Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Maternitatea Elias dupa renovare


cristinamh

Recommended Posts

Eu sunt cam lenesa la scris, imi place mai mult sa citesc decat sa scriu, dar imi fac curaj sa-ti raspund la tona de intrebari pentru ca am nascut de curand la Elias si am ramas impresionata pentru ca eu, ca si tine, mai am un copilas din 2003 care insa a venit pe lume la Caritas, unde am trait o experienta teifianta.Deci:

1. e optional.

2. B.I./C.I. si adeverinta de salariat in 48 de ore.

3.sunt doua sali de nastere si doua sali de travaliu cu cate trei paturi. Eu mi-am petrecut orele de travaliu intr-o sala de nastere(in care am si nascut pana la urma).

4.nu. Mie mi l-a luat o asistenta si mi l-a pus intr-un dulap intr-una dintre salile de travaliu cat am stat pe acolo, iar dupa ce am nascut mi -au dus in salonul unde am fost repartizata.

5.trebuie sa ai de acasa, ei nu-ti dau nimic. Eu am avut 2 pachete pe care le-am folosit dupa nastere.

6.da. Cu mine a stat cumnata mea care este medic, insa nu au legitimat-o sau altceva. Pur si simplu i-am spus domnului doctor ca vreau sa stea cu mine si el a fost de acord.

7.dupa nastere se sta tot intr-una din salile de travaliu care este langa salile de nastere si poate sta si sotul, dar nu stiu daca tot timpul. sotul meu a venit sa ma vada un pic, dar, cum ti-am zis eu eram si cu cumnata mea.

8.saloanele sunt decente, insa cel mai frumos mi s-a parut in salile de nastere, unde e ... lux.

9.spaguta deshide toate usile.

10. neonatologul. Eu am fost draguta cu neonatoloaga mea (care insa a fost o bomboana) si mi l-a adus in salon imediat cum am ajuns si eu acolo (la vreo trei ore dupa nastere) si mi l-a pus la san. Oricum cred ca trebuie sa ceri tu acest lucru.

12.ei le fac baita. Chiar cand bebele e la tine poti sa le ceri orice si sunt saritori.

13.Pampers, servetele umede, crema sau ulei de uns.

14.mai putin decat mine nu stiu daca a stat nici Andreea Berecleanu(care a nascut la Elias): am nascut sambata la 20.30 si am plecat luni la 12.30. depinde si de tine, si de copilas, daca sunteti bine amandoi.

15.dimineata de la 9.00 pana pe la 13.00.

16.50 - moasa, 50 - doctorita de garda (superdraguta,care mi-a rupt membranele), 10 - o infirmiera simpatica, 100 - neonatoloaga si cate 5 la spalat.

17.o asistenta jegoasa care, atunci cand am chemat-o sa ma spele a fost foarte deranjata. La Caritas era mizerie, insa de spalat ne spalau de cate ori doream. Aici m-au spalat de 3 ori, numai la program.

 

Miha+Ciprian(10.06.03)+Iustin(10.09.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

pentru ca asa e frumos, acum ca am trecut si eu prin asta, poate informatiile vor folosi cuiva...

 

1. la internare, esti obligat sa iei camasa de la ei sau e optional?

 

n-am inteles daca e obligatoriu, dar eu am luat-o... curata, subtire, de preferat cu maneca scurta ca e f cald in spital. si am cerut sa mi-o schimbe de cate ori era nevoie.

 

2. ce acte solicita cei de-acolo?

 

buletin si adeverinta de la servici, din luna respectiva.

 

3. sala de travaliu este una si aceeasi cu sala de nasteri? de o singura persoana? am inteles ca ar fi doua astfel de sali... dar daca sunt mai multe gravide, unde stau pana la momentul final?

 

e o sala cu 2 paturi... si doua sali de nasteri langa.

 

4. bagajul de spital ma insoteste peste tot??

 

bagajul a stat pe hol cu tati. mi l-a adus dupa ce am nascut, inainte sa plec la salon. cu mine am luat doar vata, apa + cana, strugurelul, telefonul[:D].

