stare buna. Desi nu m-am patat asa cum ma asteptam, nu a fost rau ca am avut in primele 2 zile camasa de la ei, apoi in ultima seara m-am schimbat in camasa mea si a fost ok.

2. Eu am dus adeverinta de la serviciu cum ca mi-au fost virate darile, cu cont cu tot.

3. Atunci nu era una si aceeasi, comunicau printr-o usa. Nu cred ca s-a scimbat. Erau 2 sali de nasteri, eu n-am vazut decat una. Sala de travaliu avea 3 paturi si 1 ap. de monitorizare mai bunicel si altul mai slabut. Sper sa se fi dotat in privinta asta. Ca eu una am avut de asteptat dupa aparatul acela afurisit.

4. Hai sa-ti zic care este traseul cat esti in travaliu si nasti: mai intai stai in sala de travaliu, unde sunt 3 paturi, apoi treci in sala de nasteri cu o singura masa, apoi treci intr-un salon unde iti masezi uterul timp de 2 ore si nu ai voie sa dormi. Apoi esti trasferata in salon unde vei sta pana la final. Bagajul meu a stat de la inceput in salonul unde am facut masajul pe burta si apoi a venit dupa mine in salonul final. Cat am fost in travaliu, daca am avut nevoie de ceva (ex. vata pe care nu prea ti-o dau ei ci trebuie s-o ai de-acasa 2 pakete ca-ti trebe mai mult dupa) ma duceam pana acolo sa iau.

5. In afara de vata, nu stiu ce ti-ar mai trebui in timpul travaliului. Adica ceva ce poate fi adus de-acasa. In rest injectii, perfuzii etc iti dau ei tot ce trebuie. Pentru dupa sa ai la tine tinctura de galbenele, si algocalmin fiole, nu mai multe de 3 pe zi, pentru durerile de la epiziotomie. Ca asistentele nu se omoara sa te cadoriseasca.

6. Asta trebuie sa vorbesti cu Dr. T. Am citit despre cineva care a nascut cu sotul alaturi dar pe al meu l-au orpit depaaaaarte, tocmai langa lift.

7. Teoretic da, poate sta cineva cu tine. Si in salonul de imediat dupa nastere si in salonul final. Mancarea era foooooaaaarte saraca (ex. in ziua cand am nascut ni s-a servit piure de cartofi cu o felie de sfecla rosie si ATAT!!!)Deci cineva trebuie NEAPARAT sa-ti aduca de mancare. Intereseaza-te daca mai este "valabila" scara aceea secreta pe care ajungi direct in maternitate fara sa mai treci pe la intrare.

8. Acum sper sa arate bine [:D], si sper sa fi schimbat paturile alea tari ca betonul!

9. Si cand am nascut eu regimul de vizite era destul de strict. De aceea zic iar de scara secreta, poate fi fff utila. Eu am aflat de ea in ziua externarii [bang]

10. Dr. Neonatolog. Eu am nascut la 11:35 si l-am vazut la 21:30 [bang][:0] In tot acest timp pe toata lumea care se arata la fata rugam sa mi se aduca copilul, chiar am vrut sa ma duc, dar m-a mintit o asistenta ca n-am voie [:0] probabil aveau de baut cafeaua. Am mers apoi pana la usa de la copii si mare pe usa scria sa suni daca vrei ceva, de unde eu tampita am dedus ca usa este incuiata si daca sun chiar pot sa enervez tare de tot pe cinava. Asa ca mi-a fost frica [:0] si am renuntat. Ca sa aflu a doua zi si sa vad cu okii mei ca usa cu pricina nu se incuie niciodata, ca mamicile intra pur si simplu si nu le zice nimeni nimic. Deci daca nu-ti aduce pruncul sa intri cu tupeu, sa le zici in ce salon esti ca la mine nici asta nu stiau si cica d-aia n-au venit cu el ([:0]de parca erau 200 de saloane nu 10 sau 15 cate or fi)

11. Peste noapte toti copiii mergeau la salonul lor. Daca ceri de seara ti-l aduce la 4-5 dimineata la alaptat.

12. Baita le facea acolo la salonul lor, adica de fapt ii spala la robinet, si ziua da, esti pe cont propriu, dar la nevoie poti chema oricand o asistenta de la copii.

