Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa-mi ajut prietena


Recommended Posts

Hai sa vedem ceva concret:daca s-ar decide sa-l pastreze, este vreo organizatie caritabila care ar putea fi contactata sa o ajute?

Are cineva idee despre aceste organizatii?Mai vazusem pe la stiri ceva referiri in acest sens.

Protectia copilului ofera ajutor mamelor minore cu copii?

Poate gasim o solutie de acest gen pina ar termina liceul si ar gasi un servici.

Adrianai,in ce clasa e fata?A renuntat la scoala?Daca ar face un test al paternitatii baiatul nu ar fi dispus sa o ajute?Nu neaparat sa o ia de nevasta,doar sa o ajute material!El e major presupun,are venituri sa-i faca un proces de paternitate?

 

 

 

dulcetica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Creat
  • Ultimul răspuns

cred ca singurul fel in care o poti ajuta este sa-i explici care sunt consecintele pentru ambele posibilitati. decizia o poate lua doar ea insasi, indiferent ce decizie va lua, tot o sa fie dureros, dar fiecare ne purtam crucea in viata.

 

daca se hotaraste pentru un avort, sa nu mai astepte, nu foloseste la nimic, dimpotriva, cu cat asteapta mai mult cu atat e mai dificil. sa mearga la un cabinet sa discute cu un doctor, erau la un moment dat cabinete cu consultatii gratuite secs pentru studenti sau chiar prin spitale. e bine sa aiba un aviz medical inainte sa ia decizia, asta o sa o ajute sa aiba incredere si cat mai putine regrete.

 

fetelor, era mai bine cand era interzis avortul? daca nu stiti cum era pe vremea aia, pai sa va spun eu ca mama unui prieten f bun a murit provocand un avort acasa ca avea trei copii si nu-l mai voia pe al patrulea, pe vremurile in care nu gaseai sa cumperi lapte decat daca puneai sacosa la coada la trei dimineata.

 

You're unique. Just like anyone else.

[pis]... si [copil] bursuca 08.05.05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Pastreza copilul.Si mai departe?
id="quote">id="quote">

 

Sa va spun poveste a lui Sebi care a venit pe lume intr-un mod neasteptat si ptr care parca destinul a facut ca el sa vina si sa ne bucure vietile...

Aveam aproape 20 de ani ..eram studenta ..vise mari aspiratii si mai mari ..aveam un iubit de 6 ani ,unicul barbat din viata mea...viata sexula ne-am inceput-o la 18 ani si jumatate ( eu...el sincer nu stiu ) ,am ramas insarcinata ..totul parea ok ..el era in armata ..vroiam sa ne casatorim dupa ce termina ..am nascut si datorita anumitor factori umani si materiali am ramas singura cu copilul...nu aveam servici , nu aveam ce sa ii dau copilului de mancare, nu aveam eu ce sa mamanc, nu aveam hainute ..e adevarat aveam o casa si dupa numeroase scandaluri si reprosuri ( care nu s-au oprit nici in ziua de azi)mama ma ajuta ...dar cu statul in casa si plata cheltuielilor cu intretinerea ..in rest , nimic din ce am facut nu o multumea..am dus copilul la cresa ..am muncit pe rupe ..desi cu bacalaureatul ,fara experienta si cu un copil nimeni nu vroia sa ma angajeze ,,dar am reusit sa ma angajez "la negru" la o firma de consultanta ..petreceam si 18 ore la servici ...ba mai mult mi-am mai luat inca 2 servicii temoprare la unele din firmele carora asiguram asistenta ...acasa scandal cu mama ca nu ma ocup de copil ..la servici scandal cu sefi ptr orice secunda intarziata si ptr orice rugaminte de a il vedea la serbarile de la gradi si asa mai departe .. 5 ani de zile am fost singura si am luptat cu morile de vant ptr copilul meu ..numai eu stiu cate nopti nedormite sa termin extra job-urile , cate injurii de la familiile noastre nu mi-am luat ..a fost cumplit de greu ..inca mai e ptr ca momentan Sebi nu este langa mine ..dar stie si pretuieste ca am luptat ptr el..ptr noi ..stiu ce e greu pttr el ca eu nu ii sunt alaturi acum cu execptia vacantelor ..dar ii pot oferii mult mai mult decat am visat in toti anii de chin si sufetinta ca nu am ce sa ii ofer copilului ..nici macar cina ...poate sunt un caz fericit care in ciuda tuturor dificultatilor a reusit sa se descurce si sa ii ofer atat dragoste cat si tot ce s-a putut ..tatal lui ii e aproape doar fizic , ca material nu i-a fost niciodata , iar fizic a fost ptr ca eu am fost cea care s-a lupta ca ei sa aiba o relatie normal de tata si fiu ..Am fost singura si am reusit sa il cresc ...acum e in Cl a 2-a la liceul de muzica "George Enescu" sectia pian ...( pe care el si l-a ales cand avea 3 ani )..Ptr mine a fost un dar de la D-zeu si nu as putea acum sa imi imaginez viata fara el ..nu regret nimic ..nu regret ca am muncit cand altii se distrau in cluburi ..nu regret ca am facut foamea ca sa pot sa ii iau un cadou de Craciun ...nu regret nimic ..zambetul lui este cea mai mare sataisfactie a vietii mele...iar din iubire se pot face miracole si misca muntii din loc ....Cum am spus si in mesajul anterior nu sunt nici pro nici contra ..si v-am spus povestea noastra ptr ca consider ca daca cineva face o gresala in viata trebuie sa isi asume responsabilitatea ei!Parerea mea...hac[alcool][alcool] Viata te pune la incercari grele..dar si te recompeseaza pe masura ..acum sunt fericita, am un sot , am un bb superb care are de toate ( dar ma simt vinovata ca nu am putut sa ii ofer lui Sebi la aceeasi varsta macar jumatate din cat are Benny) in curand va fi si Sebi cu noi intr-o tara civilizata ...poate e un happy end ..asta e viata !!

