Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

va ajuta sotii in gospodarie?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 96
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Loma, nu credeam sa mai existe un barbat atat de asemanator cu al meu...cand povestesti de al tau parca de al meu zici, fantastic. Numai ca la mine parca-i si mai rau, noi avem deja doi copii si vreau sa zic ca nu misca mai nimic. Nici nu se pune problema sa stea cu ei sa plec si eu pe undeva, sau daca se intampla sa-l mai las putin ca sa spal si eu vasele sau sa fac o baie ceva, deja face scandal" ce tot faci acolo, hai mai repede" sau urla la astia si-i sperie.

 

bai daca o sa aveti copii exista sansa sa se mai inmoaie sau sa o patesti ca mine. Eu vreau sa zic ca fac si cumparaturile si ma duc la magazin si piata cu amandoi copiii dupa mine, asta in conditiile in care amndoi sunt mici ( 1 si 3 ani) si toata lumea se uita ca la urs la mine. numai eu ii scot in parc, rareori vine cu mine, acum ma sfatuieste sa nu-i mai scot d doua ori pe zi afara ca le ajunge odtata ci sa stau mai bine si sa invat sa mai dau la o facultate( de parca as putea cu astia micii). I-am zis sa ma scuteasca cu facultatea ca daca el nu-mi ofera sprijin nici nu se pune problema.

 

tot asa nici eu nu am voie sa-i spun nimic, ca se apuca sa-mi tina discursuri kilometrice si aproape ca ma convinge de tampeniile lui.

in fiecare seara in schimb are pretentia sa fiu iubitoare cu el, lucru care nu se mai intampla de vreo doua luni evident fiindca simt ca nu mai am resurse. Am avut si hepatia anu asta si nici atunci nu m-a lasat sa respir si in loc sa le lase naibii pe toate venea la mine la spital si facea pe omu suparat in timp ce eu eram vraiste si din cauza bolii si din cauza ca eram departe de copii.

 

am povestit doar o mica patre din porcariile prin care trec ca sa stii la ce sa te astepti si eu una nu ma mai vad mult timp langa el cu toate ca avem doi copii atat de meseriasi care-l iubesc tare mult.

nu stiu de unde ma-sa atat lene mai frate mai ales atunci cand il vezi pe ala de langa tine ca trage la greu si de unde atatea pretentii dupa ce stii ca tu ti-ai pus palma la cur cum se zice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrieneid="red"> ai dreptate trebuie sa-l iau cu binisoru', daca tip la el sau sunt nervoasa nu mai obtin nimic, e si mai refractar, ca un catar...

Ii place sa ma vada vesela si pusa pe poante si fara ura (cum zice el) recunosc cand sunt nervoasa sunt rea, ca o furtuna, dar nu pot fi tot timpul asa.... insa ma stradui, intr-adevar e f. bine sa nu ma enervez si mie imi foloseste sa fiu calma.

Da amandoi am vopsit dormitoarele, livingul si diningul....cand am luat casa era cam jeg in ea, si nu avea incotro, nu se putea sta in ea, mirosea a vechi si a caine, parketul era zgaraiat si patat, el a umblat dupa tot felul de solutii de scos mirosurile si petele din parket, cineva ni l-a aranjat superfain raschetat si lacuit, deci mai pune mana sa faca, insa e tare lalait si asta ma scoate din sarite, eu sunt mai repezita, sa termin repede, sa fac totul....

In legatura cu robotizarea casei nu are nimic impotriva, din contra e foarte deschis la orice e nou si iti usureaza munca.

 

Ramonikaid="red">, am stabilit niste reguli, sta mai mult la serviciu si lucreaza de acolo decat sa vina acasa in fata tv. Cand vine mancam ne relaxam o jumatate de ora sau o ora apoi iar isi reia activitatile legate de serviciu, timp in care eu mai fac una alta prin casa, sa vedem cat o tine si asta...insa sa trebuie sa ma inarmez cu multa rabdare si calm.

 

Loma

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loma- poate ca asa-i firea lui mai lalaita.eu sunt lalaita si ma scoate din pepeni sa ma grabeasca cineva...si tin minte ca atunci cand eram copil/adolescent bunica cu care stateam si careia ii placeau lucrurile facute repde facea in locul meu si asta ma facea sa ma simt ca nu e nevoie sa fac si eu.

poate daca ai putea sa-l vrajesti sa para ca de la el a venit ideea va face mai multe.

pe de alta parte si a mea jumatate , de cand ne-am mutat mai departe de serviciu si lucreaza mai mult are o multime de proiecte neterminate pe acasa, iar eu nu pun mana sa fac ceea ce astept de la el decat in cazuri extreme...mai ales ca eu sunt total pe din afara la cum sa pui o lampa , cum sa montezi un dulap sau o portita la scari...din nefericire daca pun mana pe ciocan imi cam dau peste mana. si am interdictie la bor-masina ca sa nu produc vreun accident grav...