13. Eu am avut doar scutece newborn si servetele. Nu mi s-a cerut nici sampon, nici creme nici ulei. Plus hainutele cu care am plecat acasa, ca acolo sta imbracat cu camasute de la ei.

14. Eu am nascut vineri si duminica eram acasa. a trebuit totusi sa ma intorc luni ca sa-mi iau biletele de externare al meu si al lui Filip.

15. Iei o foaie de la maternitate care se elibereaza cu buletinul tau si al sotului, cu aceasta hartie sotul merge la primaria sectorului 1, depune actele copii dupa buletine, harita de la spital, certificatul de casatorie, si mai dureaza cateva zile pana ia certificatul de nastere. Am auzit si de cazuri cand l-au luat in aceeasi zi. la noi a durat cateva zile. Nu sunt sigura ca ti-am zis de toate actele de aceea mai bine te interesezi direct la sursa. Nu uita si de alocatia pentru nastere (~1.800.000 lei) pe care ti-o da protectia copilului din sectorul din care locuiesti, se depune dosar la primaria de sector de unde stai si dureaza aprox. 1 luna pana te programeaza sa mergi sa-ti iei banutii.

16. 20.000 la asistenta pentru toaleta, 1.500.000 anestezista (mergea si 1.000.000 dar m-a luat valul) si ATAT!!!

17. baile naspa, indolenta INTREGULUI colectiv de la NEONATOLOGIE

 

 

In rest, nu stiu ce sa-ti mai spun... Sa te ajute Dumnezeu sa nasti repede si usor ca dr. T sigur o sa te ajute sa nasti asa [;)]

 

Andreea mamica lui [copil] Filip Stefan

Pozici cu Filip

Cum s-a nascut Filip

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristinaid="blue">, ti-am raspuns pe PM la intrebari, se pare ca toata lumea a fost nemultumita de colectivul de la neonatologie. Eu stiu insa pe cineva care a fost foarte multumita de Constantinescu, dar i-a dat din prima zi banuti destul de multi. Eu nu am avut de-a face cu Constantinescu, ci cu Popa, care te ajuta dar trebuie sa mergi la ea sa o intrebi daca ai norocul sa o gasesti. Trebuie sa fii infipta si sa te impui acolo, ca altfel nu merge. Mult succes !

 

 

Andrutza si Simonica ei draga (n. 17.01.2005)

http://photos.yahoo.com/andrapg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristinaid="red">, in primul rand, eu am nascut inainte de renovare.

 

Si eu sunt tot asa de bine organizata atunci cand ma intereseaza tare tare problema, asa ca te-nteleg[;)]...

 

1. folosesti camasa ta tot timpul, mai putin in sala de nasteri, cand esti obligata s-o porti pe cea din spital.

2. din cate-mi amintesc, iti cer adeverinta ca-ti platesti sanatatea.

3. aici nu stiu sa-ti zic pt. ca am nascut prin ceza in sala de nasteri

4. nu, bagajul ramane in salon

5. inainte n-am pus nimic la dispozitie, dar aveam vata la mine si am folosit-o dupa aia

6. al meu nu prea e bun de insotitor la faza asta[:I], dar am inteles ca dr. T. permite insotitor, filmare etc.

