Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

va ajuta sotii in gospodarie?


Recommended Posts

Slajke, id="red">

1. nu ma cert cu el, ii spun frumusel ce ma doare si ce astept de la el sa faca, si of course ca ajungem la cearta.

2. cu casa, a fost asa amandoi am zugravit livingul si dormitoarele acum cateva saptamani, si acum ne mai ramasese holul, usile, baia mica si closetul din hol, mai mult eu am tinut sa le terminam odata ca ne vin niste prieteni la noi peste doua saptamani pentru cateva zile, si acum in perioada asta el are un proiect de terminat, de aceea am zis ca eu ma apuc sa termin cu vopselile.

3. de explicatii m-am saturat isi stie slabiciunile de leneveala, mereu imi da dreptate, recunoaste ca fara organizare si fara un program pe care sa-l si respecte nu iese nimic bun. Concluzia este ca nu are vointa deloc, se supara cand ii spun asta...... cica nu am incredere in el... ca doar datorita lui si jobului am reusit sa ne luam casa, da recunosc asta, tot imi inchide gura cu asta...

 

4. ce atitudine sa iau ca orice spun sau fac il ranesc la inima, e supersensibil scumpul meu, sunt dusmanul lui, cica il fac sa se simta si mai stresat prin atitudinea mea, ma prefera mereu zambitoare, orice imi spune el are dreptate si chiar daca nu are, tot are si eu trebuie sa inteleg asta ca de el e cel care tine casa, sa nu-l stresez cu treburile casei, sa-l las sa faca el ce vrea si cand vrea, si eu tot calma si zambitoare sa-l dragalesc, sa fac totul in casa din dragoste in timp ce iubirea vietii mele vorbeste lucruri super importante la telef. sau vizioneaza un film bun. Am uitat sa va spun ca el nu imi cere sa fac mancare sau curatenie, daca nu e nimic de mancare, isi cumpara, daca nu prea mai are rufe curate isi cumpara altele, dar observatii stie sa faca, ca gunoiul pute, ca nu stiu ce se strica prin frigider si nimeni nu le-a gatit...., ca pungile cu cumparaturi de la supermarket zac pe jos si nimeni nu le-a pus in frigider...

 

5. aia ma intreb si eu acum

 

Ileanaid="red">

nu e programator si nu cred ca are asta relevanta, da are deadline, insa cei de la serviciu nu stiu din ce motive le tot amana nu din cauza lui, ci la nivel de companie, si el s-a invatat ca tiganul cu scanteia, ca las ca si de data asta se mai amana.

 

crezi ca nu i-am inchis tv. de nunumarate ori si i-am zis hai se ne distram afara impreuna, scuza lui e ca nu are timp de distractii si ca tocmai vroia sa se apuce de invatat.....

 

Loma

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Loma:

 

Acum esti foarte nervoasa de aia vb asa.

Inca o data: NU trebuia sub nici o forma sa te apuci singura de hol, scari, usi, buda.In nici un caz presata de venirea nustiucui, etc.Macar le faci calumea? [pup].[olala] Sau dai cu vopsea peste aia veche sa sara peste 2 luni numa coji? Ai dat vacseaua veche jos? Ai dat cu vacsea de grond cel putin 2 straturi?Io in locul tau m-as aseza frumos la TV sau sa-mi fac unghiile si nu m-as agita fara rost.In timpul asta manipuleaza-l pe sotul tau sa se mobilizeze si in chestia cu florile cumpara draga fara sa-i ceri permisiunea ca nu costa averi si gata.Daca chiar nu ii plac, nici nu le va remarca.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loma, nu stiu ce solutie minune ar exista sa-l faci odata sa inteleaga ca "nevasta" nu e acelasi lucru cu "mama LUI". ma indoiesc si eu, alaturi de celelalte fete, ca se poate schimba. schimbarea vine din interior, tu poti sa stai si-n cap ca el tot ce vrea face, daca asa intelege el ca merge casnicia. are un model prestabilit: nevasta face tot, barbatu' e ca la mama acasa, adica stapanul intelelor, punct. ai fi femeie eroina daca ai reusi sa-i destabilizezi modelul asta, dar ma intreb: merita anii de chin si sacrificiu, fara certitudinea ca vei reusi vreodata sa ai un barbat respectuos, iubitor si gospodar langa tine? atata vreme cat exista fro 3 miliarde de alti barbati pe planeta. [;)] nu vrea nici copii...ai putea sa traiesti fara sa iti implinesti visul asta? nu-ti irosi vremea sperand in van ca il vei face tu sa-si doreasca. tu nu reusesti sa-l mobilizezi pentru chestii minore, elementare, daramite pentru asa responsabilitate uriasa cum e un copil?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt de parere ca acest barbat nu se va schimba vreodata, Loma va trebui sa te obisnuiesti cumva cu gandul asta.

