Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Banii aduc fericirea?


Recommended Posts

Cum se spune: Ai bani-ai mama si tata,ai prieteni,ai dusmani,ai de toate.

n-ai bani=nu ai nimic, sau aproape nimic, sau pe nimeni.

Asa e lumea in care traim. Totul se invarte in jurul banului.Poti fi fericit alaturi de cei dragi, sa fie intelegere, armonie, iubire, dar...cand nu ai ce pune pe masa,mai ai si copii, nu cred ca nu intervin certuri, neintelegeri si toate cele bune dispar sau aproape. E la fel de adevarat ca si daca ai prea multi cazi in extrema cealalta. AI prea mult.[:D]

 

 

 

 

MG

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Calinescu Lucia

nu banii aduc fericirea ci numarul lorbanii nu aduc fericirea ci o intretinganditi-va la un cuplu care se iubeste, are copii si nu mai are bani destui care sa-i asigure un trai decent....nu intervin discutii, cine spune ca dragostea suplineste lipsa banilor e naiv....cristina si bebelina"Heaven is not a place, it is a feeling bebe Mariapagina Mariei


id="quote">id="quote">Corect...Iti dau dreptate...E totul tare roz cand banii exista,iar cand incepem sa zarim fundul pungutei cu doi bani...hm...rozul pleaca spre tonuri de gri....Ana-Maria,mami deAlex&Luana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Originally posted by Calinescu Lucia

nu banii aduc fericirea ci numarul lorbanii nu aduc fericirea ci o intretinganditi-va la un cuplu care se iubeste, are copii si nu mai are bani destui care sa-i asigure un trai decent....nu intervin discutii, cine spune ca dragostea suplineste lipsa banilor e naiv....cristina si bebelinaici ai mare dreptate.Fara bani dragostea nu rezista mult,dar cum a spus si Lucia ,adevarul e undeva la mijloc.diadaniela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by dulcetica

Ca sa fiu sincera, eu fac parte din categoria la care banii nu-i fac nici un rau.[:D]dulcetica


id="quote">id="quote">Si eu! Si eu!Ca sa ai bani multi, teoretic trebuie sa muncesti mult, timpul tau ar deveni pretios, familia te-ar vedea mai rar...lucru pe care eu nu pot sa-l fac.Dar daca as castiga la loto? Sau o mostenire? Ei? Ar fi altceva.http://community.webshots.com/user/tora97"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gandesc putin mai altfel aici. De bani avem nevoie pentru implinirea diverselor nevoi, fie ca e vorba de a manca o paine sau de a ne cumpara o casa cu 7 camere [:D] Ideea e ca mai putini se multumesc cu cat au, intotdeauna vrem mai mult. E normal sa ne dorim un standard de viata mai ridicat, dar asta nu inseamna neaparat ca asta ne va aduce fericirea. Banii sunt folositori, dar cu cat avem mai mult cu atat cheltuim mai mult. Si un sarac si un bogat pot fi la fel de rai sau de lacomi sau de invidiosi indiferent de absenta sau abundenta finantelor. De aceea nu am crezut niciodata ca banii in sine pot aduce fericirea. Sunt folositori si depindem de ei si totusi eu cred ca fericirea vine in primul rand din interior, e o stare si daca vreau, o alegere. Altfel nu ar mai fi fost scris "Jurnalul fericirii". Si atatia oameni care au fost lipsiti de lucrurile elementare, s-au ridicat prin alte lucruri, deasupra conditiei lor de saraci lipiti. Nu sunt de acord nici cu ideea ca dragostea tine de foame, ca nu tine, dar nici ca de bani "genereaza" fericirea fiindca s-a dovedit de nenumarate ori ca nu e asa.

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum cred eu ca stau lucrurile. Din cate am vazut in viata de zi cu zi.

Intr-o categorie se includ cei pentru care banii sunt pe primul loc, desi nu recunosc. Nu sunt fericiti in relatie si atunci prefera fericirea pe care o aduc banii, ca doar omul are nevoie de fericire, intr-un fel sau altul. Preferi sa mergi la lucru 7 zile, decat sa stai acasa cu familia, de dragul banilor, cei de acasa nefiind atat de importanti.

In alta categorie se includ cei pentru care banii nu sunt pe primul loc. Aici ma incadrez si eu. Prefer sa am zile libere petrecute cu familia, momente fericite pe care le voi tine minte si pe parcusrul anilor ce vin, pe cand banii sunt ceva ce vin si se duc. Ok, nu e bine sa nu ai, dar nici goana dupa bani nu ma caracterizeaza.

Deci, in concluzie, banii nu aduc fericirea, dar o intretin!

Sa nu devenim obsedati de bani, asta e cel mai important!

 

steaua noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa ne luam dupa necazurile care s-au abatut asupra bietilor costigatori la loto in SUA in ultimii ani banii aduc ... nenorocire. Pe unul l-a lasat nevasta si se judeca pt. bani, altul s-a imbolnavit de ceva incurabil, altuia i-a intrat un copil la puscarie pt. ca a inceput sa se drogheze sia fost prins cu droguri asupra lui, altul a fost jefuit, unul a murit etc.. A fost un reportaj despre asta. Cu toate acestea nu m-ar deranja sa cistig la loto :-)

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca banii nu aduc fericirea, ci fericirea ne-o da obiectul pe care il cumparam, vacanta pe care ne-o dorim, casa la care visam.Eu cred ca suntem fericiti cand ne putem realiza un vis, o dorinta.

Eu cred ca si intr-un apartament poti sa fii fericit, nu numai intr-o casa de 300 m2, si cu un opel de 4 ani te simti bine, nu numai cu mercedesul de 3 luni.

SUNT MULTE PERSOANE CARE MUNCESC CA SA TRAIASCA, IAR ALTELE CARE TRAIESC CA SA MUNCEASCA.

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...