Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

va ajuta sotii in gospodarie?


Recommended Posts

Loma [:(]

Singura ta greseala a fost ca l-ai sunat la serviciu pentru a-i face morala ca nu te ajuta deloc la treburile casei. Are dreptate, i-ai stricat ziua pentru ca nici eu nu cred ca e potrivit sa-l suni la serviciu pentru a discuta pe tema asta. Trebuie sa-i spui lucrurile astea exact atunci cand se petrec. Eu n-as fi zugravit nimic-nimic (desi nu e placut sa ramai cu treaba neterminata), m-as fi asezat langa el, la tv. De ce ar avea el mai multe drepturi decat tine sa se relaxeze?!

 

Sotul tau trebuie sa-si schimbe atitudinea si conceptiile de genul "femeia traieste pentru bunastarea barbatului" (daca e sa parafrazez semnatura Ramonikai). E culmea nesimtirii! [porc]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Loma, imi pare rau pentru ce ti se intampla. Trebuie neaparat sa discuti cu el dar cu calm si sa-l faci sa constientizeze ca asa nu o duceti mult, tu sa duci toata casa si el sa leneveasca. Ati discutat lucrurile astea inainte sa va casatoriti? El s-a aratat dispus sa te ajute la treburile casnice?

 

Sotul meu de exemplu e foarte activ. Are o energie debordanta, cat pentru doua persoane. E foarte priceput si NICIODATA nu ma lasa sa fac treaba de una singura. Si nici nu trebuie sa fac din nou dupa urma lui, fiindca nu face nimic de mantuiala. Daca eu fac mancare el da cu aspiratorul, sterge praful sau daca eu calc el sterge gresia, face curat in bucatarie, baie, etc. cum se poate ca unul sa le faca pe toate si celalalt sa stea? Muncim amandoi, asa e firesc. Amandoi avem serviciu, amandoi trebuie sa intretinem casa. Eu am vazut cat de harnic si amabil era in tot timpul cat am fost prieteni si am discutat despre cum ne vom ocupa de casa si toate astea dupa ce ne vom casatori. Nu am avut nici o surpriza neplacuta!

 

Nu pot sa-mi inchipui cum sa nu te ajute nici macar la zugravit. Cand ai sa fii insarcinata sau o sa aveti copil, ce-o sa mai faca? O sa te lase sa repari acoperisul singura? (am dat si eu un exemplu). Tu esti satana? Mai da e de o nesimtire crasa, n-am mai auzit asa ceva. N-ar fi rau sa-i arati domnului sot si parerile altora, ce fac alti barbati in casa (adica de toate, ca si femeia, ca nu le cade nici un galon!) si sa se puna pe treaba ca nu te-a luat de pe plantatie.

 

Na ca si eu m-am cam infuriat la subiectul asta [alcool]

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loma, nu imi vine sa cred. de cand si pana cand zugravesc femeile, mai ales daca sotul sta in casa bine mersi si se uita la TV????[alcool] eu asa ceva nu am mai pomenit [bang]

atata nesimtire nu stiu daca mai exista. te pomenesti ca te pune si sa scuturi covorul (presupunand ca in Canada s-ar scutura covoarele, ca aici), sa repari tzevile de prin casa etc... [bang]

si sa te mai si jigneasca... e strigator la cer.

eu nu as mai face NIMIC. sa stea in propria mizerie pana se imbolnaveste.

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz [pis] Bubulina [pis] Maritza [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loma, nu mi se pare normal cum procedeaza al tau sotz.Nu sa ma laud ca nici al meu nu spala vasele, ba mai are si obiceiul de a manca la TV si a-si lasa paharele, farfuriile pe pervazul de la fereastra, asa incat sa le vada toti din strada(ca stau la casa) cum troneaza pe pervaz, vase nespalate.Plus ca veci nu spala WC-ul, sau vana.

DAR: cu mana lui a zugravit, a schimbat plafoane, a facut izolatii, etc, cumpara flori(si la birou are 2 , sa vezi ce grija are de ele), a montat bucatarie, WC, pe scurt munceste foarte mult pt casa unde pe mine nu ma lasa sa ridic un deget, si asta dupa ce vine de la servici, dupa ora 6 seara.

Eu stiu ca sunt si barbati care nu sunt in stare sa faca munci de astea migaloase(de genul pus faianta, gresie, zugravit, montat plafoane, bucatarii, etc) dar ttotusi la CEVA ar trebui sa te ajute si sotul tau acolo ca in mizerie nu-i place nimanui sa traiasca si banuiesc ca nici lui, si cine nu-si face NU ARE, plus de asta in momentul in care s-o insurat nu si-o schimbat servitoarea din mama(probabil) cu tine.Toti avem defecte, si noi femeile avem, dar incearca sa-l convingi cu frumnosul sa colaboreze , si in legatura cu floarea ce ai vrut sa ti-o cumperi si nu te-a lasat, nici nu ar fii trebuit sa il intrebi, trebuia sa o cumperi si gata, plus ca daca ii pui sandwich la servici nu vad nici eu de ce mai da banii aiurea sa imbogateasca ce stiu eu ce chinez sau arab...ai dreptate.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum, chiar sa zugravesc sau sa vopsesc de una singura, nu m-ar lasa[sm]. Dar nici eu nu-i cer sa faca treaba in casa si sa stiti ca de aici incepe armonia[cina2]. Decat sa faca ceva care nu-i face placere [papica]si pana la urma, habar nu are, mai bine nu face. Asa ne-am obisnuit...Daca eu nu sunt acasa, omu' nici nu cred ca stie unde-i bucataria, dar asta e . Nu consider ca ar abuza de mine[:D] cand are treburi serioase[ttv][hagi] si eu[spala] sau fac papa[ups]. Oricum, urasc discutiile de orice fel intre noi[xx(], si ca atat mai mult cele cu impartitul sarcinilor in casa!![cheers]

 

SANATATE, CA-I MAI BUNA DECAT TOATE!

