Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

va ajuta sotii in gospodarie?


Recommended Posts

Loma, te rog mult sa nu te superi pt. ce o sa spun,ca stiu ca de la altii suna mai urat: Sotul tau este un nesimtit! Imi pare rau ca iti spun dar mi s-a urcat MIE tensiunea cand am citit ce ai facut tu si ce a facut el. Si inca ceva: eu in locul tau nu numai ca m-as fi oprit din treaba asta dar nici macar nu m-as fi apucat,doar nu-s animal de povara!!! E lipsa de respect crasa si nici nu mai stiu ce as putea spune,e no comment!!!!!

 

Mama de [copil]Lara Celine id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Creat
  • Ultimul răspuns

si ca sa raspund la intrebare,da, sotul meu ma ajuta in casa, eu credeam pana acum ca nu destul dar iata ca incep sa-l vad cu alti oki. E-adevarat ca mai trag de el dar nu mereu,el are probleme la chestii care-s de instalat,reparat,etc, dar in in rest...spala vase in fiecare seara, sambata daca ies eu cu fetita la joaca aspira, spala parchetul,sterge praful,schimba asternuturile, uda florile, strange jucariile,duce haine la masina, gunoiul,etc... Daca iese el cu ea,fac eu. Vine cu mine la cumparaturile saptamanale si cara tot la/de la masina,etc.. Nu exista mey asa nesimtire...

 

Mama de [copil]Lara Celine id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura tu vorbesti de lucruri sfinte, al meu n-a udat nici o floare de cand m-am maritat cu el, din contra ma ameninta ca mi le arunca pe toate, ca fac mizerie atunci cand le cad floricelele, ca fac niste gazulite.

Vinerea trecuta am vazut o floare frumoasa in ghiveci si am vrut sa o cumpar, si ce credeti ca am tot negociat cu el ca la usa cortului, mi-a picat fata cand am auzit ce-mi spune, cateodata nu-l mai recunosc ...cica cheltui banii aiurea .... si floarea costa o nimica toata, cat da el pe un sandwich in fiecare zi la pranz desi ii dau mancare de acasa.... si atunci m-am suparat.... flori nu mi-am mai cumparat de anul trecut, nu mai zic de zile speciale ca n-am primit nici o floare [:(] ....

 

Loma

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, Loma, ce rau imi pare ca treci prin toate astea. Sincer, te inteleg, ca al meu era la fel, si cum spunea cineva, "la inceputuri" era un dezordonat fara masura, nu-i pasa deloc cum ii arata casa. Si dupa ce m-am mutat cu el si am ordonat totul mi-a spus intr-o seara ca nici nu stie cum sa-mi multumeasca, ca e asa placut sa vina acasa de la servici si sa intre intr-o casa curata si ordonata. Ma rog, el a fost burlac 7 ani intre separarea de fosta nevasta si eu... dar cum am spus, nici acum nu face el prea multe, decat daca-l presionez eu, dar stie ca daca ma trezesc dimineata si gasesc o sticla de bere pe masa ce a baut el seara dinainte, o sa fac urat; stie ca daca cele 4 telecomenzi (tv, vcr, dvd si satelit) nu sunt aranjate frumos, in ordine descrescatoare de la stanga la dreapta, iar fac urat. Stiu ca suna de parca sunt de-a dreptul obsedata, dar nu e obsesie e mai degraba... spune-i Strategie, daca vrei. E ceva ce i-am cerut la inceput, cand m-am mutat cu el, ca sa-l obisnuiesc ORDONAT si multumesc lui Dumnezeu, am reusit. Chiar daca nu ma ajuta la curatenie, o pastreaza, are grija sa nu murdareasca mocheta sau masa sau geamul de la mobila (TV stand)si si asta conteaza mult. Sau cand lucram dupa-amiaza, pana la 2am si a venit prietenul lui in vizita, au mancat chips-uri si la miezul noptii cand a plecat prietenul lui (care e un imprastiat si mananca mai mult pe jos) a bagat omul meu aspiratorul in priza si a aspirat, sa nu cumva sa vin acasa sa gasesc firimiturile pe jos (chiar daca sunt convinsa a aspirat NUMAI in fata fotoliului unde a stat prietenul lui). Ideea e ca sotul tau nu numai ca e lenes, dar nici nu te respecta, nu respecta ceea ce faci tu in casa, nu apreciaza efortul tau ca Munca. Tocmai ptr. ca nu are nici idee de cat efort e necesar sa intretii o casa curata si ordonata, nu apreciaza ceea ce faci tu. Daca ai gasi o modalitate ca ptr. o luna-2 sa-l faci pe el sa faca toata munca (,) casei, sunt convinsa ca si-ar gandi bine cuvintele, inainte de a deschide gura.

 

http://community.webshots.com/user/nadia1412

 

Ne nastem goi, uzi si flaminzi. De abia dupa aceea lucrurile se inrautatessc.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cel putin am norocul ca desi nu ma ajuta, cel putin isi da seama de ceea ce fac; adica, mi-a spus de nu stiu cate ori ca el e constient ca adesea e mai greu ce fac eu acasa, decat ce face el la servici, ca, cel putin, el are varietate, mai se intampla cate ceva nou, alta zi-alte probleme, pe cand acasa e veeeeeeeeshnic acelasi lucru de facut: luni-schimb lenjeria, marti-spal geamurile, miercuri-spal rufe, samd... plus aspirat si sters praful ZILNIC (fetele din Hamilton stiu de ce[bang]).