7. eu am fost dusa la Terapie unde am stat o zi, nu prea e voie sa stea cineva cu tine, dar o juma de ora acolo, nu se pune

8. saloanele aratau acceptabil inainte, acum nu stiu

9. uite ca nu l-am intrebat pe-al meu, si-acu nu e in zona

10. copilul e dus la Neonato, ti-l aduc de-ndata ce-l ceri (apesi pe butonul cu Neonato si vine cu comoara ta)

11. nu, peste noapte ramane la Neonato

12. baita le-o fac asistentele de la Neonato pe la 7 dim., te poti duce sa asisti/inveti; ziua esti pe cont propriu, dar daca ai nevoie de ajutor in privinta lui bb, il ceri

13. eu am avut(cerut sa-mi aduca) pampersi, ulei de corp (dar n-am vrut sa-l las acolo pt ca iti opreau toata sticla), caciulita de bumbac, un rand de hainute (pe care nu le-am folosit)

14. eu cu ceza am stat 3 zile;

15. cu hartiuta de la spital se duce sotul la Primarie si se rezolva destul de usor/repede

16. la anestezist 1.500.000 lei (in care intra si trusa epidurala), asistenta gineco 500.000 lei, pe parcurs la asistente cate 50.000, Danei (rezidenta dr. T.) i-am luat flori si bomboane...

17. nu mi-a placut dr. neonato. Popa, sotul meu i-a dat un superb buchet de flori si 500.000 dar, dupa mine, nu merita nici atat.

 

Cred ca ai acoperit (aproape) totul...

O sa ma gandesc la ce mi-ai zis, si-ti raspund pe privat.

 

Nastere usoara![pup]

 

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Cristina,

 

Nu stiu daca te ajuta ceva din ceea ce am sa-ti spun eu pentru ca eu am nascut in 2003 in 21 decembrie, deci aproape 2 ani. Am ajuns la dr. Tutunaru dintr-o intamplare pentru ca dr. mea m-a lasat cu 3 zile inainte sa nasc (si ea dr. tot la Elias[:D] - asta e poate partea cea mai buna pentru faptul ca am ajuns la dr. Tutunaru) Si acuma sa-ti raspund la intrebari:

 

1. camasi am folosit de la ei pentru ca noi nu am avut voie cu ale noastre, desi eram bine aprovizionata cu asa cev. Oricum le schimbam oricand aveam nevoie

2. Eu am lasat buletinul si adeverinta de la servici precum ca toate darile erau platite la zi precum si contul asigurarilor sociale unde imi virau banii astia de la servici.

3. Eu am stat in sala de travaliu unde erau trei paturi dar cum in decembrie nu se prea hotarasc multe femei sa nasca am fost singura, mai nascuse o fata inaintea mea si una dupa mine.

4. bagajul l-am lasat la asistente, era duminica, m-am dus ca o floare pentru ca mi se rupsese apa, nu aveam dureri era super....atunci l-am cunoscut pe Tutunaru care s-a purtat cu mine de parca eram pacienta dansului de nu stiu cata vreme.

5. trebuie sa-ti aduci de acasa, dupa mine, cantitati industriale pentru ca ai sa ai nevoie

6. sotul meu a batut holul, dar dupa mine, fata care a nascut a putut sa stea cu sotul in sala de travaliu, nu mai stiu daca si la nastere, dar oricum nu mai era nimeni in sala de travaliu

7. dupa nastere m-au dus intr-un salon alaturat unde a venit si sotul meu. cred ca erau doua sau trei paturi, uite am si uitat

8. bine, am stat intr-un salon cu patru paturi 3 fete, oricum mai erau trei care nascusera cu cezariana in alt salon si o pila care era intr-o rezerva. in rest liniste in toata maternitatea.

9. sotul meu venea destul de des, restul ieseam eu pe hol. mi se pare mai corect sa nu intre toata lumea, mai ales cu bolile astea. cand am nascut eu era carantina din cauza gripei.

10. fata mea a avut niste probleme la nastere, nu a respirat, au fost o gramada de cadre medicale calare pe ea, aici vreau sa-ti spun ca dr. neonatolog LUMINITA COBAC mi-a scapat fata de la ....... doamne fereste. Ii multumesc din tot sufletul precum si intregului colectiv de la neonato. Nu stiu cum e acum dar atunci fara prea mari atentii au fost super.

