Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

va ajuta sotii in gospodarie?


Recommended Posts

Loma,

 

Eu am crescut in familie cu tata care nu facea absolut nimic in casa: cand am cumparat un covor urias l-am carat noi fetele, mici pe atunci cu mama, la fel si mobila, el astepta pe canapea.

 

Si am hotarat ca mie n-o sa mi se intample asta NICIODATA.

 

Ei, da m-am maritat cu baiatul lu' mamica care nu-si scotea nici camasa din dulap dimineata, ce gatit? ce-i aia aspirat? tu zici serios toate astea se calca? nu-i problema daca-mi tai unghiile pe jos, se aspira!!!!

 

Am fost destul de ferma: chiar daca tu castigi mai mult nici eu nu mananc cu 2 guri si nici nu dorm in 2 paturi.

Am facut lista, cu cine ce face, am luptat, am lasat jeg in casa si vase murdare plina chiuveta ca sa vada cum e, l-am lasat fara lenjerie curata, am zis: ia te uita ce plin de unghiute dragalase sunt pe jos...

 

Si in timp s-a apucat: spala vasele seara, cumparaturile le facem impreuna, pune masa dimineata si face ceaiul, uneori strange prin casa, SI DA isi taie unghiile pe ziar ca altfel pe jos raman si le admir zilnic.

Si la curatenie ne ajuta o tanti.

 

Da am dus mari lupte, ca i se parea normal sa fac eu: e treba femeii, nu?

Adica gatitul, curatenia, calcatul, etc. Asa zice si soacra: curatenia e treaba femeii!!

- Zau? sau

- Ce i-ai facut lu fi-miu de mancare?

 

Cu asa o educatie ce sa ma astept?

Asa ca tot educ la el saracu!

Eu zic ca se poate, daca TU vrei sa se schimbe si ti se pare ca merita sa lupti pt asta.

Trebuie doar sa fii ferma pe pozitii!!!

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Loma, o sa-ti spun parerea mea sincera, despre ce cred eu ca nu mergein relatia voastra (sau oricare alta): Problema nu e ce face sau nu face unul dintre parteneri, ci ceea ce asteapta celalalt. Ti-am mai spus, nici al meu nu face mare lucru in casa, si eu am zugravit singura aproape toata casa. El mi-a zugravit a doua mana in bucatarie si tavanele, ca alea nu puteam eu. In rest, am facut eu. Mi-a pus border in bucatarie, dupa care in dormitor, baie si camera fetitei, am asteptat eu cat am asteptat, am vazut ca nu pune, am pus eu. Dar la noi nu sunt absolut nici un fel de discutii pe tema asta, pur si simplu ca pe mine, sincer!, nu ma deranjeaza. Eu nu astept sa faca el nimic, le fac eu pe toate. Si nu doar acum ca nu lucrez, le faceam chiar si cand lucram, si lucram de la 6pm la 2am. Deci, daca vezi ca nu-l poti schimba pe el, incearca sa mai cobori tu asteptarile. Poate asa o sa va fie mai bine. Si eu as vrea sa ma trezesc dimineata si sa am cafeaua pregatita, dar nu o am, decat din an in Pasti... dar ma trezesc si o fac eu, chiar daca poate el e treaz de o ora deja. Dar am inteles ca asa e el sau asa l-am obisnuit eu: rasfatat, ca recunosc ca e un mare rasfatat si nu-i pot reprosa nimic, ca e vina mea, in primul rand; EU l-am invatat asa. Dar, cum am mai spus, noi nu avem nici o discutie pe tema asta, pentru ca pe mine nu ma deranjeaza, cel putin, deocamdata. Eu l-am invatat pe el sa nu faca mai nimic, si m-am obisnuit eu sa le fac pe toate. De gatit... gateste el, poate de 2 ori pe an si chiar si atunci ii ofer asistenta, vreau sa il ajut... dar, in general, ma scoate din bucatarie, imi spune cam ce-i spun eu: iesi din bucataria MEA! LOL (in gluma, bineinteles)... Oricum, nu vreau sa ma indepartez de la subiect. Ideea e ca NU putem schimba o persoana, nu se poate modela sufletul sau caracterul unei persoane dupa gusturile noastre. Asa ca ori ne coboram noi asteptarile si suntem mai ingaduitoare si ii iubim asa cum sunt, ori daca nu te poti schimba pe tine insati... de ce ai pretentii sa-l schimbi pe el??? Asta in primul rand. Si daca vezi ca sunteti nefericiti, oricum, nu va bateti joc de vietile voastre; despartiti-va (asta asa, ca absolut ultima optiune) si vedeti-va fiecare de viata. Daca el ar incerca in fiecare minut sa schimbe ceva la tine, tu cat de iubita te-ai simti???

