Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

va ajuta sotii in gospodarie?


Recommended Posts

Nu va suparati, va rog, dar cu ce o ajutati pe Loma scriind mesaje in care doar va laudati ce grozavi sunt sotii vostri? (ex: ileanacz) Nu sunteti fairplay. Eventual reusiti sa o deprimati si mai mult.

 

Dati-i si un sfat bun care sa o ajute sa-l schimbe pe sotul ei, iar daca nu aveti sfaturi, macar nu va mai laudati atat. Stiu, subiectul se numeste "va ajuta sotii in bucatarie?", deci e o intrebare adresata voua, dar cred ca e suficient doar sa-i mentionati ca da, va ajuta. Mai important mi se pare sa scrieti cum ati reusit sa va dati "barbatii pe brazda" si sa-i convingeti sa participe la treburile casei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nici macar nu vreau sa spun ca toata lumea este la fel... dar nici nu cred ca este o solutie una doua sa te gandesti la despartire... poti face lucrurile si din punctul tau de vedere... poate ca sunt eu mai rezistenta, dar nu as renunta la el...

Chiar daca nu spala podele sau vase, dar usa de la intrarea in apartament a pus-o singur, ca a spus ca nu are rost sa dea bani la mester sau orice se defecteaza in casa el repara... este adevarat ca si eu fac pe neajutorata... noi n-am adus niciodata un instalator in casa... pentru ca este foarte priceput de felul lui... nu suporta sa avem ceva stricat in casa...sau masina de spalat automata a montat-o tot singur in seara in care am cumparat-o...Dar niciodata n-o sa ma ajute la "treburile femeiesti" cum le spune el.... asa a fost crescut... eu m-am adaptat... poate sunt eu altfel... dar recunosc ca nu mi-ar fi placut un sot cum este cumnatul meu care face mancare si spala WC etc... dar nu este in stare sa schimbe o siguranta si a trebuit sa se duca barbatul meu ca sa le puna yale la usi... NA CA AM INCEPUT SA-L LAUD!!!

Am trecut prin multe impreuna... dar unele lucruri nu se schimba...

Greseala lui LOMA a fost ca s-a apucat singura de zugravit... pentru ca nu reiese de nicaieri ca el a pus-o....

Imi aduc aminte de mama care se lupta cu covoarele sa le scoata afara... eu daca le scoate afara bine daca nu nu... nu imi rup mijlocul pentru ca este el nesimtit, dar nici nu ma cert cu el... ca intr-un final tot vom face si curat...

Toata treaba este sa stii cum sa pui problema si repet inca odata despartirea nu este o solutie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Addaid="red">, pe de o parte intrebarea e daca ne ajuta, pe de alta parte Loma a intrebat daca nu cumva e absurda - probabil de asta am scris noi toate astea.

Cat despre ce sugerezi tu, raspunsul e simplu: asa cum a mai scris cineva, eu m-am asigurat inainte sa ma casatoresc ca pe de o parte nu are pretentii care depasesc posibilitatile mele (sa fie servit, etc) si pe de alta parte ca pune mana si face treba in casa, atat mestereala, reparatiile cat si spalat vase si dat cu aspiratorul.

asa ca nu am un sfat pentru Loma ce sa faca acum, din punctul meu de vedere nu trebuia sa-l ia asa. Pot doar sa repet ce am zis mai devreme: SA NU mai stranga dupa el, sa nu mai faca treaba lui etc.

 

J 25 fix

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine sotul meu ma ajuta in gospodarie , ce-i drept suntem casatoriti de aproape 9 ani si acest lucru este rezultatul unei munci sustinute din partea mea. A crescut intr-o familie cu mama casnica unde puiul mamei doar se ridica din pat si socrela mea presta mic dejun, hainute curate , apa calda pentru plodul mult iubit. Eu am crescut intr-o familie in care ambii parinti au muncit, tata o ajuta pe mama la orice , nu exista ideea treburi femeiesti si barbatesti. Cand ne-am casatorit evident ca fiecare dintre noi incerca sa aplice ceea ce a vazut si i-a placut din mediul in care a crescut. Cand veneam de la serviciu si vedeam masa plina cu vase , camerele vraiste , ma apucau toti nervii. L-am rugat , l-am amenintat, fara rezultat.Intr-o zi m-am enervat si am inceput sa arunc pe gresie toate farfuriile de pe masa , am facut curat si in frigider tot la modul acesta , dar domnul nu a priceput decat ca s-a casatorit cu o tipa tacanita. Asa ca am trecut la masuri radicale : tacamuri de plastic , farfurii la fel , toate doar pt el. Eu aveam vasele mele (ce mai ramasese din ele)si dansul se chinuia de zor sa foloseasca tacamurile din plastic si farfuriile care i se pareau foarte incomode. La curatenie nu se punea problema sa presteze asa ca eu veneam acasa , mancam si-l intrebam : iesim afara sau plec singura ? Si dansul se minuna : pai casa ? Casa sta aici , nu pleaca nicaieri , ce-ai cu ea ? Pai nu faci curat ? Nu . De ce ? N-am chef . Da' e jeg ! Si ce daca , sunt plictisita si am chef sa ies. Dupa vreo 2 sapt in care nu va spun ce era la noi in casa uite-l pe domnul ce-l gasesc cu aspiratorul si cu mopul in mana. Ce faci draga,te-ai lovit la cap ? Vezi ca alea sunt periculoase , nu ti se mai dezlipesc de degete daca pui mana pe ele.Pai vin musafiri , vrei sa-i primim in asa mizerie? Aaaaaaa , deci ti-e rusine cand vine cineva la tine ,dar cand stai tu ca porcul in cotet n-ai nici o jena , da' de altii ti-e rusine , nu ? Si usor usor a inceput sa ma ajute la curatenie si cand nu veneau prieteni , dupa ce s-a plictisit de tacamuri de plastic a promis ca spala si vasele daca-l las sa manance si el ca omul .Si acum e mandrul posesor al unui aspirator personal pe care doar el i-l foloseste -asta pentru ca mocheta e doar la baiat in camera si ei fac mizerie acolo nu eu , spala si vase daca e nevoie , mai si gateste uneori. Important este ca nu mai exista conceptia de "treaba femeii" iar cand mergem la socri in vizita o cearta mereu pe socrela ca l-a rasfatat pe socrul meu iar dansul sta la masa si e servit in timp ce ea alearga precum albinuta.

