Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cine a nascut peste 40 de sapt. natural?


Hildegard

Recommended Posts

Am 40 de sapt si 1 zi, am 28 de ani si vreau sa nasc natural daca se va putea. Deja rabdarea mea a ajuns la limita... Dr. a zis ca, capul lui nu este in cervix si ca mai am... Cat? nici el nu stie... Eu ma simt bine, cu sarcina nu ma avut probleme deloc. contractiile au inceput dar sunt neregulate, si suntdin c ein ce mai dureroase. Ce sa gandesc? Vero 40+1 http://community.webshots.com/user/hildegard122
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ca nasti maine [pup]

 

Eu am nascut la 40sapt. + 2zile, natural fara nici o anestezie, medicament... Fetita mea a cantarit 3.510g, a avut 52cm lungime si capul 35.5.

 

Stiu starea, deja din sapt. 35 mie mi s-a deschis colul, copilul tot cobora, contratii ioc si nu imi venea sa cred ca ajung sa depasesc termenul...

 

Ce m-a ajutat pe mine - sau cel putin asa cred eu - m-am plimbat muuuult de tot pe jos, dimineata si seara cate 2-4 ore.

S-a nimerit sa vina si cumnatii la noi si i-am plibat pana am nascut

[:D] La spital am ajuns cu dilatatie 5cm de m-au felicitat toti [:D]

Si mie imi spuneau toti, inclusiv dr. ca nu apuc termenul ca am colul deschis... etc.. dar stii cum e, nu vine cand vrei tu, ci cand e pregatit el sa iasa atunci iese...

 

Sincer acuma vorbind, de nascut nasti, nu-i bai, important e sa nu ai probleme, asa ca iti doresc din suflet sa ai o nastere cel putin la fel de usoara si de frumoasa ca a mea si un bebelus sanatos!

 

 

 

Pupici,

Katink si Emma Andreea, 5 august 2005

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, Katink, remarc unele asemanari intre noi[;)]:

 

-si mie mi s-a deschis colul cu o luna inainte si la 37 de sapt . implinite dr.mi-a zis sa ma astept sa nasc dintr-o clipa-n alta - mereu se mira cand tota apaream saptamanal la control dupa aceea[:D]

-la spital am ajuns tot cu dilatatie 5 (eu credeam ca eram de-abia la inceput)

-an nascut tot natural - usor si frumos, fara nici un fel dedanestezie sau alte interventii la 40 de sapt. si 3 zile.

 

Robert a avut la nastere 4400 g si 54 cm.

 

Hildegard, sarcina usoara (cat mai e) si apoi nastere la fel de usoara iti doresc!

 

 

Cristina,

mama lui

Robert, 14 decembrie 2002

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hildegard, eu ti-am raspuns la mamici de nov-dec. Dar scriu si aici, poate mai sunt si alte fete interesate.

 

E vorba de prima sarcina, acum sunt in 37s cu a doua:

 

De pe la 37 de saptamani [medic] a zis ca am colul moale si intredeschis si ca se poate sa nasc oricand.

 

Am nascut la 40s+6zile cand mi s-a rupt apa. La spital am ajuns cu dilatatie 2-3 cm.

 

Nascut normal, fara anestezie, dar cu perfuzie cu oxitocina pt ca aveam contractii cam slabe si se tot prelungea timpul de cand se rupsese apa.

 

Si eu, ca si celelalte 2 fete, m-am plimbat mult zilele respective, ba chiar am si dansat, mai ceva action cu sotul... doar-doar!

 

Am nascut destul de usor, practic mai nasoale au fost cele 1 1/2 - 2 ore de la sfarsit dupa ce mi-au pus oxitocina pana a iesit bb. Pana atunci a fost lejer.

 

Fata a avut 3400g si a fost sanatoasa.

 

Cum e colul tau? Daca e lung si rigid - e mai nasol, risti sa ajungi la cezariana; daca a inceput sa se modifice: scurteze, inmoaie, etc, probabil ca o sa nasti normal.

 

Nastere usoara! Si bb sanatos!

Lavi02 [gravi]37+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut al doilea copil la aproape 42 de saptamani. Nastere naturala, fara probleme majore. Doar ca a fost copilul cam mare, in ultimele 2 saptamani mai pusese juma de kil si avea aproape 4 kilograme jumate. Ah, si a mai fost o problema, doi studenti care si-au cerut voie sa asiste la nastere, eu am zis nu si cand s-a terminat, ma felicitau de undeva dintre picioarele mele [tv]

 

_____________

Sapte dintr-o lovitura!id="Arial">id="size2">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa stai linistita. Doctorul stie sa te indrume ce sa faci, eu am nascut la 41 de saptamani, natural si usor, desi bebe avea 4 kile si ceva, dupa ce doctorita incercase cu doua zile inainte sa-mi faca provocare, si el nu a vrut sa iasa.

Daca ai contractii probabil nu vei avea prea mult de asteptat!!

Iti doresc nastere usoara (daca nu cumva s-a si intamplat)!!!

 

 

Catalina & Andrei(3ani)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,

 

Eu inca nu am nascut.

Azi nopate am avut contractii...am si acuma ziua. Sa vedem....

Merg mai incolo cu sotul sa ne plimbam.[:D]

am zis ca daca pana luni nu se intampla, am consult luni si ii voi spune la dr. ca marti sa-mi faca inducerea.

am fost ieri la eko doppler in alta paret decat la cabinetul dr. meu si bebele are 3.980 g, BPD 9,88 si restul...sunt ok

cica lichid este cam putin, dar normal pentru 40 de sapt.

Dr. meu mie nu mi-a verificat colul deloc

A zis ca pana la 42 de sapt totul e considerqat normal.

Dar eu simt ca e prea mult deja.

 

 

Vero

40+3

 

http://community.webshots.com/user/hildegard122

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

descantec

 

esti o draguta si iti multumesc de incurajari.

Sti am o probelma.....medicul meu nu face eko ci doar sotia lui. Asta e.

El citeste doar ce scrie sotia lui pe hartia de la eko.Ce sa-mi faca dr. adca ma duc la el. colul nu mi la verificat. Sotia lui are doar ceva curs de eko....nu este medic ginecolog....si nu iti vorbeste in timp ce iti face eko, este foarte acra. Iti spune doar 3 dimensiuni gata.

Trebuia tot timpul sa o intreb.

acuma cica face eko numia daca sarcina depaseste termenul.

Dar eu am facut in alta parte un Dopller serios...si am sa refuz sa mai fac eko acolo. Oricum am si rezultatele de ieri de la eko, nu?

Dr. zice ca daca am contractii regulate din 5 in 5 minute atunci putem vorbi de inceputul travaliului.

Dar sunt femei care nu au contractii, de exemlu, li se rupe apa direct sau eu mai stiu.

In concluzie o fi bun dr meu la nasteri dar e cam demodat, ramas in urma. Eu

Uite, de ceva vreme, de cateva ore am abdomenul tot timpul tare. Nu stiu de ce.id="red">Vreau odata....sa merg la spital. Si imi curge titi,......mult, mult.

Asteptam...

 

Hildi

40+3

 

 

 

http://community.webshots.com/user/hildegard122

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...