Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea acasa ... experiente


Recommended Posts

Mult succes Korryna si nastere usoara! Asa este intr-adevar in Romania... si stiu ca parerile sunt impartite. Eu insumi nu m-as gandi sa ma despart de BB nici macar o secunda, darmite sa stam in spital separati unu de altul cateva zile. Cred ca imediat dupa nastere, in primele secunde de viata se incheaga o relatie intre mama si BB pe care eu o consider foarte importanta atat pentru mami cat si pentru BB si de neinlocuit. Dar asta este inca o data parerea mea.

 

Va multumesc pentru reactii... citindu-le mi se reafirma faptul ca am avut noroc de nasteri usoare si ca sistemul care permite si sustine nasterea acasa este pentru mine un sistem ideal.

Anamari, spui ca ti-ar fi frica sa te incumeti sa nasti acasa? Ce te sperie cel mai tare?

 

Dar despre prezenta tatilor ce credeti? Am auzit argumentul ca tati nu si-ar mai dori sotia dupa ca ar vedea-o in toiul nasterii... sau ca i-ar face o impresie atat de puternica care ar umbri orice gand sau sentiment erotic...

Voi ce credeti?

Cu sau fara tati?

 

Muc cel mic, [bibe]Sammy& [bicla] Nadya

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns

sincer, mi-e teama ca se pot ivi complicatii de ultim moment si-i ceva drum pana la spital...asa-s eu mai panicoasa.

 

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-34 [baietel]

id="blue">

poze de copii cuminti

 

povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Puterea corupe. Puterea absoluta corupe absolut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Superemotionanta poveste! Si eu mi-as dori foarte tare sa nasc acasa asta mai ales ca am oroare de spitalele din Romania, si de lumina aceea de neon, si de pardoselile acelea reci si de toti oamenii aia de acolo care te trateaza ca pe un "caz" nu ca pe o persoana!

Sunt insarcinata in 26 saptamani si voi naste la Constanta in februarie! Imi este tare frica si asta deoarece n-am incredere in nimeni, parca nici un doctor nu este indeajuns de bun!

 

daniela 26

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand felicitari pentru copilasi! Sa iti traiasca si sa fiti sanatosi!

In al doilea rand, ce sa zic, decat esti o mare curajoasa sa nasti acasa !!!

 

Punctul meu de vedere: eu una nu as risca nici o secunda sa nasc acasa. Sa ma las pe mana unei moase, fie ea si cu experienta de o viata! Daca tu, pana la urma rezisti cum o fi,cum n-o fi, eu ma gandesc la copil. Doamne fereste, sunt atatea cazuri de probleme la nastere, nou nascutul avand nevoie de asistenta medicala, daca esti acasa ce poate face moasa? Nimic! Si daca apare ceva neprevazut ce faci? Stai si alergi cu sange pe tine, faci bagajul si invelesti copilul si fuga la spital?

Am vrut sa nasc natural, la spital fiind, dar nu s-a putut, ca nu ma dilatam sub nici o forma, nici cu mama medicamentelor. In spital, curatenie luna, am fost tratata ca o printesa.

Si pentru cele cateva ore in care copilul nu sta cu mine in dormitor sunt convinsa ca nu se pierde nici o legatura si si nu se intampla nimic, hai sa fim seriosi. Si am vazut cum mi-au scos fetita din burta, deoarcee am fost anesteziata doar de la mijloc in jos. Asa taiata cum eram m-am dat jos din pat si am fost sa imi vad comoara. Am fost fericita sa o vad sanatoasa, era curata, schimbata, deci unde-i problema?

Si cum bine stim, poti sa nasti de 5 ori si fiecare experienta sa fie diferita, asa ca de ce sa risc?

Deci, de la caz la caz, dar sa risc sa nasc acasa, no way!!!

 

Numai bine,

Carolyne si bobocelul Veronica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar Carolyne, parerile sunt impartite, chiar si in Olanda in care exista traditia de a naste acasa. La fel si experientele... Pana acum nu am auzit insa nici un caz in Olanda in care viata unui nou nascut sa fi fost expusa unui risc ridicat din cauza nasterii acasa. (Asta nu inseamna ca am certitudinea ca astfel de cazuri nu exista, ci doar ca eu inca nu am auzit) Sistemul Olandez este organizat in asa fel incat sa faciliteze nasterea acasa, care de altfel se face in conditiile in care in timpul monitorizarii sarcinii nu apar semne care se indice risc ridicat. Ecografie se face de regula (daca nu sunt indicatii pentru a o repeta) numai la 12 saptamani pentru stabilirea termenului, deci analiza se bazeaza pe datele obtinute din consult fara eco. Imi aduc aminte ca o fata din grupul de gimnastica pentru gravide pe care l-am urmat in timpul primei sarcini a fost transportata la spital in timpul expulzarii din cauza faptului ca bebe nu putea iesi, si in ultima faza a nasterii a fost nevoie de interventie medicala. In mai putin de 5 minute salvarea era la usa si a fost transportata la spital unde intr-adevar a nascut cu interventia medicilor. Acesta este intr-adevar un risc. Si asa mai stiu cazuri in care nu totul a mers asa cum scrie la carte si in toate cazurile cunoscute mie interventia medicala a fost rapida si foarte bine organizata. Dar este intr-adevar un risc pe care sa vrei sa ti-l asumi. Iar treaba cu moasa e ca in Olanda daca nu sunt indicatii nici nu vezi un medic la fata tot timpul sarcinii nici in timpul nasterii si nici direct dupa. Eu la a doua nastere nu am vazut nici urma de medic, obstetrician, ginecolog, pediatru.