Ce vreau sa-ti spun : nu este deloc exagerat sa-l rogi sa te ajute , insista pana in panzele albe daca e nevoie , si cu bine si cu mai putin bine .Nu prea sunt de acord cu fetele care te sfatuiesc sa te resemnezi si sa faci tu singura totul iar domnul - asta e obisnuieste-te cu el.Noi avem prieteni in care ea face totul si spune asa senina ca-i place la nebunie sa munceasca PENTRU el. Eu chestia asta n-o s-o pricep in veci : el nu poate face nimic pentru mine iar eu o viata sa-i fac de toate?Poate par mai egoista dar cum sa cred ca ma iubeste cand el sta la tv si-l doare undeva daca eu sunt sluga fara leafa in casa aia si-mi dau duhul frecand cratita sau plimband aspiratorul. Si daca seara in pat i-l refuz pt ca sunt obosita tot el sa strambe din nas ca nu-l mai iubesc daca-i intorc spatele . Eu chestii din astea nu le inteleg , imi cer scuze daca par rea in afirmatiile pe care le fac.Nu mi se pare ok sa zugravesti tu iar el sa stea la tv , puteti face lucrul asta impreuna( zugraveala) dar nici nu cred ca e bine sa-l suni la job sa-i faci morala. Eu chestia asta n-am suportat-o in veci , job-ul e total separat de familie si casa , asa cum eu las problemele de la serviciu atunci cand am iesit pe poarta firmei ,vice-versa mi se pare perfect valabila.hai ca m-am lungiiit... cat o zi de post

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loma, uite ce cred eu: ca omul alaturi de care ai ales sa iti petreci viata este un tip extrem de comod, nu te respecta deloc si e violent.Nu te loveste cu palma, dar te biciuieste cu vorba. La violenta fizica se poate ajunge si asa, mai intai reprosuri, apoi vorbe urate, mai tarziu o palma scapata, apoi una intentionata, toate pe fondul lipsei de respect a sotului fata de sotie si a atitudinii de resemnare a acesteia.

Asadar eu nu te sfatuiesc sa te resemnezi, ci sa deschizi ochii si sa il vezi in adevarata lui lumina.Ma intreb care e viata voastra de fapt, pentru ca in mare masura viata e o repetitie de genul "servici-casa", si daca la servici nu sunteti impreuna, iar acasa doar va certati, nu stiu ce mai ramane.O seara la restaurant, oricat de romantica,niste flori dragute, sau o iesire din oras, odata la nu stiu cate luni, nu au cum sa spele toate nemultumirile, amaraciunea, tristetea, singuratatea si durerea care se aduna zi de zi, tot mai mult in sufletul tau. Nu am de gand sa filozofez mai mult.Incearca doar sa pui in balanta ce te face fericita si ce te supara in atitudinea sotului tau fata de tine, si asta cat se poate de corect si realist.Si vezi in ce parte se inclina balanta, vezi daca merita sa continui sa te chinui, caci ai in fata viata intreaga. Cum vrei sa ti-o traiesti?

Fireste, doar tu poti hotari.Gandeste-te insa ca RESPECTUL reciproc e baza unei casnicii durabile.Daca el nu te respecta si/sau tu nu il respecti pe el, nu veti reusi decat sa va chinuiti unul pe altul si apoi si copiii, daca vor veni...

Eu iti doresc sa ai putere sa te detasezi de rutina zilnica si sa privesti situatia in ansamblu, cu toate ale ei, bune si rele.Iarta-ma daca acum, dupa ce ai citit mesajul meu nu te simti mai bine, ci poate chiar mai rau.Probabil gandesti :"of, si asta a batut campii si nu m-a ajutat cu nimic!..." Nimeni nu iti poate da o "reteta" in genul spune-i/fa-i sotului tau asta si de maine va fi un sot model.