 

 

Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE![bis][bis]

Alessia[vampa], Benny [nl](02.03.05) si Sebi (16.01.98)[bonjovi]

____________________________________________________________________________________________________

 

Poze de pitici voinici

____________________________________________________________________________________________________

 

"Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic". - Gandhi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by dulcetica

Hai sa vedem ceva concret:daca s-ar decide sa-l pastreze, este vreo organizatie caritabila care ar putea fi contactata sa o ajute?Are cineva idee despre aceste organizatii?Mai vazusem pe la stiri ceva referiri in acest sens. Protectia copilului ofera ajutor mamelor minore cu copii? Poate gasim o solutie de acest gen pina ar termina liceul si ar gasi un servici.Adrianai,in ce clasa e fata?A renuntat la scoala?Daca ar face un test al paternitatii baiatul nu ar fi dispus sa o ajute?Nu neaparat sa o ia de nevasta,doar sa o ajute material!El e major presupun,are venituri sa-i faca un proces de paternitate? dulcetica


id="quote">id="quote">Eu cunosc o astfel de organizatie in Timisoara. Este fundatia" Estera" si este tinuta de cumnata mea. Pot sa-i cer amanunte si poate ea cunoaste si in alte orase fundatii.id="Comic Sans MS">id="size2">id="purple">"Un sfirsit e un inceput..."ella&com.id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu a spus ca va fi usor.

Din pacate, asta e viata pe care i-a dat-o ei Dumnezeu. Si daca nu era suficient de puternica s-o duca, nu i-o dadea!

Acum, e la o rascruce importanta.

Din pacate, cred ca va alege calea cea mai usoara. Si eu as fi facut la fel la 16 ani, in conditiile date. Si nu o pot sfatui altfel, pentru ca nu o pot ajuta.

Dar daca va fi tare, ca Alessia, eu cred sincer ca isi pune o pila imensa "sus", mai mare decat multe dintre noi.

Si de unde stim ca nu-i va merge bine? Ca Dumnezeu nu-i va intinde o mana? E vreuna dintre noi clarvazatoare sa spuna ce se va intampla cu viata fetei?

Fetelor care intrebati "cine o va ajuta cu copilul, tu?" sunteti tari la practica si... aveti dreptate.