 

 

 

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-34 [baietel]

id="blue">

poze de copii cuminti

 

povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Puterea corupe. Puterea absoluta corupe absolut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aoleu bigica, trebuie sa aiba multe calitati sotul tau sa ii treci cu vederea asemenea comportament [bang]...eu una, din ce spui, il gasesc intolerabil...

 

si ca sa raspund la intrebare, nu, nu ma ajuta!ajutor pt mine inseamna ca tu ai ceva de facut si mai vine cineva sa de-a o mana de ajutor sa mearga mai repede...si cum eu nu cred ca treburile casnice sunt exclusiv apanajul femei (chiar, scrie undeva chestia asta?), nu ma ajuta, noi impartim ce avem de facut...

tatal meu facea la fel cu mama asa ca niciodata nu mi-a trecut prin cap ca sotul meu nu va face cot la cot cu mine ce e de facut intr-o casa:cumparaturi, curatenie, gatit etc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor eu am zugravit la mine acasa cu prietenul meu. El e f. tipicar si ii place ca lucururile sa iasa ireprosabil, la milimetru. Pe mine ma oboseste sa razui vopseaua cu cutitatsul de pilda el o face cu placere. In schimb pot petrece ore pictind detalii (niste franjuri pe pereti) in timp ce el spunea ca e prea migalos. Eu am zis ca fac mozaic pe o coloana in bucatarie el zice ca e prea migalos... in schimb si eu ma lalai. e drept e curat si ordine dar nu pot accepta compromisuri de la ideile mele si el accepta asa. trebuie sa faceti compromisuri. Gatesc insa f. bine cu prietenul meu. Cind unul curata zaravatul celallat e la aragaz si invers... El spala eu calc...

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LOMA, am incercat sati scriu pe PM dar zice ca nu primesti mesaje private, asa ca iti scriu tot aici.

 

LA inceput tot asa era, dar am sperat mereu ca aparitia copiilor sa-l faca sa functioneze, sa aiba o motivatie ca sa zic asa. Da de unde...

Nu m-a lasat el sa zugravesc singura dar nu-i pasa de loc de treburile casnice, considerandu-le foarte putin importante. Cand eram singuri nu mi se parea asa de greu sa fac o curatenie acolo si sa spal vasele, dar si atunci eram dezamagita ca nu ma ajuta ca sa termin mai repede.

Dupa nasterea primului copil nu s-a intamplat nimic, il baga in seama numai daca trageam eu de el sau cand eram insarcinata punea mana pe burta numai la insistentele mele, cateodata chiar ma refuza. cred ca a fost un soc ptr el sa fie tata, a fost total nepregatit, si nu a fost in stare sa ma ajute nici pe mine.

acum se joaca din cand in cand cu baiatul mai mare, fetita e in schimb foarte lipicioasa si il copleseste cu pupaturi, imbratisari, cap pus pe umar, etc, fii-su ii zice la greu ca il iubeste si iti dai seama ca e impresionat.

 

dar...e mereu trist, mereu il nemultumeste ceva si deja eu nu mai am forta, nu mai vreau nici macar sa incep vreo discutie ca stiu ca e fara rezolvare, daca nu erau copiii o taiam de mult dar asa imi ramane sa pun in cantar sa vad ce conteaza mai mult. tre sa iau o hotarare ptr ca am ajuns sa nu mai simt mare lucru ptr el.

nu stiu ce sa te sfatuiesc, dar ar fi bine sa discuti cu el ininte sa aveti un bb, ca pe urma o sa-ti fie si mai greu: treaba multa, multa responsabilitate fata de copil. ti se va schimba total viata, nu mai faci ce faceai inainte , totul se invarte in jurul copilului si vei fi strans legata de el.

 

s-a sculat bb2, hai ca mai vb.

succes!

incearca sa-mi scrii tu pe pm daca mai vrei sa vb

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by anamari

...din nefericire daca pun mana pe ciocan imi cam dau peste mana. si am interdictie la bor-masina ca sa nu produc vreun accident grav...

 

 

 

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-34 [baietel]

id="blue">

poze de copii cuminti

 

povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Puterea corupe. Puterea absoluta corupe absolut


id="quote">id="quote">

 

 

Eu am acces si la bor-masina si la restul sculelor, in schimb am absoluta interdictie la... Friteuza. Cum sunt o repezita si taica-su era pompier... a auzit multe povesti de case arse si femei carbonizate in bucatarie din cauza friteuzei, asa ca nu am voie s-o ating, ca stie ca-s repezita...

 

http://community.webshots.com/user/nadia1412

________________________

Winners are not quitters; quitters are not winners.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...