Fericirea unui cuplu nu sta in faptul ca sotul da sau nu cu aspiratorul, ori ca sotia spala sau nu WC-ul. Alta e esenta lucrurilor.Poate sa fie super harnic si curat, daca nu da doi bani pe tine, sau te tine numai in suturi (fie ele si verbale).

Acum chiar ca pun punct, cred s-a inteles ce voiam sa spun... [flo]

 

P.S. Cum e in familia mea? Fiecare face ce poate si cand poate, uneori de unul singur, dar de cele mai multe ori impreuna.Uneori trec zile intregi fara sa faca nici unul nimic prin casa daca sunt obiective mai importante(cum ar fi faptul ca sunt ultimile zile cu soare ale acestei toamne si preferam sa ne petrecem timpul liber prin parcuri...), alteori ne mobilizam si facem de toate. Avem grija unul de altul si amandoi de copii si...cam atat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ati avea copii si v-ar trata ce asa un grad de indiferenta, nu v-ar asculta deloc, a-ti vorbi cu ei si ei s-a preface ca nu va aud...cum ati reactiona? Banuiesc ca atunci puteti sa puneti piciorul in prag ca va puteti impune in fata unui copil.

 

De ce nu in fata unui barbat?

 

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

 

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

 

Pozele Noastre

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tuturor de mesaje, mi-am mai descarcat sufletul in fata voastra, si deja ma simt mai bine

 

M-ati inteles gresit nu eu l-am sunat la birou, morala i-am facut-o cu o seara inainte, ne-am certat, am dormit separat si dimineata nu ne-am vorbit deloc, el m-a sunat la serviciu sa ne impacam, insa eu mi-am sustinut ideea, ca ma impac cu el atunci cand chiar il vad ca nu mai trandaveste si pune si el mana pe ceva, sau macar sa-si invete, asta l-a isterizat si mai tare, cum adica vine omul sa se impace si eu tot cu fundu in sus...... eu nu inteleg chiar nu pricepe ce vreau sau face pe prostul, si normal a inceput iar cu jignirile si ca el isi pierde jobul din cauza mea, ca el nu mai poate sa faca nimic......ca sunt o femeie fara cap, si ca nu realizez cat de important este serviciul lui pentru noi....

 

 

Apoi eu i-am scris un e-mail sa inteleaga mai bine ce vreau ca vad ca nu pricepe, tot imi reproseaza ca nu-l iubesc suficient incat sa fac eu totul acum, sau cat pot si vreau fara sa ma leg de el sau sa-i reprosez ceva, pentru ca jobul il solicita tare mult si are multe responsabilitati, da asa este recunosc asta, si ca asta e stilul lui lalait, vine pleaca nu face nimic, si eu nu reusesc sa-l schimb cu nimic.

 

Dar eu una nu inteleg, bine domnule ai de invatat, esti stresat, pune mana pe carti si mananca-le, mereu ii spun ca la copii, nu mai sta gura casca la tv., lasa internetu', lasa lalaiala si fa-ti treaba ta, si termina odata cu lamentarile ca esti stresat, eu tot timpul numai asta aud, il inteleg pana la un punct, e panicat ca mai are lacune, dar fa ceva.

 

I-am propus, hai ca-ti fac program, dar sa-l respecti, inveti intre anumite ore si de la ora cutare, distractie, mergem undeva amandoi, nici asa nu merge, se pune in fata tv. imi zice ca se uita la ceva anume si dupa merge la invatat fara discutii, dar de unde, se duce la el in camera si sta pe internet, si eu fac mancare, curatenie, si normal ca explodez, ca nici nu invata nici nu ma ajuta, daca ii zic hai afara sa ne plimbam, nu vrea ca are de invatat sau de terminat proiecte, si tot asa facem in fiecare week-end cu promisiunea ca de saptamana viitoare o sa se schimbe...deci va imaginati ca in fiecare weekend avem cate un scandal.. treaba cu plecatul de acasa ar fi tare buna insa unde.......

 

Nu stiu ce atitutide sa iau ca mi-am tot sucit creierii sa gasesc solutii, sa-l determin cumva sa faca ceva.

 

Probabil ca atitudinea mea de om priceput la toate a stricat f. mult in relatia asta, l-a rasfat atat de mult incat acum i se pare anormal sa-si stranga farfuriile din care mananca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loma:

 

1) nu ar trebui sa te certi cu el

2) nu ar fii trebuit sa te apuci de restaurari prin casa de una singura

3) o explicatie la rece sa stie cum sta treaba merita, dar fara crize.

4) nu rezolvi nimnic daca te "descarci" aici si apoi te intorci la vopsit si ranit dupa el, trebuie sa iei atitudine daqr NU scandal

5) daca e asa cras nesimtit ce are bun de stai cu el?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...