Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa-mi ajut prietena


Recommended Posts

Am o prietena foarte buna care este intr-un mare necaz. A rams insarcinata, prietenul ei nu crede ca e al lui si nu isi asuma nici o responsabilitate.Parintii au zis ca nu o primesc acasa cu un copil iar ea nu poate sa-si creasca copilul singura.Nu a terminat liceul inca, nu are unde sa stea si nici nu are un job. Este foarte nehotarata si timpul trece. Eu am sfatuit-o sa faca o intrerupere de sarcina dar ea spune ca are timp pana la trei luni. Ma pute-ti ajuta cu un sfat?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Creat
  • Ultimul răspuns

intr-adevar e cam urata situatia in care se afla prietena ta. si eu daca as fi in locul ei poate ca as face avort. totusi daca nu vrea sa faca avort, sa pastreze copilul si poate se indura parintii ei sa o primeasca acasa cu copil cu tot. sau pot sa adopte parintii ei copilul.

cum sa o ajuti tu? sa ii fii alaturi si eventual sa o "educi" mai bine cu privire la metodele de contraceptie.

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz [pis] Bubulina [pis] Maritza [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai putea face? Sa-i prezinti in egala masura toate urmarile celor 2: intrerupere sau nastere si sa o lasi sa hotarasca fara a o influenta. Sa iei in calcul ca exista posibilitatea, din diverse motive, ca aceasta sa fie singura sarcina. Dupa, nu cred ca o sa vrea intrerupere dar am impresia ca nici acum nu vrea.

 

Sa incerci sa discuti cu parintii ei, sunt suparati acum dar le va trece mai ales cand isi vor vedea nepotica/nepotelul. Parintii trebuie sa-si sprijine copilul indiferent de ceea ce face. Nu are alte rude ce o pot ajuta?

Nu degeaba se spune ca la barza chiara-i face Dumnezeu cuib, nu trebuie sa-ti spun pt. ca stii si tu ca sunt oameni care au fost in diverse situatii din care nu vedeau nici o iesire si care in cele din urma au gasit ajutor.

 

Sunt centre care sprijina mama insarcinata si o perioada dupa nastere, mai ales ca este minora - ati putea merge impreuna sa vedeti cum poate fi ajutata.

 

Eu nu as sfatui-o sa faca intrerupere, este adevarat ca-i va schimba viata, nu va mai avea copilarie si o sa-i fie greu, va fi un copil care are un copil dar timpul va demonstra ca a luat cea mai buna decizie - de a duce sarcina pana la capat.

In ultima instanta decat sa faca intrerupere mai bine ofera copilul spre adoptie unei familii si sa pastreze legatura cu ei.

 

Editare, pune in balanta urmatoarele:

- daca va pastra copilul o sa-i fie ft. ft. greu dar va avea o mare multumire sufleteasca.

- daca va face intrerupere.......o sa duca cu ea un mare pacat si o sa aiba sufletul greu cu toate ca material o sa-i fie, probabil bine sau ft. bine.

 

 

 

 

noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca parinte de copil de virsta ei iti raspund ca nici un parinte nu isi va arunca propriul copil afara din casa chiar daca ei zic asa. Fireste ca nu ii umple de bucurie pe parinti sa vada ca s-a intimplat asta dar nici nu o vor da afara din casa. Exista citeva solutii: avortul (dar pt. asta trebuie sa se grabeasca pt. ca cu cit e fatul mai mare cu atit e mai greu). Daca tine copilul poate sa il pastreze si sa il adopte ai ei sau sa il dea spre adoptie. Daca parintii ei se tem de "gura lumii" pot sa o trimita undeva la rude cind sarcina ajunge sa se vada si sa nasca acolo. Am o vecina in Ro care a facut asa. Fireste un an de scoala e compromis, dar asta e.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu repede pana nu vin cei pro-life si te sfatuiesc sa-i spui sa tina copilul. E cea mai proasta alegere care ar ptuea-o face (sa tina sarcina). E abia la inceput de drum in viata, si ii va fii greu sa realizeze cu un copil dupa ea (si fara o baza materiala) ceea ce ar putea singura. Reactia prietenului ei, e de fapt reactia unui las, imatur, care fuge de raspundere, si sper ca inapoi la el nu se mai intoarce dupa ce isi rezolva problema cu sarcina. Adrienne, are dreptate, nici un parinte nu isi pune copilul in strada, chiar daca la manie afirma asa ceva. Dar un sfat al parintilor de ce nu cere? Nu pot sa cred ca nu ar sprijini-o.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrianai si sora mea cea mica a fost in aceasi situatie si eu am invatat-o sa nu faca avort si sa nu il de-a spre adoptie . Tot eu am convins-o pe mama si pe tata sa accepte mai usor situatia . Le-am explicat ca e tot sange din sangele nostru , ca daca il da mai urat ar fii caci lumea barfeste si lor le e frica de barfe . Dar daca l-ar pastra asa ar spune lumea ca la bine si la rau ei i-au fost alaturi .

