Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa-mi ajut prietena


Recommended Posts

  • Răspunsuri 76
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Porumbita fata are parinti, parintii nu o pot ajuta? desigur ca da, dar nu vor, de ce ca ii face de rusine?, suntem niste lasi, parintii ar trebui sa se implice in rezolvarea problemelor copilului lor, ea ne-a cerut sfatul nostru, si fiecare il da asa cum crede de cuviinta, si apoi te intreb eu cum poti sa sfatui pe cineva sa-si omoare copilul id="red"> te-ai gandit la asta.

 

Problemele fetei exista pentru ca parintii nu au stiut cum sa-si apropie copilul de ei, si sa-i explice niste lucruri, ce sa faca cum sa se protejeze, sa aibe incredere in ea si cum sa-si aleaga prietenii. Si mai cred eu ca si prietenia fetei cu baiatul respectiv a fost pe ascuns, parintii nu au vrut sa stie ca fata lor are un prieten, cine e acel prieten....

 

Dupa cum spune Adrianai parintii i-au transmis ca nu o primesc acasa, in situatia asta, probabil ca fata va face avort, ca sa-si multumeasca parintii, si ea sa nu fie nevoita sa-ti intrerupa scoala, e alegerea ei, sau a parintilor ei, nu discut asta..... dar din moment ce ea nu stie ce sa faca, ca altfel l-ar fi dat afara fara sa ne mai intrebe pe noi, probabil ca nu-i este usor sa o faca....

 

Loma

 

Problema e mult mai complicata, pentru ca ea e minora....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma intreb in ce lume traiesc cei care o sfatuiesc pe o pustioaica de 16 ani- fara bani in spate, fara singe nobil, fara mosteniri, fara scoala- sa faca un copil!!! Realizati ce spuneti? Ca sinteti contra avorturilor e laudabil- si eu sint- dar in cazul asta, nu va hazardati sa dati sfaturi fara nici o legatura cu realitatea dura? O luati voi acasa si o sustineti? Presupun ca nu! Parintii nu o sustin, atit ii duce capul. Si atunci? Ce sa duca pe lume? Un suflet chinuit si dat in adoptie-daca o avea norocul asta?

Din pacate, la 16 ani ar fi trebuit sa aiba oameni in jur care sa-i faca educatie sexuala, acum, orice sfat ar primi tot greu e de de pus in aplicare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrianai, da' prietena ta ce zice? Cum isi imagineaza viitorul? Din cite am inteles flirteaza cu ideea de a face avort, dar nu mai devreme de 3 luni. Probabil ca-i este frica, saraca, sau isi imagineaza ca pina atunci mai are un ragaz sa-si rezolve problemele, sa faca un avort spontan, sa se impace cu parintii. Din pacate nu e o situatie in care sa astepti...

 

Sklaje, sint de acord cu tine.

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt pro avort si nu am facut niciodata unu; dar de aici si pana la a sfatui o pustoaica de 16 ani sa pastreze sarcina in cdt in care nu are parinti sa o ajute, nu are tatal copilului alaturi, deja e data afara din casa si sta la prietene, nu are liceul terminat si sanse sa gaseasca ceva de lucru cat sa inchirieze ceva si sa mai si traisca sunt undeva mult sub zero... e o cale tareeeee lunga...

ce mai conteaza cine e de vine? asta e filozofie ieftina deja cand faptul e consumat; da parintii ar trebui sa o ajute sau sa isi asume parte din responsabilitate; da, ea trebuia sa se protejeze; da, ar fi trebuit in RO sa existe centre (cu suficinet spatiu si bani) unde o adolescenta in situatia ei sa poata primi ajutor concret (nu doar sustineri virtuale)... da nu sunt... asa ca sa nu facem filozofie si sa redeschidem o discutie pro/contra avort pe spatele unei fete de 16 ani a carei viata e intoarsa pe dos si nu are alaturi decat o prietena care o gazduieste pt inca o luna si o alta care incerca sa afle pareri de pe net ...

 

nu stie ce sa faca si zice de 3 luni pt ca probabil e f speriata; nu are pe nimeni care sa o sfatuiasca si la o adica nici bani de avort nu cred ca are (dc nu fac cheta prietenele);

 

eu cred ca cele care va bateti cu pumnu in piept ca ati pastra copilul (FIX in cdt inca are se afla ea, nu la modu ca parintii v-ar ajuta, "tatal" copilul sau ai lui ar fi si ei prin preajma) ii faceti ff mult rau.. pt ca dc e o pustoica cu suflet e probabil terminata la ideea de avort iar vazand mesajele voastre va suferi ca naiba si se va gandi ce sa faca...

dar dc se va hotara sa lase sarcina ma indoiesc ca o va scoate la capat doar cu incurajarile voastre virtuale...