Nu stiu cum este prin alte parti dar in Olanda scoala de moasa e studiu de medicina de 6 ani... care e si necesar, avand in vedere ca moasa urmareste sarcina, conduce nasterile si efectueaza controlul neonatologic. Iar cu perioada in care BB nu este langa tina asa este, cele cateva ore nu inseamna totul, insa daca am posibilitatea de a alege, aleg un sistem in care BB sa fie mereu langa mine.

Daca ma uit la reactii se pare ca Olanda este intr-adevar singura tara in care se practica sistemul acesta... care nu spun ca este perfect dar a fost ideal pentru mine.

Marchplayer, sarcina usoara in continuare si multa sanatate... si stii, cel mai mare sprijin e sa ai incredere in tine, pentru ca asta e foarte important... iar doctorii sper sa nu fie nevoie sa ai mult de a face cu ei...

Stii Carolyne, recitind reactia ta ma gandesc si la chestia cu curajul... tare curajoasa nu ma simt... asa fiind sintemul in care majoritatea nasterilor se fac acasa mi se pare asa de normal incat nu am sentimentul ca este o chestie de curaj ci mai mult de incredere... in mine, in sistem... desi poate ai dreptate...

 

Aveti grija de voi si de cei dragi voua!

 

Muc cel mic, [bibe] sammy &[bicla]Nadya

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Muc cel mic, dar daca se intimpla ca bebe sa iasa si sa nu respire, sa aiba nevoie de oxigen, de incubator si mai stiu eu de ce medicamente-urgent!!!, atunci ce se intimpla? Fuga cu el la spital? Daca pierzi mult singe, daca ti se face rau, daca ai nevoie de perfuzii, daca ai nevoie urgenta de cezariana, iarasi risti sa pierzi minute pretioase? Daca bebe are icter si are nevoie de lampa aia cu ultraviolete, o ai acasa? De ce sa-ti asumi un asemenea risc? Mie mi se pare ca incurajarea asta de a naste acasa e un fel de economie a sistemului. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, nu ma intelege gresit, dar mi se pare primitiv sa nasti acasa, cu atit mai mult cu toata familia adunata in jurul tau, asa cum am vazut la subiectul cu "filmulete despre nastere". Mi se pare un risc mult prea mare pe care ti-l asumi nu numai pentru tine ci si pentru o fiinta care depinde de tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

natasa, multumesc pentru reactie. Intr-adevar se poate intampla si neprevazutul. Baietelul meu Sammy s-a nascut cu cordonul ombilical infasurat de doua ori in jurul gatului si in primele momente nu a putut respira.(dealtel am povestit nasterea destul de amanuntit in primele mesaje) Prin interventia moasei - oxigen, frectie, samd si-a revenit imediat.Eu una am avut si am incredere in sistem si in profesionalitatea moaselor, iar experienta imi confirma aceasta incredere. Iar despre restul nu-i nici o jignire...cu cat parerile sunt mai diferite cu atat discutia e mai interesanta. Mie nu mi s-a parut primitiv... ba dinpotriva, dovada civilizatiei ...in care moasele ca profesionali, gravida si familia isi asuma responsabilitatea in mod proportional.

Nu sunt pro nasterea acasa in orice conditii si sunt de parere ca fiecare trebuie sa aiba posibilitatea de a alege unde si cum naste. Dar sunt contra interventiilor medicale daca acestea nu sunt absolut necesare. Si ca tot era vorba de riscuri.... riscurile in momentul sau dupa interventii medicale care nu sunt absolut necesare ( anestezii, calmante samd) sunt mult mai ridicate decat in cazul unei nasteri care decurge natural fara interventii.

Si cu riscul de a ma repeta ... nasterea acasa se poate numai in cazul in care sistemul garanteaza fair play si profesionalism.. adica sa fii luat in serios fata sa fie nevoie sa dai in stanga si in dreapta, sa poti suna linistita si la 2 noaptea si sa fii sigura ca moasa vine in 5 min si ca te ia in serios, sa stii ca salvarea sta pe trotuar in cel mai scurt timp, ca nu conteaza cine esti, cum te chiama sau cati bani ai... asta-i civilizat, asa se naste civilizat! dar asta-i parerea mea.

 

muc cel mic[bibe] sammy &[bicla] nadya

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...