Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sunteti atente cum aratati..(2)


Recommended Posts

Credeam ca s-a terminat demult subiectul asta...

Sa vedem ce-i cu "postulatul" ala..."gospodina in bucatarie, doamna in societate si curva in pat"...

 

Eu una inteleg asa:

 

Gospodina in bucatarie: Sa fiu o femeie careia ii place sa gateasca. Ce noroc pe sotul meu, caci imi place la nebunie sa gatesc...chiar mai mult decat sa mananc delicatesele pe care le fac. INSA...a fi gospodina in bucatarie nu inseamna ca sotul sa isi aduca aminte de acest locusor din casa numai cand ii se face foame... Trebuie sa ne ajute si el, ca asa-i normal... Doar traim sub acelasi acoperis, iar daca eu sunt in stare sa gatesc, el de ce n-ar fi? Daca altii pot, el de ce nu ar putea? Daca altii vor, el de ce nu ar vrea?

 

Doamna in societate: A fi doamna in societate nu inseamna ca trebuie sa ma port bine ca sa nu imi fac barbatul de ras! Nici pe departe! Inainte de toate o femeie ar trebui sa fie doamna pentru sine! E de admirat o femeie:

- care STIE sa se imbrace, sa-si puna pe ea hainele potrivite situatiei;

- care stie sa vorbeasca, sa aiba un limbaj frumos, sa fie placuta la vorba, nu cum sunt o gramada de mahalagioaice care injura ca la usa cortului, fluiera dupa chelneri, care se imbata ca scroafele si se amuza teribil cand vad ca ii "distreaza" pe cei din jur;

- femei cu care poti purta o discutie nu numai despre barbati, copii, serviciu, piata...femei culte in adevaratul sens al cuvantului...caci o femeie invatata se vede de la o posta!;

- care sa fie rafinata, eleganta, sa se miste frumos pe tocurile inalte (daca poarta), nu cum sunt unele de zici ca pun porumb cand merg!...;

- care sa stie sa-si tina pliscul, sa stie sa fie subtila (e inutil sa intru in exemple);

 

Doamna = eleganta, stil, rafinament, cultura!

 

Curva in pat: aici deja nu se merita a diseca pentru ca stim si noi cum este: fiecare casnicie cu regulile ei! Si-n plus de asta, mai tine si de firea fiecareia: esti pasionala sau nu, esti voluptoasa sau nu, esti nonconfirmista sau nu...toate astea tin de noi, nu cred ca se invata, si chiar de le-am invata...se vede de la o posta stangacia!

 

As mai avea o gramada de scris, dar deja ma doare mana cat am scris de azi-dimineata la calculator...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Creat
  • Ultimul răspuns
fatzada, fatzada, fatzada. nu vorbeste nimeni de celelalte fatzete ale personalitatii umane, recte ale femeii. nuuu, e mai simplu sa ne pomadam, sa vorbim subtire si sa ne punem sortz sexi la bucatarie. in felul asta ne mintim ca am facut totul pentru casnicie. despre dragoste/agape, prietenie si respect e prea complicat sa vorbim. asa ca, hai sa subscriem la tipare superficiale in care, daca nu ne incadram, tot noi suntem de vina. doamnelor, sunt milioane de femei pe planeta asta care n-au nici o tangenta cu bucataria (sau, daca da, nu isi dau viata pentru o reteta de zacusca), cu tocurile sau cu "cultura" de promenada. si totusi, sunt iubite. fie ca vreti sau nu, barbatii lor le iubesc asa cum sunt si se bucura de orice clipa de iubire impartasita cu ele. nici nu puteti imprumuta din fericirea lor, nici sa le anatemizati in piata publica pentru ca nu se incadreaza in tiparele voastre. si cu asta, basta, io inchei aici, ca deja vorbim vorbe. de parca e treaba noastra daca lu' x-uleasca ii "permite" barbat'su sa umble in tricouri lalai prin casa. trebuie sa decidem noi daca merita sa fie inselata cu o amanta din catalogul femeilor ideale, sau nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"gospodina in bucatarie, doamna in societate si c.. in pat"

Este o competitie creata si intretinuta de noi, femeile. Stim cam ce le-ar place barbatilor: mincare buna, sa se faleasca cu noi in public si sa fie satisfacuti in pat si ne luptam care mai de care sa fim mai buna ca cealalta. Scopul fiind sa punem mina pe un barbat bun si apoi sa-l tinem acasa, ca provider pentru familie. Situatia se va schimba atunci cind fiecare femeie va putea prin jobul ei sa isi fie suficienta financiar ei si copilului. Adica sa nu mai fie dependenta financiar de sot. Atunci va avea si respectul pe care il asteapta de la el. Insa asta este deocamdata irealizabil pentru majoritatea, nu datorita faptului ca femeile sint incapabile de munca serioasa la servici si de facut bani, ci datorita faptului ca sintem dominate de nevoia de a ne ocupa de copii. Noi avem 24 de ore pe zi in cap grija pentru copil, sentimentul ca nu a facut destul, si asa mai departe.

