Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

va ajuta sotii in gospodarie?


Recommended Posts

Pe mine ma ajuta sotul enorm, dar asa a fost de la inceput, si-a bagat nasul peste tot[:D] si a venit de la el. Eu sint cu copiii acasa peste zi, de 2 luni mi-am luat un mini-job seara ca nu mai rezistam numai spalat, gatit curatenie si copii. Si el vine de la servici, ma duce pe mine, culca copiii singur; plus la sfirsit de saptamana sterge praful in toata casa(pai eu pe tata acasa nu l-am vazut niciodata), spalat masina o face tot el, se joaca cu copiii, cit sint eu la bucatarie. Eu sint super-multumita, uneori chiar ma uimeste si vine totul de la el. Asa e firea lui, acasa n-a vazut, socrul meu chiar ii spunea o data ca ce sint trebuir dee femeie: intindea rufele in beci; eu eram la 3 sapt. dupa cezariana si el i-a dat raspunsul potrivit, ca n-ar trebui sa-l intereseze ce face el. Si cu copiii ma ajuta ff. mult.

toate cele bune

narcisa

[cavaler] Patrick 2906.2002 [zana] Vivien 27.01.2004

prichindeii nostri

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Al meu e o figura rara. La 2 saptamani dupa ce s-a mutat la mine si eu trebaluiam de zor prin bucatarie si el ma tinea de vorba, mi-a zis "stii, eu nu spal vase, nu gatesc, nu duc gunoiul, nu spal rufe, nu ma pricep la gospodarie, sa nu ma pui sa fac". Nici nu-mi trecea prin cap sa-l pun sa faca, cum pot sa le fac eu forte bine cat el nu-i acasa (8 luni pe an nu-i acasa, e navigator) pot la fel de bine sa le fac si cand e el acasa. I-am zis "bine, oricum nu-ti cer sa le faci".

 

Si acum vin acasa si ma trezesc ca-i dus gunoiu, ca a facut el cafea, ca mai spala mici chestii, curata el cartofii cat eu curat ceapa, imi zice "hai sa te-ajut" si eu zic "nu-i nevoie, tie nu-ti place", si-mi fura curatatorul de cartofi si arunca jumatate la cata coaja taie de pe ei, si atunci e pupat si laudat, ca un copil, si e mandru si bucuros. Poate putin tact nu strica. E adevarat ca are si momente cand pur si simplu zace pe canapea si eu ma invart cu aspiratorul de gat, carpa de praf intr-o mina, mancarea pe foc si masina de spalat zumzaind, da' nu-mi bat capu' pt ca desi nu face, nici nu are pretentia sa fie facute. Daca n-am timp sa gatesc mancam in oras, daca-i mizarie pe jos inchide ochii, daca-s vase-n chiuveta de nu mai poti baga paharu sa iei apa isi ia de la baie, nu mi-a reprosat niciodata ceva legat de curatenie. E un armistitiu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loma ma bucur ca situatia ta s-a mai ameliorat si sper sa-l tina cat mai mult.

 

In legatura cu intrebarea, da. Al meu sot ma ajuta la gatit, la intins rufe, cumparaturile le facem impreuna sau cand facem curatenie genereala. Imi amintesc ca atunci cand stateam in fosta locuinta si a trebuit sa varuim el a fost cel care a facut-o. Cu aspiratorul nu ii place sa dea in schimbma ajuta le vase.

 

 

 

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu ma pot abtine sa nu-mi laud iubitelul. Cand e in concediu iar eu muncesc face curatenie, mancare, spala haine. E un dulce. Acum 2 luni , el mai avea cateva zile de concediu si din proprie initiativa s-a apucat sa zugraveasca camara. Am ramas masca. Dar si cand nu e in conceiu ma ajuta. Sambata eu fac mancare, el face curatenie. Scoate rufele din masina de spalat si le intinde. Mai pregateste cateodata cina, spala vasele, dar numai daca are chef. E barbatul ideal.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat din rasputeri sa nu raspund la acest subiect, dar uite ca ma mananca un degetzel...

Deci (incep cu concluzia) problema nu e cat ne ajuta ci cum sa-i provocam sa faca anumite chestii. Una bucata exemplar am si io, numai ca el face NUMAI curatenie. Nu spun ca-s nemultumita, doamne fereste, dar eu mi-am dorit de multe ori sa facem TOTUL impreuna. Dar datorita faptului ca el face curatenie i se pare arhisuficient si tot mai vine si pune intrebari prostesti de genul "Tu ce-ai facut azi??"

Am incercat si io sa-i pun aceeasi intrebare. Mai, ce s-a enervat!!! Ca eu nu am respect pentru munca lui, ca el toata ziua a sters pe jos! I-am explicat ca este NORMAL intr-o casa sa fie curat, asa ca iar l-am luat "Deci, ce ai facut azi??"

De 2 saptamani sunt in GREVA!!! Am hotarat ca fac EU curatenie, ca doar sunt in stare, si el sa faca in locul meu restul: mancare, spalat, calcat...

Eiii, ce sa mai zic ca de 2 saptamani mananca preparate!!!! Dar nici nu pun mana sa fac! Bafta mea e ca ma duc la maica-mea (nu-i o metoda buna) si ciugulesc iar pentru fata tot maica-mea face, ca doar toata ziua sta la ea...Si ca o paranteza, ii explic frumos, cu zambetul pe buze, ca in ritmul asta o sa cheltuim peste bugetul care ni-l putem permite!

Chiar azi dimineata imi atrage domnu' atentia ca nu mai are nici o camasa calcata! Io, care aveam stive calcate, uite ca nu mai am nimic pt el. Am deschis un okishor, i-am explicat ca-s obosita, dar masa de calcat se afla acolo iar fierul functioneaza cu apa fiarta din sticla din debara. Ori el, ori eu!!

Nu stiu cat o sa tina, dar ii fac toate astea cu zambetul pe buze, si chiar il si pup si-i explic ca el este un barbat descurcaretz ca doar de-asta m-am maritat cu el [:D]

 

Liliana& [comoara] Andra-Maria

Avem 2 ani

 

poze Andra Ghiberdica

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by pisik 4ever

daca gasesc nevasta sa-mi faca papica, curatenie, zugraveala si copii frumosi, iar eu sa stau la servici, la televizor si pe internet, sunt gata sa-mi schimb preferintele sexuale si sa ma marit cu ea. [;)]You're unique. Just like anyone else.[pis]... si [copil] bursuca 08.05.05


id="quote">id="quote">Pana la faza cu copii m-ai descris pe mine[:D]...Adica eu fac TOT in casa...al meu sot doar merge la servici, apoi televizor, calculator...si somnic. Si sa nu va inchipuiti ca are nu stiu ce servici greu...e patron, deci isi cam face singur programul si nici nu cara cu spatele...da cica e obositCorinaAlbumul meu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu tot citind pe aici pe la "in unul sau in doi..." am ajuns la concluzia ca nu barbatii sunt de vina (la modul general)... ci femeile pt ca dupa ce ca le tolereaza tot le mai gasesc si scuze (sau mai rau se acuza singure)...

 

 

 

PS- nu are legatura cu nimeni de pe topicul asta, e pur si simplu o constatare...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...