Dar uitati ca Dumnezeu nu ne-a spus "eu va iubesc si de-aia va sfatuiesc sa faceti cum va e mai usor", ci "eu va iubesc si de-aia va sfatuiesc sa faceti cum e bine". Nu, sunt sunt vreo sectanta si, de regula, nu dau din gura ca sa ma aflu in treaba.

Din pacate, insa, cred ca discutam degeaba, asa cum am spus.

Cat despre parintii fetei si tatal copilului, [xx(]. "Isi vor lua plata lor", cum se spune, pentru ca isi chinuie fata / nepotul / copilasul pentru atata lucru. Lor li se pare ceva minor si normal ce fac, mai ales cretinului aluia mic, dar nu e asa...

 

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilach ar fi grozav daca s-ar gasi o solutie din punct de vedere material!Am auzit ca sprijinul nu e doar material ci ofera si suport psihologig,consiliere,o ajuta sa-si gaseasca un servici si sa se adapteze la modul de viata monoparental.Pina la urma ar putea sa se mute chiar la timisoara daca circumstantele o impun.Eu cred ca numai daca ar putea conta efectiv pe ceva se poate decide.

 

dulcetica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu, am facut la 21 de ani un avort, ce-i drept cu mama langa mine, care m a incurajat ca totul va fi ok, daca ii eshti prietena, dute intr o zi cu ea, stai de capul ei, explica i ca nu are alta solutzie, du-o la o maternitate dimineatza, fara sa fi mancat nimic, si stai cu ea, se va rezolva, a pastra sarcina in situatzia ei mi se pare o nebunie.

 

[flo]

 

[pup]

 

Nu uita sa zambeshti macar o data pe zi..sa te bucuri..shi sa speri!

 

danna2002

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vb prostii sa-si gaseasca servici, cu liceul neterminat, servici din care sa-si creasca un copil, fara un acoperis, fara ajutor, nu o ajuta parintii o vor ajuta altii straini.

de unde reiese ca are 16 ani? poate e mai mica, apropos cati ani are?

eu NU am facut niciodata un avort,dar nu inteleg nevoia "predicatorilor" care apar si dau sfaturi complet neancorate in realitate, ce castiga, ii cresc ei copilul? le creste lor "cota" in ceruri? isi spala cred ei in felul asta niste pacate?

eu nu zic ca solutia cea mai buna e sa faca avort, dar asa, fara ajutor, data afara de parinti, SIGUR in procent de 99% se va rata totul, si acum sa fim seriosi, fatuca probabil pastreaza sarcina in speranta ca poate baiatul cu care a ramas se va intoarce la ea in genunchi, etc, la varsta asta traiesti in alte dimensiuni, ce realizeaza ea , se gandeste vreo clipa ce va face cu un copil, sau poate chiar 2 in bratze?

Centrele astea mama si copilul sau cum s-or fii numind o vor ajuta o perioada dupa care tot singura va trebui sa se descurce, vreau sa stiu si eu sincer cum, in momentul cand absolventi de facultate abia se descurca de pe o zi pe alta.

Sa-i dea Dumnezeu noroc mare, dar sincer, eu o sfatuiesc ca sa-i vina mintea la cap si sa invete de acum ca orice in viatza se plateste si pt orice trebuie sa-ti asumi niste responsabilitati mari, si pe viitor sa aiba mai muta grija si va vedea ca viatza merge inainte, sa mai aiba putina rabdare sa-si termine scoala, etc.

Pentru parinti o MARE bila neagra, de fapt vina este in totalitate a lor, faptul ca acum procedeaza in felul in care procedeaza este inacceptabil.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu NU o pot sfatui sa-si omoare copilul. Nu pot. Hic, parerea mea.

Ce va face ea, e treaba ei, va fi o decizie justificata si cu siguranta nu voi fi printre cei care s-o "condamne".

Slakje, poate ca ma atac eu degeaba, dar ma jigneste atributul de "predicator", daca la mine se refera. Nu mi se potriveste, astea sunt pur si simplu principiile mele de viata, dupa care ma conduc personal si n-am facut decat sa-mi exprim parerea, ca si voi. Te rog sa-mi spui unde am batut campii, daca ti se pare ca vorbesc aiurea. Multumesc.

 

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...