si inca ceva- daca faceti un copil va fi si mai greu, o spun din experienta proprie; pe vremea cand eram doar noi 2 ma puteam lauda si eu ca ma ajuta in toate cele, de cand a aparut copilul isi petrece mult timp cu el,dar in casa nu mai face mare lucru.id="teal">id="Comic Sans MS">

 


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.id="Comic Sans MS">id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt de acord cu afirmatia ca sotul tau e de vina. N-are el nici o vina ca e, scuza-ma, cam mitocan. Nu am reusit sa inteleg in cele 3 pagini de ce te-ai apucat tu sa zugravesti singura. Apoi, banuiesc ca si tu lucrezi, iar in cazul acesta mi se pare ca trebuie sa-l bati cu propriile lui arme. Si tu esti stresata, si tu ai responsabilitati la serviciu. Si chiar daca nu ai avea un serviciu, tot inacceptabil mi se pare sa se poarte cum se poarta. Zugravitul nu-l faci singura, punct.

In cazul concret al tau mi se pare ca o terapie de soc e necesara, si sincera sa fiu, daca as ajunge in culmea disperarii ca si tine, as face intocmai ca si alex_c. Eu cred ca-s baliverne ce-ti indruga el cu responsabilitatea la serviciu, hai ca totusi nu-i presedinte de stat, toti beneficiem de stres la orice serviciu, daca suntem oameni responsabili. Nu stiu dar parca "stresul" asta de care sufera ascunde alti nemultumiri din partea lui. Chiar, la voi cum decurge o zi normala de casnicie?

 

pisici, flori si jucarele

 

______________________________

When the heart is full of love, the world is full of beauty

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai n-am vazut asa ceva de cand mama m-a facut. Cred ca tu esti prima care greseste. Auzi sa zugravesc si el sa stea la tv!!![bang]

Eu chiar sunt dezordonata in comparatie cu sotul meu care isi aranjeaza mereu hainele frumos si strange scobitorile dupa mine de le las in toata casa (e o obsesie a mea sa rup scobitori). Nu face mare lucru in rest, dar daca eu muncesc in casa si ii cer sa faca ceva nu se pune problema sa nu ma ajute. Chiar mi-a curatat odata 2 kg de ceapa sa ii gatesc niste chiftelute cu sos de ceapa si maioneza care ii plac lui, pentru ca eu eram super ocupata cu multe alte treburi, inclusiv mancare si nu aveam timp sa migalesc la alea.

Nu ii cer prea mult de obicei, dar i-am zis atat: Daca vrei sa ai nevasta asa cum o stii vesela si cu chef de... toate cele, sa socotesti asa : cat fac eu treaba si tu stai la tv sau dormi, tot atat timp trebuie sa recuperez si eu ca sa ajungem la acelasi nivel de odihna. Daca suntem pe nivele diferite, adica eu franta si tu saturat de stat, atunci iti intorc fundul si nici un pupic nu vezi, daramite sa mai discutam si sa ne simtim bine. Si cum nu ii place mutra mea de nevasta suparata si nervoasa, ma ajuta sa terminam cat mai repede tot si sa ne ramana timp sa facem AMANDOI alte treburi placute.

Asta nu inseamna ca nu ii zic de multe ori ca termin eu o chestie, sau sa stea linistit ca imi vad singurica de treaba.

Cred ca depinde cum il "cresti". Oricum ar fi vazut la mama lui acasa daca te iubeste, te RESPECTA si tine sa peterceti timpul cat mai placut impreuna trebuie sa puna si el umarul la munca.

 

Chiar nu inteleg de ce accepti umilirea asta. Eu una nu asa face absolut nimic pentru asa un om. Mai ales in vremurile de azi cand femeia munceste in acelasi stress cu barbatul si aduce aceeasi bani in casa. Altadata barbatul aducea banii iar femeia era casnica. Asa mai ziceam sa faci de toate.

