Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vizita la socrii...


Recommended Posts

Sunt perfect de acord cu siminaf.Chiar daca iti ofera tot ce vrei tu material, pentru el sunt alte prioritati cum ar fii mama lui.

Cat despre un copil nu intotdeauna schimba in bine o relatie, si asta pot sa spuna membre mai cu "vechime" ale forumului care stiu mai multe despre asta.

Eu pot sa iti spun ca am o vecina care a fost in situatie, pe undeva asemanatoare din anumite puncte de vedere.Ea studenta la bucuresti,frumoasa, desteapta, cu un tata betiv si o mama maltratata si batuta in fiecare zi se indragosteste de baiatul lui X, director la o mare firma din Romania si se casatoresc.Am fost la un hotel de 4 stele la nunta, noi "amaratii" din maramu.Se muta la parintii lui dupa nunta, ea nu are voie sa vina la parintii ei, iar lui nu-i place sa vina in apartamentul de 2 camere a lui soacra-sa, si stau la 70 de km de ea.Fac un

copil, iar ea fiind in concediu de maternitate, trebuie sa se ocupe de copil, si casa(6 dormitoare,3 bai,....ditamai casa), "caci nu are rost sa plateasca menajera daca ea este in concediu" spune soacra ei.Mama ei nu are voie sa o viziteze acasa si se intalnesc in oras fara sa stie sotul ei.Au umilit-o in asa fel incat la o ocazie au pus-o sa spele scarile in fata unor invitati pe motiv ca un copil a scapat o inghetata pe jos.Avea tot ce isi dorea material atat pentru ea cat si pentru copil, in societate trebuie sa fie sotia perfecta, iar acasa era tratata ca o carpa.Pe punctul sa divorteze, ea ii cere lui sa se mute in oras, departe de ai lui, sa inceapa o viata noua.Au aproape doi ani de cand stau intr-un apartament cu 3 camere, singuri, departe de socrii ei si sunt foarte fericiti, iar cand socrii vor sa ii faca o vizita, se anunta cu o zi inainte.

Eu cred ca daca nu pui piciorul in prag acum ca esti insarcinata, te poti astepta la orice de la sotul tau.Cel putin gandeste-te la copil tau, daca merita sa ii oferi o astfel de viata.

Cat despre chestia ca daca tu nu ii faci un copil se duce cu alta, eu nu as mai fi stat cu el nici cinci minute si daca ar fi trebuit sa dorm sub un pod, iar despre copii il trimite-am sa faca cu muma-sa, daca tot vrea atat copii.

Nu cred ca merita sa stai cu el, si imi cer scuze daca mi-am iesit din fire, dar cred ca la cununia religioasa preotul v-a spus ca sunteti o noua familie, cel putin asta ne-a spus noua, si nu stiu ce astapta el.Eu cred ca tu meriti mult mai mult decat primesti de la sotul tau.Asta e parerea mea personala si sper sa nu te deranjeze prea tare, dar sunt sigura ca ai trecut prin momente pe care nu le vei putea spune niciodata, si spun asta ca stiu de la vecina mea.

Eu zic sa pui piciorul in prag pana mai ai timp.

Pupici, si sa ai grija de tine si de bebe.[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ei, nu-i chiar asa. Fata e in cinci saptamini si voi o montati impotriva sotului ! Cu hormonii de sarcina in cap, asta-i tot ce-i mai trebuie. Mai ales ca barbatul ei, asa cum il descrie, nu-i nici al mai bun dar nici al mai rau si probabil ca va fi un tata foarte bun pentru copil.

Ipearina, nu te mai gindi la soacra si nu-l mai toca pe barbata-tu la cap cu ea, ca-i ma-sa si n-o sa se spele pe maini de ea ca asa vrei tu, numa o sa va certati degeaba si o sa va raciti relatia pentru o prostie. Fa-te frumoasa si zimbeste dragut cind te duci la ea, ca n-o fi sfirsitul pamintului, mai ales ca spui ca v-au ajutat (crede-ma, se putea sa te toace la cap soacra si sa nu miste un ac pentru tine). Si gindeste-te in fiecare secunda ca o faci pentru linistea ta si bunastarea copilului tau. iar la mamitica ta du-te singura si spune mersi, ca ai timp sa vorbesti cu ea cite-n luna si-n stele, fara sa traga si altii cu urechea. Si daca esti isteata si cu tact, poti sa ajungi stapina in casa ta cu mierea si nu cu fierea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi, vorbe de genul "daca nu-mi faci copii, imi gasesc alta" spun totul despre un ...om...

La fel imi spunea si mie primul meu sotz, cind dupa 5 ani nimic-nimic (am fost casatoriti 8,5 ani). Era "montat" de "scumpa" soacra si in ultimii ani impreuna am avut parte numai de amar, din aceasta cauza. Si atunci am nceput sa ma gindesc ca nu e pentru mine, cum imi mai spusesera si altii! Auzi, ca-si gaseste alta!

Si l-am trimis frumos la origini, i-am zis sa-i faca ma-sii copii, daca o putea, ca nici la investigatii nu vroia sa mearga, ma trimitea pe mine. Deh, dumnealui era "taurul comunal" [xx(].