SI cum stim ca fara banii lui ne-ar fi imposibli de ingrijit copilul si tinut casa la acelasi nivel cum este avind si salariul lui, sintem dependente de el. Si ei stiu foarte bine lucrul. Ei in schimb isi sint suficienti lor si fara noi, fiindca ei nu sint obsedati de fiecare detaliu legat de copiii. Ca femeie singura e OK daca nu ai azi mincare calda, daca nu ai bani pusi deoparte pentru colegiu, te descurci, mai vezi ce-o fi si miine. Ca mama esti dominata in permanenta de responsabilitatea pentru copil. De fapt "caminul" acesta cald pe care ne straduim toate sa-l avem si sa-l tinem, il vrem pentru copiii sau pentru copiii pe care vrem sa-i avem.

Cite din noi pot spune: Daca el pleaca miine, sigurul lucru care dispare este prezenta lui. In rest, eu si copilul mei avem aceeasi situatie financiara, aceeasi casa, aceleasi planuri de viitor, aceleasi vacante, bani de colegiu.

Sint foarte putine femeile care isi tempereaza cumva instincut matern de a se dedica trup si suflet copiilor si a-si face un drum serios in cariera. Ca pe toate nu ai cum sa le faci perfect.

Uitindu-ma la mine, sigur fac bani destul cit sa pot trai bine merci de una singura, dar nu indeajuns cit sa pot trai la acelasi nivel eu si copilul meu, cu aceleasi planuri pentru viitorul lui si al meu. Daca as fi barbat, in momentul in care am iesit pe usa casei spre servici nu m-as gindi: da oare am pus destul mincare pentru copil pentru prinz, da oare de ce are muci, aoleu a uitat sa-si ia temele la el si cite si mai cite, iar cind se face ora 5-6 seara nu as fugi sa iau copilul de la scoala sau de la ce activitati este, sa-i fac mincare, sa ma asigur ca e perfect cu lectiile, sa-l bag in pat si sa il si pregatesc pentru miine. As sti ca pot sa stau cit am nevoie la servici, sa particip la toate sedintele indiferent de ora si SA MA AFIRM, asa cum face barbatul, as avea o sansa.

Dar nu pot sa fac asta, fiindca sint femeie si nu as putea exista stiind ca nu am dat tot ce pot pentru copil. SI mereu se poate mei mult si mai bine.

 

Diferenta este ca el, barbatul, nu este niciodata pus in situatia sa ii fie frica ca pierde femeia, ca ii face un rau copilului prin pierderea ei, copilul avind mai putin ca inainte ca nivel de viata. Cea mai grea si incurcata este datoria si responsabilitatea pentru micutul pe care il iubesti, nu intretinerea ta personala ca individ. Ca individ poti sa mai tai pe ici pe colo, sa mai traiesti de azi pe mine, dar nu poti cu inima impacata sa iai de la gura copilului tau. Asa ca in concluzie sintem dependente financiar de barbati, de aceea competitia acerba intre noi sa nu cumva sa ni-i ia alta. Ei nu sint in competitie unul cu altul dupa ce se insoara fiindca stiu prea bine ca nevasta si mama nu o sa-l lase pentru vecinul mai musculos, sacrificind astfel copilul/copiii.

 

Cele care pledeaza impotriva sloganului pur si simplu nu vor sa ia parte la competitie. De fapt, probabil ca nu au nevoie sa se bata pentru primul loc. [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miau-miau a punctat foarte bine anumite aspecte. O mama face tot ce face, in primul rand, pentru copii. Desi si dragotstea pentru copii ar trebui sa fie cumpatata.

 

Eu nu inteleg de ce ideea de a fi pe placul sotului provoaca atata revolta.

 

--------------

adica nu asimilam cunostinte pentru cresterea noastra ca fiinte umane, ci sa satisfacem orgoliile cam cretinele ale unor masculi?

--------------

Cred ca fiecarei femei ii pasa cu adevarat doar de barbatul pe care il iubeste, nu de unii masculi.

 

---------------------

cand iubesti, ti-ai da si viata pentru persoana respectiva,

---------------------

De acord, dar asa o fi? Daca gandesti ca e prea greu sa ii satisfaci orgoliile cretine, cat de greu sa iti fie sa iti dai viata. Cu adevarat, cand te casatoresti, iti dai viata, dar nu in sensul ca incetezi sa mai traiesti, ci ca traiesti pentru celalalt.

 

Conchita, sunt de acord ca exteriorul e doar exterior, dar e minunat cand un exterior ingrijit e reflectarea unui interior arzator, ca sa spun asa.

Ai dreptate, dragostea, prietenia si respectul sunt ingredientele care nu trebuie sa lipseasca din nici o relatie. Si de cele mai multe ori sunt acolo. Si se manifesta prin gestturi, fapte pe care le faci pentru celalat.

