Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vizita la socrii...


Recommended Posts

Parintii mei locuiesc la 200km distanta, socrii mei la 100km distanta. La parinti merg destul de rar, de 5-6 ori pe an, la socrii mult mai des. Sotului meu nu-i place sa mearga la socrii lui, asa ca anul acesta a mers o data; daca am chef sa merg la ai mei, merg si singura, nu trag de el. In schimb, el trage de mine de fiecare data. Niciodata nu i-am interzis sa mearga la ai lui, chiar daca nu mi-a convenit sau chiar daca a luat "hotararea pentru week-end" impreuna cu ai lui, fara sa ma intrebe. Vi se pare corect sa ma ia acolo impotriva vointei mele, sa ma oblige sa merg, eventual sa-mi faca si soacra observatii daca nu ma duc? Cica trebuie sa fim amandoi pe acelasi drum, numai ca de multe ori nu stabilim impreuna "traseul", iar eu pot sa ma duc si singura la parinti sau alte neamuri, dar invers nu. Ne certam destul de des din cauza asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Draga ipearina bine ai venit[dc].

Eu cred ca ar trebui sa ii lasi destul de clar sotului tau, idea ca sunteti doi in relatie, si ca asa cum tu ai "obligatia" sa iti vizitezi parintii, asa o are si el.Spune-i ca si parintii tai au un ginere, exact cum ai lui au o nora, deci amandoua familiile au aceleasi drepturi si obligatii.

Nu sunt partidaria ca trebuie sa imi vizitez soacra de cate ori are chef el( dar uneori e mai bine pentru tine,deci nu vad cum te obliga sa o faci..

Eu cred ca ar trebui sa vorbiti si sa il faci sa inteleaga ca si tu ai nevoie de el, cum are el de tine.

Iar cu referire la observatiile pe care soacra ta ti le face eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu el,iar el sa fie cel care sa discute cu mama lui despre aceste momente neplacute.Ar trebui sa o faca sa inteleaga ca esti sotia lui si ca trebuie sa te accepte asa cum esti si sa iti respecte deciziile, iar cine trebuie sa iti faca observtiile este el, nu mama lui.

Oricum, iti doresc multa bafta in discutiile cu sotul tau.

Pupici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, mergi doar o data pe an la socrii ? De ce, nu va intelegeti bine ?

Gandeste-te ca sunt si ei parinti si vor sa-si vada baiatul, asa cum parintii tai vor sa te vada pe tine si pe sotul tau .

Nu cred ca e un efort asa mare sa-i vizitezi de 2-3 ori pe an, nici socrii mei nu erau niste oameni de pus la rana, dar mergeam de fiecare data cu sotul meu la ei de cateva ori pe an . Tot la 200 km distanta . Si consideram ca e normal sa mergem amandoi, eu mai profitam sa las fata cu ei si sa merg la cumparaturi, sa iesim cu prieteni in oras, ei isi vedeau fiul si nepoata si toata lumea era macar partial multumita .

 

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !

Laura si shoricutzu' Otilia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de ipearina

Parintii mei locuiesc la 200km distanta, socrii mei la 100km distanta. La parinti merg destul de rar, de 5-6 ori pe an, la socrii mult mai des. Sotului meu nu-i place sa mearga la socrii lui, asa ca anul acesta a mers o data; daca am chef sa merg la ai mei, merg si singura, nu trag de el. In schimb, el trage de mine de fiecare data. Niciodata nu i-am interzis sa mearga la ai lui, chiar daca nu mi-a convenit sau chiar daca a luat "hotararea pentru week-end" impreuna cu ai lui, fara sa ma intrebe. Vi se pare corect sa ma ia acolo impotriva vointei mele, sa ma oblige sa merg, eventual sa-mi faca si soacra observatii daca nu ma duc? Cica trebuie sa fim amandoi pe acelasi drum, numai ca de multe ori nu stabilim impreuna "traseul", iar eu pot sa ma duc si singura la parinti sau alte neamuri, dar invers nu. Ne certam destul de des din cauza asta.