Iar cu actualul sot am "ramas" din prima! Asa ca nici macar nu era din vina mea!

 

 

 

Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

 

Virsta bebe2

Virsta Deiu

 

 

Home, wherever you are...

 

Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scopul unei relatii este sa fii fericita!

 

Mai fetelor voi nu v-ati plictisit de cate ori am zis eu asta?

TU sa fii fericita!

 

Si sa stii ca oamenii au tentinta sa te trateze asa cum te tratezi tu!

Ce pretentii poti sa ai de la altii daca TU nu te tratezi pe tine ca fiind pe primul loc!

 

Si evident NU te tratezi asa.

Eu am aproape 36 de ani si nu am copii inca, tarziu nu? La intrebarile mai mult decat repetate ale soacrelor, am si 2, le spun tot felul de tampenii: ca ne-am hotarat sa ne luam in schimb catel sa ne fie mai usor, etc.

Da, sigur vreau copii si fac tot felul de incercari da deocamdata nu a iesit.

 

Draga sotul meu castiga de vre-o 4 ori cat mine si cateodata ia prima salarul meu anual. Dar eu ma simt egala cu el, hotaram impreuna ce facem cu banii, uneori eu cheltui mult cu rudele mele sau imi cumpar haine scumpe, avem acces comun la bani, chiar o mare parte sunt pe numele meu pt ca-i administrez eu, etc.

 

Si in weekend cand soacra nr 1 era foarte interesata de liniile din palma mea, adica daca m-am maritat din dragoste, i-am zis rautacioasa, din interes m-am maritat, ce nu stiati?

S-a cam blocat, iar sotul stie oricum ca EL e perechea mea.

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ipearina, nu mai fii asa bleaga si nu te mai considera inferioara lui din nici un pct de vedere, serviciu, bani etc...

 

Daca s-a casatorit cu tine, trebuie sa te gandesti ca a gasit el ceva ce i-a placut si atunci ce sens are sa iti dezvolti si alimentezi sentimentele astea de inferioritate...

 

Apoi dc nu vrei sa te duci la soacrata, nu te duce si gata... ca doar nu o sa te ia pe sus acum...

 

cum sa renunti la ecografie ca sa stai o zi intreaga in casa...

 

poate nu e corect, dar tu ai acum toate atuurile in mana sa il indepartezi un pic de anumite "influente"... vb amuletei, sa fii diplomata... eu sincer nu as putea[:D] ... dar e alta situatie, sotul e dispus sa asculte argumente logice...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by amuleta

Ei, nu-i chiar asa. Fata e in cinci saptamini si voi o montati impotriva sotului ! Cu hormonii de sarcina in cap, asta-i tot ce-i mai trebuie. Mai ales ca barbatul ei, asa cum il descrie, nu-i nici al mai bun dar nici al mai rau si probabil ca va fi un tata foarte bun pentru copil.Ipearina, nu te mai gindi la soacra si nu-l mai toca pe barbata-tu la cap cu ea, ca-i ma-sa si n-o sa se spele pe maini de ea ca asa vrei tu, numa o sa va certati degeaba si o sa va raciti relatia pentru o prostie. Fa-te frumoasa si zimbeste dragut cind te duci la ea, ca n-o fi sfirsitul pamintului, mai ales ca spui ca v-au ajutat (crede-ma, se putea sa te toace la cap soacra si sa nu miste un ac pentru tine). Si gindeste-te in fiecare secunda ca o faci pentru linistea ta si bunastarea copilului tau. iar la mamitica ta du-te singura si spune mersi, ca ai timp sa vorbesti cu ea cite-n luna si-n stele, fara sa traga si altii cu urechea. Si daca esti isteata si cu tact, poti sa ajungi stapina in casa ta cu mierea si nu cu fierea.


id="quote">id="quote">Noi o montam impotriva sotului si tu o sfatuiesti sa faca "sluj" si sa-si lase ecografiile si de ce nu placerile ei intotdeauna pentru placerea sotului si a soacrei care primeaza? Adica ce conteaza cum se simte ea, sotul si socrii sa fie fericiti si sa nu se certe degeaba -adica el sa-si permita sa ii spuna ca se duce sa faca copii cu alta si ca pana nu are copil nu se pot considera o familie? Am impresia ca unii sunt casatoriti cu parintii, nu cu sotul sau sotia! Sa spuna mersi ca are timp sa vorbeasca cu mama ei cat vrea? Nu stiam ca e o realizare asa mareata!Amuleta, scuze, nu am absolut nimic cu tine dar sunt revoltata cand vad ca ipearina e sfatuita sa zambeasca frumos si sa faca ceea ce ea de fapt nu vrea! Starea ei de spirit are efect asupra bebelusului si asupra sanatatii ei iar daca ea face atatea lucruri ca sa fie altii multumiti si ea nu, unde se va ajunge? N-ai citit ce aberatii ii indruga sotul? Si ea sa mai si zambeasca dragut! [bang]Cu ultima fraza ai dreptate, dar parca restul mesajului contrazice ce ai spus in final.If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...