 

5. pun ceva la dispozitie in timpul travaliului (vata de ex), sau trb sa am de-acasa?

 

nu dau vata, ci doar un fel de "scutece" de panza dupa ce se rupe apa.

 

6. poti avea insotitor?? daca au fost, in ce conditii i-au lasat sa intre.

 

depinde de ora la care nasti. si de aglomeratie. la mine a intrat sa vada fata, imediat dupa nastere, sa-mi dea un [dual], apoi a iesit. a revenit sa ma frece cu gheata pe burtik, si a stat cu mine pana am plecat la salon.

 

7. unde este dusa mama dupa nastere? poate sta cineva cu ea?

 

in sala alaturata... si am raspuns mai sus.

 

8. cum arata saloanele?

 

pentru romania, arata excelent!!!

 

9. care e regimul de vizite? se intra numai dupa program sau spaguta deschide orice usa?

 

se intra dupa cheful celor de la maternitate, care uneori blocheaza usa. dimineata nu se intra, daca e ceva de adus, aduce portarul la salon. dupa-amiaza, dupa noroc. cel mai des ieseam eu pe hol,. la intrare.

 

10. cine preia copilul dupa nastere? la cat timp ti-l aduce sau trebuie sa-l ceri la salon?

 

fata a stat pe sectie. mi-a adus-o un pic seara, s-o vad (am nascut pe la 19,30). apoi dimineata am cerut-o la salon.

 

11. peste noapte copilul ramane cu mama obligatoriu? sau numai daca ea isi exprima dorinta, altfel se considera ca nu doreste acest lucru?

 

nu ramane obligatoriu, fiecare cum prefera. eu am lasat-o cu "gasca", sa ma pot odihni.

 

12. cine le face baita si care e regimul de supraveghere al bebeilor??

ziua esti pe cont propriu?

 

baita le face dimineata, inainte de masa de la ora 6. pe cont propriu esti numai daca vrei, in rest te poti duce oricand sa intrebi sau sa ceri putin ajutor.

 

13. ce trebuie sa ai de-acasa pentru copil?

 

pampersi, servetele umede. optional ulei si creme pt fundulet.

 

14. care este de regula nr de zile pe care trb sa le stai in spital?

 

am stat de joi pana duminica. poate plecam sambata, daca nu facea bb fototerapie.

 

15. care este programul pt inregistrat copilul <declarat nasterea la spital si scos certificat la primarie>.

 

la spital merge repede. la primarie a durat, certificatul nu l-au dat pe loc. de vineri dimineata, programare luni dupa-amiaza. atentie la acte, ca mie mi=-au gresit certificatul din exces de zel.

 

16. ce spagi ati dat (cui si cat).

 

[:D].

 

17. ce v-a nemultumit in maternitate.

 

uf... pai aici nu stiu chiar daca "nemultumit" e cuvantul potrivit. o asistenta repezita de la maternitate, care mi-a spart vena... o alta de la bebelusi, care trimitea copiii la salon chiar daca tu nu aveai chef... budele...erau curatele, dar nu faceau exces de zel...

aaa, si clar nu mi-a placut modul haotic in care se faceau vizitele... cu cate 5 vizitatori la fiecare pacient...

 

alte detalii... un Pm si raspund... nu-mi mai vine nimic acum in minte.

 

ps. mi-am mai amintit.... in spital e f cald, io am cerut camasa subtire cu maneca scurta ca nu mai rezistam...

 

apoi, la bebelusi...

un bibe de-acasa. daca bb are nevoie de supliment, sa nu-i dea neaparat cu seringa. fi-mea cel putin nu a agreat "miscarea" si a vomitat tot. lapte li se da milumil.

de sterilizat mameloane, biberoane, pompe, se ocupa infirmierele. au acolo tot ce le trebuie, si le pun etichete sa stie fiecare ale cui sunt.

inca un lucru bun, daca bb plange, te cheama de la salon sa-i dai sa suga. supliment ii dau doar daca tu nu ai nimic "la oferta".

