Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sunteti atente cum aratati..(2)


Recommended Posts

Aramona draga, stai putin ca nu scapi asa usor, vorbind de apelativul doamna, in sensul dat de tine si de celelalte, sa intelegem ca femeile de la tara care muncesc din zori si pana seara mai au grija si de copii, inseamna ca nu sunt DOAMNE adica sotilor lor trebuie sa le fie rusine cu ele? Mai rau, daca bunicile si strabunicile noastre au dat nastere mai multor copii inseamna ceea ce sustii tu in sloganul "inteligent" si nonconformist[zz]? Iar felul cum stii sa raspunzi replicilor si argumentatia ta,(intrebarea adresata Casandrei e chiar obraznica)[xx(] mai bine ma abtin sa le comentez.

Intrebare pentru sustinatoarele femeii ideale: femeia asta cand imbatraneste,fizic si mental of course, nu mai e in stare sa scoata mereu replici "inteligente" in societatea aleasa,poate nici sa descopere trucuri in pat sa-si tina sotul sa nu fuga dupa tinerele,hei, ce se intampla atunci cu idealul asta cand barbatul desi s-a bucurat atata timp de el,nu mai e multumit de ce are langa el? Tineretea nu e vesnica daca ati uitat asta, iar o casnicie bazata pe cu totul alte valori, decat cele trei, rezista intr-adevar.

 

"To see what is in front of one's nose requires a constant struggle"(G.Orwell)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Femeia ideala este buna. In lipsa bunatatii, toate-s in zadar.

Si as mai adauga ca isi cunoaste locul, stie cand sa se afirme si cand sa se retraga. Stie, atunci cand devine mama, sa puna nevoile copilului inaintea dorintei de afirmare. Stie sa isi creasca pruncul in asa fel incat acesta sa se poata desprinde la momentul potrivit. Stie sa se retraga, cand devine soacra.

 

Eu am cunoscut femei, foarte bune gospodine, dar altfel un cosmar, capabile sa iti faca viata un calvar.

 

Uitati o descriere a femeii ideale:

 

Ecclesiasticul, cap26:

---------

3. Femeia buna este parte buna si este data castig celor care se tem de Domnul.

4. Fie bogat, fie sarac, sotul ei are inima voioasa si in toata vremea fata vesela.

 

 

15. Harul femeii va veseli pe barbatul ei si oasele lui le va intari stiinta ei.

16. Darul Domnului este femeia tacuta si femeia bine crescuta nu are pret pe pamant.

17. Dar peste dar este femeia rusinoasa si nici o comoara nu pretuieste cat o femeie infranata.

18. Soarele cand rasare intru cele inalte ale Domnului si frumusetea femeii celei bune, podoaba este casei sale.

19. Lumina care lumineaza in sfesnicul cel sfant, asa este un chip frumos pe un trup bine implinit.

20. Stalpi de aur pe temeiuri de argint si picioarele frumoase peste talpile cele bine-intarite.

---------

 

Si tot in Ecclesisticul, cap 25, avertisment impotriva rautatii:

---

15. Nici o rana nu este ca rana inimii si nici o rautate nu este ca rautatea femeii.

----

 

iar cap 28, avertisment impotriva autosuficientei si clevetirii (despre alte femei, mai putin gospodine, ca tot s-a discutat despre asta):

---

16. Limba clevetitoare femei vrednice a izgonit si le-a lipsit de ostenelile lor.

----

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Mona_B

[iar felul cum stii sa raspunzi replicilor si argumentatia ta,(intrebarea adresata Casandrei e chiar obraznica)[xx(] mai bine ma abtin sa le comentez.


id="quote">id="quote">

 

las-o Mona, ca vorbesti limbi straine, nu intelege. io zic sa-i multumim pentru privilegiul nesperat de a fi martore la o demonstratie pe viu despre ce intelege una lume prin a vorbi si a te comporta ca o doamna in societate. dupa performanta asta, nu ma pot opri sa imi imaginez sadic cat de ideale is in celelalte doua probe ramase - la barna si paralele. [:-)))]

 

Casandra, valabil si pentru tine cu Eclesiastul tau, tot limbi straine vorbesti. din Cosmopolitan ar fi trebuit sa citezi mah. :-))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by aramona

 

Si ca sa raspund on topic: DA, exista femei care nu stiu sa faca omleta (sunt femei tinere, ce-i drept...) si care masoara cantitatea de ulei cu lingura, cand pun in tigaie...Vrei sa-ti fac cunostinta?

Sau, sa continui, pentru unele facutul cafelei la ibric inseamna "gatit" in toata regula...Am exemple...Sa continui???

 

Cred ca pana la 34 de ani n-am trait degeaba! Si am vazut destule!

 

 

 

[majoreta] Ramona id="red">si [copil]Maysa (1 an si 9 luni)id="orange">

 

Poze cu Maysa-"Duracell"id="size2">


[:D][:D][:D] Mama tampitzilor e mereu gravida! [:D][:D][:D]id="limegreen">


id="quote">id="quote">

 

 

Duamna,duamna,io,io masor uleiul cu lingura,pe cuvant de pioner,la mine o sticla de ulei tine juma de an,parol...Io pun ulei putin ca face rau la lingurea...

 

Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)

Christinel

New Zealand

 

...wish you were here...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by aramona

 

Si ca sa raspund on topic: DA, exista femei care nu stiu sa faca omleta (sunt femei tinere, ce-i drept...) si care masoara cantitatea de ulei cu lingura, cand pun in tigaie...Vrei sa-ti fac cunostinta?

Sau, sa continui, pentru unele facutul cafelei la ibric inseamna "gatit" in toata regula...Am exemple...Sa continui???

 

Cred ca pana la 34 de ani n-am trait degeaba! Si am vazut destule!

 

 

 


id="quote">id="quote">

 

ce ie aia omleta?

 

 

 

Fetele de pe DC

 

 

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....id="blue">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adusca, nu stiu, io gatesc o cafea mare in fiecare dimineata, iti fac si tie una maine? daca tot ma pun in bucatarie macar sa fac un pic mai multa.

 


Sabina si [hippi] Sofia Galagiaid="teal">id="Times New Roman">id="teal">id="Times New Roman">

 

id="right">

 

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.id="Verdana">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by aramona

 

Si ca sa raspund on topic: DA, exista femei care nu stiu sa faca omleta (sunt femei tinere, ce-i drept...) si care masoara cantitatea de ulei cu lingura, cand pun in tigaie...Vrei sa-ti fac cunostinta?

Sau, sa continui, pentru unele facutul cafelei la ibric inseamna "gatit" in toata regula...Am exemple...Sa continui???

 

Cred ca pana la 34 de ani n-am trait degeaba! Si am vazut destule!

 

Moaaaama, ce ne-ai mai pus la colt!Acum serios vorbind, omleta se face cu faina sau fara? Ca nu-s sigura.Si am 32 de ani, shame on me! [mariaj]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meyy feteleeee nu va mai certati pe omlete si cafele[:D]...hai ca va fac eu scenariu: sunteti batrani si ati ajuns sa fiti impreuna pana la adanci batranetzi datorita eforturilor de a fi permanent aranjate. El vine acasa de la amanta si iti face complimete: Vai draga mea ce pantofi din piele de crocodil frumosi ai!sunt noi?...la care tu dragutza, nevasta perfecta, ii raspunzi zambitoare...dragul meu , ce atent esti!!...dar sunt descultza.[:D][:D][:D]

 

 

Cristina[zana] si Caterina[copil]

http://www.nicualex.net/album/ana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...