Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

vizita zilnica a socrului


Recommended Posts

se intampla deja de 6 luni ca socrul meu sa vina zilnic la noi,(sa isi vada nepotul).Leon(1 an si 6 luni) se trezeste la ora 10 fix,iar el vine exact la ora 10 si 5! Nu stiu ce sa ma mai fac....[xx(],nu numai ca vine ,pur si simplu intra in casa cu cheia,exact ca si la el acasa...a fost cand am avut pe mine doar chilotii si m-am trezit cu el in camera.Nu are deloc bun simt.Ce e mai interesant este faptul ca nu vine niciodata dupa-masa sau seara,ci cand am eu mai mult de lucru.se joaca putin cu Leon,apoi citeste presa...si atunci ma intreb:de ce o mai fi venit?Uneori mai vine si soacra mea,dar tot dimineata si tot in acest stil...Daca ii rugam sa stea la sfarsit de saptamana cu Leon se panicheaza:"daca i se intampla ceva??" si nu pot sa ii dea nici de mancare copilului:"daca se ineaca?"s.a.m.d... Eu am incercat sa stau de vorba cu sotul meu,sa ii spun ca nu prea imi comvine,ca vine zilnic..dar imi spune ca il iubeste si de asta vine...Ce sa mai fac?veniti voi cu solutii? Uneori as vrea sa ma imi vopsesc parul sa mai imi pun o masca pe fata,sa fac sport,de pe Dvd.,sau chestii intime..dar cum sa fac asta cu el in casa? Parca s-ar fi mutat la noi... cezara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu cred ca vine de plictiseala,s-a saturat sa stea cu babuta lui cu care traieste de n-spe mii de ani si vine sa faca revista presei la tine ca la cafenea.

Eu ori as schimba yala si nu le-as mai da cheie...'s-a stricat'...sau as bloca yala si nu le-as da drumul cand suna..."eram cu treaba in casa si nu am auzit"...si cand ar comenta le-as zice sa sune,ca eu poate sunt in fundul gol si nu vreau ca MUSAFIRII sa ma vada asa.Apoi,as schimba un pic programul copilului si la 9.45 fix as iesi din casa ,as incuia si cu alta cheie daca exista si as pleca la plimbare si nici la telefonul mobil nu as raspunde daca suna.Si cand ar zice ca de ce am plecat ca vor sa-l vada,le-as spune ca trec eu pe la ei sa-l vada pe copil,cand am timp.Daca ei sunt nesimtiti si nu se prind sau se fac ca nu pricep,de ce as fi eu cu bun simt si sa tac?

Oricum,intai as face oleaca de varjol cu husbandul si i-as spune clar ca eu nu mai pot sa am musafiri zilnic si sa isi inchipuie ca ii vine lui soacra zilnic,fix cand el vrea sa fim singuri.Si daca mama ar fi aproape de mine,chiar as chema-o,sa ii demonstrez asta.Cat despre faptul ca nu vor sa stea cu copilul in we...e clar,mtivele sunt puerile.Chiar...cand vin,le-as pune castronul in mana sa hraneasca bebeul sa se invete si sa vada ca nu se ineaca:'daca tot sunteti aici,poate il hraniti d-voastra ca eu sa pot face altceva...si la sfarsit...vedeti ca nu se ineaca?Ca doar vedeti ZILNIC cum il hranesc,deci cred ca ati invatat!"

Dar repet,discutia cu sotul ar fi obligatorie,chit ca ar pune botic,ca deh...sunt ai lui.Si as face cum fac ei:as merge la ei in we si efectiv l-as lasa pe copil,ca avem de mers undeva si e musai sa stea...si as pleca,sa vada si ei cum e sa fii fortat.Si daca nici asta nu ar da roade,cred ca le-as zice direct:'nu veniti maine ca am treaba...si daca tot vin,imbrac copilul si ies.De aia isi permit,ca au vazut ca nu le zici nimic.Si daca nici sotzul nu se sensibilizeaza la nevoile tale,atunci...de ce te-ai mai purta cu manusi si cu el?Si daca iti reproseaza:'dragule,am apelat la tine sa rezolvi problema,dar vad ca de mine nu iti pasa,asa ca o sa o rezolv eu,dar tu nu ai ce comenta'.

 

Nora__

 

Comorile Norei__[comoara]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa vorbesti cu sotul tau si sa-l convingi sa rezolve el problema pentru ca sunt parintii lui.