 

si (desi e deja a 3 oara), concret, cele care ati sfatuit-o sa nu faca avort, cum ati proceda in situatia ei? cum ati trai? unde? cu ce?

si dc imi ziceti de adoptie, credeti ca va suferi mai putin decat in cazul avortului? ca e clar ca nu vb de o pers fara simtaminte ca altfel facea de mult avort si nu astepta sa o dea ai ei afara din casa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai,fetelor,la 16 ani habar nu ai pe ce lume esti.Abia daca poti sa iei o decizie pentru tine insati,la modul,"oare ce profesie sa imbratisez".Mi se parea absurd pe vremea lui Ceausescu cand eram pusi sa dam prima treapta la liceu la 14 ani si practic atunci decideai ce vei face in viitor.De cele mai multe ori decideau parintii....in fine,nu vreau sa deviez.Ce vreau sa spun e ca cine o sfatuieste sa tina copilul,in conditiile date,e ca si cum ati pierdut legatura cu realitatea.Va rog din suflet,nu vreau sa supar pe nimeni...nu sunt nici eu pentru avort...insa am sa spun ca la 19 ani am avut o intrerupere de sarcina,pentru ca stiam cu sigurantza ca nu-i momentul pentru un copil,ca nu as fi avut ce sa-i ofer.Acum,dand inapoi filmul,va spun sincer ca daca as fi lasat copilul,cu totul alta ar fi fost viatza mea si nu una mai usoara,dimpotriva.Cat despre pacat,stiu ca mi-l "voi purta" toata viatza.Poate insusi faptul ca ma aflu aici,departe de ai mei,este urmare a pacatului meu.Imi cresc copilul singura,desi sunt casatorita si sotul ma ajuta mult.Insa aici nu ai un ajutor din partea nimanui si deci de doi ani si 3 luni,de cand s-a nascut fetitza mea,nu am lasat-o cu nimeni niciodata.Este foarte greu.Nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi fost sa-mi cresc copilul,fara sot,fara familie alaturi.

Adriana,tu nu poti lua o decizie in locul ei,insa cred ca-i poti arata ce parere avem noi aici.Oricare ar fi decizia ei,tu sa fii langa ea.

Oricum,sper ca nu vrea sa pastreze sarcina doar pentru ca se gandeste ca in felul asta iubitul ei se va intoarce la ea.

Si daca va face intrerupere,parintii(daca-i putem numi asa) o vor primi inapoi acasa?

Ii doresc sa ia decizia corecta si oricare ar fi aceea,sa ne scrii si noua.

Numai bine!

 

Mami si Emma cuculica

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din pacate singura posibilitate sa fie totul bine (adica sa si pastreze copilul si sa aiba cu ce il tine, si sa isi continue scoala) sta in mainile parintilor ei. dar daca ei nu vor sa o mai primeasca, solutia ramasa este sa faca avort. e clar ca nu se va descurca la varsta asta si in situatia data cu un copil.

intr-adevar s-ar putea sa aiba mustrari de constiinta, s-ar putea sa nu mai poata avea copii (desi aici e o mica posibilitate), dar asta e plata pentru greseala ei. nu vedeti ca orice solutie ar alege tot trebuie sa plateasca, tot va suferi.

macar de acuma trebuie sa isi fi invatat lectia si sa foloseasca metode contraceptive si ai putea sa o ajuti cu asta, Adriana.

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz [pis] Bubulina [pis] Maritza [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca totul ar trebui sa plece de la ceea ce simte tanara viitoare mamica.Vrea sau nu copilul?Este ea constienta de ce inseamna un copil la varsta ei?

Sunt impotriva avortului ....dar de cat sa faca acel copil si sa-l abandoneze sau sa-l chinuie si sa nu-i ofere dragoste....mai bine sa nu-l faca.

 

Toate cele bune!

 

M.P

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uf! Nici nu cred ca se poate vorbi despre o "tanara viitoare mamica". Este un copil ea insasi!

Si daca este si ea ca mine, care la 17 ani inca nu eram hotarata daca sa dau la Medicina sau la Calculatoare (!), cum i se poate cere sa constientizeze ce inseamna sa faci un copil, ce inseamna sa-i asiguri tot ce-i trebuie si material si afectiv? Cum isi poate da seama cum ar fi sa se desparta de copilas daca-l da spre adoptie?

 

Si parerea mea este ca, daca e sa faca avort, cu cat mai repede cu atat mai bine. Inainte ca, uf, embrionul sa creasca, sa devina din ce in ce mai mult o persoana. Termenul de 3 luni este dat ca limita pentru a nu afecta sanatatea femeii, dar nu ia nimeni in calcul dezvoltarea lui bebe.

 

Adriana, tu ai putea sa o ajuti discutand cu ea diverse scenarii daca da/daca nu, facand-o sa inteleaga cum ar fi viata ei/a lor si asa si asa, apoi ducand-o la un medic bun.

 

 

 

Alex, un baietel diabetic de 1 an

Bazar pentru Alex

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...