 

 

http://community.webshots.com/user/anghelada

Cineva acolo sus ne iubeste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by adda

Nu va suparati, va rog, dar cu ce o ajutati pe Loma scriind mesaje in care doar va laudati ce grozavi sunt sotii vostri? (ex: ileanacz) Nu sunteti fairplay. Eventual reusiti sa o deprimati si mai mult.Dati-i si un sfat bun care sa o ajute sa-l schimbe pe sotul ei, iar daca nu aveti sfaturi, macar nu va mai laudati atat. Stiu, subiectul se numeste "va ajuta sotii in bucatarie?", deci e o intrebare adresata voua, dar cred ca e suficient doar sa-i mentionati ca da, va ajuta. Mai important mi se pare sa scrieti cum ati reusit sa va dati "barbatii pe brazda" si sa-i convingeti sa participe la treburile casei.


id="quote">id="quote">Adda intr-adevar ma deprima unele mesaje, insa imi fac un mare bine, imi deschid ochii, nici prietene nu am cu care sa povestesc din casa, de multe ori ma cert pe mine si plang cum suport atatea, am momente cand vorbesc singura de nervi, alteori am doar impresia ca mi se pare mie si ca sunt incapabila sa vad, dincolo de starea lui de lene, poate chiar e super super stresat si nu are chef de nimic, si mai vin si eu cu nemultumiri. Cred ca asta e cea mai periculoasa treaba, adica nici nu sunt in stare sa-mi impun punctele mele si sa le sustin pana mor cu ele in brate dar nici sa inchid usa si la revedere, ma complac intr-o situatie in care numai rau imi face. Insa intr-adevar cum zicea cineva, o sa-mi fac un tabel si vad cum ies, daca ies la minus ar fi cazul sa-mi reconsider relatia, si sa-mi inchei socotelile cat mai am timp.Ma gandeam si la o eventula discutie cu parintii lui, si ai mei, pentru ca nimeni din familie nu stie, ceea ce lui nu o sa-i placa deloc sa stie ca cer si sfatul altora, ma gandesc ca in cazul unei despartenii sa nu mi se reproseze ca n-am dat nici un semn si tot eu sunt nebuna neinteleasa. Ce ziceti e o idee buna?Scarmanusid="red">, da lucrez si eu dar nu ma plang cat sunt de stresata, cand ajung acasa las tot stresul la serviciu, nu suport sa ma plang, imagineaza-ti ce ar fi in casa noastra. De ce am inceput eu singura zugravitul? ideea era asa, am inceput sa ma uit dupa un nou job, fusesem la un interviu si am aflat ca sunt una dintre favorite, si apoi si vizita prietenilor la noi, si ne-am gandit ca tare ne ar prinde bine sa terminam cu zugravitul si sa stau linistita.Loma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost socata sa ii aud pe francezi spunand ce fac in casa. stiam eu ca si barbatii romani fac treaba (in general) dar le e rusine sa recunoasca. la noi asta e mentalitatea de femeie gospodina. m-a frapat faptul ca ii auzeam spunand ea face masinile de spalat, eu calc, ... ca barbatii gatesc si isi schimba retete, ... chiar si seara dupa servici cand combinam 2-3 chestii congelate, nu e mare lucru, dar e tare bine cand o face si celalalt... nu exista sa nu mergem impreuna la cumparaturi. am invitat un coleg de servici la cina si de fiecare data ne-a adus prajituri facute de el acasa. cumnatul meu este inginer, are responsabilitate, dar asta nu-l impieduca sa se ocupe de calcatul rufelor ptr toata familia, nu doar ptr el, in timp ce ea gateste. am fost de craciun impreuna si tipul isi calca camasa ptr seara de craciun. eu asteptam sa termine s-o calc si eu pe a sotului, deh, cu educatia ro in spate. cand a terminat, a luat-o pe a lui frati-su si i-a zis "vezi ca ti-o calc si pe a ta, ca tot am fierul in mana". vreti sa mai fac comentarii?

 

You're unique. Just like anyone else.

[pis]... si [copil] bursuca 08.05.05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

loma, in locul tau, eu i-as face urmatoarea propunere sotului: ok, esti stresat, obosit, muncesti mult la serviciu, nu esti capabil sau dispus sa ma ajuti, bine, te inteleg, dar si tu trebuie sa intelegi ca nu pot singura, trebuie sa contribui si tu cu ceva la indeletnicirile casnice (ca asta-i casnicia..totul se face in doi)..cel mai bine...cu bani pentru o menajera!!..cat se poate de simplu..te relaxezi si tu, nu te mai enervezi, aveti mai mult timp liber pentru voi..fara dureri de cap..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...