Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Banii aduc fericirea?


Recommended Posts

Pai discutam despre legatura BANILOR cu FERICIREA!

Nu inseamna ca a intrebat cineva de cei care au bani multi si sint nefericiti,dar este un aspect....de ce nu poate fi luat in considerare? Supara cumva? E strict legat de subiect......

Cit despre inteleptii care au scris despre toate astea,nu vad ce rost isi mare subiectul daca au gindit ei in locul nostru si noi nu mai avem voie sa avem pareri.Dar iata de exemplu,ce a spus N.Iorga:

"Pentru fiecare om e un drum catre fericire:acela pe care e chemat sa mearga.Cei mai multi nu-l gasesc niciodata.Cei cuminti incearca pina la moarte.Cei mai prosti se trintesc la pamint si pling ca sint nenorociti.

Oamenii bogati se joaca de-a viata."

 

Afirmatiile mele "inutile" erau doar parerile mele,scuzati,domniile voastre,daca au suparat,n-a fost cu intentie.....insa erau strict la subiect.

 

 

BRENDA

"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"

http://community.webshots.com/user/brendamitran

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Draga Brenda, nu s-a suparat nimeni pe tine! Doar ca ai sarit cu gura la noi!

Gasesc foarte frumos ca l-ai citat pe Iorga![flo] Chiar te rog, si ii rog pe ceilalti, daca stiu maxime despre fericire, sa le scrie. In acest fel, putem sa invatam de la cei "luminati" despre fericire, si suntem cu totii mai castigati!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca banii castigati prin munca iti aduc fericirea si implinirea deplina. fara bani viata nu are sens: pentru o viata sanatoasa ai nevoie de bani ( alimentatia ) - eu stiu ca majoritatea care se plang au bani..dar nu-i folosesc cu scop...eu as da toti banii pe o mancare sanatoasa si o viata sanatoasa...decat pe gresie si faianta cum fac majoritatea..hai sa facem economie..sa ne facem in casa....nu stiu..ma bucur ca am avut o cazia sa spun asta..eu personal urasc oamenii care isi strang de la gura pt.masina, pt a0si face in casa nu stiu ce.....ii auzi tot timpul ca n-au....dar stim cu totii ca situatia este alta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca adevarul e undeva la mijloc, crede vreuna din voi ca (spatiu[:D]) copilul ei de 7 ani sa zicem realizeaza ca are 2 parinti care il iubesc daca este nevoit sa mearga zilnic la scoala in aceleasi haine ponosite, mostenite de la altcineva (care le-a mai purtat inainte) cand altii se lauda cu banii lor (care sunt defapt ai parintilor) si rad de el si de hainutele lui[:(]? sau de faptul ca parintii nu isi permit sa ii puna pachet la scoala[:(] (oricat de mult l-ar iubi, dragostea nu tine de foame)? realitatea e cruda, avem nevoie de bani, depindem de ei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia sa vedem:banii au totusi legatura cu fericirea?

BALZAC:"Prima conditie a fericirii se afla in noi insine."

EURIPIDE:"Din cei pe care soarta ii desfata,nu socotiti pe nimeni fericit mai inainte de a sti cum moare."

WEBER:"nu-i fericit cel care are ce doreste,ci cel care nu doreste ceea ce nu are."

 

BRENDA

"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"

http://community.webshots.com/user/brendamitran

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca Brendamitran are dreptate in toate postarile ei,mie mi se pare ca a raspuns exact la subiect.

Fericirea e o stare launtrica aparte,data mai mult de felul in care te raportezi la lucrurile din jurul tau,la felul cum le accepti,sau nu le accepti...nu chestiile exterioare ,de genul banilor,o determina.

Au fost perioade in Romania cand am dus-o foarte prost dpdv material,dar am fost fericita.Acum am mai multi bani si nu pot spune ca sunt MAI fericita,ci tot cam asa.Personal nu am emigrat ca sa am bani mai multi!!!

Sotul meu in schimb,era nefericit cand o duceam de azi pe maine in Rom.Credeti ca acum e fericit?Nu,pentru ca vrea si mai multi.

Ceea ce vreau eu sa spun este ca fiecare om se raporteaza diferit la aceesi situatie financiara,in functie de valorile personale,de

conceptiile de viata,de asteptari,de personalitate.Referitor la bani,pentru unii "putin" inseamna destul,iar pentru altii "mult" inseamna insuficient...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brenda ai toata consideratia mea pentru minunatele citate insa nu cred in retzetele de fericire ale unor geniali care au murit sinucigandu-se, saraci sau nebuni.

Pentru un vis da, sunt geniale filosofiile, pentru viata in care traiesc eu, banii aduc fericirea.

 

cami

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brenda, sunt minunate cugatarile despre fericire!!! Te rog sa mai scrii inca, pentru ca sunt asa de profunde, incat chiar simt...fericire citindu-le!

Draga Cami30, nu cred ca se gaseste nici o aforisma despre fericire care sa se refere la bani. Tind sa cred ca esti o persoana foarte superficiala. Imi pare rau, dar asa pari.[biz]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BALZAC:"Sint fericiri in care nu mai crezi.Ele vin ca o lovitura de traznet si te mistuie,"

Exista multe citate referitoare la fericire,insa opiniile vor fi in continuare diferite.Cei care au crescut,sau au devenit pe parcurs cu o stare materiala buna,e greu sa inteleaga ca fericirea nu are nici o legatura cu banul.Culmea e,ca sint multi si cei saraci,care cred asta.....motivul este unul singur pt toti......sa nu-l comentam.

La urma urmei,fiecare e liber sa aiba opinia lui.Eu prefer sa ramin la a mea si sa nu mi-o schimb,cu riscul de a parea desueta.

 

BRENDA

"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"

http://community.webshots.com/user/brendamitran

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...