O femeie care isi iubeste sotul, va dori ca acesta sa si manance bine. Si va fi fericita sa il vada bucuros ca i-a placut ce a mancat. De ce nu? Cum vine asta: te iubesc, dar nu ma intereseaza ce mananci? Cum poti sa iubesti si sa fii indiferent la nevoile primare ale celuilalt?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by casandra

O femeie care isi iubeste sotul, va dori ca acesta sa si manance bine. Si va fi fericita sa il vada bucuros ca i-a placut ce a mancat. De ce nu? Cum vine asta: te iubesc, dar nu ma intereseaza ce mananci? Cum poti sa iubesti si sa fii indiferent la nevoile primare ale celuilalt?


id="quote">id="quote">

 

dar cine zice ca nu, casandra? probabil ca n-am fost clara, sau tu nu ai citit cu atentie. am zis ca nu faptul ca faci mancare pentru barbat e rau, ci motivatia superficiala avansata aici pe topic e problema: sa nu plece la alta. iar miau-miau a explicat perfect de unde teama asta de a fi parasita, la unele femei. ce e gresit in a pune pe primul loc chestiile cu adevarat importante, cum ar fi dragostea? am zis exact ce zici tu acum cand ma contrazici, ca daca il iubesti, faci din proprie initiativa, ba iti mai face si placere. dar cand o faci de gura lumii sau sa intri in tipare sau cu gandul ca valeu, nu pot sa comand pizza azi, mai bine gatesc, ca maine pleaca la vecina cu desuuri sexi, atunci da, ma exprim si io pe DC revoltata :-)) de fapt, nici atunci, ci abia cand se pretinde ca toate femeile sa se ajusteze in patul lui procust.

 

plus de asta, nevoile primare se satisfac de catre parinti cand e copilul neajutorat si nu se poate hrani singur, dar nu cred ca putem pretinde asta cand vorbim de adulti. ca de-aici si pana la a-ti hrani sotul cu lingurita nu mai e decat un pas. :-))

 

amintiti-va de primele zile de indragosteala. ati bagat de seama culoarea ciorapilor purtati de domnul? sau cum avea legate sireturile? sau modelul cravatei? nu. tinem minte privirea lui, zambetul, ameteala, plutirea, fericirea, faptul ca ne facea sa radem, sa visam impreuna etc. de ce dupa o vreme dam atata importanta, aproape esentiala importantza, aspectului? ei bine, pentru ca s-au dus indragostirea, comuniunea, eventual si dragostea si incepe sa ne fie teama sa nu-i pierdem, din exact motivele enumerate de miau-miau. nu pentru ca ii iubim :-)) iar daca credem sincer ca ne vom pierde barbatii daca azi ne-au vazut cu parul pe bigudiuri, da, reiterez, inseamna ca ne-am luat niste infantili de barbat, nu barbati normali la cap. sau noi insine am avut o idee total gresita despre rezonul maritisului. ca asa, ne-ar putea foarte bine insela pana si cu o poza din playboy, daca tot ce conteaza pentru ei e aspectul si nik altceva.

 

ce zici tu e valabil si invers, sau nu? [:D] daca ma iubeste, atunci imi gateste (inclusiv ce-mi place), nu ma tine nemancata in cazul in care sunt ocupata cu lucruri mai importante (pentru amandoi) decat bucataria, cum ar fi ala sa "ma afirm", vorba lui miau-miau. :-)

 

nu stiu de ce imi suna ca o judecata ce spuneti voi aici. daca nu esti "culta, rafinata, gospodina, yada yada", atunci n-ai dreptul sa te iubeasca nici un barbat. pe langa faptul ca o femeie cu adevarat culta nu s-o fi cultivat exclusiv in bucatarie si in dormitor, o fi petrecut saraca mai mult timp prin biblioteci. iar de moda probabil ca habar nu are, ca n-o intereseaza de la natura. si cu tipul asta de femeie ce facem? o aruncam la lei, asta facem. nu intra in tipare. si daca nimereste peste un barbat bun care o iubeste si o rasfata, se trezeste corul idealelor sa zica vaaai, ce-o fi vazut la sleampata aia, ca nici oja nu poarta. [hot] nush de ce imi vine in minte marie curie...o fi iubit-o barba'su pentru rafinament intr-ale fashionului si dexteritate in bucatarie cu tigaile? hm...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, Conchita, ce bine le zici! [flo]

Din pacate, generatia noastra de abia acum se trezeste, dar eu am sperante mari pentru generatia copilitelor de azi, ele vor creste cu mai mult respect de sine, mai increzatoare, mai puternice.

 

 

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

-------------

inseamna ca ne-am luat niste infantili de barbat

-------------

Conchita, draga mea, zi tu, cu mana pe inima, ai vazut barbat neinfantil?[:I]

 

-------

si daca nimereste peste un barbat bun care o iubeste si o rasfata, se trezeste corul idealelor sa zica vaaai, ce-o fi vazut la sleampata aia, ca nici oja nu poarta.

-------

Si cu ce o afecteaza pe ea parerea corului? Daca e non-conformista, de ce se supara ca nu e privita ca si conforma?

 

---------

nush de ce imi vine in minte marie curie...o fi iubit-o barba'su pentru rafinament intr-ale fashionului si dexteritate in bucatarie cu tigaile? hm...

---------

Marie Curie a fost fata desteapta, si-a luat un barbat pe masura ei si nici nu i-a pasat de gura lumii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...