 

Sa nu ma intelegi gresit, eu nu zic ca e ok ca el nu te apreciaza, nu zic ca e ok (ptr. tine) ca el sa nu faca nimic, am incercat doar sa expun putin lucrurirle din punctul de vedere al unei femei care nu asteapta ca sotul ei sa faca "munca de femeie" in casa.

Sper ca ai inteles ceva din mesajul meu.

Te pup dulce si-ti urez succes.

Nadia

 

http://community.webshots.com/user/nadia1412

 

Ne nastem goi, uzi si flaminzi. De abia dupa aceea lucrurile se inrautatessc.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nadiaid="red">, ai dreptate, nu neaparat faptul ca nu ma ajuta ma deranjeaza cel mai tare ci faptul ca eu tot astept sa-si schimbe modul asta de viata idiot, a intrat intr-un blocaj si nu mai stie sa iasa, ma mai enerveaza ca e nehotarat, cam posesiv, nesigur pe el si nu are incredere in nimeni, doar in mine si in el, e ca femeia cu drobul de sare, si tot da vina pe altii mereu, e hiper hiper hiper sensibil daca cineva ii spune ceva de rau s-a terminat, pune un bot de 50 de metri si atunci nu mai poti face nimic cu el. Si eu m-am tot saturat sa fac pe mama ranitilor pentru toate nimicurile, daca il iau un pic mai dur de ce se pune la mintea tuturor se supara si pe mine ca nu-l inteleg si ca nimeni nu-l iubeste. Tot timpul vrea sa fie laudat, mangaiat, alintat.

 

Nu zic ca are si calitati, sincer, familist, nu bea, nu fumeaza, nu femei, eu eram centrul universului pt. el, ca eu doar pe astea le-am vazut la inceput [alcool], stiu ca tine la mine, daca ma miorlai un pic ca mie rau sau am patit ceva lasa tot si sta la picioarele mele pana ma vede bine, daca am o problema de sanatate intreaba pe toti medicii care ii cunoaste, cauta pe internet, citeste, se documenteaza, stie sa alinte, sa mangaie si sa ofere dragostea. Dar daca eu ma enervez pe el nu mai obtin nimic, ma vede si pe mine ca un dusman. Cheia e la mine sa nu ma enervez atunci cand el leneveste, sau nu are chef de nimic, sa-i vorbesc dragastos si cu blandete, dar de multe ori imi pierd rabdarea si incep sa urlu.

 

Exemplul cu floarea care vi l-am dat m-a uimit si pe mine, ca de regula ma lasa sa-mi iau cam tot ce-mi poveste inima, nu comenteaza, din cotra el e cel care cheltuie cel mai mult si eu sunt aia mai zgarciobanca. Mereu vine acasa cu cate ceva, aseara de eg. mi-a adus un fel de tava cu protap de facut pui la rotisor in cuptor, eu nu as fi cumparat-o. Tot aseara pe mine ma incearca o raceala si m-am pus in pat si n-am mai facut nimic, domnu langa mine sa-mi faca ceai, sa-mi ia temperatura, sa faca mai cald in casa, azi dimineata primul lucru ma intreaba cum te simti, deci ii pasa de mine, insa daca ii spun ca sa ma ajute in casa zice nu dar daca ii spun mai pisicos du-te si fa aia ce eu sunt ocupata cu asta, atunci face.