id="quote">id="quote">hehe mai ipearina si daca stateai cu ei in casa ce mai faceai?Da nu este normal sa@te oblige sa mergeti impreuna daca tu nu vrei...dar cum a zis cineva mai sus ....ii vezi destul de rar...asta ar trebui sa te multumeasca.poze noi [foto]bubulinele [vampa] [hippi]'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'Sabina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, dar problema ei e chiar pe dos: barbat-su nu vrea sa mearga cu ea la parintii ei, care stau mai departe decit ai lui. Si atunci, pe buna dreptate, ea de ce sa se sacrifice? Adica el e mai egal decit ea, nu?!

 

Ipearina, ai dreptate, eu te sustin intru totul, una-doua vizite pe an sint arhi-suficiente, mai ales daca el nu "serveste" vizite alor tai. Despre "sa se duca sa-si vada parintii", e ok, si eu sint de aceeasi parere, dar daca soacra mai e si "dulce", ce vina ai tu s-o suporti prea des.

 

Hai, ca acum vin sarbatorile si incep sa curga vizitele.

 

Mult noroc! [flo2]

 

 

 

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

 

Virsta bebe2

Virsta Deiu

 

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu te duci nici tu. Asa cum nu vrea el sa vina la ai tai asa nu te duci nici tu la ei lui.

Bine ar fii daca v-ati intelege dinainte cum, unde si cand mergeti.

De ce sa se supere soacra? Dar mama ta nu se poate supara.

Eu zic sa-i spui sa se puna in locul tau, faceti invers o data. Sa vada si punctul tau de vedere.

 

 

[majoreta]dadaid="red"> [*]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt o fire mai radicala cand e vorba de socrii sau chiar de parintii mei. Consider ca daca tie nu-ti face placere sa te duci, nu te duce. Mai ales daca soacra e asa mai "dulce", cum spui tu. Eu asa am facut si mi-e foarte bine. Din politete, m-am dus de mai multe ori in vizita la parintii sotului meu si de fiecare data mama lui tot comenta la adresa mea...Si dupa ce plecam de acolo eram tot timpul intr-o stare de nervi, pentru ca ma intrebam de unde are atata tupeu sa-mi faca mie observatii ca doar nu e mama mea. I-am spus sotului, observase si el, apoi i-am spus si ei ca nu-mi convine ce face (si i-a spus sotului: "da ce draga, e printesa, de nu poti sa-i spui nimic?" si apoi, nu m-a mai prins pe acolo. Si la fel si el, nu s-a mai dus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va spun cum e la noi....ai lui sunt aici in Bucuresti, ai mei la Constanta...deci clar ii vad mai des pe ai lui...problema e ca prea des.Mai ales ca eu pe socrel nu prea il am la suflet.Ne-am casatorit pe 1 oct si din diferite motive nu am putut pleca in luna de miere asa ca am plecat in week-end la Sinaia...si ai lui s-au gandit sa se relaxeze exact in acelasi week-end bineinteles tot in Sinaia si ne-au invitat sa mergem cu ei...eu am refuzat categoric si le-am spus ca eu vreau sa fiu doar cu sotul meu(a..in preajma si dupa nunta m-am certat cu socrul si eram suparata pe el).Am plecat fericita cu al meu proaspat sot...si am avut prima noastra cearta...evident din cauza parintilor lui...pt ca ei au insistat sa ne intalnim si eu nu am vrut...concluzie:am petrecut vreo 5 ore sambata cu ei...

 

Corina

Albumul meu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu accept ca sotul meu sa nu vina cu mine cand imi vizitez parintii.Si i-am spus clar acest lucru.Din fericire el a inteles. Cu socrii e alta poveste ca stam cu ei, dar sotul meu nu accepta ca mama lui sa ma critice.Din cauza asta de cateva ori sa certat cu sora lui.

Cred ca ar trebui sa stabiliti o regula de genul eu vin cu tine daca tu vii cu mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...