 

http://community.webshots.com/user/nadia1412

 

Ne nastem goi, uzi si flaminzi. De abia dupa aceea lucrurile se inrautatessc.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loma, sotul tau este nesimtit.

Ia mai da-l in aia a ma-sii cu istericalele lui.

Inteleg ca are de lucru si e tracasat, da' chiar asa, sa nu puna mana pe nimic...

Eu zic sa te muti in alta parte, macar o perioada. Lasa-l pe el sa trebuiasca sa faca treaba singur cand l-or napadi gandacii, ca nu si-a luat sluga.

Mai face si figuri. [xx(]

Sorry, m-am enervat.

Si eu lucrez fff mult, dar tot pun mana si fac prin casa. Si sotul ma ajuta mult, el gateste, ce mai, se poate mult mai bine.

 

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Loma

fetelor am avut niste discutii cu el, acum prin telefon, imi vine sa ma dau cu capul de toti peretii, ma acuza ca i-am stricat toata ziua, ca nu mai e bun de nimic la serviciu, si ca din cauza mea nu poate sa faca fata la jobul lui, m-a facut in toate felurile, [q] [q]nu mai stiu cum sa fac, [q] i-am zis ca intr-o casnicie sotii trebuie sa se ajute unul pe celalalt, imi tot zice ca nu am dreptate, ca trebuie sa-l inteleg ca el are nevoie de relaxare acasa nu sa-mi spele mie vase, ce sa inteleg unul care tot munceste de uita sa-si mai ia si medicamentele si celalalt moare de lene si pierde vremea in fata tv.


id="quote">id="quote">Mai Loma,chestia asta cu"nu mai sunt bun de nimic la lucru" m-a lasat cu gura cascata!Aceeasi replica o primesc si eu si nu trebuie sa deschid gura pentru ca-l stresez si"eu asa nu mai pot,o sa raman fara servici din cauza ta!".Auzi,ce zodie are sotul tau?Taur?Draga mea,nu te mai enerva,incearca pe cat posibil sa ignori ca altfel ajungi sa o iei razna!De schimbat,m-ar mira sa existe sanse...[pup]SIMONA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Simona73

Draga mea,nu te mai enerva,incearca pe cat posibil sa ignori ca altfel ajungi sa o iei razna!De schimbat,m-ar mira sa existe sanse...[pup]SIMONA


id="quote">id="quote">

 

fetele, dar cum o sa reusiti sa ii ignorati? adica voi o sa trageti in continuare la jug in timp ce ei grohaie la teveu, n-o sa va mai plangeti, n-o sa le mai cereti ajutorul, nu nimic? pai si ce casnicie e asta?

 

sincer ma mir ce au in cap barbatii de genul asta cand se insoara? pe ei nu-i invata nimeni, nu le spune nimeni in ce consta casnicia? mare ti-e gradina, doamne...Loma, io i-as fi pus galeata de vopsea in cap, sa fi fost in locul tau si sa-l fi auzit cum imi zice sa mai strang si in bucatarie dupa el, auzi magarie! aveti copii?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loma, cum poti sa spui ca esti absurda? nici gand...vorba Laurei, scuza-ma, dar este mare nesimtit...sotul meu m-a ajutat mereu (impropriu spus ajutat fiindca el face aproape tot, mai ales de cand il avem pe bebe) si niciodata nu a asteptat de la mine nimic...au fost perioade cand avea job si imediat dupa mergea la scoala pana noaptea tarziu si tot cand venea acasa isi gasea energie sa ma mai ajute la ce era de facut prin casa...acum alearga pe la clienti toata ziua, pe jos, ca nu avem masina, vine acasa frant dar o data nu mi-a spus ca are nevoie sa se relaxeze si nu ma poate ajuta la curatenie, din contra, el este cel care se apuca primul...cat despre zugravit, nici nu s-ar pune problema vreodata sa se astepte sa fac eu (adevarul este ca nici nu ma pricep, dar, de nevoie, probabil as invata), a zugravit singur tot apartamentul (4 camere) intr-o saptamana si nu s-a plans o data.

 

Deci crede-ma ca nu tu esti absurda ci sotul tau este sub orice critica...nu-i mai accepta marlaniile si apreciaza-te la adevarata ta valoare...chiar daca nu-i place sa faca treburi in casa, sunteti un cuplu cu obligatii si drepturi egale, tu nu esti menajera lui, iar daca asa te considera cere-i salariu pentru asta (pe langa banii pe care-i da in casa) macar sa-l usture la buzunar...vrea camasa spalata, spune-i tariful sau arata-i unde-i masina de spalat, detergentul si balsamul...vrea camasa calcata, la fel, tariful sau arata-i unde-i masina de calcat...nu-i place sa spele vase, du-te si cumpara o masina de spalat vase si ii spui ca i-ai gasit inlocuitor si ca nu mai este nevoie "sa-ti" spele vasele...pe langa faptul ca este nesimtit mai este si tupeist pana la luna si inapoi...sincer, nu stiu cum l-ai suportat atata timp.

 

Sper ca nu te-am suparat, dar nu ma pot abtine cand vad atata bataie de joc.

 

Oana si bebe Andrei (18.02.2005)

 

Cu ce se ocupa sotul meu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...