11. maria a fost dusa la neonato si acolo a stat pana am iesit. mie mi s-a parut o idee buna avand in vedere ca mie imi era o frica ca nu am sa stiu ce sa fac cu ea. plus de asta am putut sa ma si odihnesc. oricum are sa stea noaptea cu tine mult timp de la nastere incolo.....

12. echipa de la neonato, eu am fost multumita

13. scutece si servetele, si hainute cand il scoti din spital, restul ii fac ca niste sarmale, si mai au si niste caciulite galbene .... sa vezi ce haioasa era fiimea cu icter si cu caciulita galbena [:D]

14. eu am stat din 21/12 pana pe 24/12 cand eram acasa la sarmale ( pe care nu am avut voie sa le mananc pentru ca alaptam)

15. habar n-am, oricum cu toata nebunia de craciun sotul meu i-a scos certificatul de naster pe 22/12 (cred) oricum il aveam, dupa aceea e nebunie daca nu stai in sect. 1, pentru alocatie trebuie sa iei negatie, sa te duci in sectorul in care locuiesti.... nu stiu daca se mai dau aia 1.400.000 pentru nastere dar nu uita sa ii iei...daca nu ii iei in primele 6 luni(parca asta e termenul) ii pierzi. si pacat sa ramana la stat ca cine stie unde merg....

16. oricum nesemnificativ, intreba si tu pe cele care au nascut recent. sa vezi cum mai e, mai bine intreaba pe fetele din spital. oricum se poarta cu tine super ori de dai ori de nu dai.

17. toaletele.....

 

In alta ordine de idei:

mie mi-a mai trebuit:

- Ergometid="size2"> - fiole ( a umblat sotul meu innebunit, mai bine intreaba daca ai nevoie decat sa umble lumea innebunita, mai ales ca atunci nu se gasea)

- Algocalminid="size2">

- nu ne-au lasat cu chiloti....

 

 

 

Sper sa-ti fi fost de folos

Nastere usoara desi mai ai vreo 2 luni.....poate nasti si tu in dec? E mai goala maternitatea[:D]

 

 

Cristina si bebelina

 

 

"Heaven is not a place, it is a feeling

 

bebe Maria

 

pagina Mariei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. e optional

2. buletinul si adeverinta de la serviciu. restul aduce sotul la externare (buletine, certif casatorie)

3. nu

4. da

5. ia-ti vata

6. in principiu te lasa, dar pe mine dr m-a sfatuit sa nu-l iau pe sot si f bine a facut. nasterea a durat f putin si nu a fost cum arata in filme...

7. salon special. da, putin timp

8. f bine

9. intre 3 si 5 dupa-amiaza. sau poti iesi oricand pe hol, te cheama portarul. e mai bine asa

10. peste noapte copiii stau la neonatologie, in timpul zilei cu tine in salon

11. nu sta cu tine noaptea

12. sunt pe maini bune, stai linistita! plus ca ai buton de chemare in salon, suni si vine cineva. nu esti singura nici o clipa daca nu vrei

13. pampers, servetele umede, creme, ulei corp. haine nu musai

14. vreo 4 cred. depinde cum sunteti tu si copilul

15. habar n-am

16. anestezist 1.500, moasa 300, dr care m-a cusut 350, cate 20-30-50.000 la diverse asistente.

17. toaletele. + roaga-l pe dr sa te coasa el, eu am avut probleme.

 

poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kristinuta, [pup]

o nelamurire cu hainutele pt bebe... daca vreau pot sa-mi iau si ceva de-acasa?! macar au camasute? ca eu nu vreau sarmalutza toata ziua...[V]

 

Lucia, [^], sa vad acum fata cu cine o sa semene... ca andrei e sigur copia mea[:D]

 

Cristina [gravi]34+id="red"> si [copil]Andrei-Razvanid="blue">(2.08.2003)id="Comic Sans MS">

Andrei

Gasca noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...