 

Am ajuns la un fel de consens privitor la cearta de duminica seara, in sensul ca mai bine sta la serviciu pana tarziu si lucreaza acolo la proiect decat sa vina acasa sa mai fie tentat de tv. si internet, si cred ca e mai bine asa.

 

Scarmanusid="red"> nu stiu daca mai exista alte nemultumiri din partea lui in ce ma priveste pe mine, dar daca ar exista sigur mi-ar spune pentru ca nu e genul de om interiorizat, spune tot, e f. sincer de multe ori chiar deranjeaza multa lume pentru ca spune tot ce gandeste, eu una apreciez sa aflu sincer parerea lui decat sa ma minta.

 

Loma

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Loma

... e hiper hiper hiper sensibil daca cineva ii spune ceva de rau s-a terminat, pune un bot de 50 de metri si atunci nu mai poti face nimic cu el. Si eu m-am tot saturat sa fac pe mama ranitilor pentru toate nimicurile, daca il iau un pic mai dur de ce se pune la mintea tuturor se supara si pe mine ca nu-l inteleg si ca nimeni nu-l iubeste. Tot timpul vrea sa fie laudat, mangaiat, alintat.

 

Loma


id="quote">id="quote">

 

Pai atunci, asta fa si o sa vezi daca e mai bine sau nu. Probabil, ca in adancul sufletului sotul tau nu e decat un copil mare... e barbat din multe puncte de vedere, dar sufletul lui nu s-a maturizat, si aste e bine, spun eu: e un copil care are nevoie de atentie, de lauda, de asigurari din partea ta ca nu e altul mai bun pe lume decat el (cel putin nu ptr. tine), de asigurari ca il iubesti asa cum e... Cand il critici, nu-l critica, spune-i frumos, mangaie-l in timp ce-i spui, tine-l in brate, alinta-l, spune-i ce ai de spus, de parca ar fi copilul tau, nu sotul tau... cu vocea plina de dragoste, cu ochi blanzi si voce mieroasa. Doamne, Loma, atat de mult sper sa va fie bine. Sa ajungeti la un compromis si sa fiti fericiti.

 

http://community.webshots.com/user/nadia1412

 

Ne nastem goi, uzi si flaminzi. De abia dupa aceea lucrurile se inrautatessc.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ce priveste floarea... las-o, nici nu te mai gandi. O fi fost si el intr-o pasa proasta. La noi in casa eu sunt cea care cumpara de toate ptr. casa, tot timpul. Si daca el cumpara ceva (in general scule de tot felul), ma bucur ca si le-a cumparat, ca nu-mi place deloc sa ceara la prieteni sau vecini, dar mai am si eu momente cand il cert ca a cheltuit bani pe ceva care nu era absolut necesar (de ex, a cumparat un dvd burner si eram cu el) tot l-am certat... ca eram eu intr-o dispozitie zgarcita in ziua aia.

 

http://community.webshots.com/user/nadia1412

 

Ne nastem goi, uzi si flaminzi. De abia dupa aceea lucrurile se inrautatessc.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca are si calitati, sincer, familist, nu bea, nu fumeaza, nu femei, eu eram centrul universului pt. el, ca eu doar pe astea le-am vazut la inceput , stiu ca tine la mine, daca ma miorlai un pic ca mie rau sau am patit ceva lasa tot si sta la picioarele mele pana ma vede bine, daca am o problema de sanatate intreaba pe toti medicii care ii cunoaste, cauta pe internet, citeste, se documenteaza, stie sa alinte, sa mangaie si sa ofere dragostea.id="red">

Dar Loma, daca nu are grija de tine sa te menajeze fizic si psihic , ma intreb daca mai conteaza. Casatoria e "la bine si la greu ", unul lucreaza mai mult , e mai stresat, aduce mai multi bani acasa dar asta nu inseamna ca celalalt nu lucreaza, ca trebuie sa cada lat ca sa compenseze munca si salariu, nu te supara pe mine , dar parca datoria lui ar fii doar sa aduca banii acasa si de aici incolo, pe tine te intereseaza. Muncesti la servici, muncesti si acasa, deci ai 2 job-uri, asa ca poti sa soliciti si un salariu pentru cel de acasa si poate-l depasesti [}:)].