Prima problema care mi se pare inadmisibila este ca intra la voi in casa folosind cheia, fara ca voi sa-i fi permis acest lucru. Cheia poate s-o foloseasca numai cand voi nu sunteti acasa si numai daca l-ati rugat voi dintr-un motiv sau altul. Sotul tau trebuie sa reglementeze acest fapt.

A doua problema ar fi ca vine in vizita in momente nepotrivite. Asta nu-i poti interzice. Ar trebui sa se simta el si sa vada ca deranjeaza. Dar daca nu se simte, in timp fa-l tu sa se simta.

E mai sanatos ca la un comportament necivilizat sa raspunzi cu aceeasi moneda decat sa-ti strici sistematic fiecare zi.

Cu siguranta o sa inceapa un razboi intre voi. Poate de-aici in colo nu va mai fi nimic ca inainte. Dar daca cu asemenea oameni ai de-a face odata tot trebuie sa te hotarasti sa faci ceva.

 

Daniela, mamica de Ana-Maria

http://community.webshots.com/user/PONICID

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De la ora 6 dimineata tot stau le calculator,sa vad raspnsurile de la voi.[:D] [:D],as vrea sa schimb yala,dar e usa de siguranta,si nu pot,iar pe deasupra e si nesimtire din partea mea sa cer asa ceva sotului meu...

am incercat si sa plec de acasa,dar,ce credeti?pe cand m-am intors socrul meu era...AICI,ne astepta[bang].Nu e un om rau,dar de ce naiba'nu sta cu micutul meu cand e nevoie??

Imi spune verde in fata:() eu nu vin la voi cand e si razvan(sotul meu),pentru ca el e mai autoritar,sotul meu ii spune :nu il pupa atata,lasa-l sa faca ce vrea,daca vrea sa scrie peretii,lasa-l,daca vrea sa se urce pe masa lasa-l ,daca vrea se catere pe scara in patul supraetajat,lasa-l!iar socrul meu se tine de cap,daca se intampla sa cada jos,sa se impiedice striga ,se panicheaza si astea ar fi cele mai enervante chestii ce ma deranjeaza....

i-am spus si sotului meu ca nu imi convine si chiar i-a spus socrului meu sa faca vizite mai rare,dar nici nu se prinde de el...

Noi stam in centru,si el vine cu motive:"puteam sa nu vin sa il vad pe leon cand sunt atat de aproape de voi?"In ultimul timp stiu cand vine,abia astept sa se trezeasca Leon,si sa isi bea laptele ,intre timp il imbrac,si numai bine vrem sa iesim din casa iar lupul e pe scari ori la usa ori in curte....[detectiv].Iar cand vreau sa plec mai dimineata imi spune:e prea frig afara,mai stati putin,pana la 12!

 

cezara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kiwwy, problema ta imi aduce aminte de o faza din "Sex and the City" in care mama "lui" era o tipa la fel de bagacioasa care venea peste cei doi cind vroia ea. Intr-o dimineata a deschis usa camerei lor si i-a gasit [xinpat]. De atunci s-a invatat minte.[:D] N-ar fi rau sa aplici si tu o metoda de genul asta. Eu zic ca sigur merge si a doua oara o sa te anunte dinainte cind vine in vizita.

 

Cateii meiFotografie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e buna ideea cu[xinpat][8D],dar de unde sa il culeg pe sot dimineata?el e la servici...socrul meu nu vine niciodata cand e sotul la servici.azi cine credeti ca a venit?-soacra!si m-am trezit la fel de frumos cu ea in casa.nici nu am auzit-o.Ma tot gandesc...poate o sa fac infarct odata sa fie multumiti!

nu mai suport!parca as fi urmarita ....[cusca]

 

cezara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Cezaraid="red"> eu chiar faceam infarct daca ma trezeam cu cineva in casa! pe bune, trebuie sa vorbesti cu sotul tau sa ii puna la punct. Chiar daca pe el nu-l deranjeaza.

Si daca nu vrea... atunci aranjeaza un moment intim singura!!!! (glumesc, sa nu superi pe mine, pliz!)

 

J 25+

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare culmea nesimtirii faza cu intratul ca la ei acasa...

Eu nu mai intru asa la ai mei acasa, de cand am plecat, chit ca am cheile de la noi de acasa. Sun intotdeauna.

Iar mama, de cate ori vrea sa vina pe la noi, mai intai da telefon, sa vada daca poate veni, apoi nu intra direct, chiar daca are un set de chei, ci suna la usa.

 

Eu zic sa-i spui de-a dreptul, se pare ca altfel nu pricepe (sincer, cred ca NU VREA sa priceapa)...

Orice om de bun simt s-ar simti prost cand intri in casa altuia si-l gasesti in chiloti...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...