Ai grija de ea si sa ii fii alaturi e o perioada grea .

 

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/alina121alina/my_photos

 

Alina ,Wichard si Mandy Stephanie 8 luni si jumatate[copil]

 

http://home.wanadoo.nl/w.deroo/

[fetita][floare3][flo][floare3]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce i-as spune prietenei tale dar daca fiica mea care are 17 ani si ...ar fi in aceasta situatie si mi-ar spune (sint convinsa ca mi-ar spune) as fi impotriva avortului.

 

Acum sa va spun despre fiica prietenei mele care in urma cu 5 ani a fost in aceasta situatie si prietena mea (mama fetei a convins-o pe fiica ei ca trebuie sa faca avort). Fiica s-a casatorit in urma cu 2 ani , a ramas de 3 ori gravida insa din diferite motive nu poate tine sarcina.id="Comic Sans MS">id="size2">id="purple">

 

Deci exista defapt 2 optiuni...avort sau sa nasca si totul va fi ok. asa cum spunea aici cineva va avea toata viata o trauma ...cu care va trebui sa traiasca.id="Comic Sans MS">id="size2">id="purple">

 

"Un sfirsit e un inceput..."

 

ella&com.id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Care e situatia materiala a parintilor?Care le e mentalitatea-ce meserii au?Cred ca e important de stiut?

Multi parintiameninta si fac spume intr-o situatoe din asta,dar unii(sau cei mai multi)accepta pana la urma.

SI eu am ramas insarcinata inainte sa ma casatoresc,i-am povestit mamei,cu care vorbesc orice si am lasat-o pe ea sa dea veastea tatei,pe care am avut grija sa nu-l vad cateva saptamani,sa se linisteasca[:D]Evident ca m-a sunat in secunda 2 dar a fost ok,aveam o relatie atabila,frumoasa si nu era chiar riscul ca raman singura cu copil.

Si chiar daca ar fi fost asa sigur s-ar fi impacat si tata cu situatia.Dar as fi trait iadul pe pamant cu el o perioada.

Mai ales ca e o persoana foarte cunoscuta intr-un orasel mic,de provincie.

Dar totusi..mentalitatea asta este,Conceptiile astea sunt la romani,macar la parintii nostri,daca tinertul s-a mai modernizat:)

 

Tu cati ani ai?Crezi ca daca ai vorbi cu parintii fetei si le-ai prezenta exact ce au scris fetele in mesaje s-ar imbuna?Parintii stiu ca fata e gravida,sau asta e teoria generala care i-au tinut-o cand a intrat in pubertate-adica vii cu burta la gura-te renegam?

Povestea cu potriveala din targ si cea de-acasa.

 

frica de parinti e foarte mare.In timpul studentiei cele 2 prietene ale mele au facut avort din cauza asta,si din toate cauzele din mesajul tau.Si erau si mai mari,peste 20 de ani,studente.Le-am tinut de mana pe amandoua si stiu ca e groaznic.

 

Daca totusi vrea sa faca avort,sa faca cat mai repede,sa nu astepte pana la 3 luni ca e mult mai greu.Una din prietenele mele a facut la 3 luni si putin(a gresit medicul ecografia,a zis c are pana in 3) si a fost nasol,i-a curs un fel de lapte din sani,foarte traumatizant.Cealalta a facut imediat si a fost ok.Au trecut ani de atunci,nici una nu a mai ramas insarcinata,dar s-au si pazit bine.Nu se stie daca or sa aiba sau nu complicatii,cand or sa vrea un copil.

 

Acum..ce as face eu...cu mintea de-acum as pastra copilul,dar cu mintea de 16-17 ani probabil nu.Si peste 10 ani m-as intreba..pentru ce atata tevatura,atata suferinta sa avortezi,ce asa mare tragedie sa faci copilul?Gura lumii?..O astupa altceva in 2 luni.Apoi se poate muta din oras,cand termina scoala,eventual da la fac si nu mai stie nici pamantul,asta daca se teme ca or sa vorbeasca vecinii prea mult. si or sa.i spuna copilului tot felul de porcarii.

Ea ce fel de fata e?

 

sa ne tii la curent.

 

poze de la mare-super!:)

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=1b51&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/my_photos

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...