 

cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc ce mi s-a intamplat aseara.Am ajuns noi acasa,eu nu ma simteam prea bine,mi-a zis sotiorul meu iubit sa-i fac ceva de mancare ca ii e foame. I-am pus pe masa niste mezeluri ca nu ma simteam in stare sa fac altceva.A mancat si... "strange si tu masa ca eu ma duc sa fac baie"Am simtit ca-mi ies ochii ca la melc.Si i-am spus stii ca ma supar cand faci chestia asta,ai zis ca facem tot impreuna, bla bla... si a strans masa.N-a spalat vasele dar s-a invartit prin bucatarie.

Al meu sot in general ma ajuta, nu se omoara dar nici nu sta sa se uite la mine cand eu fac curatenie.Isi gaseste de lucru.

Pleaca pentru o perioada si vezi cum se comporta si daca nu isi "revine" poate ar trebui sa te gandesti ca mai exista barbati - fara suparare-. Cand o sa vina BB ce o sa faci?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem 11 ani de cand stam impreuna... eu am incetat sa-l mai schimb... sa renunt la el?... dar il iubesc... asa cum este nesimtit... si nici macar farfuria murdara de niste firmituri n-o clateste... sa stranga masa??? sa spele podele??? doamne fereste...

In ce priveste florile are aceeasi parere cu sotul tau, dar eu nici macar n-as indrazni sa cer o floare...

Ce poti face?... sa te adaptezi... si ce daca nu-i plac florile? eu imi cumpar mereu singura... si i-am spus ca asa cum el fumeaza si-i place, iar mie nu, la fel este cu florile...

Nu te mai apuca sa faci treburi de genul vopsit singura... si ce daca va vin musafiri? n-o sa fie totul perfect... ce crezi ca te vor critica numai pe tine? Asta chiar este munca de "barbat" asa ca despre el isi vor face parerea pe care si-o vor face...

Nu-l mai suna la serviciu... dupa parerea este cea mai mare greseala... aveti timp sa va balacariti acasa... stii cum se spune ca rufele murdare se spala in familie...

Incearca sa faci mai mult din lucrurile care iti plac...fara el... el sta la televizor sau doarme eu plec cu copilul la plimbare... sunt obosita, ma duc la Mc Donalds... eu stau si beau o cafea, iar copilul este multumit ca se joaca...

Nu ai copil? Intalneste cu o prietena... sau citeste... imi aduc aminte ca asta l-a si enervat odata ca eu imi gasesc mereu de lucru...Inainte sa para Adi cand veneam de la serviciu) faceam croitorie...

Si nu in ultimul rand fii optimista... gandestete ca nu-l poti schimba si fa ceva pentru tine...

As avea o gramada de exemple despre al meu sot... cel mai frumos mi se pare cand am vrut sa ma duc la aerobic... si mi-a spus sa nu-mi imaginez ca el va sta acasa cu copilul ca sa ma distrez eu... si sigur este copilul lui ... are acelasi chip...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt casatorita doar de cateva luni, dar sotul ma ajuta la foarte multe treburi, nu pot sa-mi inchipui viata traita in felul in care ai povestit tu. in primul rand nu pot sa cred ca tie iti este atribuita treaba cu zugravitul, este o treaba barbateasca cum s-o repartizati ca sa fie facuta de tine. eu zic sa te mai gandesti daca vrei sa ai un copil cu un asemenea barbat in cazul in care nu-si schimba atitudinea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

filofteia, asta e un fel de resemnare. Adica el sa nu o ajute cu nimic, ea sa se gandeasca ca nu il poate schimba oricum dar sa ramana cu el fiindca il iubeste- exemplul dat de tine. Poate in cazul tau functioneaza si ti se pare ok, dar nu e valabil pentru toata lumea.

 

Daca el te iubeste asa cum pretinde atunci inseamna ca si el trebuie sa faca un minim efort pentru a-si arata pretuirea si dragostea. Si daca nici macar farfuria nu si-o spala si are pretentie de la tine sa faci tot, eu inteleg ca iubirea e numai de o parte. Si atunci nu inteleg la ce bun sa te resemnezi si stai cu un asemenea om.

 

Mi se pare o mare marlanie si iresponsabilitate ca sa-ti spuna " sa nu-ti imaginezi ca voi sta acasa cu copilul" etc.

 

E bine sa-ti gasesti alte activitati, dar nu e bine sa suporti un sot badaran care ...prin ce isi arata el dragostea? Ca de vorbe e satula o lume-ntreaga!

 

Mi se pare o mare greseala sa tolerezi asemenea comportament.

 

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.id="navy">[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loma, Filofteia, imi pare rau ca vi se intampla asta. Mie mi se pare foarte urat din partea lor.

Eu am mare noroc cu al meu - face toate treburile grele si ... mai murdare, de pilda nu ma lasa sa spal WC sau galeata de gunoi sau tigaile super-jegoase. Si face de la el.

Si nu acuma, de cand sunt gravida si nu prea mai pot, ci intotdeauna el a facut mai multe decat mine in casa. Are si momente cand nu are chef - normal! Dar nu m-ar lasa niciodata sa zugravesc sau sa fac treburi grele in timp ce el se uita la TV. Asta e culmea.

Macar nu mai strangeti dupa ei! Nu trebuie sa munciti in plus. Si cum sa nu stea cu copilul cand ma duc la aerobic, ce, l-ai facut singura? Pai, daca nu poate, sa plateasca babysitter...

 

J 25 fix

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...