Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cine a nascut peste 40 de sapt. natural?


Hildegard

Recommended Posts

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns

 

contractiile mele sunt tot la 10 minute dar inca sunt neregulate si foarte dureroase. Ma doare si capul in timpul ala si ma ia cu frison.

Sa vedem...mai incolo. Eu le notez pe hartie.

Ma doare jos burta ca la ciclu, spatele ma omoara....ce mai dezastru.

Dar nu as vrea sa il sun pe dr. degeaba.....mai stam un pic..

In rest abdomen foarte tare

 

Vero

40+4

 

http://community.webshots.com/user/hildegard122

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Hildegard

contractiile mele sunt tot la 10 minute dar inca sunt neregulate si foarte dureroase. Ma doare si capul in timpul ala si ma ia cu frison.Sa vedem...mai incolo. Eu le notez pe hartie.Ma doare jos burta ca la ciclu, spatele ma omoara....ce mai dezastru. Dar nu as vrea sa il sun pe dr. degeaba.....mai stam un pic..In rest abdomen foarte tareVero40+4http://community.webshots.com/user/hildegard122


id="quote">id="quote">Eu zic sa-l suni pe medic, mult nu mai ai. Nastere usoara iti doresc si un bb sanatos! [bibe]
[mamica] Alinaid="Trebuchet MS"> id="red"> & id="navy">Dragosid="Trebuchet MS"> [copil](11.04.2002id="Times New Roman">) id="navy">id="blue">[foto]poziciid="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vero, cum mai este?

Tot nu ai nascut?

 

Eu stiu asa: daca sunt regulate trebuie sa mergi la spital... poate si eu am asteptat cam mult acasa de am ajuns cu dilatatie 5.. dar nici la spital altceva nu imi faceau pana nu ma dilatam suficient [;)]

 

La mine au inceput pe la 4.20 dimineata la 20 min, regulate, simteam cand se apropie o contractie si incercam sa imi controlez ritmul respiratiei... apoi dupa o ora au aparut la 10 min si imediat la 5 si 3 min de nu mai apucam sa ma uit pe ceas...

La spital am ajuns pe la 7.00 cu dilatatie 5cm... mi-a facut CTG si abia pe la 9.00 am intrat in sala de nastere si totul a fost rapid.. la 13.40 am nascut...

 

Sa stii ca nu conteaza cat dureaza o contractie - in general cateva secunde - ci intervalul dintre contractii trebuie sa fie regulat... dar cred ca deja stii.

 

Eu sper ca deja esti la spital si nasti [:D], oricum mult nu mai este, iar spatele te doare pentru ca incepe sa coboare... la fel si mijlocul...

 

Succes si nastere usoara!!!

 

 

 

Pupici,

Katink si Emma Andreea, 5 august 2005

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scumpetelor, aici sunt

 

nu am mers la spital.....am stat acasa, m-am vaitat, dar totul e ok, sa zicem

Am dormit ceva mai mult acuma dimineata.

Am contractii, dar vreau sa fie dese, dese. Nu vreau sa merg la spital si sa vin inapoi acasa. Poate nu mai am de asteptat asa de mult.

Contractille aseara sau rarit de aceea am stat acasa.

Dar ma doare jos, de parca ma taie cu cititul, asta nu tot timpul.

Noaptea am avut contractii toto la 1 ora aproape.

As vrea sa fie odata dar sa vedem azi....

 

 

Va tuc

 

hildi

40+5

 

 

 

http://community.webshots.com/user/hildegard122

 

 

http://community.webshots.com/user/hildegard122

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat Dr. si mi-a zis sa iau 1 tb. d eDiazepam si un supozitor Scobutil. Si seara sa repet inca o data operatiunea asta. L-am trimis pe sotul meu sa-mi ieie la bucata ca fara reteta nu se da Diazepam.

Dupa Diazepam o sa fiu o somnorila de numai.... Cine mai fac e de papa?[:D]

cine a mai luat asa ceva?id="red">

 

Va tuc

Hildi

40+5

 

 

 

http://community.webshots.com/user/hildegard122

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hildiid="red">, Scobutilul e antispastic. La fel ca No-spa.

Adica incearca sa iti opreasca travaliul/contractiile.

Diazepamul: o prietena de-a mea, prin luna a 5-a a trebuit sa faca injectii cu diazepam pentru ca avea contractii. Deci si asta contribuie tot la linistirea burticii.

 

Eu as zice sa mergi mai bine la spital, sa ii ceri macar sa asculte inimioara lui bb, daca nu se pricepe la ecografie. In maternitate nu este ecograf?!

 

Nastere usoara si multa sanatate, tie si lui bb mic.

 

 

 

Chris si Carina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Contractiile de travaliu nu cedeaza la Scobutil, Scobutilul tot ce poate face cand travaliul e declansat e sa relaxeze colul, ceea ce e in interesul tau. Diazepam ti-a scris ca sa nu fii agitata. Insa eu personal m-as duce totusi la spital, totusi te monitorizeaza pe tine si pe bebe, e altceva decat acasa...

 

_______________________________________________________

"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...