Si eu m-am casatorit cu "baiatul mamei", mama casnica, care-i punea supa in farfurie...pregatea imbracamintea de a doua zi bang] ...datoria femeii este de a face curatenie....[bang] [bang] si mi-a fost destul de greu cand ne-am mutat singurei. Am inceput sa fac lista cu ce treburi avem de facut si sa le impartim, pentru ca nu pot sa le fac singura pe toate...la inceput il certam ca nu eram multumita de cum le face si-mi spunea ca nu-mi mai face, asa ca am lasat ciocul mai mic si i-am spus sa faca cum i-o place lui numai sa faca, si uita asa, lasand si unul si altul ne-am mai dat pe brazda si mai invatam in continuare.

 

"Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pina acum nu a scris nimeni despre combinatia fatala: bea, fumeaza, e afemeiat, nu face nimic in casa iar cind o face o face "pentru tine", ca el nu are nevoie oricum, curatenia e responsabilitatea ta, ca el oricum nu face mizerie. Cum ar putea? De pe canapea? Cind ar avea timp sa faca mizerie? intre 2 spritzuri? Este total antitalent la reparatii si te uraste daca le faci tu, trebuie sa iti arate ca nu ti-au iesit bine, nu esti in stare sa le faci. Daca te apuci de un proiect in casa, in primul rind deranjezi, ca el nu are nevoie de asa ceva, in al doilea rind iti pierzi vremea in loc sa-i acorzi lui atentie. Daca fereasca sfintul esti mai orientat pe sosea, mai bine taci si te faci ca nu stii ca mergeti de 1/2 ora in sensul gresit, ca daca te atati mai inspirat iar te uraste.

Chiar n-a vazut nimeni barbat care isi uraste nevasta ca se baga in treburile barbatesti, de care el oricum nu se apropie, si ii ies si mai bine si culmea culmilor, ii mai si place sa le faca. Chiar n-a vazut nimenea barbat cu care trebuie sa te prefaci ca esti timpita, handicapata, naiva, ca nu cumva sa il depasesti pe el? Si e greu, ca el oricum nu face nimic.

Chiar n-ati vazut barbat care evita sa faca orice ca nu cumva sa se vada ca le face mai prost ca tine si prefera sa astepte pina tu nu mai poti sa stai degeaba si le faci tu, ca el apoi sa te poata desfiinta cu criticile?

Nu cunoasteti nici un barbat care se bucura de esecurile tale fiindca apoi el poate sa fie nu numai in mod dovedit mai bun ca tine, dar in plus, de la inaltimea unde a fost propulsat de esecul tau, el in plus e cald, uman, intelegator, sa-ti ofere suportul moral. Ce convenabil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea nu are nici o scuza ca te lasa sa muncesti mai mult decit el in casa dar zici ca in celelalte camere te-a ajutat sa zugravesti. Cum ai reusit sa-l convingi sa te ajute in acele camere? Scarmanus sa zugravesti aici nu e atit de complicat, am facut-o si eu in toata casa. In general daca vrei sa ai cafea facuta dimineata ia o cafetiera pe care o programezi sa risneasca si sa faca cafeaua la ora de si te scoli in mirosul cafelei aburinde. Luati masina de spalata vase si arata-i cum se clatesc vasele si se pun acolo. Ia aspiratorul acela robot rotund care aspira singur in toata casa. In general daca aveti bani cumpara mama tot ce-ti trebuie ca sa nu te mai spetesti muncind. Spune-i si tu ca esti stresata si vrei sa dormi. Arata-=i ca e mult mai usor sa mentii curatenia decit sa o faci din scratch. Si i-al cu binisorul si dreseaza-l pina obtii ce vrei de la el. Pina la urma cum il cresti, asa il ai.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...