 

Cristina [copil]Andrei-Razvanid="blue">(2.08.2003) si [bibe]Iris-Sabinaid="red">(17.11.2005)id="Comic Sans MS">

Andrei

Gasca noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

pana la urma, bine ca a fost totusi o experienta frumoasa, chiar si fara epidurala...(nici la mine n-a mai fost timp de acest simpatic procedeu[:D])

 

am intrat sa scriu ca povestea ta seamana foarte mult cu a mea, luata pe puncte, subscriu[:D], cam la toate! mai ales la 17, si mie asistenta mi-a spart vena, m-a durut 3 zile mana, nici nu puteam tine fetita[bang], dar aceste lucruri se uita repede, vorba ta, cand iti tii minunea in brate![bis]

 

pentru tine[flo] pentru Iris[pup]

 

si, de la Mariuca pt Andrei[pup][olala]

 

 

 

Gabriela si [copil] Mariuca(31 dec 2003)[:)]id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna fetelor

 

Am si eu o intrebare ref Elias : dupa nastere, la prima masa a lui bb si apoi asistentele te invata cum sa alaptezi bebeul sau daca nu merge aiai e ii baga milumil? Pt mine e f important sa nu hranesc bebe cu lapte praf doar din lipsa lor de chef de a ma invata. Am tot citit/auzit ca daca bagi suplimentul din primele zile cam risti sa ramai cu suplimentul...

 

Multam

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

raspunsul meu este pentru Elen - chiar daca nu am nascut la Elias - presupun ca metoda functioneaza peste tot: daca dai - ai! ajutor de la asistente care te invata si te ajuta sa il pui pe bb la san. Acum 9ani si 4 luni am nascut la Giulesti si la neo nu prea am mai avut resurse asa ca am plecat de acolo cu rani la sani si cu un streptococ ce m-a lasat fara laptic (mastita) la 6 sapt dupa nastere; dupa aceasta experienta acum un an cand am nascut again am "cotizat" si in iaurt asa ca la fiecare alaptat am avut cu mine cate 20.000 lei si chiar daca se presupune ca stiam cum sa montez bb-lul sa stii ca a fost de un real folos atentia si ajutorul asistentelor. Pot sa-ti mai spun ca aveam in salon o fata care nu a prea cotizat si cand cerea ajutorul asistentelor fie plecau ca si cum nu ar fi auzit nimic, fie spuneau un imediat printre dinti, fie o ajutau de forma o singura data si gata. In conclzie daca vrei sa ai tre sa dai. Si trebuie sa recunosc ca desi este trista aceasta concluzie rezultatele se simt cu varf si indesat. La a doua fetita cred ca de teama am cotizat repede la neonatolog, atunci cand a venit tati sa ne vada- la 2ore de la nastere- si pot sa spun ca la 3 ore de la nastere o alptam pe mica mea- lucru la care nici n-as fi visat ca s-ar fi putut intampla. Nastere usoara si bb mancacios!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

elen, daca nu e prea tarziu, acum am vazut intrebarea...

 

la mine nu se mai punea problema de invatat sa alaptez, ca era bb 2.

 

dar nu-i dadeau sa manance daca nu eram eu de acord, ma chemau cand plangea. i-am dat o singura data cand nu a vrut cu nici un chip sa suga. aaa, si intr-o noapte cand eram zombie de oboseala le-am zis sa-i dea cu biberonul, sa nu ma mai cheme.

 

dar daca te duci si rogi sa-ti arate, nu cred ca te refuza. important e sa spui, ca nimeni nu-ti arata daca nu vorbesti.

 

Cristina [copil]Andrei-Razvanid="blue">(2.08.2003)id="size1"> si [bibe]Iris-Sabinaid="red">(17.11.2005)id="size1">id="Comic Sans MS">

Andrei si Iris

Nazdravani de august-septembrie 2003

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...